Nasz szkielet

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
magik555
Posts: 5
Joined: Sat 19 Dec, 2009

Post by magik555 » Wed 20 Jan, 2010

Nadal nie rozumiesz, deski sidingu nie sa zadnym usztywnieniem tylko materialem elewacyjnym. nie ma zadnego znaczenia czy tak gdziekolwiek buduja, usztywnienia nie ma i koniec.
Czyli jak widac na zdjeciach ten dom takiego usztywnienia nie ma i bez owijania w bawełne wkrotce sie zawali czyz nie? I ma wielkie znaczenie czy gdziekowiek tak buduja bo tu chodzi o bezpieczenstwo, a z tego co piszesz to go tutaj nie ma.Dzieki za odp.


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 20 Jan, 2010

Greg Olchawski wrote:
Marcin L wrote:poszyciem jest w tym przypadku siding wiec OSB nie jest konieczna i moim zdaniem ekonomicznie nieuzasadniona

siding, jakikolwiek, jest tylko materialem elewacyjnym i nie usztywmnia konstrukcj! ZADEN siding nie zastapi funkcji jaka daja panele strukturalne typu OSB czy sklejka.
piszesz bzdury w tym momencie, deska elewacyjna przystrzeloma do szkileletu stanowi usztywnienie konstrukcji moze te wesze amerykanskie plastykowe sidingi nie usztywniaja ale dobrze zamocowana deska takim usztywnieniem jest.
to ze ktos tam cos budowal w US nie swiadczy o tym ze ma zawsze racje ... w skandynawii buduje sie czasem bez poszycia a zamiast tego mantuje sie deske ... poza tym warto zaglebic sie troche w historie bud. szkieltowego gdzie to wlasnie deska byla usztywnieniem.
oczywiscie deska po skosie jest lepszym rozwiazaniem ale i horyzontalny jej montaz spelnia swoje zadanie.
chyba nie sadzisz ze te pare mieczykow w konstrukcji to wlasciwe usztywnie???

Marek Podgrodzk
Posts: 36
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Śląsk

Post by Marek Podgrodzk » Thu 21 Jan, 2010

Witajcie ponownie,
Przepraszam, że się nie odzywałem ale miałem ograniczony dostęp do netu. Postaram się uaktualnić odpowiedzi.

magik555:
W domku jeszcze nie mieszkam bo jeszcze ekipa go wykańcza (w przyszłym tygodniu kończą i zostaną prace wykończeniowe, które ja muszę zrobić). Nie ma usztywnienia z OSB bo jest to inna technologia wykonania, a cała konstrukcja jest naprawdę bardzo stabilna i nie obawiam się tutaj niczego.
Co do wnętrza domu, to na niektórych ścianach będzie KG a na niektórych będą panele. Są one mocowane do specjalnych listew dystansowych mocowanych do konstrukcji. Tak, jak wspomniałem wcześniej całość jest bardzo stabilna.
Pozdrawiam,

Marek Podgrodzk
Posts: 36
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Śląsk

Post by Marek Podgrodzk » Thu 21 Jan, 2010

dwronka:
Sprawa wygląda tak, że ze względu na ograniczone miejsce w podłodze (ok. 10cm) musiałem użyć kanałów 15x5cm. Do tego kupiłem izolację taką, jaką stosuje się do wykonywania czopucha w kominku (grubość 2,5cm i z jednej strony folia aluminiowa). Wszystkie kanały szczelnie tak zaizolowałem, a łączenia zaklejone są taśmą miedzianą do 350 stopni. Wydaje mi się, że taka izolacja powinna być wystarczająca do tego zastosowania (z tego co wiem, to izolacja przygotowana do izolowania takich kanałów ma grubość 1,5cm więc mam trochę więcej). Rozmawiałem z właścicielem firmy, która od 20 lat zajmuje się sprzedażą i montażem kominków i taka była właśnie jego sugestia. Co do styropianu, to faktycznie lepiej było użyć wełny ale teraz jest już na to niestety za późno.
Oczywiście wkład kominkowy będę starał się kupić jak najlepszy ( i tutaj myślałem o Tarnavie lub Jotulu, no i tu pojawia się ból bo jest to koszt min. 5tys.). Co do obudowy i wykończenia kominka, to wiadomo, że będzie wykonany zgodnie z wymaganiami (włączając komorę dekompresyjną itp.). Wydaje mi się, że takie rozwiązanie w pełni zapewni bezpieczeństwo.

Co sądzicie o tym?

