Zewnętrzne ściany od wewnątrz - mocowanie płyt GK

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
lukasz_zs
Posts: 9
Joined: Tue 31 Oct, 2017

Zewnętrzne ściany od wewnątrz - mocowanie płyt GK

Post by lukasz_zs » Mon 02 Jul, 2018

Mam jeszcze pytanie do Państwa związane z wyborem "medium" jakie posłuży pod szkielet płyt GK.

Przekrój ściany - książkowy, tj. od zewnątrz: tynk, klej, siatka, wełna elewacyjna, wiatroizolacja, OSB3, konstrukcja szkieletu z wełną, opóźniacz pary (paroizolacja) - i teraz żeby uzyskać przestrzeń na gniazdka elektryczne, na prowadzenie kabli, itp. ale aby absolutnie nie uszkodzić paroizolacji - chcę stworzyć mostek między konstrukcją ściany, a płytami GK (płytami, bowiem ściany będą z podwójnej warstwy płyt GK).

Do wyboru albo stworzenie "rusztu" pod płyty GK z wieszkaków ES montowanych do belek konstrukcyjnych i do nich profile aluminiowe i na nie 2x płyta GK, lub zamiast systemowego aluminium - ruszt drewniany z belek konstrukcyjnych - komorowo wysuszonych o wym. 45x45 mm?

W takich konstrukcjach - bez względu czy stelaż metalowy czy drewniany po monatżu płyt GK będę miał ok. 70 mm przestrzeni od wierzchniej warstwy płyty GK do paroizolacji - a więc i pewność jej ciągłości i nie uszkodzenia.
To co mnie martwi - czy ew. sztywność rusztu drewnianego nie będzie wpływała na pracę płyt GK i ich ew. pękanie...?
Rzekomo dwuwartstowwość płyt GK (pierwsza warstwa również klejona na łączeniach płyt) ma zapewnić sztywność i trwałość ścian... ale - proszę o opinię...
Dziękuję. Pozdrawiam!


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Zewnętrzne ściany od wewnątrz - mocowanie płyt GK

Post by zbiegusek » Tue 03 Jul, 2018

No... standardowe rozwiązanie opisujesz. Z jednym małym wyjątkiem - nie słyszałem o ruszcie aluminiowym pod GK. Ale ja ze wsi jestem, więc może "we świecie" coś takiego się pojawiło. :)

lukasz_zs
Posts: 9
Joined: Tue 31 Oct, 2017

Re: Zewnętrzne ściany od wewnątrz - mocowanie płyt GK

Post by lukasz_zs » Tue 03 Jul, 2018

OK, mój błąd - nie aluminiowe, a stalowe :)

Ale czy Ktoś do meritum się odniesie?

MajorDamage
Posts: 75
Joined: Fri 31 Jan, 2014

Re: Zewnętrzne ściany od wewnątrz - mocowanie płyt GK

Post by MajorDamage » Tue 03 Jul, 2018

Trochę taki przyrost formy nad treścią. Po pierwsze masz dom z drewna, więc ruszt ma być drewniany. Dobrze wykonana podstawa z wysuszonych listew łączonych na pióro-wpust, łączenia taśmą amerykanką i fizeliną gwarantują brak pęknięć. Co najwyżej zdarzają się w narożach. Ale od tego jest akryl. Co do przestrzeni pod wszelkie instalacje to szkoda miejsca na takie przesadne rozwiązania. Licząc od wewnątrz; płyta gk 12,5mm, listwa 25mm to w sumie 37,5mm plus zbyteczna moim zdaniem druga płyta to kolejne 12,5mm. U siebie stosuję zamiast zwykłej paroizolacji - wielowarstwową folię refleksyjną. Daje to dodatkowe 40mm, które już spokojnie zlikwiduje problem mostków.

lukasz_zs
Posts: 9
Joined: Tue 31 Oct, 2017

Re: Zewnętrzne ściany od wewnątrz - mocowanie płyt GK

Post by lukasz_zs » Tue 03 Jul, 2018

Dziękuję, zamówiłem kantówki 45x45 suszone komorowo właśnie na ten stelaż pod płyty GK.
Wyjdzie trochę taniej niż z profili stalowych systemowych.
Pozdrawiam.

elak2000
Posts: 1
Joined: Sat 29 Dec, 2018
Location: Szczecin
Contact:

Re: Zewnętrzne ściany od wewnątrz - mocowanie płyt GK

Post by elak2000 » Sat 29 Dec, 2018

Ruszt stalowy także można wykonać. Nie ma ku temu przeszkód.

MetalHeart
Posts: 1
Joined: Fri 18 Jan, 2019

Re: Zewnętrzne ściany od wewnątrz - mocowanie płyt GK

Post by MetalHeart » Fri 18 Jan, 2019

Podepnę tutaj swoje pytanie. Jak najlepiej montować płyty GK na dodatkowym ruszcie drewnianym(np. wspomnianych wyżej kantówkach 45x45)? Skoro ten ruszt montujemy poziomo - pewnie co 60cm - to płyty też montujemy poziomo? Co w takim razie ze skrajnymi płytami przy podłodze i suficie? Czy dokręcamy je do skrajnych kantówek? Z drugiej strony chyba nie powinno się zaczynać takiego rusztu na poziomie podłogi...
A co z narożnikami?
Nie wiem jak podejść do tego tematu, a nie mogę znaleźć materiałów w internecie. Proszę o odpowiedź, ewentualnie wskazanie źródeł.



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”