Page 1 of 2

Nagrzana blacha uzyta do obrobki dachu a gont bitumiczny

Posted: Thu 23 Aug, 2007
by Artur
Witam,

Jestem uzytkownikiem domu szkieletowego od prawie roku. W naslonecznione dni widac ze blacha uzyta do wykonania obrobek blacharskich na dachu (kosze, etc.) nagrzewa sie od slonca i lekko podnosi (odchodzi od OSB) przez co powierzchnia gontu (Katepal) w tych miejscach lekko odstaje i falduje sie. Dzieje sie tak glownie od strony poludniowej ale na innych stronach budynku takze da sie to zauwazyc. Czy jest to wina wykonawcy czy po prostu w przypadku samej blachy i gontu tak juz jest? Gont kladziony byl bezposrednio na plyte OSB. Ogladalem inne domy w okolicy i nie zauwazylem tam takich wybrzuszen, jednak dachy ktore ogladalem mialy pod gontem pape. Czy powinienem reklamowac wykonanie dachu? Wykonawca nie chcial kryc dachu papa (przed polozeniem gontu) wlasnie z uwagi na powstajace wtedy faldy. Dodam ze budowalem z firma zalozycielem SDD, pozdrawiam.

Posted: Fri 24 Aug, 2007
by czarek63
ja mam i dom i garaż wolnostojący pokryte gontem bitumicznym bezpośrednio na płycie OSB ( przez dwie różne firmy, nie zauważyłem żadnych niepokojących zjawisk
tak że chyba w Twoim przypadku to wina złego wykonawstwa

pozdrawiam

Posted: Fri 24 Aug, 2007
by Artur
Oczywiscie masz tez obrobke dekarska? Moze podeslesz jakies zdjecia?

U mnie wykonawca stosowal blache w ksztalcie litery V z krawedziami zagietymi w ksztalcie litery U. Bylem juz na innym budynku zbudowanym przez tego samego wykonawce i inwestor nie zauwazyl aby blacha tak pracowala.

Szczerze mowiac to wykonawca juz sie ze mna kontaktowal w tej sprawie ... a dowiedzial sie o tym z tego forum. Zobaczymy jak sie sprawa potoczy dalej.

Posted: Sat 25 Aug, 2007
by Grzegorz Szostak
Jest to blad wykonawcy. Ze wzgledu na elastycznosc dachowki bitumicznej wiekszosc obrobek wykonuje sie z niej samej. Kupujac material z US dostalbys dokladna instrukcje jak wszystkie elementy powinny byc wykonane. Nadmienie tylko, ze niewielu wie, ze na kazdy pas trzeba nakladac klej w naszych warunkach klimatycznych.

Posted: Fri 31 Aug, 2007
by Avecbud
Naslonecznione miejsca na dachu nie maja wplywu na odksztalcanie sie blachy ani gontu. Prawidlowe zamontowania obrobek blacharskich na plycie OSB powinno byc wykonane poprzez przykrecenie obrobki wkretami do plyty a nie na gwozdzie. Gont jest przybijany przyez obrobke do OSB na papiaki i wykrajany scisle do obrabianego elementu dachu. Krawedz gontu podkejana jest uszczelniaczem dekarskim.

Posted: Fri 31 Aug, 2007
by Grzegorz Szostak
Avecbud wrote:Naslonecznione miejsca na dachu nie maja wplywu na odksztalcanie sie blachy ani gontu.
Sorry, ale nie spotkalem sie z glupszym opisem. O ile dobra stal moze byc odporna, to zle polozny bitum - nigdy. Zapraszam w moje okolice to pokaze jak wady wychodza po 15 latach.

Posted: Sun 14 Oct, 2007
by Artur
Greyg,
Moglbys zamiescic na forum jakies linki do zdjec pokazujacych wady wykonania obrobek blacharskich o ktorych piszesz?

Posted: Wed 24 Oct, 2007
by Zembrowski
Artur!
Masz teraz zobowiązanie: Opisz jak postąpił wykonawca w sprawie reklamacji?
Co do Twojego dachu, to wykonawca popełnił nie jeden błąd! Co za zestaw: gont bitumiczny i kosze z blachy? Jest to partyzantka! Ma rację Greyg.
Ponadto, pod gont bitumiczny musi być zastosowana warstwa papy, ale nie klasycznej a specjalnej podkładowej pod dachówkę bitumiczną. Układanie na OSB jest karygodnym błędem!

