Paroizolacja na stropie parteru

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
Vuko
Posts: 6
Joined: Thu 09 Jun, 2011

Paroizolacja na stropie parteru

Post by Vuko » Mon 13 Jun, 2011

Witam
Pro


Vuko
Posts: 6
Joined: Thu 09 Jun, 2011

Post by Vuko » Wed 15 Jun, 2011

Czyżby nikt nie miał w swoim domu wytłumionej podłogi na poddaszu?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Paroizolacja na stropie parteru

Post by Wojciech Nitka » Wed 15 Jun, 2011

Vuko wrote:Proszę o podpowiedź, jak rozwiązać wykonanie izolacji z folii paroizolacyjnej na stropie drewnianym pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.
Może nikt nie reagował na post, ponieważ folii paroizolacyjnej nie stosuje się w przegrodach wewnętrznych, a takim jest i strop pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.

Vuko
Posts: 6
Joined: Thu 09 Jun, 2011

Post by Vuko » Wed 15 Jun, 2011

Moja prośba wynikała właśnie z wątpliwości zastosowania takiego rozwiązania dlatego poprosiłem o podpowiedź jak to wykonać. Jaką folię zatem należy zastosować w tym wypadku?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 15 Jun, 2011

Ani w tym, ani w innym przypadku w stropach międzykondygnacyjnych nie stosuje się żadnych folii.
Jeżeli chcesz ograniczyć ewentualne prószenie wełny poprzez szpary w podbitce, to zamiast folii zastosuj papier pakunkowy. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie.
Wcześniej pisałeś - "widziałem u innych takie rozwiązania". Teraz wiesz że to były błędne rozwiązania. Jak widać nie zawsze warto brać przykład z innych.

Vuko
Posts: 6
Joined: Thu 09 Jun, 2011

Post by Vuko » Thu 16 Jun, 2011

Pytanie jak zaimpregnować taki papier żeby wszechobecne owady nie podziurkowały go w krótkim czasie? Poza tym nadal pozostaje problem wilgoci tym bardziej, że papier lepiej wchłania. Może zastosowanie styropianu zamiast wełny jest dopuszczalnym rozwiązaniem? Jakie rozwiązanie Drodzy Forumowicze macie u siebie?

Vuko
Posts: 6
Joined: Thu 09 Jun, 2011

Post by Vuko » Fri 17 Jun, 2011

Na rysunku w projekcie przekrój podłogi wygląda tak: deski podłogowe, stelaż drewniany, wełna mineralna, boazeria. Czy ktoś z Was ma w swoim domu jakieś inne rozwiązanie lub zabezpieczenie przed wchłanianiem wilgoci przez watę i osypywaniem się jej przez szpary w boazerii?

pawell
Posts: 10
Joined: Tue 03 Jun, 2008

Post by pawell » Fri 17 Jun, 2011

Układ warstw od góry:
- deska podłogowa
- legary - pomiędzy nimi wełna
- płyta OSB lub podobna MDF itp.
- filc (na belkach - w celu tłumienia drgań)
- boazeria lub PK-G pomiędzy belkami

Wersja oszczędnościowa:
- deska podłogowa
- legary/wełna
- filc
- wiatroizolacja (ograniczy pylenie wełny i zabezpieczy od wilgoci "od dołu"
- boazeria/ PK-G
Oczywiśie można to rozwijać twórczo lub tfurczo:
- osłonić wełnę wiatroizolacją obustronnie
- zamiast deski podłogowej zastosować płytę OSB i np panele lub suchy jastrych i plytki
- dodatkowa warstwa filcu między legarami a werstwą podłogi (deska lub płyty OSB)
wszystko zależy od tego ile wytrzyma strop i finanse Inwestora.

