Podwójna wiatroizolacja

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
dinozaurcis
Posts: 2
Joined: Fri 13 Jul, 2018

Podwójna wiatroizolacja

Post by dinozaurcis » Fri 13 Jul, 2018

Witam grono serdecznych forumowiczów!
Mam takie małe pytanie :)
Rok temu zaczęliśmy budować dom w technologii szkieletu drewnianego. Niestety nie udało się go ukończyć przed zimą i teraz właśnie ekipa bierze się za elewacje. Robotnicy na czas zimy/wiosny zabezpieczyli szkielet od zewnątrz wiatroizolacją, która obecnie jest oczywiście częściowo zniszczona (i raczej nie jest zniszczona przez promienie UV). Teraz moi fachowcy chcą na tą wiatroizolację, położyć: dodatkową warstwę wełny, nową wiatroizolację oraz deski elewacyjne.
I tu pojawia się pytanie, czy można tak zrobić? w sensie zostawić tą starą wiatroizolację i położyć kolejne warstwy wraz z nową wiatroizolacją po wełnie/osb ale przez deskami elewacyjnymi?
Serdecznie pozdrawiam
Krzysiek


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by majek85 » Sat 14 Jul, 2018

tak na chłopski rozum to można, sprawdź tylko stan tej wełny co zimowała z nieszczelną wiatroizolacją, czy mokra nie jest i szczelnie wypełnia powierzchnie między belkami.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by zbiegusek » Sun 15 Jul, 2018

A mnie się wydaje, że zamykanie dodatkowej wełny pomiędzy dwiema wartstwami wiatroizolacji - nawet jeżeli ta wewnątrzna jest podniszczona - nie jest dobrym pomysłem. Ale to na mój, chłopski rozum - niekoniecznie zdrowy... ;)

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by majek85 » Sun 15 Jul, 2018

dinozaurcis , no to masz już pewność że albo będzie dobrze albo źle:)
a tak serio spytaj sie p.Wojciecha on prawdę powie ;)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by Wojciech Nitka » Mon 16 Jul, 2018

Większość folii wiatroizolacyjnych traci swoje właściwości po ok. 100 dniach oddziaływania promieni UV.
Twoja folia, leżąc kilka miesięcy na budynku, bez zabezpieczenia, straciła swoje właściwości, i nie może dalej pełnić funkcji wiatroizolacji, w pełni tego słowa znaczeniu. Zatem folia powinna być usunięta, a na jej miejsce założona nowa folia wiatroizolacyjna.
Jak widzisz, zakładanie nowej foli na starą, nie ma sensu, i nie spełni swojej roli.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by majek85 » Tue 17 Jul, 2018

tyle że tu mowa jakby o dociepleniu ściany kolejną warstwą wełny i na tą nową warstwę idzie nowa wiatroizolacja, pytanie brzmiało czy trzeba usuwać czy można zostawić starą wiatroizolacje, która teraz będzie między warstwami wełny

dinozaurcis
Posts: 2
Joined: Fri 13 Jul, 2018

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by dinozaurcis » Tue 17 Jul, 2018

Witam
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
Forumowicz majek85 ma rację, dokładnie taką sytuację mam na budowie i jednocześnie tego dotyczyło moje pytanie.
Poprzednie odpowiedzi, jakby nie były odpowiedziami na problem, który opisałem w moim początkowym poście.
Czekam na dalsze konstruktywne sugestie z Waszej strony :)
Dziękuję serdecznie za pomoc i pozdrawiam!

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by The_evil_one » Wed 18 Jul, 2018

Ale nie wiesz dokładnie w jakim stanie jest stara wiatroizolacja. W jednym miejscu może być porwana, całkowicie zniszczona przez UV a w drugim jeszcze spełniać swoje zadanie i trzymać parametry. W takiej sytuacji nie wiadomo co spowoduje zdublowanie membrany, dlatego będąc na Twoim miejscu, kazałbym poprostu usunąć starą folię.
Ale tak naprawdę to o co chodzi?... o czas=pieniądze. Zwyczajnie ekipie nie chce się robić dodatkowej roboty.

Sebastian Bednarek
Posts: 2
Joined: Fri 01 Nov, 2019

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by Sebastian Bednarek » Fri 01 Nov, 2019

Witam, mam ten sam dylemat, wiatroizolacja na osb, ladnie polozona aby przez zime nie zniszczylo plyt, na wiosnę zamierzam położyć 5cm wełny, wiatroizolacje , dystans 20mm , deska elewacyjna. Czy faktycznie trzeba zrywac ta pierwsza membrane? I Czy welna musi byc fasadowa ?

Sebastian Bednarek
Posts: 2
Joined: Fri 01 Nov, 2019

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by Sebastian Bednarek » Fri 01 Nov, 2019

Dodam ze wiatroizolacja wysokoprzepuszczalna 1700g/m2/24godz

Mester
Posts: 5
Joined: Tue 10 Mar, 2020

Re: Podwójna wiatroizolacja

Post by Mester » Sun 15 Mar, 2020

Dwie wiatroizolacje to herezja. Przestrzeń wentylacyjna min.25mm a zalecane 30mm. Koniecznie od spodu tasma przeciw insektom i gryzoniom. Wełna nie musi być fasadowa ale dobrej jakości i tylko mineralna.



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”