Szambo sąsiada na mojej działce

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
ept
Posts: 2
Joined: Tue 12 Jan, 2010

Szambo sąsiada na mojej działce

Post by ept » Tue 12 Jan, 2010

Około 10 lat temu jedna większa działka (na której stoi domek) została podzielona na 4 części. Ja otrzymałam od babci jedną z nich. Fajna działka budowlana, chcielibyśmy się z mężem na niej wybudować, ale jest jeden wielki problem:( Na naszej działce -prawie na jej środku znajduje się studzienka od szamba z tego domu z sąsiedniej działki. Co gorsze sąsiad ani myśli szamba przenosić na swoją działkę. Kanalizacja w tej okolicy jest planowana dopiero na około 2013r. Więc mamy czekać do 2013r i liczyć, że sąsiad podepnie się do kanalizacji i szambo zlikwiduje czy jest jakiś inny sposób aby zmusić sąsiada do usunięcia szamba z naszej działki?


Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Tue 12 Jan, 2010

Zapytaj w Urzędzie Gminy pod który należycie (lub odpowiedniku - nie wiem jaki jest u was podział administracyjny). Sąsiad nie może mieć szamba na waszej działce i jego "widzimisię" nie ma tutaj najmniejszego znaczenia ...
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 12 Jan, 2010

Sprawa nie jest trudna do przeprowadzenia. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy zbiornik jest naniesiony na mapie geodezyjnej w starostwie. Jeżeli nie zgłaszamy sprawę do PINB (nadzór budowlany) i oni się już tym zajmą z urzędu. Jest to traktowane jako samowola budowlana. W przypadku, gdy jednak szambo jest na mapie zgłaszamy rozbiórkę zbiornika na nieczystości (również starostwo). Mogą oczywiście wyniknąć problemy po drodze, ale bez znajomości szczegółów nie sposób napisać.

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Wed 13 Jan, 2010

trzeba sprawdzić czy Twoja działka nie jest obciążona służebnością gruntową na rzecz szamba sąsiada

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 13 Jan, 2010

Służebność aby miała moc prawną powinna być odnotowana w księdze wieczystej. Nie zmienia to jednak kwestii dysponowania pozostałym gruntem.

ept
Posts: 2
Joined: Tue 12 Jan, 2010

Post by ept » Wed 13 Jan, 2010

Witam ponownie. Przeglądała papiery, które skompletowałam 5 lat temu gdy tą działkę dostałam. Mam Zawiadomienie z Sądu Rejonowego -Wydział Ksiąg Wieczystych w którym pisze, że założono mi na tą działkę nową księgę wieczystą i w dziale III i IV -"bez wpisów". Poza tym poskanowałam kilka dokumentów, które otrzymałam dostając działkę -zamieszczam w załącznikach. Najgorsze jest to, że oprócz szamba na środku mojej działki sąsiad ma podłączony prąd do swojego garażyku ze słupa na mojej działce i kabel przechodzi mniej więcej przez miejsce w którym będzie róg mojego przyszłego domu... Nadmieniam, że do swojego domu prąd ma podłaczony z innego słupa (z drugiej strony. Przez moją działkę idzie kabelek tylko do jego garażu.. Swojemu (a zarazem mojemu)znajomemu zwierzył się, że woli aby nasza działka nie była zamieszkana, ponieważ dom postawiony na niej będzie mu zasłaniał "widoczki" i woli aby było jak jest (czyli działka była pusta). Dlatego raczej nie mam co liczyć na to, że dobrowolnie przeniesie swoje szambo(i kabel energetyczny) na swoją działkę:(
Attachments
1.jpg
Załącznik graficzny do decyzji o warunkach zabudowy -Urząd Gminy
(20.12 KiB) Downloaded 16078 times
2.jpg
Kopia z mapy ewidencyjnej ze Starostwa
(16.26 KiB) Downloaded 16078 times
3.jpg
Załącznik graficzny do decyzji o warunkach zabudowy
(25.58 KiB) Downloaded 16078 times
4.jpg
Opis załacznika graficznego o warunkach zabudowy

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 13 Jan, 2010

Na wstępie nie polecam kłótni z przyszłymi sąsiadami. Niemniej...

W pierwszej kolejności wskazane jest pismo do zakładu energetycznego o wykazanie prawa do dysponowania gruntem pod słupem. Podobne do sąsiada w sprawie szamba. Jednocześnie trzeba kwestię skonsultować z PINB. W najprostszych przypadkach zgłaszamy rozbiórkę szamba (na nasz koszt), a sąsiad będzie miał prawo się odwołać jako strona w postępowaniu. Jeżeli nie ma nic udokumentowane sprawa zamknie się w 2 miesiące. Wynika to z tego, że dla skutecznego odwołania konieczne jest podparcie prawne do dysponowania gruntem potwierdzonego formalnie (dokumentem urzędowym).



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”