Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by kris_ » Mon 04 Sep, 2017

Witam
Zwracam się do Was z prośbą o opinię na temat mocowania podwaliny do ściany.
Poniżej wrzucam 3 zdjęcia z budowy oraz mój poglądowy szkic, jak to wygląda w środku.
Podwalina do płyty fundamentowej przymocowana jest kotwami o rozstawie co 50 cm.
Ściana, która jest stawiana na podwalinie, przymocowana jest do niej blachami, w rozstawie co 2m na jedną stronę, naprzemiennie z drugą stroną (na zasadzie szachownicy). W związku z tym wypada 1 blacha co 1 metr.
Czy takie połączenie zapewni konstrukcji odpowiednią sztywność?
z góry dziękuję i pozdrawiam
Kuba
Attachments
LACZENIE SCIANY-page-001.jpg
21439252_10209841586702396_1383314255_o.jpg
21389509_10209841587262410_1273157410_o.jpg
21363254_10209841589902476_1355007671_o.jpg


kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by kris_ » Mon 04 Sep, 2017

Konkretnie- czy kotwy nie powinny łapać również dolnej, poziomej belki w ścianie?

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by kris_ » Mon 04 Sep, 2017

Czy mógłbym prosić o informację, w jaki sposób ściany montowane są do podwaliny? Posiadam książkę Pana Wojciecha i nie znalazłem tam takiej informacji. Nic na ten temat nie widziałem też ani na tym forum ani w internecie. Padło już kiedyś tutaj takie pytanie, niestety pozostało bez odpowiedzi.
Wiem, że na forum jest mnóstwo wykonawców. Czy mogę liczyć na Waszą pomoc?
dziękuję i pozdrawiam
Kuba

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by zbiegusek » Tue 05 Sep, 2017

Powinien się fachowiec odezwać ale doświadczenie uczy, że tutaj ciężko o głos takowych. W każdym razie - z dostępnej literatury wynika, że twój wykonawca stosuje rozwiązanie niespotykane w teorii budownictwa szkieletowego.
Zarówno z książki p. Nitki, jak i wydawnictwie Muratora sprzed dwudziestu lat, oraz innych publikacjach innych autorów wynika, że dolny oczep ściany przybijany jest dość gęsto do podwaliny gwoździami. Nie ma nic na temat łączników metalowych.
Czekajmy na fachowców. :)

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by zbiegusek » Tue 05 Sep, 2017

BTW Kto ci robił wiązary dachowe?

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by kris_ » Tue 05 Sep, 2017

Zbiegusek, dziękuję za odpowiedź.
Nie jest to mój dom, tylko budowa, na którą zabrał mnie wykonawca, z którym ja również chciałbym się wybudować.

Ja też nie spotkałem się wcześniej z mocowaniem ściany do oczepu za pomocą blach ciesielskich (tak to chyba mogę nazwać).
A czy z dachem jest coś nie tak?
pozdrawiam
Kuba

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by Mirek2014 » Tue 05 Sep, 2017

W domach drewnianych niektóre słupki ścienne np. w narożach budynku i przy otworach okiennych i drzwiowych pracują na rozciąganie. Te siły rozciągające bywają stosunkowo duże dla tego w tych miejscach należy stosować specjalne łączniki, które dają możliwość na ich przeniesienie na fundament. Mechanizm powstawania sił rozciągających i sposoby kotwienia przedstawione są na dwóch pierwszych stronach opracowania producenta kotew:
http://strongtie.pl/files/K_R_S/5/Zlacza_kotwiace.pdf
Pozdrawiam.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by sgt_raffie » Tue 05 Sep, 2017

Tak jak Mirek napisal, czasami sie stosuje. Ja widzialem to glownie w projektach narazonych na bardzo silne wiatry (pas huraganow w USA). Poczytaj sobie na strongtie i w sekcji szkieletowej "fachowy dekarz i ciesla" - widzialem tam sporo tekstow na tematy lacznikow.

Z innej beczki - jaki tam jest przekroj scian zewnetrznych?? Bo ta pianka jakos dziwnie wyglada.
Pozdrawiam
Rafal

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by Mirek2014 » Tue 05 Sep, 2017

Nie napisałem, że czasami się stosuje. Kiedy i jakie kotwy stosować wynika z geometrii budynku i obliczeń statycznych.
Pozdrawiam

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by kris_ » Tue 05 Sep, 2017

sgt_raffie wrote:Z innej beczki - jaki tam jest przekroj scian zewnetrznych?? Bo ta pianka jakos dziwnie wyglada.
Ściana zewnętrzna ma 28 cm grubości.
Warstwy od wewnątrz budynku:
- płyta Fermacell
- 2cm pustka montażowa
- słupy drewniane 16x5 cm w rozstawie osiowym co 60cm (pomiędzy słupami wełna drzewna Steico 16 cm)
- wełna elewacyjna Steico 8 cm
- klej, siatka, tynk

pozdrawiam
Kuba

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by kris_ » Tue 05 Sep, 2017

Nie dodałem: pomiędzy główną konstrukcją (słupami) a płytą Fermacell jest jeszcze folia paroizolacyjna.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by Wojciech Nitka » Tue 05 Sep, 2017

Ścianę do podwaliny montuje się gwoździami - po dwa gwoździe przy każdym słupku czy jak kto woli w środku pola pomiędzy słupkami.
Całkowicie wystarczy.

