Montaż wiatroizolacji u podwaliny

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Montaż wiatroizolacji u podwaliny

Post by Be@t@ » Fri 04 Jul, 2008

Witam
Mam pytanie na które chyba nie potrafię znaleźć odpowiedzi:
W którym miejscu powinna zakańczać się u dołu wiatroizolacja? czyli czy powinienem obciąć ją w miejscu zetknięcia fundamentu z podwaliną czy powinienem mieć ją wypuszczoną trochę poniżej tak jak na zdjęciu.
Oraz czy u dołu folia powinna być również przyklejana taśmą do OSB - do łączenia foli używam taśmy dwustronnej czyli teoretycznie mogę przykleić szczelnie folię do budynku, czy wystarczy że jest ona przymocowana u dołu zszywkami. Czy szczelność folii u dołu ma jakieś znaczenie gdy chodzi o dostawanie się drobnego robactwa do domu?

pozdrawiam
Robs
(jak zwykle z konta żony:)
Attachments
DSC00124a.JPG
u dołu folia jest wypuszczona ok 30 cm na fundament


Andrzej08
Posts: 23
Joined: Fri 11 Jul, 2008

Post by Andrzej08 » Thu 25 Sep, 2008

TEZ MNIE TO INTERESUJE JAK NASI EXPERCI ODPOWIEDZA NA TEN TEMAT. CZEKAMY!!!!!!

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Fri 26 Sep, 2008

Moze czas na prezentacje budowy? :-)

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Fri 26 Sep, 2008

Witam Serdecznie
wszystko w swoim czasie na razie chcemy dobrze zbudować dom. Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 26 Sep, 2008

Andrzej08 wrote:TEZ MNIE TO INTERESUJE JAK NASI EXPERCI ODPOWIEDZA NA TEN TEMAT. CZEKAMY!!!!!!
Czyżby oczekiwanie na instrukcję? :)

Be@t@, wiatroizolacja powinna być szczelnie połączona z izolacją podwaliny. Należy tu jednak zabezpieczyć też wrażliwą dolną krawędzi płyt OSB przed wilgocią.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Fri 26 Sep, 2008

Be@t@ wrote:Witam Serdecznie
wszystko w swoim czasie na razie chcemy dobrze zbudować dom. Pozdrawiam
Jest taki dział:
http://www.szkielet.pl/forum/viewforum.php?f=41

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Sat 27 Sep, 2008

ja mam na fundamencie założony parapet z blachy i na to wywinięta jest wiatroizolacja
Image

Def
Posts: 6
Joined: Sat 25 Oct, 2008

Post by Def » Mon 27 Oct, 2008

Witam,
To mój pierwszy post na tym forum, chcę się więc najpierw przywitać. Mam na imię Marcin, buduję domek jednorodzinny w okolicy Wejherowa. Z wykształcenia bardziej elektryk, więc należę do tej grupy Inwestorów, która sama się musi nauczyć i przypilnować budowy. Dużo już się naczytałem na tym forum, ale teraz jestem zmuszony zadać pytanie.
Temat dokładnie taki, jak powyżej. Jak dobrze wykonać ocieplenie i połączenie podwaliny budynku z fundamentem? Pan Bold proponuje opierzenie metalowe, ale u mnie pokrycie ścian zewnętrznych to 10cm styropianu, który jest grubszy niż pokrycie domu p. Bolda, w którego przypadku opierzenie blaszane jest niezbędne.

Poniżej załączam rysunek - wariant A przewidziany w projekcie moim zdaniem jest niedopuszczalny. Cała woda która ewentualnie zacieknie pod styropian podmoczy podwalinę. Czy prawidłowe jest rozwiązanie war.B, w którym wszystko pozostaje tak samo, ale zrywam kilka centymetrów styropianu z fundamentu i przesuwam wszystko niżej? A może porządne opierzenie jest obowiązkowe? ( w miejscu oznaczonym ??? na rysunku).
Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny!
Pozdrawiam,
Marcin
Attachments
pb.jpg

