przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
mserek
Posts: 5
Joined: Mon 01 Dec, 2014

przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Post by mserek » Mon 01 Dec, 2014

Witam wszystkich forumowiczow, jestem nowy na forum , choc czytalem wiele artykolow juz wczesniej. Mam do Was pytanie w sprawie przekroju sciany zewnetrznej. W tej chwili mam ukonczony stan surowy ( konstrukcja obita plyta osb 15mm).

Na wiosne chcialbym zrobic elewacje , na dzien dzisiejszy mam taki plan:
przekroj od srodka
1. karton gips na stelazach
2. paroizolacja
3. konstrukcja 14cm (w przestrzeni welna 10cm , plus prostopadle 5cm w stelazach) -> czyli tutaj zostawiona pustka pwietrzna do osb (welna chce dac 10cm rocton rockwoola i tą prostopadła akuplyte isover -> zostalo mi z innej inwestycji , czy moga byc takie welny w tym miejscu?
4. poszycie osb 15mm
5. welna mineralna 10cm (czy moze byc rocton firmy rockwool?) plus łaty nabite na osb
6. wiatroizolacja przykrywajaca cala welne i laty
7. czy musza byc dodatkowe laty do szalówki plus pustka powietrzna?
8. deska drewniana grubosc 19mm

pozdrawiam serdecznie


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Post by Wojciech Nitka » Mon 01 Dec, 2014

A po co ta pustka - "zostawiona pustka pwietrzna do osb" - w ścianie?
Pod drewnianą okładziną elewacyjną należy zapewnić szczelinę wentylacyjną; Możesz dać łaty grubości 7 cm a izolację cieplną grubości 5 cm. Można też dać 2 cm ruszt na wcześniej zamocowany ruszt grub. 2 cm. Nie mniej szczelinę powinieneś zapewnić.

mserek
Posts: 5
Joined: Mon 01 Dec, 2014

Re: przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Post by mserek » Tue 02 Dec, 2014

Dzieki za odpowiedz.
Bylem przekoany ze od wewnatrz musi byc pustka do osb, tak jak w dachu przed deskowaniem. Czyli rozumiem, ze nie musi byc i mozna dac welne w calej przestrzeni konstukcji?
Apropo tej pustki na zewnatrz, propozycja laty 7cm i 5 welny czy 12cm łaty i 10welny, to wiatroizolacja bylaby tak jakby "w powietrzu" okrywajaca łaty i wełne, tak to moze byc? Czy powinno byc tak, ze daje laty o grubosci welny, to okrywam wiatroizolacją i na wierzch nabijam nowe łaty 2cm, do ktorych bedzie przybita szalowka?
pozdrawiam
Mateusz

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Post by L92 » Thu 18 Dec, 2014

Płytę od zewnątrz okrywasz wiatroizolacją na to łaty a na łaty szalówka lub na płyty nabijasz łaty, pomiędzy łaty dodatkowa wełna, na to wiatroizolacja i jeszcze raz łaty i szalówka ufff...
Tak przynajmniej podaje szkoła pana Wojtka. Swoją drogą właśnie miałem pytać o tą pustkę powietrzną po wewnętrznej stronie płyty OSB, są szkoły które twierdzą że ma być :shock: .

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Post by Wojciech Nitka » Thu 18 Dec, 2014

Jakie to szkoły ???
Po co ta pustka, co ma dać, czemu ma służyć ??? To kilka pytań na które warto sobie odpowiedzieć.
Do tego jeszcze - czy ta pustak ma być wentylowana czy niewentylowana?

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Post by L92 » Thu 18 Dec, 2014

http://dom-drewniany.pl/szkielet-bez-bledow/
cztamy:

"Innym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wykonanie izolacji termicznej. Pomiędzy nią a ścianą powinna zostać pozostawiona wąska szczelina wentylacyjna, izolacja nie może przylegać bezpośrednio do ściany. Aby zachować odpowiedni odstęp, trzeba przykleić elementy dystansowe i dopiero na nich mocować izolację. Jeżeli odstęp nie zostanie zachowany, zgromadzona pod ociepleniem woda nie będzie mogła odparować, co z kolei spowoduje obniżenie termoizolacyjności budynku."

Możliwe że ktoś coś pomieszał, pisząc "izolacja" miał na myśli styropian ryflowany stanowiący podkład pod tynk. Ale takich rad w necie jest na pęczki.


Ja u siebie planuję przekrój kartongips/paroizolacja/wełna 25cm/OSB/wiatroizolacja/łaty/szalówka.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Post by Wojciech Nitka » Thu 18 Dec, 2014

Bzdury, bo co znaczy "izolacja termiczna" - wełna mineralna czy styropian ?
Jeżeli chodzi o "zewnątrz" to szczelina wentylacyjna jest "raczej" niezbędna o ile "izolacją termiczną" będzie styropian. Chociaż i tu można jej uniknąć.
Szczeliny wentylacyjnej nie potrzebuje (na zewnątrz) wełna mineralna.
A poza tym - kto kryje się pod wskazanym linkiem?

L92
Posts: 46
Joined: Sun 20 Jul, 2014

Re: przekroj sciany zew/pustki powietrzne

Post by L92 » Thu 18 Dec, 2014

Nie mam pojęcia kto i po co stworzył tą stronę:) ot małżonka szukała inspiracji odnośnie wykończeń domów drewnianych i trafiła na coś takiego:).



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”