Pozdrawiam,

Posted: Thu 25 Oct, 2007
by adiz1
Zembrowski wrote:...
Ponadto, pod gont bitumiczny musi być zastosowana warstwa papy, ale nie klasycznej a specjalnej podkładowej pod dachówkę bitumiczną. Układanie na OSB jest karygodnym błędem!...
Nie chce wyręczać kol. Artura z odpowiedzi, dodam tylko, że producent gontu (w tym przypadku fiński Katepal) w określonych sytuacjach nie wymaga stosowania papy podkładowej tj przy kącie nachylenia połaci większym niż 18 stopni. Można o tym przeczytać na stronach firmy STEMA (przedstawiciela Katepala). W kwestii obróbki koszy -
mam na dachu identycznie rozwiązanie (ten sam wykonawca) i wydaje mi się że w przypadku braku papy podkładowej ta odpowiednio wyprofilowana blacha w koszach stanowi mimo wszystko lepsze zabezpieczenie niż te pasy taśmy kalenicowej.

Posted: Thu 25 Oct, 2007
by Grzegorz Szostak
Artur wrote:Greyg,
Moglbys zamiescic na forum jakies linki do zdjec pokazujacych wady wykonania obrobek blacharskich o ktorych piszesz?
Sorki, ale umknelo mi gdzies to pytaie. Moge wskazac konkretne adresy budynkow, bo czasu na jezdzenie w tej chwili totalnie mi brak.

Poniewaz nie mam pod reka materialow odwolam sie do Waszego zdrowego rozsadku. Powiedzmy, ze na 10 producentow 1 napisze, ze nie potrzebna jest papa, a obrobki moga byc z blachy. Inwestor zazwyczaj mysli, ze obejmuje to gwarancja i w razie czego naprawia. Co nam jednak z tego, jak mamy konstrukcje dachu zniszczona od wody czyt. do wymiany.

Posted: Wed 26 Dec, 2007
by Artur
Witam,

Z ewentualnymi pracami czekam oczywiście do przelomu wiosna/lato 2008. Wyzej opisany sposob wykonania dachu jest standardem w tej firmie. Powoli dochodze do wniosku ze budowanie z SDD/CBS nic nie daje, najlepiej samemu zbudowac kilka domow i w ten sposob nabrac stosownej wiedzy ... niestety dom zazwyczaj buduje sie raz w zyciu. Na wiosne odezwe sie jak zakonczyla sie ta reklamacja.

Posted: Thu 20 Mar, 2008
by tomek_dzi
nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale pokrycie gontem + obróbki z blachy są bardzo częste w USA tyle tylko że stosuje się blachę miedzianą nie aluminiową. nie widziałem jednak aby ktoś krył dach gontem bez uprzedniego pokrycia tzw. czarnym papierem, w Polsce jest to chyba papa asfaltowa ale nie jestem pewien.

Posted: Thu 22 May, 2008
by Artur
No pogoda mam nadzieje sie wkrotce poprawi, wiec wracam do sprawy z dachem. Zamieszczam zdjecia jak blacha pracuje zima:
Image
latem jest identyczna sytuacja, brzegi podnosza sie wyrazne, widac ze gont pracuje ... no i wyglada to fatalnie :/

Posted: Thu 22 May, 2008
by Grzegorz Szostak
Nie chcę być "złym prorokiem", ale będzie w tym miejscu nieszczelność pokrycia - kwestia tylko kiedy. Na zdjęciu widać błędy wykonania nie tylko kosza, ale także m.in. kalenicy.

Posted: Wed 28 May, 2008
by alek
Tutaj jest dokładny opis kładzenia gontu: - http://www.castorama.pl/porady/art-budo ... znych.html

Posted: Thu 29 May, 2008
by Grzegorz Szostak
alek, zerknij na rysunek montażowy papy. Zakłady powinny być wykonane pod kątem 45 stopni, aby uniknąć zaciekania wody. Wnioski zostawiam Wam.

Jeśli chodzi o kosz wykonany z blachy to jest tu podstawowy problem - brak odporności na korozję.

