Konstrukcja ściany

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 10 Mar, 2011

Powaznie pierwsze raz sie spotkalem mimo ze staram sie przegladac wszystkie dostepne materialy. A np. ci powiem ze impregnacji nasyconym roztworem soli kuchennej mowi ksiazka (reprint) ktora sie tak czesto wyswietla na gorze strony ("Ciesla,stolarz,dekarz"). A przy okazji druga uwaga do pana Nitki. Jezeli sie jest juz tak uczulonym na uwalnianie sie wilogci podczas budowy domu to warto zwrocic uwage ze z podlog na gruncie uwalnia sie w czasie dosychania do 2000 l wody. Nikt nie zauwaza jakie to jest powazne zrodlo wilgoci. W systemie ktory ja preferuje (podloga z pustka podpodlogowa) ilosc ta jest z zupelnie innej kategorii .


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 10 Mar, 2011

roobik66 wrote: A do Marcina na temat idelnego i prostego drewna w Skandynawii to albo malo widziales albo z premedytacja opwiadasz bajki.
tak sie sklada ze 4 lata mieszkalem w Oslo i sporo tego super prostego drewna o jakosci perfekcyjnej przeszlo przez moje ręce,jedynym drewnem niewyheblowanym na maxa byl siding i deska okapowa i to tylko po to zeby farba lepiej sie trzymala.
Niema czegos tekiego jak mokre drewno konstrukcyjne w Norwegii i Szwecji czy Danii( finlandia przez te narody nie jest uznawana za skandynawow tak na marginesie Robikk).
Wiec nie wiem kto tu bajki opowiada-- do innych forumowiczow - czy ktos byl w skandynawiii i kupil mokre prosto z pod pily drewno w supermarkecie budowlanym?????nie sadze.
Pozwolilem sobie zazartowac o tych reniferach Robiik bo mimo wszystkich argumentow wielu ludzi doswiadczonych w ,,szkiletowce" idziesz w zaparte i nie chcesz sie przyznac do swojej niewiedzy.
Piszesz bzdury jak to trafnie nazwal p.Wojciech.
Ktos kto mial w rekach drewno z polnocy wie jak jest spoiste i dobre jakosciowo.
A tak na koniec nawet jakbys chcial w wlasciwej skandynawii WC postawic to i tak musialbys z struganego i suszonego drewna bo innego nie kupisz..........dotarlo kolego Robiik :roll:

ps.cos mi sie zdaje ze w skandynawii twoim narzedzie ciesielskie mialo raczke okragla drewniana zakonczona wlosiem a i nawet ten element drewniany byl suszony i strugany :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 10 Mar, 2011

AdamD wrote:"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" Mikołaj Rej - rok 1562
popieram jak najbardziej :wink:

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Fri 11 Mar, 2011

Finlandia to nie Skandynawia (na nią składają się tylko kraje germańskie tego regionu: Szwecja, Norwegia i Dania). Finlandia to kraj nordycki (Skandynawia + Finlandia + Islandia czasami podaje się Estonię) pl.wikipedia.org/wiki/Skandynawia
Ciekawa sprawa z tymi podzialami.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 12 Mar, 2011

To co jest w marketach budowlanych to jedna sprawa , oczywiscie ono jest idealnie proste ale do 2-3 godzin od zerwania tasm spinajacych. A ja pracowalem w firmach 10 -20 osobowych i mimo to inwestor dostarczal materialy. Nie bede sie powtarzal o ich wlasciwosciach ale napewno nie mozna bylo powiedziec ze odpowiadaja opisowi : proste , suche i strugane. A tu jescze jedna uwaga do pana Jablonskiego , przypomnialo mi sie ze w Wieliccze jest doskonaly przyklad trwalosci konserwacji drewna sola. Polecam odwiedzic.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 12 Mar, 2011

