Wiatroizolacja - tylko na ścianie czy wywinięta na okap?

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
lukasz_zs
Posts: 9
Joined: Tue 31 Oct, 2017

Wiatroizolacja - tylko na ścianie czy wywinięta na okap?

Post by lukasz_zs » Mon 02 Jul, 2018

Witam Forumowiczów, Panie Wojtku.
Ponieważ tylko dni dzielą mnie przed przywiezieniem konstrukcji szkieletu ścian i wiązarów na przygotowaną już płytę fundamentową - a w moim zakresie - prywatnie jest obłożenie ścian wiatroizolacją, chciałem się upewnić - poprosić o wyjaśnienie i ew. wyprowadzenie z błędu...

Budujemy dom parterowy, z poddaszem nieużytkowym - albo lepiej brzmi bez poddasza (za wyjątkiem małego stryszku), zastanawiam się czy skoro na ściany zewnętrzne od góry nachodzi konstrukcja wiązarów dachowych, które tworzą okap dachu pod kątem prostym, a okap ten ma być "zamknięty" od spodu deską elewacyjną (boazerią) to czy jest sens, czy jest potrzeba aby wiatroizoalcję oprócz zewnętrznej ściany nie puścić wyżej - tj. zagiąć ją na wysokości łączenia ściany zewn. z wiązarami i dalej przymocować pod wiązarami na całym okapie?
Skąd moje pytanie i jaki jest sens wydawania pieniędzy na materiał i dodatkową pracę? Otóż jeśli strop parteru będzie wypełniony wełną - będzie on wypełniony w przestrzeni między wiązarami, ale jedynie w obrysie wnętrza budynku. Na zewnątrz wysunięte okapy dachu ponad obrys ścian busynku mimo że będą przykryte od spodu boazerią - w szczelinach będą mogły sobie znajdować schronienie jakieś żyjątka, a także jakieś wiatry, przewiewy będą mogły powodować wychładzanie tych przestrzeni i co za tym idzie całegp poddasza pod mmbraną dachową.
Proszę o opinię Fachowców... warto czy to bez sensu czy błąd w sztuce?

Pozdrawiam, Łukasz.


lukasz_zs
Posts: 9
Joined: Tue 31 Oct, 2017

Re: Wiatroizolacja - tylko na ścianie czy wywinięta na okap?

Post by lukasz_zs » Tue 03 Jul, 2018

Czy ktoś, coś w temacie?
Muszę zamawiać wiatroizolację i normalnie zamówiłbym 3 roki po 75m2, ale jeśli liczyć z okapem to prawie dwie więcej będę potrzebował - pytanie czy jest sens...?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Wiatroizolacja - tylko na ścianie czy wywinięta na okap?

Post by zbiegusek » Tue 03 Jul, 2018

Ja bym wywijał. Ale też na chłopski rozum - nie potrafię podeprzeć swej teorii żadnym wydawnictwem.

lukasz_zs
Posts: 9
Joined: Tue 31 Oct, 2017

Re: Wiatroizolacja - tylko na ścianie czy wywinięta na okap?

Post by lukasz_zs » Wed 04 Jul, 2018

OK, to odpowiem i sobie i wszystkim zainteresowanym, że z uwagi na ocieplenie ścian zewnętrznych wełną (akurat ja zamierzam ocieplać wełną elewacyjną o gr. 15 cm), która będzie wystawała ponad obrys ścian zewnętrznych prawie podchodząc pod połać wiązarów z membraną dachową - to wełna ta przysłoni tę część poddasza nieużytkowego od zewnętrznej strony, ale także uniemożliwi poprowadzenie w jednej ciągłości wiatroizolacji jak planowałem. Dopiero dziś tę kwestię wyjaśnił mi wykonawca elewacji.
Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wiatroizolacja - tylko na ścianie czy wywinięta na okap?

Post by Wojciech Nitka » Sat 07 Jul, 2018

Do lukas_zs,
Chyba jednak masz złe założenia. W okapie powinny być nawiewne otwory wentylacyjne, a w kalenicy wywiewnem które zapewnią wentylację całego poddasza. Wentylacja ta ma zapewnić wyprowadzenie wszelkiej wilgoci mogącej pojawiać się i znajdować na poddaszu, a także wyprowadzenie latem cieplego powietrza z poddasza, powstającego przez nagrzanie się dachu.
Zapraszam - http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... ja-budynku Masz więcej pytań - pytaj.



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”