Page 1 of 1

Paroizolacja

Posted: Mon 22 Aug, 2016
by fibi
Witam, pytanie moje jest następujące: czy firma budująca mój dom ma zastosować folię paroizolacyjną w ścianach zewnętrznych przy następującej konstrukcji: tynk + płyta Fermacell H2O + konstrukcja drewniana 19,5 x 4,5 cm pomiędzy belkami wełna 20 cm + płyta OSB 15 mm + stelaż pod płyty - 5 cm wełna + płyta Fermacell. W umowie z wykonawca znajduje się dodatkowo folia paroizolacyjna bezpośrednio pod płyta Fermacell (tą wewnątrz) w ścianach zew. i w ściankach działowych, które także są wykańczane płytami Fermacell - paroizolacja miała być stosowana dwustronnie w działówkach. Tymczasem wykonawca nie chce zastosować paroizolacji, twierdzi, że to był błąd w umowie, bo przy płycie Fermacell od środka paroizolacja nie jest potrzeba a dodatkowo izoluje wełnę płyta OSB (nie było jej w umowie - zmiana technologii przez wykonawcę po podpisaniu umowy). Folia paroizolacyjna jest zastosowana tylko w skosach poddasza w ściankach pod skosami, w suficie poddasza oraz w pomieszczeniach tzw. mokrych. My upieramy się aby zastosowali folię w ścianach zewnętrznych, odpuściliśmy działówki, ale nie mamy pewności, że słusznie. PORADŹCIE COŚ PROSZĘ!!!

No i jeszcze jedno: czy stosując płytę Fermacell H2O jako poszycie ścian zewnętrznych można nie zastosować wiatroizolacji ??? Bo my jej nie mamy!
Ściany będą wykończone w tynku.

Re: Paroizolacja

Posted: Mon 22 Aug, 2016
by Wojciech Nitka
Opóźniacz pary (paroizolacja) wymagana jest we wszystkich przegrodach zewnętrznych - do tego połączona bardzo szczelnie. Oczywiście mogą być rozwiązania, które zastąpią opóźniacz pary, ale są to rozwiązania raczej skomplikowane i z tego powodu raczej nie stosowane.
W Twoim przypadku, na ścianach zewnętrznych powinna być założona folia opóźniacza pary. Dopilnuj jeszcze by była połączona z folią kładzioną na połaci dachu.
Nie kładzie się folii opóźniacza pary (paroizolacji) w przegrodach zewnętrznych - także tych które rozdzielają pomieszczenia "mokre".
Co do folii wiatroizolacyjnej na zewnętrznym poszyciu ścian z płyty Fermacell - zależy jaką przewidujesz elewację - tynk na styropianie, wełnie czy też okładzinę drewnianą. To będzie decydować o tym czy wiatroizolacja będzie konieczna czy też nie.

Re: Paroizolacja

Posted: Tue 23 Aug, 2016
by fibi
Bardzo dziękuję za odpowiedź:)
Co do elewacji, to bezposrednio na płytę fermacell położono siatkę, klej a na to przyjdzie tynk silikonowy. Wiatroizolacji nie zastosowano. Czy tak będzie prawidłowo? Wykonawca twierdzi, że ściana musi oddychać...

Re: Paroizolacja

Posted: Tue 23 Aug, 2016
by Furgas
Fermacell Powerpanel H2O to chyba tylko w od środka. Na zewnątrz stosuje się chyba bardziej Fermacell Powerpanel HD. I tu cytując ze strony http://www.fermacell.pl/fermacell-powerpanel-hd.php:
"Tynk zewnętrzny należy nakładać bezpośrednio na powierzchnię płyty. Nie jest już potrzebne montowanie izolacyjnego systemu cieplnego."
"Są stosowane jako poszycie nośne i usztywniające, służą do wiatroizolacji oraz do pionowego przenoszeniu obciążenia."
"Połączenia płyt w przypadku drewnianych paneli usztywnia się za pomocą taśmy wzmacniającej FERMACELL Powerpanel HD. Następnie nakłada się klej usztywniający FERMACELL Powerpanel HD przez taśmę wzmacniającą na elementy mocujące. Po dokończeniu tych prac płyta zapewnia tymczasową izolacje przed wiatrem. Na całą powierzchnię płyt nakłada się lekką zaprawę FERMACELL Powerpanel HD o grubości około 5-6 mm. W zaprawie należy zatopić siatkę wzmacniającą FERMACELL Powerpanel HD. Utworzony w ten sposób system spełnia funkcję trwalej i skutecznej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Zewnętrzna warstwę fasady tworzy tynk lub farba."

Jeśli chodzi o Fermacell Powerpanel H2O to cytując z http://www.fermacell.pl/pl/docs/FERMACE ... a_2012.pdf:
"Płyty Powerpanel H2O są paro- i wiatroizolacyjne. Spoiny pomiędzy płytami wykonane techniką klejoną należy zakwalifikować jako paroszczelne i wiatroizolacyjne. Połączenia elementów budowlanych i otwory montażowe (np. przejścia w ścianach) należy bardzo starannie uszczelnić."

Wg. mnie podstawową zaletą tego typu materiałów (ciekawe są też produkty Steico) jest to, że nie trzeba stosować dodatkowej wiatro- i paroizolacji, a czasami dodatkowej termoizolacji, bo wszystko jest "zintegrowane". Na zdrowy rozum więc wydaje mi się, że firma budująca ma rację, bo chyba głównie z tego względu stosuje się te droższe płyty. Należy jednak pamiętać o prawidłowym łączeniu tych płyt, żeby były szczelne.

Disclaimer:
Nie znam się na tym, czytam tylko to co piszą o tych wynalazkach producenci. Czy to zadziała zweryfikuje pewnie tylko czas.

Re: Paroizolacja

Posted: Sat 10 Sep, 2016
by Olenna
A powiedźcie mi proszę, co sądzicie o tego rodzaju produktach? Sama zastanawiam się nad wykorzystaniem ich w przypadku przeszklenia klatki schodowej. Czytałam nieco na ich temat i okazuje się, że wykazują bardzo dobre parametry zarówno jeżeli chodzi o działanie czynników atmosferycznych, jak i załamywanie światła. Zdecydowalibyście się na takie rozwiązanie?

Re: Paroizolacja

Posted: Tue 05 Dec, 2017
by FK-FK
Co do opóźniacza pary- o ile wiadomo że musi być szczelny i położony na ścianach i dachu to zdania są już podzielone co do podłogi. Kłaść go czy nie na podłodze (zwłaszcza na stropie wentylowanym).Zależy mi na próbie szczelności budynku, bez izolacji podłogi nie przejdzie. Jeżeli tak to w którym miejscu czy pod OSB nabitym na dzwigarach, bo na osb będzie przyklejona deska podłogowa - czy tak bedzie prawidłowo?