Obca rura wdociągowa na działce budowlanej

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Obca rura wdociągowa na działce budowlanej

Post by sokmarcin » Mon 31 Oct, 2011

Witam
Mam mały zgryz z działką którą nabyłem jakiś czas temu.
Otóż w momencie nabywania działki właścicielka jak i biuro nieruchomości określiło iż przy granicy działki przebiega rura wodociągowa z samociśnienia do sąsiedniego domu.
Zapewniono mnie, iż nie będzie miało to wpływu na jakąkolwiek inwestycję. W MPZP nie ma żadnego ograniczenia co do mojej działki wynikającego z lokalizacji rury. Jeśli rura byłaby na mojej działce w odległości metra, dwóch od granicy też nie byłoby problemu.
Niestety geodeta, wykonując mapę do celów projektowych rozmawiał z sąsiadami na temat owej rury (nie została ona zgłoszona do inwentaryzacji i nie ma jej na żadnym planie). Pokazali oni, iż ta rura została zakopana najpierw w granicy działki, a później z coraz większym rozrzutem 1, 2, 3m od granicy.
Zaniepokoiłem się tym bo planuję dom podpiwniczony w odległości 4,0 - 4,5m od granicy działki w której ma biec rura.
Obawiam się, że ten brak dokładności może spowodować, iż rura znajdzie się w samych centrum mojego domu.
I teraz mam pytanie do znawców tematu ( tylko proszę o konkretne i rzeczowe rozwiązania):
1. Czy istnieją rozsądne metody detekcji rurociągów (dodam iż rura może być na głębokości około 1,7m pod powierzchnią terenu). Pod pojęciem rozsądne uważam korzystne finansowo. Przekopanie reczne działki do 1,7m uważam za ostateczność (nie ryzykowałbym sprzętem mechanicznym).
2. W przypadku niekorzystnej lokalizacji rurociągu do kogo należy rozwiązanie problemu kolizji (do mnie jako właściciela działki na mój koszt czy do "właściciela" rurociągu) Dodam, że nie wiem czy wydano jakiekolwiek pozwolenia na osadzenie rurociągu w mojej działce - było to bardzo dawno temu gdy o takie dokumenty się nie starano.
3. Jakie mam możliwości prawne wymuszenia usunięcia kolizji na "właścicielach" rurociągu z planowanym budynkiem.
4. Inne cenne rady umożliwiające rozwiązanie problemu.

Bardzo dziękuję i liczę na Państwa pomoc.


pawell
Posts: 10
Joined: Tue 03 Jun, 2008

Post by pawell » Wed 02 Nov, 2011

Najważniejsze - jaka to rura. Jeśli ma "rozrzut 1-2 m to zakładam, że pcv.
W takim przypadku proponuję takie rozwiązanie:
- sprawdzasz średnicę rury,
- kupujesz zapas rury i złączki (kilka mb i kilka złączek - koszt około 50-100 zł),
- odcinasz dopływ wody na przyłączu,
- kopiesz pod fundament,
- dobry koparkowy powinien "wyczuć" jeśli zacznie wyciągać przyłącze,
- jeśli zerwie rurę to zakładasz złączki i wymieniasz uszkodzony element,
- rury pcy są bardzo mocne i trudno je uszkodzić - jedynie koparką,
- awaryjnie rurę pcv można zagiąć i zatrzymać przeciek i wtedy założyć złączkę(sprawdzone w praktyce),
Powodzenia.

lahori
Posts: 1
Joined: Tue 13 Jan, 2015

Re: Obca rura wdociągowa na działce budowlanej

Post by lahori » Tue 13 Jan, 2015

Dziekuję bardzo optymistyczny wariant :D Do jeziora jest 100 metrów więc cos mi nie pasuje.Będę bardzo wdzięczna za jakięś podpowiedzi.Może dom na kołach ktoś mi to niedawno proponował

inimon
Posts: 5
Joined: Wed 14 Jan, 2015

Re: Obca rura wdociągowa na działce budowlanej

Post by inimon » Wed 14 Jan, 2015

Odcięcie rury zostawienie jej i puszczenie nowej zgodnie z planem. To już taka ostateczność.

cindylauper
Posts: 14
Joined: Mon 01 Sep, 2014

Re: Obca rura wdociągowa na działce budowlanej

Post by cindylauper » Wed 18 Feb, 2015

hmm ale ja nie wiem czy można odciąć rurę i tak ją zostawić? W końcu to szkodzi środowisku, nie lepiej oddać ją do skupu np. http://www.alfastal.pl/index.php/oferta ... -stalowych swoją droga tam też kupisz nowe rury, może nawet dostaniesz jakąś zniżkę :)

hanianow
Posts: 21
Joined: Tue 17 Nov, 2015

Re: Obca rura wdociągowa na działce budowlanej

Post by hanianow » Tue 17 Nov, 2015

No cóż, sprawa nie jest łatwa. Moim zdaniem w przypadku kłopotów z inwestycją należałoby się dogadać jakoś z sąsiadem.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”