Otwory w poszyciu.

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
aksik
Posts: 9
Joined: Tue 16 Aug, 2011

Otwory w poszyciu.

Post by aksik » Thu 06 Sep, 2012

Witam.
Jedna z firm produkujących wełnę mineralną zaleca wiercenie otworów (fi18...20 mm wg siatki 25 x 25 cm) w poszyciu w celu zmniejszenia niszczenia konstrukcji. Poza tym szczegółem ściana ma "normalny" (tzn. zgodny z zaleceniami) układ warstw.
Proszę specjalistów o ustosunkowanie się do tego.
Buduję domek i zastanawiam się czy to jest dobre rozwiązanie - wydaje mi się sensowne, ale być może jest tu jakiś haczyk.
Pozdrawiam


nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Fri 07 Sep, 2012

Paroizolacja przy wełnie mineralnej musi być absolutnie szczelna na połączeniach między sobą i między paroizolacją a konstrukcją. Jeżeli tak nie będzie to wełna ulegnie degradacji a w konsekwencji konstrukcja szkieletu. Warto zażądać próby szczelności od wykonawcy (już na etapie podpisania umowy). Taka próba jest potwierdzeniem dobrze lub źle wykonanej roboty z paroizolacją.Dziurawienie poszycia nic nie daje.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 08 Sep, 2012

To nie "jedna z firm produkujących wełnę mineralną" a konkretnie Rockwool, a raczej ich doradca techniczny promował swego czasu takie rozwiązanie. Jest to zupełnie nieuzasadnione, gdyż płyta OSB ma wystarczającą paroprzepuszczalność, a do tego szpary między płytami (powinny być szerokości 3 mm) zapewniają wyprowadzenie wilgoci ze ściany na zewnątrz.
Nie da się ukryć, że ileś tam lat wstecz, niektóre firmy poddały się zaleceniom Rockwool'a. Oto przykład z Krakowa. Zdjęcie z roku 2001.

Image

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: Otwory w poszyciu.

Post by kozi_rocks » Sun 09 Sep, 2012

aksik wrote:Jedna z firm produkujących wełnę mineralną zaleca wiercenie otworów (fi18...20 mm wg siatki 25 x 25 cm) w poszyciu w celu zmniejszenia niszczenia konstrukcji.
A czy doprecyzowali konkretnie, co mniej się będzie niszczyć po nawierceniu OSB?... siatka otworów na kwadracie 25 x 25 cm tworzy perforację (dla mającej za zadanie usztywniać konstrukcję) OSB. Czy źle myślę?

aksik
Posts: 9
Joined: Tue 16 Aug, 2011

Post by aksik » Wed 26 Sep, 2012

Przepraszam, że tak długo się nie odzywałem, ale z różnych względów nie miałem dostępu do forum. Nazwę firmy celowo pominąłem, aby nie być posądzonym o jakąś kryptoreklamę.
Dziękuję wszystkim (szczególnie Panu Wojtkowi) za odpowiedzi.



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”