Marek Podgrodzk
Posts: 36
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Śląsk

Post by Marek Podgrodzk » Thu 21 Jan, 2010

Widzę, że dyskusja rozgorzała na dobre.
Dom jest naprawdę bardzo stabilny i absolutnie nie martwię się o konstrukcję.
Porównajcie materiały zastosowane przy zwykłym kanadyjczyku, a tymi zastosowanymi w moim przypadku. Dom jest wykonywany przez górali i jest to ich technologia stosowana od lat (firma stawia domki od ponad 10 lat w tej technologii).
Bale użyte do konstrukcji naprawdę robią wrażenie i sama konstrukcja z nich wykonana jest już nie do ruszenia. Do tego doszła deska elewacyjna grubości 4,5 cm więc logicznie rzecz biorąc mogła tylko tę konstrukcję wzmocnić.
Patrząc na "żywo" na konstrukcję, mam wrażenie, że jest ona dużo stabilniejsza niż zwykłego "szkieletu" na płytach OSB.

Pozdrawiam,

Marek Podgrodzk
Posts: 36
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Śląsk

Post by Marek Podgrodzk » Thu 21 Jan, 2010

dwronka:
chciałem dokończyć jeszcze o tym wykonaniu kominka, o którym pisałeś, otóż wykonanie czopucha planuję zrobić z płyt krzemiankowo wapiennych (chociaż widziałem, że w różnych fachowych poradnikach również polecają bez problemu użycie wełny z folią aluminiową). Na obecną chwilę głównym tematem dla mnie było dobre zaizolowanie kanałów w stropie. Z tego co widzę to izolacja zastosowana przeze mnie będzie spokojnie wystarczajła do bezpiecznej pracy (tak jak pisałem, gotowe izolacje mają 1,5cm grubości a moja ma 2,5).
Sam kominek (wkład, obudowa, czopuch itp.) zostawiam na później, gdyż to można zrobić mieszkając już w domu.
Pozdrawiam

Marek Podgrodzk
Posts: 36
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Śląsk

Post by Marek Podgrodzk » Thu 21 Jan, 2010

Jak nie zapomnę, to jutro wrzucę kilka zdjęć zbliżeń konstrukcji to będziecie mogli zobaczyć jaka jest ona stabilna i porównać do tradycyjnych szkieletów, gdzie jest ona połową tej użytej u mnie.

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Mon 25 Jan, 2010

Przyjedziem i zobaczym :) a potem porównamy i pogadamy przy kawie :)

Marek Podgrodzk
Posts: 36
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Śląsk

Post by Marek Podgrodzk » Fri 05 Feb, 2010

Zapraszam

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Fri 05 Feb, 2010

Witam, ja robie dwa typy domow jeden sciana 28 cm drugi 11 cm domki letniskowe gdzie na szkielet 8 cm bije deske szalunkowa 22 mm na zakladke i moge zagwarantowac ze sa tak samo stabilne i sztywne jak w pierwszym przypadku (dowod ? atest dopuszczajacy montaz i sprzedaz na terenie Wloch).

Dragster3
Posts: 7
Joined: Sun 07 Feb, 2010

Post by Dragster3 » Mon 15 Feb, 2010

Wiem ze to nie ta skala, ale zbudowalem domek letniskowy 700 na 500 na wsi szalowka 22 slupki co metr 60 na60 w srodku boazeria,oczywiscie samowolka tubylcy przewracali sie ze smiechu mowili ze do pierwszego wiatru. konstrukcja sztywna dowod:to bylo dwadziescia trzy lata temu

erwinkrk
Posts: 1
Joined: Thu 09 Jun, 2011

Post by erwinkrk » Sat 25 Jun, 2011

Rozważania laika:
Konstrukcja szkieletowa jest bardzo podobna do konstrukcji półskorupowej stosowanej w budowie samolotów. Tam elementy typu wręga, dźwigar, żebro, podłużnica połączone są z poszyciem. Większość tych elementów wykonana jest z cienkościennego aluminium. Mimo lekkości konstrukcja ta jest bardzo sztywna. Można z tego wnioskować że masa elementów ma nie wielki wpływ na sztywność całości.
Czy deska elewacyjna może zapewnić sztywność konstrukcji? Wątpię!
Taka elewacja może początkowo dać wrażenie stabilizacji ponieważ deski ściśle do siebie przylegają. Po pewnym czasie się rozeschną i już tak nie będzie.
Proponuję rozważyć taki przykład: Z konstrukcji szkieletowej bierzemy trzy słupki i łączymy je od dołu i góry podwaliną i oczepem. W pierwszym przypadku na jedną stronę nabijamy deski elewacyjne o dowolnej grubości zachowując kilkumilimetrowy luz między poszczególnymi deskami, w drugim na powyższą konstrukcję na jedną stronę(w sposób analogiczny do OSB) naklejamy karton o grubości załóżmy 3 mm. W obu przypadkach próbujemy pchnąć jeden słupek. Jak myślicie która konstrukcja szybciej z prostokąta przyjmie kształt rąbu???
Jeśli ktoś kiedyś składał szafkę z płyty paździerzowej zapewne zauważył jak nędzna płyta pilśniowa nabijana na tył znakomicie usztywnia całą szafkę.
Co do konstrukcji domu z tego postu myślę że konstrukcja jest stabilna ale elewacja nie ma na to istotnego wpływu. Sztywność zapewniają widoczne na zdjęciach zastrzały(elementy skośne).



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”