Vuko
Posts: 6
Joined: Thu 09 Jun, 2011

Post by Vuko » Sun 19 Jun, 2011

Dobra podpowiedź, jednak nadal nie rozwiązuje problemu wilgoci pojawiającej się na styku pomiędzy boazerią a np. płytą osb lub wiatroizolacją. Zastanawiam się czy nie zastosować styropianu ryflowanego (rowki wzdłuż całej długości płyty) bezpośrednio na boazerię, styk z deskami będzie minimalny a powietrze będzie mogło przemieszczać się tymi rowkami.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 19 Jun, 2011

Jeżeli w przegrodach wewnętrznych pojawia się problem z wilgocą to oznacza, że masz źle wentylowany dom. Zamiast kombinować z paroizolacją, zrob kratki wentylacyjne w ścianach. W tej technologii ameryki już nie odkryjesz dlatego stosuj rozwiązania sprawdzone na świecie.

atom421
Posts: 5
Joined: Sun 05 Sep, 2010

Post by atom421 » Sun 12 Feb, 2012

Wojciech Nitka wrote:folii paroizolacyjnej nie stosuje się w przegrodach wewnętrznych, a takim jest i strop pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.
W związku z powyższym mam pytanie czy ocieplony wełną strop nad pomieszczeniami na poddaszu (w przypadku gdy dach nad nieużytkowym już stryszkiem także ma być ocieplony wełną z zastosowaniem folii paroizolacyjnej) to przegroda wewnętrzna i nie trzeba stosować paroizolacji, czy jednak zastosować paroizolację także pod ociepleniem stropu poddasza.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 12 Feb, 2012

Paroizolację stosuje się tylko i wyłącznie po wewnętrznej, tzn. ciepłej stronie przegrody zewnętrznej.
Zatem jeżeli strop bezpośrednio nad poddaszem nie jest przegrodą zewnętrzną - nie powinno się stosować folii paroizolacyjnej.
A tak przy okazji - czy ten stryszek będzie ogrzewany?

atom421
Posts: 5
Joined: Sun 05 Sep, 2010

Post by atom421 » Tue 14 Feb, 2012

Stryszek nieogrzewany oczywiście, więc dlatego nadal mam dylemat czy ten strop to przegroda zewnętrzna czy wewnętrzna?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 14 Feb, 2012

Jeżeli stryszek jest nie ogrzewany, o po co izolacja cieplna po całej połaci dachu a nie na części połaci i dachu nad poddaszem? Proponuję to mocno rozważyć, a to dlatego że:
- po pierwsze - jest to niby część nieogrzewana, ale ogrzewana niby będzie powietrzem z poddasza, a zatem generować będzie marnowanie ciepła i wpływać na podwyższone koszty ogrzewania,
- po drugie - o ile stryszek ogrzewany nie jest nie powinno zakładać na przegrodach zewnętrznych (tu połaciach dachu w obrębie stryszka) paroizolacji,
Sumując - rozważ zakładanie izolacji cieplnej i folii paroizolacyjnej jedynie "wokół" poddasza. Stryszek zostaw bez izolacji cieplnej.

atom421
Posts: 5
Joined: Sun 05 Sep, 2010

Post by atom421 » Tue 14 Feb, 2012

Grubość stropu nad poddaszem w moim przypadku wynosi 16 cm dlatego nie mogę chyba nie ocieplać strychu. Jeśli dobrze zrozumiałem Panie Wojtku to mam teraz takie możliwości:
1. ocieplić strych nad poddaszem (gr. krokwi 22cm) z zastosowaniem folii paroizolacyjnej, natomiast strop nad poddaszem też ocieplić tylko bez paroizolacji.
2. ocieplić strych nad poddaszem bez folii paroizolacyjnej, natomiast strop między poddaszem a stryszkiem (płyta OSB) ocieplić z paroizolacją.
3. a może dać paroizolację pod krokwie na strychu jak też i pod stropem poddasza?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 15 Feb, 2012

Mniej więcej tak powinno być, ale są dwa "ale":
- co do ostatniej wypowiedzi - jeżeli ocieplisz strop nad poddaszem, to po jaką cholerę ocieplać połacie dachu w obrębie stryszka i do tego dawać folię paroizolacyjną, tym bardziej, że foli paroizolacyjnej nie stosuje się w pomieszczeniach trwale nieogrzewanych,
- jeżeli nieogrzewany stryszek chcesz wykorzystywać - zamiast pełnych płyt kładź płyty pocięte na deski z kilkumilimetrowymi szpatami. Inaczej para wodna, która będzie przechodziła przez strop poddasza do góry (pomimo folii paroizolacyjnej), będzie skraplała się od spodu płyty.

