JA TAKŻE PRZESTRZEGAM PRZED PROMOPACKIEM

Uwagi inwestorów na temat firm wykonawczych
Post Reply
Dorota S.
Posts: 15
Joined: Fri 18 Mar, 2005

JA TAKŻE PRZESTRZEGAM PRZED PROMOPACKIEM

Post by Dorota S. » Tue 14 Feb, 2006

Mniej wiecej rok temu po pół rocznym poszukiwaniu zwróciłam się z prośbą do pana W. Nitki o polecenie firmy budującej w technologii drewnianej. Pan Wojciech zaproponował mi firmę, której jednak nie zdecydowałam się zatrudnić z powodów, które są nie istotne dla tematu, a czego teraz trochę żałuję. Po wielu rozmowach zdecydowaliśmy się z mężem na firmę PROMOPACK. Spodobała nam się technologia ryglowa (wygląda solidniej od kanadyjskiej) i wizja wpaniałego, ciepłego domu przedstawiona przez przedstawiciela handlowego jak i właścicieli firmy.
Początek budowy zaczął się pomyłką, gdyż fundamenty zostały wylane w sposób odwrotny, a mianowicie taki, że fundament pod taras powinien być od południa, a znalazł się od północy. Co za tym idzie- środek też został "przestawiony". Po zwróceniu firmie uwagi na ten błąd został on dość szybko usunięty. Następnie weszli cieśle. Byliśmy zachwyceni, ponieważ konstrukcja stawała (w początkowej fazie) bardzo szybko i solidnie. Spowodowało to, że już na tym etapie wyraziłam swoje jak najlepsze opinie Promopackowi na tym forum. Na cieśli, którzy są stałymi pracownikami firmy złego zdania powiedzieć nie mogę. Także dobrą robotę wykonała firma od instalacji saniternej i ciepłowniczej, jak również firma zajmująca się instalacją elektryczną- obie polecone przez Promopack. Zachwyceni byliśmy podwykonawcami z Sejn, którzy kładli nam dach osikowy. Zrobili to solidnie i skończyli tydzień przed terminem wg harmonogramu otrzymanego od firmy. I na tym dobrych wrażeń koniec.
Promopack zatrudnił podwykonawców do wykończenia środka domu. Kilkakrotnie monitowałam u jednego z właścicieli, że źle się dzieje na budowie, ponieważ panowie nie wykazują najmniejszych umiejętności budowlanych (chwalili się zresztą, że byli bezrobotni i zrobili kurs budowlany- praktykę natomiast zdobywali na naszym domu). Pan prezes za każdym razem obiecywał osobiście wszystkiego dopilnować i że będzie wszystko dobrze. Niestety, nie było. Łata panom wykonawcom była chyba pojęciem nieznanym czego efektem były ściany nie trzymające pionu i kątów prostych (różnice potrafiły dochodzić do 6 cm na odcinku 3 m). Także skosy na piętrze były mocno falujące ponieważ stelaże pod płyty K-GP były za rzadko mocowane. Na dodatek grubość płyt na skosach była mniejsza niż zalecał producent. Niemal wszystkie płyty K-G w narożnikach się uginały, gdyż panowie nie raczyli połączyć w tych miejscach stelaży. Większość płyt K-G nie była kładziona na zakładkę, co powoduje widoczne pęknięcia. Tę część błędów po ciężkich bojach Promopack poprawił przed odbiorem.
Na parterze firma zrobiła wylewkę w pomieszczeniach tzw. mokrych. Również i to zostało zrobione źle. Na wierzchu była pół centymetrowa warstwa betonu, który natychmiast zaczął pękać, ponieważ jak się okazało pod tą cienką warstwą był żwirek. Tutaj poprawkami zajął się polecony pan od kafelkowania. Z dwóch powodów: już miesiąc był u mnie i solidnie poprawiał drobne rzeczy źle wykonane przez Promopack. Drugi powód był ten, że robił to od ręki, natomiast z Promopackiem różnie to bywało- już w tym momencie mieliśmy niemal dwu miesięczny poślizg. Dobry gest ze strony firmy polegał na tym, że sfinansowali pół ceny tej poprawki.
