Uwagi co do umowy

Wzór umowy o roboty wykonawcze między firmą a inwestorem
Post Reply
piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Uwagi co do umowy

Post by piko » Thu 16 Aug, 2007

Mam następujące uwagi co do umowy.
System kar jest nie do przyjęcia przynajmniej jak dla mnie. Umożliwia on oszustwo. Chodzi konkretnie o ten fragment:
a) Inwestor płaci Wykonawcy kary umowne:
• Z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn niezależnych od Wykonawcy w wysokości 20% wynagrodzenia przysługujące-go Wykonawcy za prace wykonane do dnia odstąpienia od umowy.

Nie jest tu zawarte że Inwestor zobowiązany jest do zapłaty za wykonane prace do chwili odstąpienia od umowy i jest możliwość zrozumienia tego zapisu w taki sposób, że Inwestor płaci tylko karę a nie płaci za roboty już wykonane. Mogłoby to prowadzić do sytuacji w której Inwestor na dzien przed końcem robót na danym etapie rozwiązuje umowę płacąc tylko 20% i następnego dnia podpisuje podobną umowę tylko z inną firmą. Mógłby w ten sposób wybudować dom za 0.2 ceny tylko poprzez zrywannie i podpisywanie umowy.

No i kolejną rzeczą która w obecnych czasach jest już niestety koniecznością jest zaliczka. Być może nie uwzględnienie jej podyktowane jest tylko tym, że jest to wzór natomiast jest to nieodzowne.


czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 17 Aug, 2007

piko wrote:No i kolejną rzeczą która w obecnych czasach jest już niestety koniecznością jest zaliczka
ależ oczywiście , i to najlepiej 100% wartości umowy :mrgreen:

Kama
Posts: 1
Joined: Thu 27 Nov, 2008

Post by Kama » Thu 27 Nov, 2008

Zaliczka stanowi formę zabezpieczenie dla wykonawcy i inwestora, a dobrze sformułowana umowa pozwoli uniknąć wiele niepotrzebnych stresów i kosztów.
Dziwne, że ludzie kupują nieruchomości bez aktów notarialnych tzw. developerskie, z góry płacą za całość mając tylko projekt w ręku, a budując własny dom, mając bezpośredni wpływ na przebieg prac budowlanych mają opory przed zaliczkami :roll:

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 28 Nov, 2008

Odnoszę wrażenie Kamo,że piszesz z pozycji wykonawcy
Kama wrote:Zaliczka stanowi formę zabezpieczenie dla wykonawcy i inwestora

dla inwestora ??? dlaczego firmy wykonawcze tak bardzo "boją się" się finansowania inwestycji poprzez rachunek powierniczy?
pozdrawiam

Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

Post by Scottie28 » Tue 02 Dec, 2008

Czarek a liczyłes ile wynosi koszt materialów do zrobienia konstrukcji? Wszyscy chca mieć super cenę a można ją osiągnąć np. poprzez zakup materiałów do budowy za gotówkę. Klienci są różni i teraz wyobraż sobie pięciu klientów, którzy chca budowac domy, kazdy nie wpłaca zadatku firma kupuje materiał (bo oczywiscie każdy chce na wczoraj) i nagle klient nie dostaje kredytu, nie ma juz ochoty na dom i co? Firma wykonawcza za pół roku przestaje istnieć a towaru ma na placu OOOOOO i jeszcze troche!

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Uwagi co do umowy

Post by Greg Olchawski » Sat 20 Dec, 2008

piko,
Prawnikiem to ja nie jestem, chociaz pewne rzeczy wydaja mi sie tu oczywiste. Wynagrodzenie za wykonane prace to jedna sprawa (i o tym mowi czesc umowy) natomiast kary umowne to cos zupelnie innego (o czym mowa w dalszej czesci umowy)
To ze wykonawcy nalezy sie kara (wg umowy) umowna, nie znaczy ze nie nalezy sie juz nic innego (np wynagrodzenie za prace). to jest chyba oczywiste. To mniej wiecej tak jakby w umowie bankowej, mowa byla o splacie kredytu (rata) a w dalszej czesci mowa byla o placeniu odsetek. albo jeszcze lepiej, mowa o karach za nieterminowe splacanie kredytu. Czy tak samo zrozumialbys ze wtedy tylko zaplacisz kare, ale krefytu to juz splacac nie musisz?
pozdrawiam
piko wrote:Mam następujące uwagi co do umowy.
System kar jest nie do przyjęcia przynajmniej jak dla mnie. Umożliwia on oszustwo. Chodzi konkretnie o ten fragment:
a) Inwestor płaci Wykonawcy kary umowne:
• Z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn niezależnych od Wykonawcy w wysokości 20% wynagrodzenia przysługujące-go Wykonawcy za prace wykonane do dnia odstąpienia od umowy.