A tu sprawa do DABEKO , powinnes wiedziec ze do Skandynawii zaliczane sa Wyspy Owcze , wprawdzie to little country , ale uroczy. Sprowadzenie tam czekogokolwiek trwa tygodniami. I w razie potrzeby bez ceregieli korzysta sie z tego co akurat dostepne. I zapewniam ze z powodzeniem.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 12 Mar, 2011

roobik66 wrote: A ja pracowalem w firmach 10 -20 osobowych i
a co konkretnie budowales i w jakim kraju????
Robikk ja Cie prowokuje a ty Nic ,brak CI argumentow????zrob wreszcie fotorelacje ze swojej budowy za 1300zl/m2 bo tak to jestes niewiarygodny :wink:
Napisze wprost_ osmieszasz sie :roll:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 14 Mar, 2011

Marcin nie uczyli cie w Norwegii ze belki stropowe nalezy ukladac wygietym do gory ? , Powiem ci inna historie : przyjezdza fliegger i slyszac jezyk polski mowi ze kamien mu spadl z serca, bonie bedzie musial naklejac wyrownujacych gipsplatow. Bo wiekszosc Polakow chociaz na podwaline i oczep wybiera proste odcinki. Miejscowi rzedko zwracaja uwage na takie drobiazgi.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 15 Mar, 2011

roobik66 wrote:Marcin nie uczyli cie w Norwegii
o tym to wiedzialem juz w 96 r tj na 8 lat przed wyjazdem do Norwegii.
Ale o czym ty piszesz odchylenie takie na stropie i tak ulega silom grawitacji ,oczywiscie zdarzaja sie ,,smigla"z desek i w norwegi ale wynika to ze zlego skladowania na budowie .

TO ze nasi rodacy sa czesto lepsi od swoich norweskich w tym przypadku kolegow to jest fakt i ja tego nie podwarzam.
Mam prosbe to jest polskie forum i uzywaj polskiego nazewnictwa
roobik66 wrote: fliegger

pogromca mitów
Posts: 5
Joined: Sat 19 Mar, 2011

Post by pogromca mitów » Sat 19 Mar, 2011

Marcinie L, co do mokrego drzewa konstrukcyjnego w szwecji, danii, norwegii to i owszem jest ogólnie dostępne w każdym markecie..... :mrgreen:

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

Wskaz mi tak sklep w Oslo np.

Post by KonradJ » Sat 19 Mar, 2011

napisz gdzie moge kupic taki mokry materilal w Oslo.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 19 Mar, 2011

Panie Mitoman :wink:, byc moze jekies tam drewno mozna kupic mokre, ale napewno nie z przeznaczeniem na konstrukcje jakiegokolwiek bydynku. Nie chce mi sie juz pisac ze drewno ma byc suszone i strugane :roll:
Wiec jak ma pan samochod z silnikiem diesla to prosze tankowac sobie olej opalowy bo po co stosowac napedowy skorro zawsze mozna taniej tak jak z tarcica prosto z pod pily :wink:
pozdrawiam

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

witam robbik

Post by KonradJ » Sat 19 Mar, 2011

Cos chyba slabo budujesz w tej Norwegii jezeli tyle bzdur piszesz. Znam wielu znakomitych norweskich ciesli i nie obrazaj ich tu na tym forum. Uwazam ze jak w kazdym kraju na swiecie sa ci dobrzy i sa ci ktorzy po prostu do sie nie nadaja. Do kazdej pracy jest potrzebana rowniez wiedza merytoryczna a nie tylko praktyczna, bo co na przyklad w przypadku gdy podpatrzysz jak inni wykonuja odpowiednio jakies zadanie a Ty to skopiujesz ale nie bedziesz mogl tego w zaden sposob uzasadnic dlaczego tak to wykonales. Co do krzywch podwalin, ja i tak prostuje do sznura, bardziej uwage skupil bym na slupach.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 20 Mar, 2011

