Budynek szkieletowy z podpiwniczeniem - jak się za to zabrać?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Lechu_
Posts: 3
Joined: Sun 24 Jun, 2018
Location: Warszawa

Budynek szkieletowy z podpiwniczeniem - jak się za to zabrać?

Post by Lechu_ » Sun 24 Jun, 2018

Witajcie,

zarejestrowałem się na forum, bo przymierzam się do inwestycji w budynek gospodarczy z podpiwniczeniem.
Część naziemna ma być w konstrukcji szkieletowej. Podpiwniczenie oczywiśćie murowane / ew. lity beton. Mam już gotowy projekt i jestem na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę.

Bryła budynku to 2 "nowoczesne" stodoły stojące obok siebie. W załączniku przekrój przez budynek dla zobrazowania co chcę zbudować.

Pytanie do osób siedzących w temacie konstrukcji szkieletowych i rynku firm wykonawczych z tej branży: jak się najlepiej zabrać do realizacji?
Oczywiśćie biorąc pod uwagę, że mamy rok 2018 i boom w branży budowlanej.

Czy szukać dużego producenta domów drewnianych, który podjąłby się wykonania budynku wg mojego projektu?
Czy szukać jakiejś firmy która buduje raczej takie domy na miejscu budowy, bardziej metoda rzemieślniczą?
Czy szukać firmy która podejmie się realizacji od A do Z? Np do etapu SSZ. Czy są w ogóle takie firmy w branży które budują w technologii szkieletowej, ale jednocześnie są w stanie wykonać pełne podpiwniczenie, które będzie szczelne?
Czy może raczej szukać speców od poszczególnych etapów (piwnica, zabezpieczenie przeciwwilgociowe, konstrukcja szkieletowa, dach, pokrycie dachu)?

Priorytet to dla mnie solidne wykonawstwo, szczególnie jeśli chodzi o część podziemną, ze względu na relatywnie wysoki poziom wód gruntowych.

Wszelkie sugestie/podpowiedzi mile widziane.
Attachments
Przekroj_lite.png
Przekroj budynek gospodarczy
Szykuję się do pierwszej inwestycji w systemie szkieletowym. Stąd wszystkie pytania :)


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Budynek szkieletowy z podpiwniczeniem - jak się za to zabrać?

Post by zbiegusek » Sun 24 Jun, 2018

Lechu_ wrote:Witajcie,[...]
Wszelkie sugestie/podpowiedzi mile widziane.
Witaj! No to ja się wymądrzę: Ciekawy, nietypowy projekt. Rozumiem, że po prawej będzie garaż z windą dla samochodów? :)
Co do zachowania szczelności podziemia: Postarałbym się podłogę/ posadzkę zrobić na jednym poziomie - taki niepozorny schodek istniejący pomiędzy prawą i lewą stodołą zwiększa znacząco ryzyko powstania nieszczelności.
Co do organizacji prac: Jak sam zauważyłeś, najważniejsze jest prawidłowe wykonanie podziemia. Tutaj skupiłbym się na doborze wykonawcy. Oczywiście zaraz po dobraniu właściwej technologii. Wszystko, co ponad gruntem, to już standardowe prace stosunkowo łatwe do ogarnięcia przez dobrze nadzorowanych wykonawców.
Kiedy chcesz budować? :)

Lechu_
Posts: 3
Joined: Sun 24 Jun, 2018
Location: Warszawa

Re: Budynek szkieletowy z podpiwniczeniem - jak się za to zabrać?

Post by Lechu_ » Sun 24 Jun, 2018

Hej zbiegusek

dzieki za szybką odpowiedź. Dobrze widzisz na rysunku - między poziomem -1 i 0 bedzie zamontowana winda dla samochodów. Na -1 robię mały garaż podziemny. Brak miejsca na działce wymusza poszukiwanie pewnych niestandardowych rozwiązań ;-)

Zagłębienie w posadzce jest potrzebne, właśnie ze względu na windę, która musi być zamontowana kilkanaście cm poniżej poziomu posadzki.
Więc pewnie aby uzyskać szczelność będę musiał się upewnić że spodnia część płyty fundamentowej jest równa, a różnicę poziomów uzyskać, podnosząc posadzkę w pozostałej części hali garażowej.

Co do wykonawcy - to tutaj właśnie mam największą zagwozdkę i stąd wpis na forum. Zastanawiam się jak najlepiej szukać wykonawcy. Czy znajdę firmę która będzie chciała ogarnąć (i zna się na tym) obie części warsztatu, tj. betonowa podziemna + drewniana naziemna.

Co do daty budowy. Staram się być realistą więc pewnie już nikogo nie znajdę z terminami na ten rok. Więc może przynajmniej wiosna 2019...
Z drugiej strony wydaje mi się że ten budynek to w miarę szybki temat dla ogarniętej ekipy. Poziom -1 ma plan prostokąta 8 x 16m. Góra też prosta bryła.
Szykuję się do pierwszej inwestycji w systemie szkieletowym. Stąd wszystkie pytania :)


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”