atom421
Posts: 5
Joined: Sun 05 Sep, 2010

Post by atom421 » Thu 16 Feb, 2012

Co dzień to bardziej przekonuję się do opcji z ocieplonym stropem poddasza i bez ocieplenia dachu nad stryszkiem, nie wiem tylko jak zabudować połacie dachu w obrębie stryszka:
1.Pozostawić tak jak mam teraz tzn. patrząc od góry: poszycie z płyt osb, krokwie.
2.Przybić płyty gk od spodu do krokwi bez ocieplenia w środku.
Problem też z grubością stropu (16 cm) to chyba za mało. Ja myślę że gdybym podwyższył konstrukcję stropu o 5 cm to mogłoby wystarczyć (oczywiście po uzgodnieniu z architektem)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 16 Feb, 2012

atom421 wrote: Ja myślę że gdybym podwyższył konstrukcję stropu o 5 cm to mogłoby wystarczyć (oczywiście po uzgodnieniu z architektem)
Nie musisz podwyższać konstrukcji stropu. Te 16 cm wypełnij izolacją cieplną, a dodatkowo daj 10 cm izolacji prostopadle do niższej warstwy. Chyba że myślisz o wykorzystywaniu stryszka. A to już inna bajka.

atom421
Posts: 5
Joined: Sun 05 Sep, 2010

Post by atom421 » Sat 18 Feb, 2012

Tak też będzie zrobione (muszę tylko poszukać klienta na kilkanaście rolek wełny) ale to mały problem. Dziękuję za pomoc ale jeszcze tutaj wrócę gdyż conajmniej kilka miesięcy pracy przede mną;)

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Paroizolacja na stropie parteru

Post by majek85 » Mon 25 May, 2015

Troche sie pogubiłem w tym wszystkim, jestem w identycznej sytuacji. Stryszek używany pewnie 3-4 razy w roku, ocieplenie jest "pełne", tyle że na stryszku nie ma stelażu ocieplenia w poprzek krokwi. Gdzie zamknąć paroizolacje?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Paroizolacja na stropie parteru

Post by Wojciech Nitka » Mon 25 May, 2015

A czy ten twój "stryszek" będzie ogrzewany ???

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Paroizolacja na stropie parteru

Post by majek85 » Mon 25 May, 2015

Nie planuje ogrzewania w nim, wysokość jego to ok 120m. Zastanawiam sie jeszcze czy ewentualnie dać tam nawiew wentylacji mechanicznej.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Paroizolacja na stropie parteru

Post by Wojciech Nitka » Mon 25 May, 2015

Zapraszam - https://www.facebook.com/Stowarzyszenie ... =1&theater
Na pewno będzie coś na ten temat ...

hirek33
Posts: 7
Joined: Wed 22 Jul, 2015

Re: Paroizolacja na stropie parteru

Post by hirek33 » Sat 21 Nov, 2015

Ja wiem że na ten temat powiedziane już zostało praktycznie wszystko ale jednak muszę odkopać bo mam wątpliwości

a wiec tak będę miał strop nad poddaszem izolowany 30cm wełny. Nad nim jest malutki stryszek 25m3 który "teoretycznie" ogrzewany nie będzie żadnym grzejnikiem ale muszę go zaizolować (również 30cm) żeby utrzymywać na nim dodatnią temperaturę ponieważ będzie służył jako pomieszczenie techniczne (rekuperator,alarm itp.)
myślę że pomimo braku bezpośredniego ogrzewania ciepło w celu utrzymania dodatniej temperatury przeniknie do niego przez konwekcje z pomieszczeń poniżej

I teraz pytanie co w takim razie z paroizolacją. Niby stryszek nie ogrzewany ale będzie tam temperatura dużo wyższa niż na zewnątrz.
Czyli nie dawać jaj na stropie poddasza tylko na stryszku ?

nie izolować stropu nad poddaszem choć pewnie tak było by najlepiej też nie mogę, ponieważ będzie ona pełnić role izolacji akustycznej od urządzeń znajdujących się na stryszku



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”