Posted: Fri 30 May, 2008
by alek
Na stronie jednego z producentow znalazlem dokladny, wieloczesciowy film ilustrujacy kolejne etapy kladzenia podkladu, gont, realizacji "siodla" dachu, kosza itd.
http://www.webvu.co.uk/iko/presenter/template.html

Posted: Wed 04 Jun, 2008
by pike22
Pięknie się to (film instruktażowy) ogląda. Niestety firma, która wykonywała kol. Arturowi i mnie dach jest oddalona o "lata świetlne" jeśli chodzi o prawidłowe wykonanie poszycia z gontów bitumicznych (dziwne to bo większość ich realizacji to gont). Przykładowo - komin wymurowywano (i wycinano na niego otwór w osb) już po położeniu gontu na połaci dachu, potem na to tandetna obróbka blacharska. Niestety - dla mnie - zdałem sobie z tego sprawę po wykonanej pracy.

Posted: Wed 04 Jun, 2008
by alek
Jesli to ten sam wykonawca, z ktorym sie kontaktowalem, to w jego zachowaniu podczas kilku spotkan bylo zbyt duzo oznak "kombinowania, jak tu "nadmuchac" inwestora", czyli potencjalnej nierzetelnosci, wiec zrezygnowalem.
Dziwna to sprawa z budowa domu z drewna, robi sie z tego cos jak ruletka...

Posted: Thu 05 Jun, 2008
by Grzegorz Szostak
alek wrote:Dziwna to sprawa z budowa domu z drewna, robi sie z tego cos jak ruletka...
W murowanych jest jeszcze gorzej. Szczególnie w przypadku więźby, którą niemal w 95% wykonują ze świeżo przetartego drewna. Ostatni taki "cud", który miałem wymagał zdjęcia blachodachówki, usztywnienia konstrukcji m.in. śrubami i ponownego ułożenia całego pokrycia. Inwestora kosztowała ta operacja prawie 12 tys.

Nie mam czasu na wyszukiwanie w sieci instrukcji montażu gontu bitumicznego, ale jeśli będziecie podawać linki mogę wskazać co jest dobrze, a czego nie należy stosować (z uzasadnieniem).

Posted: Sat 21 Jun, 2008
by Artur
Sprawa zostala czesciowo rozwiazana, obrobka blacharska zostala lepiej przybita do OSB, blacha jeszcze troche prezy na sloncu ale wyglada to lepiej niz poprzednio. Czekam teraz na lipcowe upaly i zobaczymy co dalej z tym fantem zrobic.

Posted: Tue 24 Jun, 2008
by Grzegorz Szostak
Artur wrote:Sprawa zostala czesciowo rozwiazana
W mojej opinii na krótko w sensie całkowitego czasu użytkowania domu przez n.p. 50 lat.

Podstawą problemu jest zrozumienie, że trwałe połączenie ze sobą materiałów o drastycznie różnej rozszerzalności temperaturowej naruszy strukturę jednego z nich.

Posted: Tue 24 Jun, 2008
by alek
Gdy poruszylem z moim potencjalnym wykonawca kwestie polozenia papy pod gont na OSB, ten mi zaproponowal membrane dachowa.
Domyslam sie, ze to rodzaj przepuszczalnej foli. Czy ktos spotkal sie z czyms takim?
To troche pilne, bo wkrotce spotkanie.

Posted: Tue 24 Jun, 2008
by Grzegorz Szostak
Gont stworzy z czasem jednolitą warstwę paroszczelną. Resztę sam dopisz.

Posted: Tue 24 Jun, 2008
by alek
Z tego, co sie dowiadywalem ostatnio, gont nigdy nie bedzie szczelny, sklejony, nieprzepuszczalny dla pary. Wiec uzycie membrany wysokoparoprzepuszczalnej pod gont wydaje sie miec sens. A wokol komina,tam gdzie kosz trzeba uzyc paskow papy.
Twoje odpowiedzi o dospiewywaniu sobie wprowadzaja tylko zamieszanie, Greyg.

Posted: Tue 24 Jun, 2008
by Grzegorz Szostak
alek, otóż miałem tą możliwość układania gontu wiele lat temu i robienia takich błędów jak są przez większość popełniane obecnie.
alek wrote:Twoje odpowiedzi o dospiewywaniu sobie wprowadzaja tylko zamieszanie, Greyg.
Wejdź na dach, ułóż i poczekaj na efekt. Mi czasami było wstyd po latach.

