zmiana dzialki budowlanej w rolną

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
marianna
Posts: 7
Joined: Tue 29 Mar, 2011

zmiana dzialki budowlanej w rolną

Post by marianna » Tue 29 Mar, 2011

W 2000r kupilam prawie 1 h terenu budowlanego.Sprawdzalam wtedy dokladnie. W 2008r. zatwierdzono nowy plan i moja dzialka jest rolna. Prawdopodobnie błąd w opracowaniu, ale to przyznają pracownicy Gminy nieoficjalnie.W okolo juz buduje sie kilka domow.
art. 36 ustawy o zagosp. i planowaniu przestrzennym mówi, ze za zmiane działki budowlanej w rolną nalezy się odszkodowanie. Czy mogę żądac odszkodowania od gminy?
W 2003 r anulowano wszystkie plany, czy mozna wiec powiedziec, ze skoro anulowano to moja dzialka nie byla budowlana w momencie uchwalania nowego planu ? tylko nijaka? Więc nastąpila zmiana dzialki "nijakiej w rolną", a nie dzialki "budowlanej w rolną"? Równie dobrze mozna anulowac wszystko i w kazdej materii. I wszelkie zaszlosci bylyby zawsze "bialą kartą". Proszę o odpowiedz lub jakis link.
Najchetniej poczekalabym kilka lat do zmiany planow ale co bedzie jak pozostawią rolną? Roszczen dochodzi sie do 5 lat od zatwierdzenia planów . Będzie juz wtedy "po herbacie"...
A grunt kupilam po sprzedaży domu po Rodzicach. Dokonalam wiec "niezlej" zamiany jak sie okazuje.
Pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedz. M.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 29 Mar, 2011

marianna wrote:Czy mogę żądac odszkodowania od gminy?
Tylko jeżeli wcześniej (przed MPZP) była możliwość budowy zgodnie z prawem.

marianna
Posts: 7
Joined: Tue 29 Mar, 2011

zmiana dzialki budowlanej w rolną

Post by marianna » Sat 02 Apr, 2011

Panie Grzegorzu, dziękuje za odpowiedź. Jeszcze blizej wyjaśnię.
Działkę kupiłam w 1999 (1,08 ha) , zgodnie z planem ogólnym zatwierdzonym uchwalą Rady Gminy z 1992r. połozona była w całości terenach budowlanych oznaczonych MNMR (tereny mieszkaniowe o zabudowie mieszanej, jednorodzinnej i zagrodowej)
31.01.2008 Gmina zatwierdziła studium uwarunkowan i w ślad za nim w planie rolno–leśnym ujęła tę działkę jako rolną(przegapilam studium,gdy bylo wylożone).
Gmina sie tlumaczy, ze dzialka lezy w terenach potencjalnie zagrożonych ruchami ziemnymi, ale wójt mówi, by poczekać do uchwalenia za kilka lat nowych planów. Wszystko wskazuje na to ze była to pomylka(studium robila firma z odleglego wojewodztwa). Ale ja mam 5 lat na ządanie odszkodowania( do 2013r.). Tylko czy art. 36 ustawy nie jest jakos inaczej interpretowany niż go rozumiem?. Może należy mi się odszkodowanie tylko w momencie sprzedazy? ( o czym w art. 37). Dziękuję serdecznie za odpowiedz. M.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.architektura.info/index.php/ ... e_w_gminie

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 03 Apr, 2011

W sytuacji, gdy grunt był budowlany a plan ograniczył taką możliwość należy się trzymać art. 36 ust. 1 i 2 jeżeli chcemy faktycznie budować. Gmina może zaproponować grunt zamienny. Jeżeli jednak nie przystąpimy do budowy gmina ma prawo żądać zwrotu kwoty odszkodowania.
W pozostałych przypadkach roszczenie występuje tylko do 5 lat od momentu sprzedaży.

marianna
Posts: 7
Joined: Tue 29 Mar, 2011

Post by marianna » Sun 03 Apr, 2011

Kupilam ten teren poniewaz sprzedalam dom po rodzicachw innym wojewodztwie. Chcialam po prostu ulokowac pieniądze, a nie wydac je bez koniecznej mi wtedy potrzeby. Uznalam ze kiedyś podzielę ten grunt na kilka dzialek i sprzedam. W tej sytuacji gdy grunt jest rolny nic z tego....Art. 36 mówi:"Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone......itd" . Moje korzystanie z nieruchomości zostalo ograniczone, bo nie mogę podzielic rolnego terenu na np. 10 dzialek ? Takie wlasnie dzialki budowlane są w tym terenie. Widzi Pan jakies wyjscie z sytuacji? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. M.

marianna
Posts: 7
Joined: Tue 29 Mar, 2011

10 lat - przedawnienie roszczen z art. 36 ust. 1 i 2

Post by marianna » Tue 05 Apr, 2011

Znalazlam w necie stronę(poniżej): http://samorzad.lex.pl/artykul-dodano/766 a w niej artykuł mówiący o tym , ze roszczenie o którym mówi art. 36 ust. 1 i 2 przedawnia się po 10 latach zgodnie z K.C.
Przedawnienie po 5 latach odnosi sie do roszczen w razie sprzedazy przedmiotowej działki(dotyczy art. 37 ust.3).
To dla mnie istotne. Byc moze w nowym planie( za 4 lata) moja sprawa zostanie pozytywnie zalatwiona. Jesli nie sprawa się jeszcze nie przedawni. Piszę , bo moze ktos poszukuje informacji po ilu latach od zatwierdzenia MPZP(planu) roszczenie z tytulu art. 36 ust. 1 i 2 jest przedawnione.Dlugo szukałam tej informacji. Mam nadzieję, ze artykuł jest rzetelny....
Dziękuję za forum. Jest dobre. Pozdr. M.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”