działka rolna i domek letniskowy

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
rybam1979
Posts: 4
Joined: Wed 25 Aug, 2010

działka rolna i domek letniskowy

Post by rybam1979 » Wed 25 Aug, 2010

witam!!!
mój problem polega na braku możliwości zabudowy budynku gospodarczego 35 mkw.(domek letniskowy) na działce rolnej, a dokładnie. teść chce przekazać (darowizna) mojej żonie działkę rolną 75 ar (w wypisie rejestru gruntu oznaczone jako PsIV). W gminie jest plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi że ta działka istnieje jako rolna (urzędniczka nie podała szczegółów). Teść nabył w sumie 2.83 ha działki 10 lat temu (2.08 + 0.75 ha działki mają dwa numery). 2,08 ha to użytki rolne zabudowane i 0.75 ha to pastwiska trwałe (te dwie działki oddzielone drogą asfaltową).
Co lepiej zrobić:
1) sporządzić akt notarialny darowizny i czekać na zmianę MPZP.nie chcę czekać!!!
2) a może lepiej jak teść wystąpi o wydanie warunków zabudowy na działce 0,75 ha (czy teść jest rolnikiem?posiada ~3 ha, jest emerytem i płaci ZUS nie KRUS) i zacznie budować dopiero później przepisać.
Działka z jednej strony graniczy z działką zabudowaną, dostęp do wody, prądu i drogi jest bardzo dobry.
co robić. Proszę o radę.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 26 Aug, 2010

Proponuję na początek zgłoszenie przez obecnego właściciela budowę budynku gospodarczego dla rolnictwa. Znane będą wtedy wszelkie problemy.

rybam1979
Posts: 4
Joined: Wed 25 Aug, 2010

Post by rybam1979 » Sun 29 Aug, 2010

c.d. działka rolna i budynek gospodarczy - chce wybudować budynek gospodarczy
jak wcześniej pisałem działka 2,08 ha to użytki rolne zabudowane czyli chyba siedlisko, a działka 0,75 ha (ma inny nr) to pastwiska trwałe bez żadnej zabudowy.
Dostałem wypis z MPZP.pisze tam:
- działka znajduje się w obszarze upraw polowych.
- teren przeznaczony jest pod uprawy polowe.
- wyklucza się, z zastrzeżeniem pkt. 3,4,5 lokalizację nowych budynków poza istniejącymi siedliskami rolnymi.
- pkt. 3.dopuszcza się w terenach rolnych rozbudowę siedlisk nie dalej niż w strefie 100 m poza linią wyznaczoną rysunkiem planu dla terenów budownictwa zagrodowego dla lokalizacji budynków gospodarczych z zachowaniem warunków ochrony środowiska i uwarunkowań ekofizjograficznych.
- pkt. 4. dopuszcza się lokalizowanie budowli rolniczych w terenach upraw polowych z zachowaniem warunków ochrony środowiska i uwarunkowań ekofizjograficznych.
- pkt.5. dopuszcza się odtwarzanie , rozbudowę, i modernizację istniejących siedlisk (wg warunków jak dla terenów MR) z dopuszczeniem działalności agroturystycznej.

Mam pytanie;
- co to jest rozbudowa siedliska nie dalej niż w strefie 100 m poza linią wyznaczoną rysunkiem planu dla terenów budownictwa zagrodowego dla lokalizacji budynków gospodarczych.
- czy to znaczy że jeżeli działka 0,75 ha jest w odległości mniejszej niż 100 m to mogę tam postawić budynek gospodarczy czy chodzi tu o rozbudowę siedliska już istniejącego 2,08 ha.(działka 0,75 ha ma tego samego właściciela co działka 2,08 ha)
Tak samo pkt.5 rozbudowa istniejącego siedliska to rozbudowa na inne tereny czy rozbudowa na terenie siedliska.
Co to jest enklawa? Działka 0,75 ha graniczy z działką zabudowaną z jednej strony z drugiej strony najbliższe zabudowania są cztery działki dalej.czy ta działka to enklawa?
PROSZĘ O PILNĄ POMOC.DZIĘKUJĘ!!


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”