solidna firma - tak czy nie

Uwagi inwestorów na temat firm wykonawczych
Post Reply
awasiak
Posts: 3
Joined: Tue 08 Feb, 2005

solidna firma - tak czy nie

Post by awasiak » Tue 08 Feb, 2005

Zdecydowalem sie na budowe domu w konstrukcji szkieletowej. Mam wybranego wykonawce (wybranego sposrod wielu), zalatwione czesc formalnosci, pozostalo mi tylko podpisac umowe z firma na budowe domu i za jakis tam czas przeprowadzic sie do nowego domu.
Ale za nim to zrobie potrzebuje rzetelnej i obiektywnej opini na temat tej firmy.
Jest to firma Damir.
Czy moglbym tutaj uzyskac taka opinie ?
Nie ukrywam, ze bardzo by mi pomogla podjac decyzje.
Z gory dziekuje.
awasiak@lodz.home.pl


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 08 Feb, 2005

Po pierwsze - proponuję dokładnie przeczytać i zagłębić się w umowę - co obejmuje w zakresie robót, co obejmuje w zakresie materiałów budowlanych i ich jakości.
Możesz Umowę (przed podpisaniem) przesłać do nas celem jej weryfikacji.
Po drugie - ZDECYDOWANIE polecam zatrudnić swojego (nie związanego z firmą wykonawczą) inspektor nadzoru, znającego technologię lekkiego budownictwa szkieletowego.

Tego typu działania pozbędą Cię wszelkich niespodzianek podczas budowy; to dotyczy wszelkich firm wykonawczych, nie tylko tej czy innej konkretnej.

awasiak
Posts: 3
Joined: Tue 08 Feb, 2005

solidna firma - tak czy nie

Post by awasiak » Tue 08 Feb, 2005

postaram sie w najblizszym czasie przeslac wzor umowy oraz zestawienie materialow budowlanych, znam tez zakres robot ktory bedzie zawarty w umowie. Inspektora nadzoru bede mial swojego.
Ale jakie sa generalnie opinie na temat tej firmy. Dobry czy zle ?
Czy warto im powierzyc budowe takiego domu czy nie ?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 08 Feb, 2005

Na Forum staram się nie wypowiadać na temat firm wykonawczych. Z doświadczenia wiem, że są różne firmy - gorsze i lepsze, ale także że są różni Inwestorzy - mniej lub bardziej "odpowiedzialni".
Stąd zawsze proponuję podpisanie dokładnej i szczegółowej Umowy, która będzie określała zadania OBU stron, a w szczególności będzie określała jakość zastosowanych materiałów. Tylko wówczas wszelkie konflikty na linii firma wykonawcza - Inwestor mogą być w przyszłości zażegnane.

Na przykład - nie wystarczy w Umowie napisać "stolarka drewniana" - róźnica w jakości i cenie może być kilkakrotna. Zazwyczaj Inwestor widzi tę najlepszą, a w interesie firmy wykonawczej jest dać tę po niższej cenie.
W tym zakresie, w Umowie, winno się określać producenta, profil i współczynnik U, przynajmniej na szyby.
Podobnie np. z dachówką bitumiczną. Nie wystarczy w Umowie napisać "dach pokryty dachówką bitumiczną". Należy bowiem pamiętać, że są dachówki bitumiczne tanie, które mają 5-10 lat gwarancji, i są dachówki bitumiczne droższe, które mają 40-50 lat gwarancji.
I tak - na każdym kroku.
Stąd dobrze spisana Umowa, to gwarancja pół sukcesu. Druga połówka to jakość robót. No i własny inspektor nadzoru, który będzie pilnował realizacji Umowy.

awasiak
Posts: 3
Joined: Tue 08 Feb, 2005

Post by awasiak » Tue 08 Feb, 2005

hmmm...
to wlasciwie niewiele mi Pan pmogl, o tych wszystkich szczegolach o ktorych Pan wspomnial to juz wiem, moze wiecej bede wiedzial jak przesle wzor umowy do podpisania ze wszystkimi szczegolami, ale chyba tez nie, bo bedzie ona wygladala tak jak Pan sugeruje, albo bedzie nawet bardziej szczegolowa (co jest juz wstepnie uzgodnione z tym wykonawca),tylko ze w umowie nie mozna tak do konca zawrzec "jakosci robot" a nie ukrywam ze o takie informacje mi chodzilo.
A czy jest mozliwe, aby wskazal mi Pan kilka firm wartych uwagi z Lodzi lub okolic Lodzi ? Znam trzy takie firmy z tych okolic, ale zadna z nich nie spelniala moich oczekiwan zwiazanych z budowa domu. Moze jakas firma z poleconych przez Pana bedzie bardziej odpowiadala moim oczekiwania niz ta z W-wa ? Choc musze przyznac ze firma Damir ma bardzo dobra oferte, ktora bardzo mi odpowiada (biorac pod uwage, ze przejrzalem oferty okolo 10 firm z calej Polski, w ktorych to firmach bylem osobiscie).

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 08 Feb, 2005

A jakie są Twoje oczekiwania?

Namiary na firmę łódzką wysłaem na priva. Czy spełnia oczekiwania?



Post Reply

Return to “Opinie Inwestorów o firmach wykonawczych”