Płyta fundamentowa- proszę o opinie

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Płyta fundamentowa- proszę o opinie

Post by kris_ » Sun 18 Mar, 2018

Witam

W zeszłym tygodniu rozpocząłem budowę wymarzonego domu (oczywiście w technologii szkieletowej). Obecnie jestem na etapie wykonywania płyty fundamentowej. Jako że przedwczoraj zasypał nas śnieg, a temperatury nocą spadły znacznie poniżej zera, wylanie płyty zostało przesunięte w czasie.
Podjechałem dziś na budowę, żeby zgarnąć z XPS-a cały śnieg (żeby wilgoć odparowała szybciej) i zaniepokoiło mnie kilka rzeczy. W związku z tym, proszę Was o poradę.

Na wstępie podam kilka istotnych informacji:
- Pod warstwą humusu zalega glina. Płyta zostanie posadowiona na 50cm warstwie piasku.

Przekrój przez płytę (niestandardowo od dołu):
- grunt rodziny
- zagęszczony żwir 20cm (dałem 50cm)
- folia polietylenowa
- Styrodur Synthos XPS 10cm
- płyta fundamentowa 20cm
- folia polietylenowa
- styropian twardy 3cm
-folia polietylenowa
-podkład betonowy 6cm
- płytki na kleju/panele

Na obrzeżach zastosowano styropian dach/podłoga.

Ale do rzeczy. W związku z załączonymi zdjęciami, mam do Was kilka pytań.

1. Czy folia polietylenowa, znajdująca się pod XPS-em, nie powinna przypadkiem zawijać się do góry, a potem na zewnatrz styropianu na obrzeżach? Czyli czy nie powinna przykryć pionowych krawędzi ( wewn. oraz zewn. styropianu na brzegach)? Nie wiem jak ten materiał będzie się zachowywał przy długotrwałym kontakcie z gruntem (tym bardziej, że w jednym miejscu został on wycięty pod rurę kanalizacyjną).

2. Czy w miejscu łączenia XPS-a ze styropianem brzegowym, nie powinno się zastosować uszczelnienia pianką? Są miejsca, gdzie przylegają one do siebie bardzo mocno, ale są też takie, gdzie mamy ok 1cm odstępu.

3. Po opadach śniegu, pomimo że go usunęliśmy, pod XPS-em znajduje się duża ilość wody. Wątpię, żeby miała ona możliwość odparowania. To, czy trzeba będzie ściągnąć cały XPS, żeby wilgoć odparowała,jest chyba pytaniem retorycznym? Tylko co zrobić, jeśli wszystko zostanie wysuszone, ułożone od nowa i na przykład przed samym zalaniem płyty spadnie deszcz? Po prostu nakryć całość folią, żeby uchronić przed wodą?

4. Czy dwie folie polietylenowe muszą być sklejona taśmą? Zakłady nachodzących folii wynoszą u nas ponad 1metr. Czy przy takim zakładzie brak taśmy jest błędem?

5. W folii znalazłem dziurki. Tym samym ciągłość izolacji przeciwwilgociowej jest miejscami przerwana. Czy w związku z tym oraz brakiem folii na obrzeżach, nie byłoby najkorzystniej dorzucić po prostu drugą warstwę folii na XPS-ie?

6. Czy w miejscach wyprowadzonych rur pod piony i odpływy, nie powinno się przypadkiem również uszczelnić tych dziur pianką?

7. Czy zewnętrzne uszkodzenia płyty XPS (widać to na jednym zdjęciu) mocno wpływa na jej właściwości termiczne?

Jeżeli na podstawie załączonych zdjęć, możecie jeszcze coś doradzić, oczywiście chętnie wysłucham.

Z góry dziękuję za wszystkie porady.
Pozdrawiam
Kuba

IMG_20180318_135434.jpg
IMG_20180318_135408.jpg
IMG_20180318_135358.jpg
IMG_20180318_135352.jpg
IMG_20180318_135344.jpg
IMG_20180318_135331.jpg
IMG_20180318_135326.jpg
IMG_20180318_135316.jpg
IMG_20180315_165536.jpg
IMG_20180313_121801.jpg


Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Płyta fundamentowa- proszę o opinie

Post by Mirek2014 » Wed 21 Mar, 2018

Witam.
Trochę się boję bo napisałeś w innym miejscu, że już 2 razy byłeś bliski zawału.
Jeżeli stawiasz płytę na gruncie wówczas wymiana gliny na podsypkę żwirowo-piaskową zagęszczoną mechanicznie powinna zostać wykonana do głębokości przemarzania gruntu. Nie wiem gdzie budujesz, ale w Polsce jest to min. 80 cm poniżej poziomu projektowanego terenu.
Jeżeli używasz płyty XPS pod płytę fundamentową, to sprawdź czy posiadają atest do takiego zastosowania.
Sprawdź też czy instalacje (woda, kanalizacja) zostały ułożone poniżej strefy przemarzania, a jak nie to czy mają odpowiednią izolację cieplną.
Pozdrawiam.