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Mon 27 Oct, 2008

Def wrote:Poniżej załączam rysunek - wariant A przewidziany w projekcie moim zdaniem jest niedopuszczalny. Cała woda która ewentualnie zacieknie pod styropian podmoczy podwalinę. Czy prawidłowe jest rozwiązanie war.B, w którym wszystko pozostaje tak samo, ale zrywam kilka centymetrów styropianu z fundamentu i przesuwam wszystko niżej? A może porządne opierzenie jest obowiązkowe? ( w miejscu oznaczonym ??? na rysunku).
Witam
Chociaż minęło sporo czasu i jesteśmy nieco dalej z budową to jeszcze tego tematu nie zamknęliśmy jednak wydaje mi się że zarówno wersja A jak i B są dopuszczalne. Z rysunku wynika że w obu wypadkach powstanie tzw. kapinos co wykluczy podchodzenie wody (jeżeli go jednak nie ma to przecież żaden problem żeby go zrobić w styropianie).
Tutaj mi się raczej nasuwa następujące pytanie (jeżeli ktoś potrafi mi naukowo lub praktycznie uzasadnić swoje rozwiązanie to będę wdzięczny): między wiatroizolacją a ociepleniem (styropianem i tynkiem) pozostawiam szczelinę ok 2cm po to aby była tam wentylacja i:
1) czy u dołu powinienem szczelnie zamknąć izolację czy też powinna być niewielka szczelina aby ułatwić wentylowanie. zostawienie szczeliny zaskutkuje podchodzeniem zimna i zniweluje efekt ocieplenia albo uszczelnię a tym samym ograniczę możliwość wentylowania.
2) i analogiczny problem z tym że u góry budynku, jeżeli zamknę szczelnie szczelinę wentylacyjną ociepleniem to znowu ograniczę wentylację budynku, jeżeli zostawię szczelinę otwartą to narażam się na straty cieplne.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Mon 27 Oct, 2008

Witaj Def. Na temat izolacji nic nie powiem bo my nie używamy styropianu, pozostawiam więc ten temat innym. Chcę podrzucić ci pewne rozwiązanie zabezpieczenia podwaliny, takie, jakie stosowane jest w Norwegii. Otóż na warstwę papy a pod podwalinę kładziemy ok. 0,5 m wiatroizolacji, którą później (po postawieniu konstrukcji i położeniu płyt) wywijamy na poszycie zewnętrzne. Na to kładziemy już normalnie wiatroizolacje. W ten sposób mamy zabezpieczoną podwalinę wraz z krawędzia płyty. Po położeniu wiatroizolacji obcinamy ją na wysokości podwaliny i przybijamy listwę na całej jej długości. Duże znaczenie ma przy tym systemie sposób mocowania podwaliny do fundamentu, my robimy to na kołki. Jeśli interesuje Cię to rozwiązanie to postaram się zeskanować parę rysunków.

Def
Posts: 6
Joined: Sat 25 Oct, 2008

Post by Def » Sun 02 Nov, 2008

Witam,
Z tego co tutaj wyczytałem, to pustka pod styropianem jest po to, żeby w niekorzystnych warunkach pozwolić spłynąć wodzie, która skropliła się pod styropianem, lub pozwolić wypłynąć wodzie, która dostała się tam, gdzie nie powinna. U góry styropian i tak jest uszczelniony pianką, na dole na pewno nie należy tych otworów zasklepiać...

Panie Piotrze, rozumiem o co chodzi, ale u mnie już stoi na podwalinie parę ton drewna to trudno będzie podnieść:). Dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam,
MArcin

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 03 Nov, 2008

U mnie jest taka listwa chyba aluminiowa z otworami przy, a wlasciwie wzdluz folii witroiz.(dolna krawedz ocieplenia budynku) w ktora "wchodzi" styropian ryflowany... otwory nie sa za duze, ale jest ich sporo. Umozliwia to wentylacje oraz odplyw ewentualnej wody

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 03 Nov, 2008

Piotr tomrer,
Piotr tomrer wrote:W ten sposób mamy zabezpieczoną podwalinę wraz z krawędzia płyty.
Ja polecam też dodatkowe zabezpieczenie dolnych krawędzi osb poprzez pokrycie warstwą wodoszczelną. Koszt znikomy, a mamy dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią, gdy nastąpi jej kumulacja w wyniku ekstremalnych zmian pogodowych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 06 Nov, 2008

:?: czyli jaki konkretnie srodek pan poleca do pokrycia dolnej czesci OSb....???

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 06 Nov, 2008

Sprawdzę jak będę na magazynie - nie pamiętam dokładnej nazwy.



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”