Docieplenie bala i szkieletu

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
Leszczu
Posts: 13
Joined: Fri 13 Aug, 2010

Docieplenie bala i szkieletu

Post by Leszczu » Thu 21 Jul, 2011

Witam!
Jak każdy przyszły użytkownik domu z drewna mam pewne wątpliwości. Pierwsza wiąże się z ceną wykonania domu z bali a ze szkieletu. Słyszałem, że bale są tańsze? Czy można zatem docieplać dom z bala? Czy to się w ogóle stosuje?
Widziałem ciekawe oferty na domy z bali, ale drewno na zewnątrz nie szczególnie mnie zachęca ze względów estetycznych.
Wiadomo, że wszystko rozchodzi się o koszty utrzymania komfortu cieplnego w takim domu oraz o małżeństwo z kredytem na wiele lat.


Leszczu
Posts: 13
Joined: Fri 13 Aug, 2010

Post by Leszczu » Mon 01 Aug, 2011

podbijam :)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Aug, 2011

Tak, domy z bali jak najbardziej można docieplać. Grubość ocieplenia zależeć będzie od grubości bali. Z tym, że zastanów się - co masz na myśli pisząc "z bali". Czy grubą dechę (np. 60 mm) czy też bale o średnicy np. 240 mm.
Co do komfort cieplnego - utrzymasz go w domu jeżeli ocieplenie dasz na zewnątrz. Dając ocieplenie od środka stracisz komfort cieplny - będziesz miał to samo co w domach szkieletowych - szybkie nagrzewania się pomieszczeń ale i szybkie wychładzanie się. Wybieraj co wolisz.
Proponuje też poczytać - http://www.szkielet.pl/domy_z_bali.php? ... bala&id=23 i dalsze. Proszę jednak zwróć uwagę - tekst i obliczenia pochodzą z 2004 r., kiedy obowiązywała jeszcze stara norma na ocieplenie - wówczas wymagany współczynnik U dla ścian wynosił poniżej 0,5 W/m2K, a dzisiaj obowiązuje nowa norma i współczynnik poniżej 0,3.

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Mon 01 Aug, 2011

Moge zapytac dlaczego w domach szkieletowych traci sie komfort cieplny? Jaka jest roznica z jakiej strony ocieplimy domek? I dlaczego domy szkieletowe sa pod tym wzgledem gorsze jesli stosuje sie ocieplenie wewnetrzne i zewnetrzne?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Aug, 2011

Po pierwsze - co według Ciebie uważasz za "komfort cieplny"?
Po drugie - mówimy tu o domach z bali. Jeżeli ocieplisz dom z bali od zewnątrz - dzięki ścianie z bali po wewnętrznej stronie ściany, zapewnisz pomieszczeniom bardzo dobra pojemność cieplną ścian. Musisz bowiem wiedzieć, że drewno, ma lepszą pojemność cieplną niż mury ceglane czy betonowe, a tym samym lepiej akumuluje ciepło. Natomiast, jeżeli dom z bali ocieplisz od środka stracisz te właściwości i pod względem pojemności cieplnej dom będzie jak dom szkieletowy - z minimalną pojemnością cieplną - szybko będzie się nagrzewał, ale i szybko wychładzał.

Leszczu
Posts: 13
Joined: Fri 13 Aug, 2010

Post by Leszczu » Tue 02 Aug, 2011

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Jeszcze interesuje mnie jedna rzecz. Czy dom z BALI można wykończyć od wewnątrz i od zewnątrz jak szkieletowy? Chodzi o styropian + tynk na zewnątrz a płyty kg/osb w środku.
Zastanawiam się nad wyborem technologii - bal czy szkielet.
Co jest tańsze i czy jest jakiś wątek na forum opisujący różnice użytkowe między tymi dwoma technologiami?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 02 Aug, 2011

Wszystko można tylko po co?
Jaki sens ma mieć stawianie domu z bali i okładanie ścian obustronnie jakimiś tam materiałami. Taka "technologia" jest zupełnie bez sensu.
Proszę - nie kombinuj. Buduj dom szkieletowy. To mogę Ci poradzić i ... weź to pod uwagę.



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”