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Płyta fundamentowa- proszę o opinie

Post by kris_ » Thu 22 Mar, 2018

Mirek2014 dzięki za odpowiedź.

Budowa ma miejsce pod Wrocławiem. Wymieniłem 50 cm gruntu rodzimego i zasypałem to piaskiem. Poziom zero domu podniosłem o 10 cm.
Możesz poprzeć jakimś argumentem kwestię wymiany gruntu aż do głębokości przemarzania? Chodzi o odprowadzanie wody i efekt wanny, który sobie zafunduję, zostawiając warstwę gliny na dole? A co w sytuacji, jeśli zrobię dodatkowe ocieplenie styrodurem dookoła domu (zachowując spadek 3%) i ułożę przy nim drenaż opaskowy? Czy częściowo nie załatwi to problemu? Wodę gruntową na działce mam bardzo głęboko. Sąsiad (tak wiem, że nie powinienem się sugerować sąsiadem), który stawia dom dosłownie 10 m obok (w technologii tradycyjnej), na głębokości 1,5 m nie dokopał się jeszcze do gruntówki (za to dokopał się do piasku). Jedynym problemem mogą być tu wody opadowe, stąd moje pytanie o rozwiązanie z drenażem.

W kwestii instalacji- zostały one ułożone bezpośrednio pod XPS-em, bez izolacji. Kurcze no nie do końca się tutaj z Tobą zgodzę. Ja wiem, że opisujemy tutaj książkowe wykonanie robót, ale w praktyce naprawdę tysiące ludzi układa kanalizę nisko pod powierzchnią gruntu (bez izolacji) i nic się z nią kompletnie nie dzieje. W dodatku to Wrocław. Nie pamiętam, jak wygląda prawdziwa zima (i mam nadzieję, że sobie szybko nie przypomnę).

XPS'a jest Synthossa. Jest przystosowany do kontaktu z gruntem (mimo, że nie będzie go miał) oraz do wylania na nim płyty żelbetowej.

z góry dzięki i pozdrawiam
Kuba

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Płyta fundamentowa- proszę o opinie

Post by Mirek2014 » Thu 22 Mar, 2018

Zgodnie z PN -81 B-03020 Grunty Budowlane Posadowienie bezpośrednie budowli. Obliczanie statyczne i projektowanie. "Zalecenia szczegółowe. Głębokość posadowienia powinna spełniać następujące warunki:  a) zagłębienie podstawy fundamentu w stosunku do powierzchni przyległego terenu nie powinno być mniejsze niż 0,5 m; projektowanie zagłębienia mniejszego niż 0,5 m wymaga uzasadnienia, b) w gruntach wysadzinowych (np. gliny) głębokość posadowienia nie powinna być mniejsza od umownej głębokości przemarzania .
Oznacza to, że aby posadowić powyżej strefy przemarzania przynajmniej do głębokości przemarzania powinien znajdować się grunt nie wysadzinowy (np. piasek). Pominę już kwestię, że nawet w piaskach min. głębokość posadowienia to 50 cm. Fundament nad poziomem projektowanego terenu może np. zostać częściowo podmyty.
W sprawie instalacji i głębokości przemarzania przeczytaj n.p. tutaj: https://sozosfera.pl/woda/strefa-przemarzania/
Pozdrawiam

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Płyta fundamentowa- proszę o opinie

Post by kris_ » Thu 22 Mar, 2018

Mirek2014, biorąc pod uwagę fakt, że na działce będę miał szambo oddalone od domu o 23 m, to przy zachowaniu spadku 2% i założeniu, że kanalizacja biegnie pod płytą na głębokości powiedzmy (osiowo) 1 m, musiałbym zakopać szambo ok 1,5 m pod powierzchnią gruntu. Każdy przypadek jest inny i ciężko tak każdą sytuację podpiąć pod normę. Oczywiście od razu dodam, że jestem świadomy tego, że nic wcześniej o szambie nie pisałem:)