Także w rysunkach konstrukcyjnych wystąpił jakiś błąd, ponieważ ze względu na układ krokwii komin nie mógł stanąć tam, gdzie był pierwotnie zaprojektowany. Teraz pół komina wystaje mi ze ściany na piętrze.
Już w czasie użytkowania wychodzą inne błędy. Drewno było źle wysuszone, bo na częściach znajdujących się w domu są bardzo duże pęknięcia. Nam to osobiście nie przeszkadza, ponieważ dom mamy urządzony w wiejskim klimacie, ale piszę o tym, aby potencjalny nabywca usług Promopacku miał wiedzę, z jakiego drewna firma buduje.
Drzwi zewnętrzne wypaczyły się tak bardzo, że było przez nie widać skrawek nieba (w chwili obecnej robione są nowe już bez pośrednictwa firmy). W czasie przenoszenia gniazda elektrycznego w łazience odkryliśmy, że na kawałku ściany między dwiema krokwiami nie ma wogóle wełny mineralnej. Źle są uszczelnione okna, ponieważ czuć ruchy chłodnego powietrza a w pomieszczeniach jest chłodno. Te dwie rzeczy, plus wypaczone drzwi powodują, że straty ciepła są bardzo duże. My także- tak jak pani Ania- będziemy w przyszłym tygodniu sprawdzać wszystko przy pomocy kamery termowizyjnej i mam tylko nadzieję, że nie będzie to taka tragedia, jaką ma pani Ania.
A na takie drobiazgi jak odpadające kawałki źle przymocowanego sufitu (jest zrobiony z drewna) to już nie reaguję, bo dobrze sobie z tym radzi mój mąż.
Co do spraw finansowych, to proszę zwrócić uwagę przy podpisaniiu umowy, jaki zakres wykonania prac będzie Państwa jeszcze czekał. Koszty Promopacku wyglądają bardzo pociągająco, ale kwota końcowa nieraz przekracza wszelkie wyobrażenia. Nam powiedziano w firmie, że jak dodamy niecałe 100 % tego co skalkulowała firma, to będziemy mieli dom pod klucz z pełnym wypasem. Rzeczywistość okazała się inna: 150 % do ich kosztorysu to skromny dodatek, aby dom nadawał się do zamieszkania (mówię o domu wielkości 260 m kw. pow. urzytkowej plus garaż).
Najbardziej boli mnie fakt, że Promopack nie uszanował cięzko zarabianych przez mojego męża pieniędzy na ten dom. Gdyby Prezesi szanowali swoich klientów, to pewnie wszystko wyglądałoby inaczej. A z ich strony nawet nadzoru niemal żadnego nie było, bo ich kierownik robót był zwykle albo na wschodzie, albo na zachodzie i pojawiał się na budowie sporadycznie. Jeden z właścicieli twierdził, że inspektor nadzoru jest od pilnowania i wszelkie pretensje zgłaszać do niego. Czyżby obowiązywała tam zasada: "jak się uda- dobra nasza" ?
Powiadają, że budowlanka jako jedna z niewielu branż siedzi w głębokiej komunie. I to chyba prawda. Przychodzi nam zatem się cieszyć, że parapety nie odpadły, ściany się nie złożyły jak domek z kart i fekalia nie wybiły w czasie Wigilii. Czy faktycznie cieszyć się ?


Grzegorz T.
Posts: 7
Joined: Wed 16 Aug, 2006
Location: Warszawa

Post by Grzegorz T. » Wed 16 Aug, 2006

Czy mógłbym otrzymać od Pani namiar na firmę, która pokryła Pani dach wiórem osikowym.
Grzegorz T.

Kiela
Posts: 38
Joined: Sun 06 Feb, 2005

Post by Kiela » Wed 16 Aug, 2006

Współczuję ci bardzo problemów, ja osobiscie takich nie miałem i byłem zadowolony z firmy budującej mój dom. trzymaj sie i walcz o swoje !!!
Ale zaciekawiło mnie - sprawdzenie kamerą teromwizyjną - napisz prosze gdzie i za ile mozna takie coś zrobić.
Pozdrawiam

Kiela

ms27
Posts: 20
Joined: Mon 24 Jun, 2019
Contact:

Re: JA TAKŻE PRZESTRZEGAM PRZED PROMOPACKIEM

Post by ms27 » Fri 08 Nov, 2019

Ja też współczuję takich problemów


Post Reply

Return to “Opinie Inwestorów o firmach wykonawczych”