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by kris_ » Tue 05 Sep, 2017

Panie Wojciechu, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Napisał Pan, że pod dwa gwoździe na słupek "całkowicie wystarczą". Czy w takim razie te blachy ciesielskie są rozwiązaniem również wystarczającym (może solidniejszym?) czy niewystarczającym? Chodzi mi o sam fakt ewentualnej "walki" z wykonawcą. Zaakceptować takie rozwiązanie (wykonawca stosuje tą metodę z powodzeniem od lat) czy starać się ją zmienić?
Dziękuję i pozdrawiam
Kuba

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by Wojciech Nitka » Tue 05 Sep, 2017

Blachy niech sobie zostaną, choć nie ukrywam, że pierwszy raz coś takiego widzę.
A czy te śruby przy blachach to nie są śruby do mocowania płyt gipsowych ?
Mimo wszystko proponuję wykonać tak jak napisałem.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by toja » Wed 06 Sep, 2017

Dziwię się niektórym kategorycznym wypowiedziom. Dane, które udostępnił autor są zbyt mizerne żeby coś autorytarnie stwierdzić.
Jeżeli kogoś interesuje moja opinia - zdjęcie i rysunek pokazuje fragment jakiejś przemyślanej technologii i to zupełnie profesjonalnej, jeżeli moje wyobrażenie o brakujących elementach (na zdjęciu) potwierdził by projekt konstrukcji.
To właśnie wgląd w całość (projekt, detale itd) dopiero może dać właściwe pojęcie o poprawności konstrukcji.
Bez tego wszystkie nasze wypowiedzi to tylko czcze spekulacje.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by Wojciech Nitka » Thu 07 Sep, 2017

Wojciech Nitka wrote:A czy te śruby przy blachach to nie są śruby do mocowania płyt gipsowych ?.
Ponawiam pytanie ...

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by Mirek2014 » Thu 07 Sep, 2017

Przedstawiony na schemacie u góry i zdjęciach sposób mocowania ścian do podwaliny jest być może wystarczający jeżeli chodzi o przesuw budynku natomiast jest nieodpowiedni ze względu na możliwość poderwania budynku - jak już pisałem wyżej ze względu na siły rozciągające w niektórych słupkach. W narożach i przy otworach brakuje odpowiedzialnych kotew, o których również pisałem.
Schemat pracy ściany drewnianej obciążonej siłą poziomą:
https://drive.google.com/open?id=0B8s97 ... l9Yd09jZE0
Przykładowo, na podstawie danych z aprobaty technicznej Fermacella, dla obustronnego poszycia z płyt Fermacell 2x12,5 mm, przy wysokości ściany h=2,60 m i długości ściany L=1,25 m i dla opisanego w tej aprobacie rozstawu łączników, maksymalna siła Fv jaką można obciążyć taką ścianę to 7,5 kN. Siła rozciągająca słupek wyniosła by wówczas 7,5*2,6/1,25=15,6 kN. Nie da się jej przenieść 2 gwoździami. Natomiast 2 gwoździe na słupek mogą w tym przykładzie przeciwdziałać przesunięciu ściany - siła ścinająca gwóźdź wyniosła by 7,5/6=1,25 kN.

Reasumując wszystkie łączniki należy dobierać na podstawie obliczeń statycznych. Niestety w Polsce obliczanie budynku drewnianego ze względu na siły poziome jest całkowicie lekceważone.
Pozdrawiam.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by toja » Thu 07 Sep, 2017

Wojciech Nitka wrote:Ponawiam pytanie ...
Nie chcę się czepiać słówek, ale o jakich śrubach piszesz?
Jeżeli, Twoim zdaniem, w polączeniu konstrukcyjnym gdziekolwiek występuje wkręt do mocowania płyt GK, to oczywiście masz rację - jest to absolutny błąd.
Wyjaśnij proszę.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by Wojciech Nitka » Fri 08 Sep, 2017

Piszę o śrubach mocujących płytki metalowe przy podwalinie.
Niestety, kris_ nie odpowiedział na pytanie.

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Mocowanie ściany do podwaliny- rozwiązanie

Post by kris_ » Mon 11 Sep, 2017

Witam Panowie
Wybaczcie, nie miałem od kilku dni dostępu do komputera.
Blachy są mocowanie gwoździami ciesielskimi (pierścieniowymi) za pomocą gwoździarki.
Od góry gwoździ nie ma, ponieważ ściana przyjeżdża na budowę zamknięta. Są one stosowane jedynie w miejscu drzwi, ponieważ tylko tam jest dostęp do dolnego pasa ściany.
pozdrawiam
Kuba



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”