Rura kanalizacyjna będzie wychodzić poza krawędź płyty fundamentowej na głębokości 40-50 cm.

pozdrawiam
Kuba

Maciek J
Posts: 8
Joined: Thu 04 Feb, 2016

Re: Płyta fundamentowa- proszę o opinie

Post by Maciek J » Sun 25 Mar, 2018

To ja też swoje trzy grosze.
izolacja z folii pod xps'em to niby po co skoro ona już na starcie jest podziurawiona przez dociśnięcie jej do ostrych ziarenek podsypki ( bo przecież nie stosujesz piasku rzecznego). Podobnie z izolacją na xps'ie. Nie wierzę, żeby ktoś wykonał prace zbrojeniowe i wylał na to beton nie uszkadzając folii. Moim zdaniem jeżeli xps ma atest na kontakt z podłożem to izolacja jest zbędna (w obecnej Twojej sytuacji rozwiązało by to problem). Izolacja na xps'ie powinna być zrobiona z papy (np. samoprzylepnej) bo to da Ci prawdziwą szczelność). Ocieplenie obwiedniowe daj w pionie poniżej strefy przemarzania. Na dole tej opaski drenaż i wszystko będzie działać jak należy. Z kanalizą i jej posadowieniem by nie przesadzał. Stosuje się na tyle duże przekroje, żeby nie dochodziło do "zatorów lodowych". Zresztą nie wyobrażam sobie jak woda "poużytkowa" która ma jednak dość wysoką temperaturę mogła zamarznąć przy spadku 2 %. W poprzednim domu miałem szambo i wyprowadzenie nie było głębiej niż 60 cm- rura fi 200. Nigdy nic nie zamarzło- dom na Kaszubach gdzie zimy są i potrafią nieźle dopiec.

kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Re: Płyta fundamentowa- proszę o opinie

Post by kris_ » Mon 09 Apr, 2018

Witam ponownie
Płyta została już wylana. Wykonawca, na moją prośbę, dorzucił jeszcze folię PE na XPS i wypuścił ją poza obrys szalunku na mniej więcej 1m.
W związku z gliniastym podłożem, o którym wspominałem, chcę zrobić drenaż opaskowy wokół domu.

No i tutaj proszę Was o poradę. Poniżej wrzucam swoje w szkice oraz zdjęcie z budowy.
Czy moglibyście na nie spojrzeć i coś poradzić?
Obecnie na krawędzi płyty znajduje się pionowa izolacja z EPS (10cm) Termo Organika (dalmatyńczyk, dach-podłoga).
Z tego co wyczytałem na stronie producenta, produkt ten przy kontakcie z gruntem powinien mieć zapewnioną izolację przeciwwilgociową (choć doradca firmy przez telefon stwierdził, że nic się nie stanie, jeśli takiej izolacji nie będzie).
Dlatego właśnie poprosiłem wykonawcę, aby wypuścił folię poza płytę.
Robiąc drenaż, chciałbym zrobić opaskę wysadzinową w postaci dodatkowego XPS/EPS (nie jestem jeszcze zdecydowany) zabudowanego ze spadkiem w kierunku rur drenarskich.

No i tutaj mam kilka wątpliwości:
1. Czy powinienem folię PE dociągnąć aż pod rurę drenarską? Czy wystarczy, że przykryję nią cały zakopany XPS/EPS, a rurę ułożę w żwirze?
2. Czy dla zabudowanego po skosie XPS/EPS, 50cm szerokości będzie wystarczające?
3. Jak rozwiązać problem cokołu? Nie mam pewności, czy przykryję gruntem cały cokół. Jeśli jego część będzie wystawała ponad poziom gruntu, co zrobić z folią PE, która będzie go pokrywała? Może po prostu uciąć, folię zostawić tylko w miejscu kontaktu z gruntem, natomiast pionowy EPS, znajdujący się ponad ziemią wykończyć siatką na kleju i tynkiem?

Zerknijcie proszę na załączone szkice. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi, podpowiedzi.
drenaz1-maly.jpg
drenaz2-maly.jpg
IMG-0830.JPG
^890C0AD631C67DFBB5C1AC7ABB940C7D7A64ABE11F3A06006F^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
z góry dziękuję i pozdrawiam
Kuba



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”