firma IBUD proszę o radę i opinie

Uwagi inwestorów na temat firm wykonawczych
Post Reply
szolluk
Posts: 7
Joined: Thu 21 May, 2009

firma IBUD proszę o radę i opinie

Post by szolluk » Tue 26 May, 2009

Witam, coraz bardziej przymieżam się do budowy szkieletora. Chciałem zapytać jak to jest z firmą IBUD. Oczywiście pytam tych co mają z nimi jakieś doświadczenie. Na forum napotkałem sporo nieciekawych opinii, a z drugiej strony miałem okazje obejżeć pare ich budowli na śląsku i rozmawiać z ich właścicielami. Są bardzo zadowoleni z przebiegu budowy, dokładności i dotrzymania terminu. Jak to więc jest ?
Może ktoś ma jakieś konkretne złe doświadczenia związane z tą firmą? mógłby je opisać?
jeśli błędy były w budowie może ma jakieś zdjęcia tego?


Pawels2009
Posts: 4
Joined: Tue 19 May, 2009

Re: firma IBUD proszę o radę i opinie

Post by Pawels2009 » Tue 26 May, 2009

Witam Pana
Zastanawiałem się nad budową, jednak jakośc ich usług pozostawia wiele do życzenia, przede wszystkim technika łączen posczególnych elementów - stosuja gwożdzie wkrętne, równiez konstrukcja według mnie jest mało stabilna skoro nie zgodzili się za dodatkowa oplata przykryc domu dachówka BRASS.
Od strony wewnętrznej płyte kartonowo - gipsową montuja bezposrednio do konstrukcji oczywiscie za pomoca dodatkowego rusztu, ale taka konstucja nie zapewnia sztywnosci. Powini zastosować od strony wewn. dodatkowo OSB lub Farmacell.
Pawel

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 27 May, 2009

Pawels2009 wrote:Od strony wew. płyte kartonowo - gipsową montuja bezposrednio do konstrukcji oczywiscie za pomoca dodatkowego rusztu ., ale taka konstucja nie zapewnia sztywnosci powini zastosować od strony wew dodatkowo OSB lub farmacell
Od strony wewnętrznej stosowanie płyt OSB ma ograniczenie 1m2 na 1m3 pomieszczenia. Od usztywnienia ściany jest płyta OSB przymocowane po zewnętrznej stronie ścian.

Pawels2009
Posts: 4
Joined: Tue 19 May, 2009

Post by Pawels2009 » Thu 28 May, 2009

Aby nadać konsterukcji odpowiednią sztywność wiele firm stosuje płytę OSB od strony wew. wówczas dodatkowy ruszt montowany nie jest montowany bezpośrednio do konstrukcji jak w przypadku firmy IMBUD ale do płyty OSB z takim rozwiązaniem spotkałem się w Niemczech i uważam , że jest to optymalne rozwiązanie .
Pomiędzy płytą OSB a płytą kartonowo-gipsową jest wolna przestrzeń 5-6 cm pozwala to swobone prowadzenie instalacji elektrycznej wodnej , CO lub sygnalizacyjnej .
Pod płytą OSB jest folia paraizolacyjna - taka konstrukcja zapewnia przypadkowe uszkodzenia paraizolacji co jak wiemy jest bardzo istotne

Pawel

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 29 May, 2009

Pawels2009 wrote:Aby nadać konsterukcji odpowiednią sztywność wiele firm stosuje płytę OSB od strony wew.
Z moich doświadczeń i wizyt w fabrykach mogę stwierdzić jedno - oszczędność na materiale. Rozstaw słupków w takiej konstrukcji (nawet ścian nośnych) to od 70cm wzwyż, a spotkałem nawet co 1m. Płyta osb-3 często grubości 8-10mm (obustronnie) i traktowana jako element przenoszący obciążenia.

Obok domu który wykonuję dla klienta konkurencyjna firma stawia w tej technologii. Zainteresowanych zapraszam - można porównać na miejscu różnice.