:roll: jesli o mnie chodzi to znam 1 no moze 2 profesjonalnych polskich ciesli z ktorymi mialem przyjemnosc pracowac w Norwegii. Pozostali z ktorymi sie spotkalem to :wink: tzw "stolarze meblowi" lub "stolarze malaze".
Piszac ze nasi rodacy sa czesto lepsi od rodowitych Norwegow w ciesielstwie w tym przypadku nie znaczy ze tam sa zli ciesle wrecz przeciwnie .
PS.KonradJ kiedys pisalismy o scianach po okregu czy mozesz powstawiac fotki i opisac jak zostal wykonany oczepi podwalina????
Jestesmy w temacie "konstrukcja sciany " wiec to odpowiednie miejsce :idea:

pogromca mitów
Posts: 5
Joined: Sat 19 Mar, 2011

Post by pogromca mitów » Sun 20 Mar, 2011

a impregnowane zielone to może jest suche.....? he he :mrgreen:

pogromca mitów
Posts: 5
Joined: Sat 19 Mar, 2011

Post by pogromca mitów » Sun 20 Mar, 2011

a tarasy, na nie nie trzeba drzewa konstrukcyjnego? panie Marcinie?a do tarasów używa się impregnowanego drzewa.......tylko mi nie pisz ze impregnowane jest wysuszone bo pomyślę że jesteś kłamcą... :mrgreen:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 20 Mar, 2011

A to zielone impregnowane to mozna w Skandynawii uzywac wewnatrz, a no nie mozna gdyz bylo suszone i strugane a pozniej nasaczone chemikaliami. Jest wielka roznica pomiedzy drewnem impregnowanym (ktore i tak bylo wczesniej wysuszone i wystrugane) a mokrym z pod pily przede wszystkim pod katem trwalosci wlasnie.
Na kazda konstrukcje trzeba uzywac drewna konstrukcyjnego :mrgreen:

p. Mitoman prosze analizowac to co sie pisze pod katem merytorycznym zanim zarzuci sie komus klamstwo. No chyba ze sadzisz ze to zielone drewno impregnowane jest woda :lol: :lol: :lol: :lol: to wtedy mialbys racje. Ono nie jest mokre tylko nasaczone chemikaliami wez zrob sobie wykalaczke z takiej deseczki a sam sie przekonasz :lol: :lol: :lol:

pogromca mitów
Posts: 5
Joined: Sat 19 Mar, 2011

Post by pogromca mitów » Sun 20 Mar, 2011

A kto napisał że można używac tego drzewa wewnatrz. Jak masz problemy ze zrozumieniem tego co komentujesz Marcinie, to zapewne masz ADHD (czytając wiele twoich idealistycznych komentarzy). Następnym razem będę pisał DUŻYMI LITERAMI może to będzie pomocne... i wyluzuj trochę bo widzę że masz przerosty formy nad treścią... a tak z ciekawości, ty masz czas na budownictwo poza tym forum...? :mrgreen:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 20 Mar, 2011

pogromca mitów wrote: drzewa
A od kiedy to z drzewa sie buduje a nie z drewna, raczej sam zastanow sie o czym piszemy.
Dyskusja toczy sie na temat drewna czy moze byc zwykle mokre na konstrukcje czy raczej powinno byc suszone i strugane a nie czy mozna je kupic itp .
pogromca mitów wrote:wyluzuj trochę bo widzę że masz przerosty formy nad treśc
Jak juz wrocisz z zagranicy (wnioskuje ze tam jestes) i odnajdziesz sie w polskiej rzeczywistosci tez bedziesz pisal tak jak ja, nie jest to przerost formy nad trescia a jedynie przekonanie ze mam w tym przypadku racje.
Niestety w naszym kraju trzeba byc bardziej dynamicznym niz np .w skandynawii i robic wiele rzeczy na raz - to odnosnie ADHD.

Zwroc uwage na godziny w jakich pisze na forum (rano lub wieczorem) nie musze juz na szczescie byc o 7-mej w pracy gdyz sam sobie jestem Szefem. :cool:
Odnosnie idealistycznych komentarzy sprecyzuj o co CI chodzi??????

ps. Czy oby p. Mitoman nie jest kolega Robika albo nim samym pod innym nickiem :roll:

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Sun 20 Mar, 2011

Witam, co do drewna w skandynawii to owszem jest niesamowite pod każdym względem, ale jak wszędzie zdarzają się (sporadycznie) sztuki złej jakości. Drewno impregnowane ciśnieniowo ( zielone) stosujemy tylko na zewnątrz i nie jest tak suche jak konstrukcyjne a wynika to z faktu że składowane jest w większości przypadków na zewnątrz sklepów budowlanych.
Niestety w Polsce brakuje kultury obróbki drewna a przede wszystkim odpowiednich norm, w skandynawii w każdym markecie można kupić drewno o znormalizowanych wymiarach co BARDZO ułatwia pracę.