Posted: Tue 24 Jun, 2008
by alek
Heh, moze bym i wszedl...
tyle ze ma mi to zrobic jedna firma...
ktora najczesciej uklada dachowke bitumiczna bezposrednio na plycie OSB, a ludzie nie narzekaja...
Ty bodajze pisales, ze efekty niepozadane moga "wyjsc" po paru dobrych latach...
wiec mowie do nich, moze ulozycie mi pod dachowke pape podkladowa, a oni na to - nie ma takiej potrzeby, domy stoja latami i nic sie nie dzieje (vide nawet relacje na tym forum), ale jesli Pan chce, no to damy membrane, w zupelnosci wystarczy.
Czytam wiec o membranie, ze trojwarstwowa najlepsza, wysokoparoprzepuszczalna, o odpowiedniej gramaturze oraz klejona na zaklad...

jestem humanista i pragne miec dom w porzadku, tutaj czesto brakuje jednoznacznych odpowiedzi, np. czy nowe membrany moga zastapic w zupelnosci pape podkladowa pod dachowke bitumiczna, czy nie?

Ktos wie z pewnoscia?

Pozdrawiam

Posted: Thu 26 Jun, 2008
by Grzegorz Szostak
Nie pamiętam czy przypadkiem nie pisałem, więc proszę o wyrozumiałość jeśli się powtórzę.

Podstawa...
Bazowym składnikiem dachówki bitumicznej jest (w dużym uproszczeniu) asfalt. W zależności od jakości materiałów i procesu technologicznego zastosowanego przy produkcji ma ona różną odporność na zmiany temperaturowe (czynniki atmosferyczne). Dobrym przykładem obrazującym jak różna jest jakość powłok bitumicznych są nowe drogi. Wykonane z dobrych materiałów i solidnie wykonane nie mają ubytków. Te gorsze dziurawe są już po paru latach w wyniku powstawania szczelin, w które dostaje się woda i zamarza.

Problem...
Niestety większość dekarzy (nawet jeśli układa prawidłowo) po zadaniu pytania "dlaczego tak, a nie inaczej" uzasadnia to praktyką, życiowym doświadczeniem itp. Zapewne gdyby trochę pamiętali z fizyki i chemii nie byłoby z tym kłopotu, zasady są dosyć proste.

1. Bitum (ciało stałe) zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury.
2. Ze względu na swoje właściwości 2 połączone elementy bitumiczne stworzą jednorodną całość.
3. Lepkość powoduje, że połączone z materiałem o innej rozszerzalności cieplnej ulegnie uszkodzeniu struktura (element słabszy).

Montaż...
Podstawą jest tu zrozumienie, że po ułożeniu dachówka bitumiczna z czasem stworzy jednolitą warstwę na całej połaci dachowej pod wpływem nagrzewania się od promieni słonecznych. Usunięcie przecieku jest wtedy dość sporym problemem ze względu na zwartą strukturę. Dla uniknięcia takiej sytuacji stosuje się jako podkład papę asfaltową, która stanowi zabezpieczenie.

--------------------
Mogę napisać więcej, ale proszę o konkretne pytania. Część z powyższej treści to materiał ze szkoły podstawowej (tej 8 letniej).

Posted: Thu 26 Jun, 2008
by alek
Dzis widzialem dom, na ktorym lezala dachowka bitumiczna bezposrednio na plycie OSB przez 14 lat i nie bylo zadnych opisanych wyzej problemow.

Niemniej jednak pod wplywem lektury postow tego topika oraz uwag znajomego inzyniera budownictwa zdecydowalem sie na polozenie podkladu w postaci: Armourbase PRO http://www.iko-shingles.pl/Produkty/Pap ... niowe.aspx na wierzch ma pojsc ta dachowka http://www.iko-shingles.pl/Catalogue/Pr ... 32f543c2ff
Czy to bedzie wystarczajace zabezpieczenie?

Posted: Fri 27 Jun, 2008
by Grzegorz Szostak
alek wrote:Dzis widzialem dom, na ktorym lezala dachowka bitumiczna bezposrednio na plycie OSB przez 14 lat i nie bylo zadnych opisanych wyzej problemow.
Niestety to jest właśnie problem, który opisałem wcześniej. Udało się ekipie i mają teraz wieloletnią "praktykę".
Zabezpieczenie pod gont jest bardzo dobre i wystarczy tylko jego prawidłowe ułożenie (pisałem już na ten temat).