Pawels2009
Posts: 4
Joined: Tue 19 May, 2009

Post by Pawels2009 » Fri 29 May, 2009

W zadnym przypadku płyta OSB nie m oze być traktowana jako element konstrukcyjny przenoszacy obciazenia . natomiast w przypadku zastosowania dwusteronie płyty OSB 12,5 mm rozstaw elementów konstrukcyjnych wynosił 60 -70 mm elementy konstrukcyjne o wymiarach 60 mm * 160 mm lub 60*200

Taką konstrukcje stosują np VOLFHAUS. Polski DOM2000, Varioplan /Abies, SPOMET stosuje dwustronie płytę Farmacell/ firmy te udzielaja 30 letnią gwarancje na konstrukcje i w standarcie przykrywają dach dachówką , natomiast IMBUB tego tematu nie chciał podjąć co ewidentnie świadczy o braku doświadczenia z ich strony i zastosowania elementów konstrukcyjnych o małych przekrojach ktore nie zapewniją przeniesienia dodatkowych obciążeń
Może za kilka lat nauczą się więcej bo wegług mnie firma która nie chce podjąć tematu przykrycia domu dachówka za dodatkową dopłata nie jest firmą godną polecenia
Mieszkam w wojewódstwie Śląskim dlatego też przytoczyłem w/w firmy

Pawel

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 30 May, 2009

Przy takim rozstawie i przekrojach ma to jeszcze jakiś sens, ale to co spotyka się na wielu polskich budowach niewiele ma z tym wspólnego.

Zgadzam się, że odmowa położenia dachówki ceramicznej lub cementowej niezbyt dobrze świadczy o firmie. Jedynym uzasadnieniem może być tylko projekt, w którym zastosowanie ciężkiego pokrycia dachowego jest trudne ze względu na duże rozpiętości i układ konstrukcyjny więźby. Wymaga zazwyczaj wielu wzmocnień i podciągów stalowych co znacznie podnosi koszt budowy.

pszb
Posts: 49
Joined: Tue 18 Jan, 2005
Location: Warszawa

Post by pszb » Sat 30 May, 2009

Grzegorz Szostak wrote:Zgadzam się, że odmowa położenia dachówki ceramicznej lub cementowej niezbyt dobrze świadczy o firmie.
Dlaczego, może właśnie dobrze świadczy. Firma nie podjęła się czegoś czego nie potrafi w określonych warunkach i nie naraziła inwestora na kłopoty. Myślę, że niektóre firmy by się z chęcią podjęły :mrgreen:
Piotr B.

User avatar
lookman
Posts: 15
Joined: Sat 09 Jul, 2005
Contact:

Post by lookman » Tue 16 Jun, 2009

Szanowny Panie, przekroje stosowanych przez nas belek to ściany: 50x150, strop 50x200 lub 60x200, krokwie 60x180, plyty OSB gr.12mm na ścianach, 22mm na pióro i wpust na stropie. Gwoździe skrętne 125 (gdy zalecane sa gładkie 100mm). Pan mówi o niestabilności naszych konstrukcji. Praktycznie wszystkie firmy w Polsce i Europie budują z belki 38x138, a w stanach nawet z 38x89 zbijajac belki gwoździami "czarnymi" dł 90mm. Prosze więc nie wypisywać bzdur co do stabilności naszych konstrukcji. Na kursie/szkoleniu u Pana Wojtka usłyszałem że stosowanie tak dużych przekrojów i tak długich gwoździ to marnotrawienie pieniedzy inwestorów i niepotrzebna praktyka. Uważamy jednak że przy porównywalnych cenach konkurencji klient u nas dostanie więcej, a nie mniej. Pozostawiam to do Pana osobostej oceny. Proszę jednak nie wypisywać nieprawdziwych informacji chyba że ma Pan w tym jakiś ukryty cel? :).