pogromca mitów
Posts: 5
Joined: Sat 19 Mar, 2011

Post by pogromca mitów » Mon 21 Mar, 2011

a co Marcinie, pokłóciliście się? :mrgreen:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 22 Mar, 2011

pogromca mitów wrote:a co Marcinie, pokłóciliście się?
a o co pytasz???

bajkowedomy
Posts: 24
Joined: Wed 07 Dec, 2011
Location: Białystok
Contact:

Post by bajkowedomy » Wed 07 Dec, 2011

witam
zauważam w tej dyskusji dwa fronty i dołączam się do pana rubika
Impegnacja, wilgotnośc materiału, wymiary itd... widzę ze wielu panow żyje w idealnym świecie gdzie wszystko pasuje na 100% i ma byc jak w ksiązce stoi.
Plac budowy weryfikuje tych co potrafią z danego materiału i przy danych warunkach poprawnie wykonac zlecenie oraz tych co beda "kręcic kregi i strugac stojaki" bo cos nie pasuje.
Dygresja do wilgotnego drewna - kiedys w usa(chicago) stawiałem w środku zimy chałupe. Śnieg codziennie trzeba było wywalac z budynku łopatami (nikt sie nie przejmuje że moknie i namarza) po zamknięciu suszy sie 1-2 tygodnie i tyle (dom stoi do dziś - jakoś nie chce sie rozwalic albo GK popękac)
Pan KonradJ prostuje podwaliny do sznura, i wolałby bardziej skupic się na prostowaniu słupów....(znam kilka sposobów aby naprostowc słup w gotowej scianie (nosnej lub działowej) tylko nie wiem jak Pan robi te sciany
" na leżąco" czy "na stojąco"
pdrw

prosze nie czepiac sie słowek tylko postarac sie zrozumiec sens
Konstrukcje drewniane i Domy z gliny
bajkowedomy.pl
Adam Markowski

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 07 Dec, 2011

:roll: Istota sprawy jest wysuszenie tarcicy podczas produkcji, to ze pozniej sobie zmoknie czy tez spadnie na to snieg to co innego - chyba rozumiesz roznice miedzy drewnem spod pily z zarodnikami i grzybami a specjalnie wysuszonym w autoklawach drewnem suszonym i struganym???? :roll:
Czyzbys "na oko " montowal podwaliny wedlug zasady "krzywo-prosto - byle ostro". Sznurek czy tez traser jest jednym z podstawowych narzedzi w rekach profesjonalistow.
Sciany w tej technologii buduje sie na lezaco i dziwie sie ze ktos kto uwaza sie za profesjonaliste zastanawia sie nad tym.
Jak krzywo zamontujesz podwaline to zadne prostowanie nie pomoze :shock: No tak jak ktos pisze ze stawial "chalupe" :wink: a nie dom.

ps. Masz cos konstruktywnego do opisania czy tylko tak szukasz zaczepki na forum? :cool:

Zerknalem na strone www i fotki ,budowales w stanach i nie robisz na gotowej plycie betonowej i pozniej wlewasz okry beton do srodka ???dziwne
pozatym podoba mi sie zamontowana deska kelenicowa :neutral:

bajkowedomy
Posts: 24
Joined: Wed 07 Dec, 2011
Location: Białystok
Contact:

