Usunięcie ściany kolankowej

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
emlem
Posts: 3
Joined: Wed 27 Jun, 2018

Usunięcie ściany kolankowej

Post by emlem » Wed 27 Jun, 2018

Witam!
Kupiłem projekt domu Z191 D. Po obejrzeniu dokładnym projektu okazało się, że zakłada on wykonanie ściany kolankowej. Szukałem projektu domu parterowego bez użytkowego poddasza i ściana kolankowa jest mi zupełnie zbędna.
Piszę aby poradzić się jak mogę rozwiązać teraz ten problem - jest już za późno, żeby zwrócić projekt. Chciałbym go wykonać. Pytanie czy mogę zrezygnować z budowania ściany kolankowej? Jeżeli tak to jaką konstrukcję dachu zastosować i czy okap dachu nie będzie zasłaniał okna?

Nie chcę bawić się w konstrukcję balonową, chociaż projekt zakłada wykonanie konstrukcji platformowej, której nie chcę tym bardziej. Czy istnieje jakieś ekonomiczne rozwiązanie mojego problemu czy taniej wyniesie mnie zakup innego projektu?

W załączniku przesyłam zdjęcie projektu od szczytu domu.
Pozdrawiam!
Attachments
IMG_1937.JPG


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Usunięcie ściany kolankowej

Post by zbiegusek » Wed 27 Jun, 2018

No witaj, witaj... :)
emlem wrote:Nie chcę bawić się w konstrukcję balonową, chociaż projekt zakłada wykonanie konstrukcji platformowej, której nie chcę tym bardziej.
Ojoj... To co ty chcesz budować? Rozumiem, że w balony nie chcesz się bawić ale skoro nie chcesz też platformowej, to co chcesz? :)
Co do rysunku.
Skoro nie chcesz ściany kolankowej, a poddasze ma być nieużytkowe, to daj więzary (wiązary?) będące jednocześnie okapem i już.
Ale wtedy parter dobrze byłoby zrobić jako jedna warstwa platformy i na podwojonym oczepie ściany położyć te więzary. :)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Usunięcie ściany kolankowej

Post by roobik66 » Thu 28 Jun, 2018

Obejrzyj dokładnie projekt . Ten model domu z Z 500 podobnie jak większość ich nowszych projektów ma dach i strop z wiązarów prefabrykowanych wraz ze ścianką kolankową zintegrowaną w wiązarach. Prawdobodobnie nic nie zaoszczędzisz rezygnując z tej ścianki kolankowej gdyż koszty przeprojektowania zrównają się z oszczędnościami na ściance kolankowej w wiązarach. Jak chciałeś taniego projektu w realizacji to trzeba było za wczasu szukać czegoś bez wiązarów prefabrykowanych. Czy to z Bajerdom, czy z PPHU Domek. Albo zaprojektować jakiś od początku.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Usunięcie ściany kolankowej

Post by roobik66 » Fri 29 Jun, 2018

Jak wyłączyłem wczoraj komputer to mi coś w głowie mignęło że na zamieszczonym przekroju budynku były belki stropu prostopadle do krokwi. Czyli strop niezależnie od wiązarów ze zintegrowanymi ściankami kolankowymi. Nie wiem jak w tym planie wyglądają ściany nośne ale chyba są jakieś do tych belek stropowych. Więc to można łatwo przerobić na układ bez wiązaró i bez ścianki kolankowej. Tu wrzucam schematy jak się robi dach i ściągi krokwi przy belkach prostopadle do krokwi.
Attachments
Krokwie prostopadłe do belek stropowych.JPG
Belki prostopadłe do krokwi ..JPG

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Usunięcie ściany kolankowej

Post by Mirek2014 » Fri 29 Jun, 2018

W założeniu autorów tego projektu poddasze jest nieużytkowe, z ew. możliwością wykorzystania jako użytkowe. Z tego powodu jak i z kierunku oparcia belek stropowych widocznych na przekroju nie zastosowano tutaj raczej dźwigarów kratowych, które wg. mnie były by dla tego domu akurat najlepszym rozwiązaniem bowiem pozwalają na pozostawienie niezmienionej architektury budynku i ew. wykorzystanie lub nie poddasza.
To co narysowano na przekroju nie trzyma się kupy. Ścianki kolankowe nie mają podwalin i oczepów. Murłata (wzrokowo - 14/14 cm) nie przeciwstawi się rozporowi dachu. Ścianki kolankowe, o ile nie zostaną zabezpieczone przeciw obrotowi (usztywnione), mogą ulec katastrofie.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Usunięcie ściany kolankowej

Post by roobik66 » Sat 30 Jun, 2018

Słabo co widać na tym rysunku. Ja tam zauważyłem może błędnie płytki metalowe do wiązarów. Są takie wiązary poddaszowe nie kratowe ze zintegrowaną ścianką kolankową i płytkami w miejscu jętka/krokwie. Najpewniejsza jest ścianka kolankowa ze słupkami ciągłymi lecz to grzebania na 2 x tyle roboty co bez ścianki kolankowej. W USA robi się scianki kolankowe platformowe żeby sobie nie komplikowac roboty ze szkieletem, ale istotne wtedy jest solidne zamocowanie solidnej jętki. Ale tam dominującym pokryciem jest gont bitumiczny czyli stosunkowo lekkie pokrycie. A jak chcesz wywalić ściankę kolankową to ci wrzuciłem co zrobić , z tym że pod warunkiem że wysokośc pomieszczeń jest wyższa niż 250 cm gdyż inaczej okap zjedzie ci poniżej górnej krawędzi okien. Jest jeszcze rozwiązanie bezwiązarowe z podwyższonym węzłem przyokapowym ale to w połączeniu z rozwiązaniem belek prostopadłych to była by już kompletna kombinatoryka.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Usunięcie ściany kolankowej

Post by roobik66 » Sun 01 Jul, 2018

Tu wrzucam jeszcze amerykańską i to starszą instrukcję ścianki kolankowej bez słupków ciągłych . Wysokości takiej ścianki sam się nie mogę tam doczytać ale na pewno 1 stopa i ileś cali , pewnie z 8 , to będzie 0.5 metra.
Attachments
Scianki kolankowe.JPG



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”