Nie jest tu zawarte że Inwestor zobowiązany jest do zapłaty za wykonane prace do chwili odstąpienia od umowy i jest możliwość zrozumienia tego zapisu w taki sposób, że Inwestor płaci tylko karę a nie płaci za roboty już wykonane. Mogłoby to prowadzić do sytuacji w której Inwestor na dzien przed końcem robót na danym etapie rozwiązuje umowę płacąc tylko 20% i następnego dnia podpisuje podobną umowę tylko z inną firmą. Mógłby w ten sposób wybudować dom za 0.2 ceny tylko poprzez zrywannie i podpisywanie umowy.

No i kolejną rzeczą która w obecnych czasach jest już niestety koniecznością jest zaliczka. Być może nie uwzględnienie jej podyktowane jest tylko tym, że jest to wzór natomiast jest to nieodzowne.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Domelus
Posts: 2
Joined: Wed 04 Mar, 2009

Post by Domelus » Fri 06 Mar, 2009

Mam pytanie.
Zamierzam budowac dom z bala, kontaktowalem sie juz z roznymi firmami na naszym rynku i co niektore w swej ofercie (umowie) maja zawarte wplaty zaliczek i transz za wykonanie poszczegolnych etapow budowy.
Na tradycyjnym budowaniu sie troche znam i wiem jak przebiega budowa i rozliczanie sie z wykonawca w trakcie takiej budowy ale czy normalnym jest (przy budowaniu domow z bali) ze wykonawca chce 30% zaliczki przy podpisaniu umowy (z tym sie jeszcze zgodze) 60% po przywiezieniu materialow na plac budowy (to daje nam juz 90% a budowa sie jesczcze nie zaczela) i reszte czyli 10% po zakoczeniu budowy i po odbiorze technicznym budynku.
Czy tak ma byc?????

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 07 Mar, 2009

Nieciekawie, nie wszedl bym w cos takiego

ramona
Posts: 9
Joined: Tue 02 Dec, 2008

Post by ramona » Sun 08 Mar, 2009

Ciekawszym wydaje się być rozwiązanie obowiązujące w Danmarze.
- 20 % przedpłata;
- 75% przed wyjazdem na montaż;
- 5% bezpośrednio po montażu - płatne do ręki montażystom; :shock:

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 08 Mar, 2009

Ha, ha, i co, ludzie to biora?

ramona
Posts: 9
Joined: Tue 02 Dec, 2008

Post by ramona » Sun 08 Mar, 2009

Jednym z zadowolonych z takich warunków, którego udało mi sie znaleźć na tym forum jest "greg30".
Może podzieli się wrażeniami?

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 08 Mar, 2009

Teraz zorientowalem sie, ze chodzi o budowe i montaz domu prefabrykowanego, a to inna para kaloszy, inna budowa. Musza sporo zainwestowac, zeby potem przywiesc, umowa musi byc inna...

