Mocowanie stropu do ścian i wodne ogrzewanie

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
AmatorZwyboru
Posts: 1
Joined: Mon 19 Oct, 2020

Mocowanie stropu do ścian i wodne ogrzewanie

Post by AmatorZwyboru » Mon 19 Oct, 2020

Dzień Dobry,
Proszę przyjąć pozdrowienia dla wszystkich dobrodziei tego forum od nowego użytkownika.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem budowy własnego domu w oparciu o drewniany szkielet.
Ze względu na ograniczone zdolności kredytowe będę budować dom systemem gospodarczym.
Mam już niezbędne zaplecze i narzędzia potrzebne do jego budowy ale jak to w życiu bywa głowa zrodziła wiele pytań i nie podrzuciła zadowalających rozwiązań.
Innymi słowy mam nadzieję że znajdę tutaj pomocną dłoń.

Pytania :
1. Czy podłoga na płycie grzewczej (z systemem wodnym) nie powinna być częściowo izolowana ?
W lecie płyta nie będzie ogrzewana dlatego zgaduję że nieizolowana podłoga przejmie chłód od płyty fundamentowej. Z drugiej strony jak zaizolujemy podłogę np. cienkim EPS’em to płyta będzie miała trudności z oddaniem ciepła w zimie.

2. Jak / czym poprawnie zamocować podłogę stropu do ściany zewnętrznej w systemie platformowym ?
Poszycie stropu OSB3=25mm+belka stropu=220mm+2x oczep=90mm razem 335mm.
Zakładam użycie wkrętów 8x340mm, natomiast przy takim rozwiązaniu rzeczywista głębokość kotwienia wynosi zaledwie 95mm. Kolejną wadą tego rozwiązania jest konieczność utrzymania precyzji podczas nawiercania belek stropowych. Część firm stosuje zamienne rozwiązanie w postaci kontowniczków 100x100x2mm tylko czy nie jest to słabsze i bardziej czasochłonne ?

3. Czy bez konstruktora można samemu określić czy na poddaszu użytkowym można zastosować ogrzewanie wodne w wylewce o grubości 50mm? Mam słupek 145x45mm w rozstawie co 400mm i belkę stropową 220x45mm co 600mm. Strop jest podparty co 4,38m czyli dosyć szeroko.
Sugerowano mi że wylewka na stropie jest zalecana także by dociążyć i usztywnić dom.
Być może ktoś posiada doświadczenie w tej materii i podpowie coś ciekawego.

Jeszcze wile wiedzy przede mną dlatego proszę o wyrozumiałość jeśli moje pytania wydadzą się dziecinnie proste...


Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”