droga dojazdowa do dzilaki

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
alinall
Posts: 12
Joined: Tue 18 Dec, 2007

droga dojazdowa do dzilaki

Post by alinall » Sun 08 Mar, 2009

witam
mam problem z uzyskaniem od wójta zaświadczenie ze moja działka posiada dostęp do drogi dojazdowej.
wójt wydal takie zaświadczenie sąsiadom a mnie odmówił gdyż nagle wynikł spor o granice(droga dojazdowa jest granica pomiędzy dwoma miastami). prezydent wydal mi zaświadczenie ze wójt jest zarządca drogi.na wszystkich mapach geodezyjnych droga jest zaznaczona. odwołałam sie do SKO i czekam już 7 tygodni na odpowiedz.
bardzo proszę o pomoc co jeszcze mogę zrobi w takiej sytuacji?


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 08 Mar, 2009

Proponuję wybrać się do SKO i ustalić na jakim etapie jest sprawa. Postępowanie administracyjne zostało rozpoczęte i do jego zakończenia nie ma innych możliwości.

alinall
Posts: 12
Joined: Tue 18 Dec, 2007

Post by alinall » Sun 08 Mar, 2009

dziękuje za odpowiedz.

prawnik podpowiada ze odwołamy się do NSA jeżeli SKO wyda niekorzystna decyzje. nie chciałabym tracić czasu na sady, ale jeżeli będę musiała......
droga jest na wszystkich mapach . przy drodze stoją nowo wybudowane domy i wójt wydal już ludziom decyzje ze droga jest i ze on jest zarządca.mnie powiedział ze już więcej nikomu decyzji nie wyda bo nagle jest problem z linia granicy biegnąca w drodze .ja nie sadze ze to musi być powodem do odmownej decyzji.uważam również ze to nie jest mój problem tylko gmin a gmina uwikłała mnie w to zamieszanie..kupiłam te działkę 20 lat temu wraz z droga która była tam od zawsze.
dowiedziałam się ze SKO często przychyla się na niekorzyść ludzi którzy odwołują się do SKO. .czy jest to prawda?posiada pan jakieś informacje na ten temat?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 08 Mar, 2009

Korzystniejszym rozwiązaniem jest załatwienie sprawy w SKO. W głównej mierze decyduje o tym treść otrzymanej decyzji od gminy (zazwyczaj wymijająca) i odwołania. To drugie musi być precyzyjne, ale niezbyt skomplikowane t.j. nie wolno przesadzać z paragrafami.

Z zasady zalecam załatwianie spraw w niższych instancjach. W mojej firmie mam opracowane metody powrotu nawet po niekorzystnym orzeczeniu SKO. Adwokat lub prawnik zawsze będzie dążył do rozciągnięcia sprawy w czasie i odwołań do wyższych instancji - z tego żyje.

alinall
Posts: 12
Joined: Tue 18 Dec, 2007

Post by alinall » Sat 14 Mar, 2009

dostałam odpowiedz z UM i naczelnik wydziału nieruchomościami pisze........należy uzupełnić wniosek o podział nieruchomości zgoda zarządcy drogi na wykonanie niezależnego zjazdu do działek.........
czy dostęp do drogi publicznej to jest to samo co niezależny zjazd ?
w SKO powiedziano mi by cierpliwie czekać na odpowiedz bo jest robiony dopiero grudzień.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 14 Mar, 2009

Dostęp do drogi publicznej wynika bezpośrednio z map geodezyjnych i oznaczeń. Jeżeli ma on być przez drogę dojazdową należy mieć zgodę jej właściciela na zasadzie służebności przejazdu.

Trudno dokładniej ocenić bez map.

alinall
Posts: 12
Joined: Tue 18 Dec, 2007

dzialka budowlana.

Post by alinall » Fri 10 Apr, 2009

sprawa z moja działka i droga dojazdowa ciągnie sie dalej.
zarządca drogi nadal sie upiera ze nie da zaświadczenia o dostępie mojej działki do drogi dojazdowej bo.....nie wie gdzie jest moja działka. tak oficjalnie mi odpisał a w rozmowie powiedział ze gmina nie ma pieniędzy by budować infrastrukturę drogi(teraz jest to droga polna bez asfaltu i oświetlenia). w SKO gdzie sie odwołałam podczas rozmowy telefonicznej pani powiedziała ze zarządca ma racje bo on nie musi wiedzieć gdzie leży moja działka. (droga jest granica miedzy dwoma miastami). do pisma przewodniego dołączyłam mapy wiec wójt doskonale wie gdzie leży działka.
kolejna pani w starostwie powiedziała ze sprawa jest znana i będzie prowadzone postępowanie rozgraniczeniowe pomiędzy miastami ale będzie to trwać lata. jak mogę wskazać wójtowi gdzie leży moja działka by dostać od niego wiarygodna odpowiedz? nie sadze by sie zgodził gdy zaproponuje ze go zawiozę i pokaże miejsce gdyż tak jak wspominałam odpowiedz wójta jest proforma by uniknąć zarządzania droga.
prezydent kazał mi podać wójta do sadu cywilnego gdyż wojt innym wydal zaświadczenie o drodze a mnie juz odmówił.
czy jest to dobry pomysł.? w chwili obecnej zainteresowałam tematem tv Katowice ale nie wiem czy dzięki mediom skończą sie żarty na temat tejże drogi.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 10 Apr, 2009

Kwestię przynależności działki i drogi najłatwiej udokumentować poprzez wypis i wyrys z rejestru gruntów. Do wniosku o wydanie zaświadczenia należy dołączyć oryginał lub potwierdzoną kopię. Odpowiedź odmowną zaskarżamy w trybie KPA.

alinall
Posts: 12
Joined: Tue 18 Dec, 2007

Post by alinall » Sun 03 May, 2009

witam
13 maja o 18 45 w tv katowice bedzie reportaz w mojej sprawie dot. drogi dojazdowej.
sprawa jest nie zakonczona i wedlug dziennikarza potraktowano mnie bardzo nie sprawiedliwe i nie zgodnie z prawem. zostalam uwilkana w problem dwoch miast a wojt jak nie chcial wydac pozwolenia na droge tak nie chce wydac dalej.

User avatar
Zytek
Posts: 46
Joined: Thu 16 Oct, 2014

Re: droga dojazdowa do dzilaki

Post by Zytek » Thu 16 Oct, 2014

Twoja sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Jeśli jednak zostaniesz zmuszony do budowy drogi na własne potrzeby, to warto, abyś wcześniej zainteresował się odpowiednim przygotowaniem terenu. Moim zdaniem powinieneś przede wszystkim zrobić badania VSS, aby sprawdzić poziom odkształceń. To pozwoli ci zdecydować, jakich materiałów użyć.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”