akb
Posts: 25
Joined: Tue 03 Feb, 2009
Location: małopolska

Post by akb » Mon 09 Mar, 2009

Ja bym się na warunki, wymienione przez ramona i domelus nie zgodził. Nawet przy budowie domu prefabrykowanego. My obecnie budujemy taki dom, i warunki które zaakceptowaliśmy to:
1) 2,6% kwoty netto jako zaliczka
2) 31,6% kwoty netto do pewnej daty - w tej kwocie zawarta jest połowa sumy za fundament (przed rozpoczęciem budowy fundamentu) oraz pewna kwota na rozpoczęcie prefabrykacji
3) 6,3% kwoty netto - druga połowa za fundament, płatne 7 dni od daty odbioru
4) 45,4% kwoty netto - płatne 5 dni od daty zmontowania elementów prefabrykowanych - istotne jest tutaj słowo "zmontowanych", pierwotnie był zapis "7 dni od dostarczenia na plac", ale przenegocjowaliśmy to - w ten sposób budynek musi wpierw być złożony do stanu surowego zamkniętego, a my następnie mamy czas na sprawdzenie go i konsultacje z kierownikiem budowy
5) 8% kwoty od daty podpisania protokołu odbioru montażu elementów prefabrykowanych, dachu i komina
6) pozostała kwota rozbita na płtaności przed i po wykonaniu jastrychu z termoizolacją, oraz przed i po wykonaniu tynku

Rzucanie kwotami kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent jako zaliczka jest dla mnie śmieszne - zaliczka moim zdaniem powinna jedynie służyć potwierdzeniu, że umowe zawiera się serio, i zobowiązać inwestora do poważnego zastanowienia się czy ostatecznie decyduje się na tą czy inną firmę. Zaliczka ponadto powinna jedynie posłużyć do ewentualnych prac "projektowych" - przy budynku prefabrykowanym, każdy projekt trzeba zazwyczaj przeprojektować, a architekt robiący to za darmo przecież nie pracuje.
Faktem jest również, że przy prefabrykatach, trzeba niestety przygtować sie na to, że duża kwota będzie do zapłaty jeszcze przed początkiem budowy na placu - u nas było to owe 31,6%. Kwota duża wielu się może wydawać - ale ryzyko ponoszę ja, jak i również ryzyko ponosi wykonawca. W chwili obecnej, dom jets już kompletny w fabryce, z oknami i drzwiami, krokwie i legary przygotowane, podobnie podwalina - to wszystko kosztowało, a wykonawca i tak dużą sumę musiał wyłożyć z własnej kieszeni. Trzeba po prostu tutaj szukać równowagi.

Budowa domu prefabrykowanego, bo o takim oczywiście cały czas piszę, i trudno mi się wypowiadać o typowych szkieletówkach, jest szybkim sposobem domu, ale i właśnie obarczonym pewnym ryzykiem - dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego wykonwacy i bycie co do niego pewnym. Inaczej, ciężko przeszkoczyć niektóre sprawy.

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Mon 09 Mar, 2009

ramona wrote:- 20 % przedpłata;
- 75% przed wyjazdem na montaż;
- 5% bezpośrednio po montażu - płatne do ręki montażystom; :shock:
Gdzie takich .... sieją, że tak płacą?

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Tue 10 Mar, 2009

sieją , sieją , że aż miło :mrgreen: :lol:

ramona
Posts: 9
Joined: Tue 02 Dec, 2008

Post by ramona » Wed 11 Mar, 2009

Kubaty wrote:
ramona wrote:- 20 % przedpłata;
- 75% przed wyjazdem na montaż;
- 5% bezpośrednio po montażu - płatne do ręki montażystom; :shock:
Gdzie takich .... sieją, że tak płacą?
Jedź do wioski budowlanej, gdzie Ich przedstawiciel z chęcią pokaże takich, którzy są już po żniwach :grin:

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Wed 11 Mar, 2009

ramona wrote:Jedź do wioski budowlanej, gdzie Ich przedstawiciel z chęcią pokaże takich, którzy są już po żniwach :grin:
Jaka wioska budowlana - to przecież bezludna, bezpańska zarośnięta łąka. Poczytaj gdzieś wyżej na ten temat.

radca
Posts: 2
Joined: Wed 02 Sep, 2009

KAR

Post by radca » Wed 02 Sep, 2009

Jest tyle osób pokrzywdzonych przez firmę KAR, dlaczego wszyscy nie złożycie doniesienia do Prokuratury, dlaczego wszcyscy nie pójdziecie do dobrego prawnika, żeby domagać się swoich roszczeń. Jesteście konsumentami ! macie prawa z rękojmi ! Macie prawO do odstąpienia od umowy ! żądania uznania postanowień umowy za sprzeczne z przepisami kodesku cywilnego (NIEDOZWOLONE WZORCE UMÓW) ! ŻĄDANIA ODSZKODOWANIA ZA szkodę poniesioną z tytułu nienależytego wykonania umowy ! Oni nie są ponad prawem, a im więcej Was wystąpi do sądu tym szybciej ukrucicie ten proceder ! Nie chą Wam wydać dokumentów? Zawiadomcie prokuraturę!! W sądzie są rónie butni jak w swoich pismach, ale dobry prawnik poradzi sobie ze stekiem kłamst, którym karmią również sąd. Powodzenia !!!