Posted: Fri 27 Jun, 2008
by alek
Dzieki.
Chyba jednak ta firma wie jak to robic, gdyz udalo jej sie... stale, przez kilkanascie lat budowania domow.
Ale ta papa, czy membrana nie jest specjalnie droga i jesli ma pomoc, albo na "w razie czego" - to firma mi to zalozy, jak rzekl wlasciciel. Tyle ze za doplata. :???:

Posted: Sat 28 Jun, 2008
by czarek63
alek wrote:"w razie czego" - to firma mi to zalozy, jak rzekl wlasciciel. Tyle ze za doplata
no właśnie...po co przepłacać jak nie ma różnicy :smile: :smile:
dodam od siebie, że również widziałem w ten sposób położony gont i życzyłbym każdemu aby przez 14 lat nie musiał palcem kiwnąć przy pokryciu dachu
pozdrawiam

Posted: Fri 04 Jul, 2008
by Be@t@
Witajm (piszę z konta żony)
ja akurat kładę dokładnie taką membranę pod gont IKO i:
1. Ta membrana faktycznie nie jest droga - kilka zł za m2 - w skali kosztu pokrycia całego dachu to śmieszne pieniądze
2. Jej struktura różni się zdecydowanie od papy więc skoro producent gontu coś takiego wypuścił to chyba w jakimś celu (i to bynajmniej nie w celu wyrównania powierzchni dachu) membrana ta jest faktycznie nasączona jakimś materiałem bitumicznym co pewnie jest dodatkowym zabezpieczeniem dachu.

Wracając jednak do wcześniejszych wypowiedzi to mam pytanie czy nie lepiej jest więc wykonać obróbki blacharskie z bitumicznej taśmy dekarskiej. Będzie to bardzo zbliżony materiał pod kątem właściwości i reakcji na temperatury co gont no i na pewno zwulkanizuje się z gontem co zapewni szczelność pokrycia dachu w miejscach tradycyjnych obróbek. W moim przypadku chodzi o obróbkę komina z dachem 45 stopni czy taka taśma ma szansę dobrego załatwienia tematu obróbek dekarskich?
pozdrawiam
Robs

Posted: Sat 05 Jul, 2008
by alek
Czy aby tutaj nie masz juz odpowiedzi"
http://www.webvu.co.uk/iko/presenter/template.html

Posted: Sat 05 Jul, 2008
by Be@t@
Film na tej stronie widzieliśmy obróbka komina jest z blachy a nas interesuje czy taśm bitumiczna dekarska jest dobrym rozwiązaniem, czy ktoś tak zrobił i czy są tego dobre efekty tzn nie cieknie na głowe :) Pozdrawiamy

Posted: Sat 20 Sep, 2008
by alek
Wracając jeszcze do wątku - czy pod dachówki bitumiczne kłaść papę podkładową - ostatnio przeglądając Ładny Dom - Magazyn budowlany dla Ciebie, nr 5/2002 w rozbudowanym artykule pt. Raport o ciepłym i szczelnym dachu na str. 49 znalazłem następujący fragment dot. dachówek bitumicznych: "Uwaga! Na dachach o nachyleniu powyżej 20 stopni dachówki mocuje się bezpośrednio do podłoża. Jeśli nachylenie jest mniejsze, trzeba zastosować papę podkładową". Artykuł opracowało 5 osób: C. Jankowski, M. Karda, M. Kasprzak, G. Rudolf, K. Wangin.

Posted: Sun 21 Sep, 2008
by Grzegorz Szostak
Rozsądny wykonawca zawsze położy papę jako podkład bez względu na kąt pochylenia dachu. Zmniejsza w ten sposób ryzyko przecieków.

Posted: Sun 21 Sep, 2008
by alek
Mnie to firma robi za doplata.

Posted: Mon 22 Sep, 2008
by Wojciech Nitka
alek wrote: czy pod dachówki bitumiczne kłaść papę podkładową
Swego czasu robiłem opinie techniczne dotyczące dachów i to między innymi - czy pod dachówki bitumiczne należy kłaść papę podkładową czy też inny podkład. W jednej z opinii napisałem, że podkład jest konieczny, a w drugiej, że nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek podkładów.
Humoru dodaje fakt, że obie opinie dotyczyły tego samego dewelopera.
Skąd ta różnorodność wniosków? Otóż w obu przypadkach stosowano gonty bitumiczne różnych producentów. Jeden zalecał stosowanie podkładu, a drugi nie. Stąd różnorodność opinii.

Posted: Mon 22 Sep, 2008
by Grzegorz Szostak
Wojciech Nitka wrote:Skąd ta różnorodność wniosków? Otóż w obu przypadkach stosowano gonty bitumiczne różnych producentów. Jeden zalecał stosowanie podkładu, a drugi nie. Stąd różnorodność opinii.
Niestety producent za te "zalecenia" nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Spoczywa to na wykonawcy, który ponosi tego konsekwencje w postaci napraw gwarancyjnych.