Od wewnątrz budynku montujemy płyty G-K na stelażu to prawda, wszystkie instalacje prowadzimy własnie pod płytą w warstwie stelażu, głównie dlatego by uniknąć przechodzenia różnych rurek, kabli, czy innych instalacji przez warstwę paroizolacji - dla trwałości budynku niezmiernie ważne jest by folia ta nie została uszkodzona. Pojedyncza płyta OSB gr 12mm jest montowana pod styropianem i wystarczająco usztywnia ściany nośne!!! Także podczas ewentualnej awarii np rurki z wodą, czy konieczności przebudowy pomieszczeń, szybko można dokonać naprawy lub przeniesienia np gniazdka, punktu wodnego, grzenika itp., ma Pan łatwy dostęp do wszystkich instalacji bez konieczności ingerencji w warstwę izolacji.

Jeżeli chodzi o temat dachówki montowanej zamiast blachodachówki to oczywiście jest to możliwe. My jednakże budujemy typowe domy, wg swoich projektów w okreśłonym standardzie wykonania, nie mamy poprostu czasu i doświadczonej ekipy, która montuje dachówkę na dachu, dlatego zawsze zalecamy by klient wykonał coś takiego we własnym zakresie, oczywiście po uzgodnieniu tego faktu z autorem projektu i konstruktorem, który określi odpowiednie obciążenia i przeliczy wszystko pod kątem Pana życzeń, tak by mógł Pan mieszkać bezpiecznie.

Dobrą lekturą co do zaleceń dot. stosowanych materiałów (przekrojów minimalnych belek, łączników tj. długości, ilości i jakości gwoździ) i innych zagadnień mogą być WYMAGANIA DLA BUDOWNICTWA SZKIELETOWEGO opracowane przez Pana Wojtka, zapraszam do lektury znajdzie Pan te materiały na www.szkielet.com.pl

Jeśli ktoś ma ochotę i czas zapraszamy na plac budowy w trakcie montażu budynku na różnych etapach jego wykonania. Możecie zobaczyć Państwo budowę "szkieletowca" na żywo, można porozmawiać o technologii szkieletu drewnianego z ekipami montującymi domy, fachowo Państwu opowiedzą dlaczego tak, a nie inaczej to robimy. Można zapytać inwestora, jeśli będzie na budowie, jak przebiega współpraca z nami, czy jest zadowolony czy może następnym razem wybrałby inną firmę, dlaczego zdecydował się na współpracę z IBUD-em i jak ją ocenia. Uważamy, że tylko szczera, obiektywna opinia inwestora, (a nie anonimowe osoby na forum bez imienia i nazwiska), doradztwo ekipy montażowej i możliwość zobaczenia domu w trakcie montażu pozwoli Państwu rozwiać ewentualne wątpliwości, uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania, można przecież zobaczyć i dotknąć matriałów których używamy. Wszystkie nasze bieżące realizacje jak i bezpośrednie dane kontaktowe do właścicieli ibudu są dostępne na WWW.IBUD.COM.PL w razie potrzeby prosimy o kontakt.

Z poważaniem Łukasz Matusiński


Pawels2009 wrote:W zadnym przypadku płyta OSB nie m oze być traktowana jako element konstrukcyjny przenoszacy obciazenia . natomiast w przypadku zastosowania dwusteronie płyty OSB 12,5 mm rozstaw elementów konstrukcyjnych wynosił 60 -70 mm elementy konstrukcyjne o wymiarach 60 mm * 160 mm lub 60*200

Taką konstrukcje stosują np VOLFHAUS. Polski DOM2000, Varioplan /Abies, SPOMET stosuje dwustronie płytę Farmacell/ firmy te udzielaja 30 letnią gwarancje na konstrukcje i w standarcie przykrywają dach dachówką , natomiast IMBUB tego tematu nie chciał podjąć co ewidentnie świadczy o braku doświadczenia z ich strony i zastosowania elementów konstrukcyjnych o małych przekrojach ktore nie zapewniją przeniesienia dodatkowych obciążeń
Może za kilka lat nauczą się więcej bo wegług mnie firma która nie chce podjąć tematu przykrycia domu dachówka za dodatkową dopłata nie jest firmą godną polecenia
Mieszkam w wojewódstwie Śląskim dlatego też przytoczyłem w/w firmy

Pawel



Post Reply

Return to “Opinie Inwestorów o firmach wykonawczych”