monika73
Posts: 9
Joined: Thu 29 Aug, 2013
Location: Łódź i okolice
Contact:

Post by monika73 » Sun 01 Sep, 2013

kurcze, rzeczywiście, koniecznie zróbcie coś z tą firmą...
pozdrawiam z łódzkiego :)

woodmade
Posts: 2
Joined: Sat 23 Jul, 2011

Uwagi co do umowy - przedpłata

Post by woodmade » Tue 04 Nov, 2014

Witam formułowiczów. Chciałbym zlecić budowę domu szkieletowego. Jednak jak wszystkim wiadomo, aby budować dom szkieletowy należy dokonać dość dużej przedpłaty ok 30 procent wartości domu (w moim przypadku byłoby to 100 tys. zł). Zaznaczam, że nie brałbym kredytu tylko finansował z własnych oszczędności. Jakie są możliwości zabezpieczenia tak wysokiej zaliczki? Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Uwagi co do umowy

Post by Wojciech Nitka » Sat 08 Nov, 2014

Pierwsze to rzetelna i wiarygodna firma. Wcześniej dobrze sprawdzona.
Drugie to rzetelna umowa - sprawdź tutaj - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?f=34&t=1735
Trzecie to inspektor nadzoru znający wymogi technologii. On też powinien zweryfikować umowę przed jej podpisaniem.

aniston88
Posts: 3
Joined: Wed 15 Apr, 2015

Re: Uwagi co do umowy

Post by aniston88 » Wed 15 Apr, 2015

JA bym tak zrobił ale to decyzja indywidualna każdego.Nie rób nic pochopnie.

Janek89
Posts: 10
Joined: Tue 21 Apr, 2015

Re: Uwagi co do umowy

Post by Janek89 » Tue 21 Apr, 2015

Ja bym zrobił trochę inaczej.

Jalanga
Posts: 1
Joined: Tue 16 Oct, 2018

Re: Uwagi co do umowy

Post by Jalanga » Tue 16 Oct, 2018

No właśnie te trzy punkty o których pisze Wojciech Nitka, to jest to. bez jednego z tych punktów może się nie udać. Np. sprawa nadzoru i sprawdzenia jakości wykonawstwa. Mimo dobrej umowy i zaufanej firmy warto poprosić specjalistów o sprawdzenie stanu surowego, tzw deweloperskiego, docieplenia budynku... W Katowicach można zamówic takie usługi wraz ze wszystkimi potrzebnymi usługami odbioru mieszkania od dewelopera.

edorerr
Posts: 2
Joined: Sat 02 Nov, 2019
Contact:

Re: Uwagi co do umowy

Post by edorerr » Sat 02 Nov, 2019

moze to lepiej zrobić ciut inaczje :) zapisać włanse umowy i własne warunki z zapisem przzepisów

ilis
Posts: 1
Joined: Sun 12 Jan, 2020

Re: Uwagi co do umowy

Post by ilis » Sun 12 Jan, 2020

Cześć, fajnie stać się użytkownikiem tego forum. Pozdrawiam

ms27
Posts: 20
Joined: Mon 24 Jun, 2019
Contact:

Re: Uwagi co do umowy

Post by ms27 » Sun 09 Feb, 2020

Jeśli mogę coś napisać to zgadzam się z JALANGA " Mimo dobrej umowy i zaufanej firmy warto poprosić specjalistów o sprawdzenie stanu surowego, tzw deweloperskiego, docieplenia budynku" . WG mnie nie zaszkodzi poradzić się specjalistów w dziedzinie

Waldas1983
Posts: 5
Joined: Fri 19 Nov, 2021

Re: Uwagi co do umowy

Post by Waldas1983 » Sat 20 Nov, 2021

Akurat na umowy trzeba naprawdę uważać.



Post Reply

Return to “Umowa o roboty wykonawcze”