działka BR-IVarekreacyjno-turystyczna??

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
przemas nowak
Posts: 3
Joined: Wed 29 Sep, 2010

działka BR-IVarekreacyjno-turystyczna??

Post by przemas nowak » Wed 29 Sep, 2010

witam
mam taki problem - kupiłem działke o oznaczeniu BR-Iva w akcie notarialnym zapisano że - gmina sprzedaje działke br-iva z przeznaczeniem na cele rekreacyjno-turystyczne, w 2008 roku 17 lipiec.
W 2010 roku w marcu wsytapiłem o pozwolenie na budowe basenu - prowadze w tym budynku kwatery agroturystyczne jestem rolnikiem. W 2010 roku okaząło sie ze działka ma zonaczenie bi.

W geodezji w dniu 9 lipca 2008 roku gmina złozyła wniosek o zmanie przerznaczenia działki z br na bi. Rzeczoznawca wycenił działke jako rekreacyjna za 0,7 ha zalalciłem 170 tys zł. Działkę zminino w dniu 25 lipiec 2008 r. wiec jak ja juz byłem własicicelem, teraz pytanie, czy działka br-iva była rekreacyjno turystyczna czy rolna>>??/
Zapytałem w gminie czy podejmowali zmiane prezznaczenia dziąłki uchwała gminy- bo to ona byla włascicielem działki, dostałem odpoweidz ze nie, a plan miejscowy nie aktualny, a na tym terenie wczesniej była szkoła tysiac latka. jJaka była to dziłka, skoro zmienili przeznaczenie i czy prezd zmiana była to dziłka rolna siedliskowa?? wtedy inna wycena??
pozdr.
przemass


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 30 Sep, 2010

Z tego co Pan napisał wynika, że gmina pospieszyła się i narobiła Panu bałaganu.
W akcie notarialnym zawsze jest stan faktyczny na dany dzień co sprzedający (gmina) potwierdza. Wszelkie wyceny m.in. wysokość podatku do zapłaty mogły się w takim przypadku odnosić wyłącznie do BR-IVa. Fakt złożenia wniosku (zamiaru) o przeznaczeniu nie ma tu znaczenia jeżeli nie została wydana prawomocna decyzja. Gmina powinna go sama wycofać ponieważ już nie posiadała prawa do jego złożenia.

Żeby dowiedzieć się co i jak proponuję dociekać w geodezji na jakiej podstawie (dokumenty) zmieniono przeznaczenie gruntu w momencie, gdy był już Pana własnością. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość.
Patrząc z perspektywy rolnika stracił Pan i traci dalej co już zapewne wiadome.

przemas nowak
Posts: 3
Joined: Wed 29 Sep, 2010

Post by przemas nowak » Thu 30 Sep, 2010

wielkie dzieki,
byłem u geodety dłqawił sie i czkał, zaczał lansowac wersje ze gmina zleciła, geodeta przytjał opracował, oni zatwierdzili a notariusz dwa dni później dosłał papiery, a gmina zleciła na 7 dni przed sprtzedaża działki.
a oni zmienili ja bez zlecenia z urzedu.
ale nie w tym rzecz - czy działka BR-IVa pomimo ze w nieaktualnym planie zagospodarowania przestreznnego jest oznaczona jako tereny rekreacyjno turystyczne??? To czy działka taka jest rolna czy rekreacyjno turystyczna?>??
Co rzeczoznawca bierez pod uwage przy wycenie- podejrzewam ze ta chołota przeceniła mi działke pomimo ze nie była zmieniona- inaczej po co by zmieniali???
Czy plan zagosp, przestrzennego i oznaczenie w geodezji to czesc wspólna, czy niekoniecznie?? bo teraz skoro mam działke bi- zabudowa inna tj, co sklep?? hala targowa???basen?? burdel???
Choc tom mniej wazne- czy paln jesli przewiduje na działkach rolnych budowę marketu- to czy tyrzeba zienmie odrolnić, czy budowac na rolnej, bo gmina wlepiła sobie market w tym miejkscu???

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 30 Sep, 2010

Oznaczenia MPZP (nawet aktualnego) nie są wyznacznikiem. Istotą są zapisy geodezji (i nie tylko). Konkretnie ujmując notariusz powinien otrzymać od gminy wypis z rejestru gruntów i kartoteki budynków prowadzonej przez starostwo. Powyższe jest jednocześnie podstawą do wyceny nieruchomości w zakresie podatkowym.
Proszę nie traktować tego jako wyznacznik, ale z tego co Pan napisał gmina "zrobiła przekręt". Sprzedała grunt po zawyżonej cenie i jeszcze będzie ściągać wyższe podatki.
Na marginesie... W zakresie zmian w geodezji minimalny czas to 30 dni. W praktyce - nierealny.

przemas nowak
Posts: 3
Joined: Wed 29 Sep, 2010

Post by przemas nowak » Fri 01 Oct, 2010

witam
ok ja mysle tak samo dizś, tylko jakii jest na to przepis, czy znasz może wytytczne do wyceny- czy definiije to ustawa, jak tak to jaka???
pozdr.
przemass

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 01 Oct, 2010

przemas nowak wrote:ok ja myslke tak samo dizś, tylko jakii jest na to przepis,
Kolejno zapisy KC, KPA i... KK. Konkretnie można to jednak ująć dopiero po znając szczegóły. Inaczej to co napiszę może spowodować większe problemy niż są obecnie.

miroboass
Posts: 78
Joined: Wed 21 Feb, 2018

Re: działka BR-IVarekreacyjno-turystyczna??

Post by miroboass » Mon 24 Jan, 2022

Też się zastanawiałem, czy na takiej działce można budować dom całoroczny?



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”