Post by bajkowedomy » Thu 08 Dec, 2011

Panie Marcinie
temat drewno mokre/suche pozostawim bez odpowiedzi - szkoda czasu bo się nie rozumiemy.
Problem prostych linii - jeżeli uważa Pan, że robię na oko, jest Pan w głebokim błędzie, sznurek mam w pasie (i korzystam) + inne nowinki techniczne aby dom był prost, pion poziom przekątne, itd.
"chałupa" ...bez komentarza, dla mnie dom za 5 mln to też "chałupa" - chodzi o nazwę a nie formę :)
Ten dom na zdjęciach, chodzi o "kanadyjkę" bo chyba forum dotyczy konstrukcji szkieletowych, a to co inwestor zrobił w kwestii betonów jest jego sprawą.
Kwestia kalenicy. Jeżeli widzi Pan w tym błedy chętnie posłucham, a jeżeli chodzi, że nie jest Pan zwolennikiem kalenicy - trudno
pzdr
Konstrukcje drewniane i Domy z gliny
bajkowedomy.pl
Adam Markowski

bajkowedomy
Posts: 24
Joined: Wed 07 Dec, 2011
Location: Białystok
Contact:

Post by bajkowedomy » Thu 08 Dec, 2011

Sciany tego domku stoją podparte puntowo na chudziaku, w póżniejszym procesie miał byc podsadzony styropian, szlichta + wzmocnienia podłoża w odpowiednich miejscach - kluczowych dla konstrukcji.
A w kwestii prostowania ścian i czy na leżąco czy z osb czy nie??? Chyba nie przeczytał pan mego postu uwaznie.
Prostowanie ścian (ja zbijam ściany na leżąco - chyba że nie istniej taka opcja to na stojąco),
- metoda 1: nie stosuj krzywych elementów
- metoda 2: gdy się skrzywi - wymień
- metoda 3: ściany działowe nienośne - natnij 80-90% słupka, nagnij ile potrzeba aby zlikwidowac krzywizne, dobij do boku pasek osb 60-80 cm długi. MUSZĘ napisac tę uwagę bo za chwilę bedzie post oburzonego - NIE ZALECAM nacięc na każdym krzywym słupku! ZDROWY ROZSĄDEK!
to tak z grubsza ... inne metody... każdy zna i stosuje
pzdr
Konstrukcje drewniane i Domy z gliny
bajkowedomy.pl
Adam Markowski

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 08 Dec, 2011

Jesli chodzi o zastosowanie w kalenicy deski to jestem jak najbardziej za, kazdy ma swoje sposoby na budowanie - wazne jest zeby to sie sprawdzalo w praktyce.
Co do pozostalych kwestii to kwestia do dluzszej dyskusji np drewno... czy uwazasz ze mozna spod pily uzywac do bu :wink: dowy szkiletu? Pytam bo podobno sie nie rozumiemy.

bajkowedomy
Posts: 24
Joined: Wed 07 Dec, 2011
Location: Białystok
Contact:

Post by bajkowedomy » Fri 09 Dec, 2011

Materiał na kanadyjkę musi spełniac wymogi budowlane - klasa, wilgotnośc, imprgnacja etc.. jeżeli mówimy o spod piły-czyli prosto z lasu na kanadyjkę NIE!
Istnieje techikna budowy domów z bali, gdzie używa się materiału "prosto z lasu" - muszę wyjasnic bo ktoś zaraz wypali post. Mat. jest oczywiście obrobiony, okorowany zaimpregnowany itd... ścinka tylko zimą i tylko stare fachury wiedzą które drzewo się nada.
O następny - wiór osikowy na pokrycie dachu
I jeszcze jeden - do budowy domku z gliny, ściany wypełnia się na mokro, konstrukcja nawet lepiej gdy nie jest wysuszona. Współpraca glina/drewno w ścianie jest znacznie lepsza przy zmianach temp/wilgotnośc powietrza bo taka sciana naprawdę oddycha! Starsze poradniki mówiły o użyciu do konstukcji okorowanych okrąglaków.
Pewnie jest kilka przykładów uzycia "mokrego" drewna, tak z marszu więcej sobie nie przypomnę
pzdr
Konstrukcje drewniane i Domy z gliny
bajkowedomy.pl
Adam Markowski

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 09 Dec, 2011

Na domach gliniano-drewnanych sie nie znam a domy z bala mialem jedynie przyjemnisc przebudowac pare raz wiec nie bede sie wypowiadal.
Na fotce kladziecie zolta folie na sciany? to chyba tylko tymczasowe zabezpieczenie przed deszczem???
Czy zielone dachy robicie tez tzn trawa na dachu itd???



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”