Ściana zewnętrzna i wewnętrzna

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
Kalafior
Posts: 4
Joined: Fri 30 Jan, 2009

Ściana zewnętrzna i wewnętrzna

Post by Kalafior » Fri 30 Jan, 2009

Witam,
Jestem całkiem zielony z budowy domów szkeletowych, a taki właśnie chciałbym wybudować.
Moje pytania dotyczą budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych.
1. Czy zewnętrzna płyta OSB jest przykręcana bezpośrednio do konstrukcji drewnianej domu czy na jakiś listwach dystansowych? - pytam bo widziałem takie rozwiązanie na jakieś budowie
2 .czy płyta GK od wewnątrz montowana jest na dodatkowym ruszcie stalowym czy można je przykecać także bezpośrednio do szkieletu ściany?
3. czy plyty GK na ścianach wewnętrznych także są montowane na dodatkowym ruszcie i czy pod płyta dajemyfolie paroizolacyjną?
Pozdrawiam


Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sat 31 Jan, 2009

Poszperaj troche na forum a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Kalafior
Posts: 4
Joined: Fri 30 Jan, 2009

Post by Kalafior » Sun 01 Feb, 2009

Przepraszam, wszystko przez pośpiech :-( Wieczorem napewno przeglądnę je od deski do desk i:-)
Dzięki

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Mon 09 Feb, 2009

A nie latwiej zaczac budowac samochody?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 09 Feb, 2009

Kalafior wrote:Przepraszam, wszystko przez pośpiech :-( Wieczorem napewno przeglądnę je od deski do desk i:-)
I co znalazłeś? Zadowolony z poszukiwań?
1. Czy zewnętrzna płyta OSB jest przykręcana bezpośrednio do konstrukcji drewnianej domu czy na jakiś listwach dystansowych? - pytam bo widziałem takie rozwiązanie na jakieś budowie
2 .czy płyta GK od wewnątrz montowana jest na dodatkowym ruszcie stalowym czy można je przykecać także bezpośrednio do szkieletu ściany?
3. czy plyty GK na ścianach wewnętrznych także są montowane na dodatkowym ruszcie i czy pod płyta dajemyfolie paroizolacyjną?
Ad 1. "płyta OSB jest przykręcana bezpośrednio do konstrukcji drewnianej "
Ad 2. płyta GK od wewnątrz montowana może być na dodatkowym ruszcie stalowym bądź drewnianym lub można je przykręcać bezpośrednio do szkieletu ściany,
Ad 3. plyty GK na ścianach wewnętrznych mogą być montowane na dodatkowym ruszcie, a pod płytę G/K daje się folie paroizolacyjną.

Kalafior
Posts: 4
Joined: Fri 30 Jan, 2009

Post by Kalafior » Mon 09 Mar, 2009

Dzięki za rady,
jestem za dodatkowym rusztem na ścianach zewnętrznych, na wewenętrznych juz niekoniecznie:-)
Oczywiście pod każdą płyte G/K (niezaleznie czy ściana wewnętrzna czy zewnętrzna) pójdzie folia paroizolacyjna.
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 09 Mar, 2009

Kalafior wrote:Oczywiście pod każdą płyte G/K (niezaleznie czy ściana wewnętrzna czy zewnętrzna) pójdzie folia paroizolacyjna.
W żadnym wypadku - na ścianach wewnętrznych nie stosuje się folii paroizolacyjnej. Tę kładzie się jedynie na ścianach zewnętrznych.
Przy okazji - podobnie na stropach - na stropach wewnętrznych nie stosuje się folii paroiizolacyjnej. Folię stosuje się na stropodachach i połaciach dachowych będących przegrodami zewnętrznymi.

Efekt kładzenia folii paroizolacyjnej na ścianach czy stropach wewnętrznych możesz stwierdzić sam - włóż kawalek drewna (konstrukcji drewnianej) do worka foliowego i odłóż na kilkanaście dni czy kilka tygodni. Jak już to wykonasz - napisz co stwierdziłeś.

Kalafior
Posts: 4
Joined: Fri 30 Jan, 2009

Post by Kalafior » Tue 17 Mar, 2009

Oczywiście masz rację drewnu to nie się nie przysłuży :-( Dzieki
To jeszcze jedna wątpliwość - ściany wewnętrzne może lepiej robić na ruszcie stalowym czy lepiej jednak na ruszcie drewnianym?
Podobne wątpliwość jest z przykręcaniem płyt GK bezpośrednio do drewnianej konstrukcji - nie będzie to w przyszości powodować powstawania rys ?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 18 Mar, 2009

:roll: najlepiej jest przykrecac plyte GK do stalowego rusztu ale to troche drogie rozwiazanie jak masz tarcice odpowiednio wysuszana to niepowinno byc pekniec....wazna jest technika montazu plyt do rusztu tj.np.nie laczenie jej na slupku przylegajacum do futryny drzwi tylko nad nia i oczywiscie bez laczen krzyzowych...itp

jolandsk
Posts: 11
Joined: Sun 22 Mar, 2009
Location: tromso

Post by jolandsk » Wed 25 Mar, 2009

Kalafior wrote:To jeszcze jedna wątpliwość - ściany wewnętrzne może lepiej robić na ruszcie stalowym czy lepiej jednak na ruszcie drewnianym?
nie bardzo wiem co masz na mysli, bo w sumie w domu szkieletowym sciany sa przewaznie z drewna i do ich konstrukcji przykreca sie plyte. a co do pekniec, to tak jak wsk marcin pisal- jezeli nie popelnisz podstawowych bledow przy montazu plyty, to powinno byc bez niespodzianek.
pozdrawiam

mikos
Posts: 11
Joined: Mon 23 Mar, 2009

Post by mikos » Wed 08 Apr, 2009

ja bym ci radzil konstrukcie drewniana na wszystkich scianach zewnnetrznych musisz gdzies polozyc instalacje elektrycznoma
jak ja wsadzis besposrednio w sciane zewnetrzna to stracisz na wspuczyniku ciepla niewiem jak to sie nazywa po polsku



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”