Dobrze zaplanowane ogrzewanie.

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
Leszczu
Posts: 13
Joined: Fri 13 Aug, 2010

Dobrze zaplanowane ogrzewanie.

Post by Leszczu » Sun 09 Oct, 2011

Witam!
Mam już termin rozpoczęcia prac stawiania wymarzonego szkieleciaka ustalony na sierpień 2013 r. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru metody ogrzewania domu.
Słyszy się różne rzeczy w tym temacie. Chcemy zrobić sobie pompę ciepła gruntową z sondą pionową oraz ogrzewanie podłogowe + rekuperator. Do tego kominek z płaszczem wodnym. Wszystko sprzęgnięte w jeden układ z dużym zbiornikiem wody, żeby kominek trochę grzał i pompa także. Chcemy dom dobrze ocieplić. Lepiej niż zakłada standardowy projekt.
Pytanie pierwsze: Czy takie rozwiązanie jest odpowiednie.
Pytanie drugie: Czy prawdą jest, że w przypadku ogrzewania podłogowego zamontowanego na parterze nie ma konieczności zamontowania go na poddaszu użytkowym?
Dom będzie podpiwniczony - jak ogrzać piwnicę? Także podłogówka? Piwnica będzie w części użytkowa.


nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Sat 22 Oct, 2011

Jeżeli chcesz zaizolować dom lepiej jak standardowy to moim zdaniem montaż pompy ciepła jest ekonomicznie nieuzasadniony. Piszesz, że zainstalujesz rekuperator, rozumiem,że okna też zainstalujesz o podwyższonym standardzie, a więc idziesz w kierunku zużycia energii cieplnej poniżej 30kw/m2/rok. W tak energooszczędnym domu zwrot z inwestycji w pompę ciepła nie nastąpi nigdy. Jeżeli będziesz miał bufor ciepła to zainstaluj w nim kilku kilowatową grzałkę na II taryfie. Tu koszt 500 PLN a przy pompie kilkadziesiąt tysięcy. Na twoje drugie pytanie odpowiem tak. Ogrzewanie podłogowe możesz zainstalować nawet w jednym pomieszczeniu a reszta może być ogrzewana np. grzejnikami. Ogrzewanie piwnicy podłogówką będzie wymagało zaizolowania posadzki ponad standardowo. Pomyśl o wprzęgnięciu w układ bufora ciepła kolektora słonecznego.

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Post by Bolas » Mon 14 Nov, 2011

Jeżeli masz kominek to tak jak pisał kolega pompa ciepła nie będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli liczysz na zwrot inwestycji za twojego życia. Ja osobiście montuję u siebie pompę bo jestem instalatorem więc jej zakup i montaż będzie mnie kosztował o wiele mniej niż klienta. Drugim powodem dla którego to robię to ekologia na punkcie której mam fiołka. Poza tym na razie PC jest zbyt droga jak na tak mało skomplikowane urządzenie no i rekuperatorek też się kłania. Jeżeli jesteś w fazie przed budową to ja mam chałupę bez kominów. Pozwoliło mi to zaoszczędzić ok 13tys = koszt rekuperatora (materiał). A cena za robociznę (murowanie, obróbki, wykończenia) poszła na dodatkowe 5cm ocieplenia w ścianach.
W pompie ciepłą jest bardzo ważna zasada by była dobrze dobrana do zapotrzebowania i instalacja też musi być dostosowana do bardzo niskiego parametru.

Leszczu
Posts: 13
Joined: Fri 13 Aug, 2010

Post by Leszczu » Mon 14 Nov, 2011

A czy potraficie określić +/- koszty ogrzewania szkieleciaka z dobrymi oknami 0,8 i 20 cm styro na ścianach? Da się to wyliczyć?
Jak każdy planujący budowę domu chciałbym rozwiązać ten problem tanio + dobrze.


Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”