Szczelina dylatacyjna

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
rafałmyszk
Posts: 9
Joined: Sun 17 Jun, 2012

Szczelina dylatacyjna

Post by rafałmyszk » Mon 13 Aug, 2012

Witam, jak najlepiej wykonać szczelinę dylatacyjną między krokwiami pomiędzy płytą osb a izolacją i jak duża powinna być ta szczelina??? Dziękuję za pomoc.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 13 Aug, 2012

Dobrym rozwiązaniem jest:
- na krokwiach położyć folię wysokoparoprzepuszczalną,
- na krokwie nabić łaty grubości 3,0 cm,
- na łaty położyć płytę poszycia.
Wówczas przestrzeń między krokwiami możesz w całości wypełnić izolacją cieplną.

rafałmyszk
Posts: 9
Joined: Sun 17 Jun, 2012

szczelina dylatacyjna

Post by rafałmyszk » Wed 15 Aug, 2012

Dziękuję. To na pewno dobre rozwiązanie jednak ja pospieszyłem się z płytą osb, która już jest przykręcona na krokwie. Czy dobrze zrobię jeśli przykręcę łaty do osb i do nich zamocuję folie wysokoparoprzepuszczalną?? Uzyskam podobny efekt. Pozdrawiam
PS. na osb mam już wiatroizolację.

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Wed 15 Aug, 2012

W zależności jakie pokrycie dachowe będzie zastosowane.
Można nabić do krokwi łaty 25-30 mm i do nich przymocować membranę dachową i w ten sposób zachować szczelinę wentylacyjną. A na OSB można położyć papę podkładową.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: szczelina dylatacyjna

Post by Wojciech Nitka » Thu 16 Aug, 2012

rafałmyszk wrote:Czy dobrze zrobię jeśli przykręcę łaty do osb i do nich zamocuję folie wysokoparoprzepuszczalną?? Uzyskam podobny efekt.
Niestety, nie będzie to szczęśliwe rozwiązanie i proszę od niego odstąpić. Płyta OSB to nie to samo co folia wysokoparoprzepuszczalna. W tej sytuacji, kiedy płyta poszycia jest już na dachu, jedynym rozwiązaniem jest zachowanie szczeliny wentylacyjnej (nie dylatacyjnej, jak w tytule) pomiędzy izolacją cieplną a istniejącą płytą poszycia.
Jakie wysokie masz krokwie?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 16 Aug, 2012

Tak dla porządku:
O jaką szczelinę tutaj chodzi - wentylacyjną czy dylatacyjną ?

rafałmyszk
Posts: 9
Joined: Sun 17 Jun, 2012

Post by rafałmyszk » Thu 16 Aug, 2012

Może to źle nazwałem. Chodzi mi o szczelinę pomiędzy izolacją a płytą osb.

rafałmyszk
Posts: 9
Joined: Sun 17 Jun, 2012

Post by rafałmyszk » Thu 16 Aug, 2012

Krokwie mają wysokość 18 cm. I dokładnie chodziło mi o zrobienie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy izolacją a płytą osb. Na dachu będzie dachówka. Czy dobrym rozwiązaniem jest wiatroizolacja zamiast papy podkładowej?
Wszystkim dziękuję za informacje.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 16 Aug, 2012

rafałmyszk wrote:Może to źle nazwałem. Chodzi mi o szczelinę pomiędzy izolacją a płytą osb.
Uwaga nie była skierowana do Ciebie.

@Wojciech Nitka, przepraszam, ale od Eksperta mogę wymagać poprawności w tak poważnej kwestii.

PS. Proszę nie odbierać tego jak złośliwość.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 16 Aug, 2012

Nie bardzo rozumiem Twojej aluzji.
Proponuję dokładnie przeczytać mój wcześniejszy post - z dnia dzisiejszego, z godz. 6.18.
Przytaczam fragment - "W tej sytuacji, kiedy płyta poszycia jest już na dachu, jedynym rozwiązaniem jest zachowanie szczeliny wentylacyjnej (nie dylatacyjnej, jak w tytule) pomiędzy izolacją cieplną a istniejącą płytą poszycia."
Pozdrawiam

rafałmyszk
Posts: 9
Joined: Sun 17 Jun, 2012

Post by rafałmyszk » Thu 16 Aug, 2012

Panie Wojciechu, z mojej strony nie było żadnej aluzji co do Pana. Pogubiłem się o co chodzi w tych postach. Rozumiem, że w moim przypadku jeśli mam już osb na krokwiach i chcę ułożyć izolację to muszę zachować szczelinę wentylacyjną pomiędzy izolacją a krokwiami.Chciałbym się jednak dowiedzieć jak duża powinna być ta szczelina i jaki jest najlepszy sposób na jej wykonanie.

ps. moje krokwie mają 18 cm wysokości
planuję 150mm rockwool megarock plus 60mm rockwool megarock lub toprock ułożony pomiędzy stelażem

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 16 Aug, 2012

Moja wypowiedź dotyczyła postu toja.
Wełna Rockwool Megarock jest dość sztywną wełną. Zatem najprostszym sposobem zapewnienia szczeliny będzie montaż pary łat np. 3 x 3 cm, pomiędzy krokwiami, do spodu połaci dachu, tj. płyty OSB. Potem delikatnie (nie upychać) założyć wełnę. Kolejnym etapem powinno być założenie folii paroizolacyjnej. Na to poziomy ruszt wypełniony dodatkową warstwą izolacji. No i jako wykończenie płyty gipsowo-kartonowe.
W warstwie, między elementami rusztu, możesz układać instalacje elektryczne, itp.
Pamiętaj o zachowaniu w kalenicy szczeliny wylotowej dla powietrza.

rafałmyszk
Posts: 9
Joined: Sun 17 Jun, 2012

Post by rafałmyszk » Fri 17 Aug, 2012

Dziękuję Panu bardzo, pozdrawiam.



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”