Hej góry nase góry ;)

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
Post Reply
MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Hej góry nase góry ;)

Post by MarcinB » Mon 14 Nov, 2011

Witam wszystkich!
Po wielu miesiącach oglądania (z lekka zazdrością;)) relacji z budów innych forumowiczow przyszła w końcu kolej na mój domek. Powstaje on na głębokim południu, gdzie każdy napotkany góral na pomysł budowy kanadyjczyka otwiera szeroko oczy i stwierdza ze „na pewno go holny porwie”;).

Jak wiadomo w sieci są setki projektów gotowych, ale niestety nie znaleźliśmy z żoną takiego, który miałby w sobie to „cos”, dlatego zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny. Chcieliśmy żeby nie tylko był ładny i funkcjonalny, ale jednocześnie jak najbardziej wykorzystywał ciekawe możliwości, jakie daje budownictwo szkieletowe. Projekt domu powstawał w naszych głowach przy czasami burzliwych dyskusjach przez prawie rok, a następnie u (kiepskiego jak się okazało) architekta przez następny rok. Efekt końcowy jest kompromisem pomiędzy tym, co chcieliśmy, a tym, co architekt potrafił narysować i na co pozwolił. (Przeboje z nim to zupełnie inna historia)

Dom jest na platformie drewnianej, dlatego korzystając z porady znalezionej na forum postanowiłem podnieść nieco piętro i w ten sposób powstały piwnice. Był to dodatkowy koszt ok. 5000 a uzyskanie miejsca do schronienia przed żoną z napięciem – bezcenne;)).
Prawdę powiedziawszy to ambitny plan był taki, żeby ten opis znalazł się w temacie „dom do 200 tys.” ale cos czuje ze prawdopodobnie już się nie wyrobie i dlatego umieszczam go tutaj...
Zachęcam wszystkich do oglądania i komentowania.

Początek fundamentów

Image Image Image

Image Image Image

Planowany widok sprzed domu o ile fototapety nie zwiną ;)

Image Image Image

Jeszcze raz panorama okolicy ;)

Image Image Image

Pierwsza podłoga

Image Image Image

Pierwsze ściany

Image Image

Więcej zdjęć postaram się wrzucić jutro.


MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Mon 14 Nov, 2011

A dalej było tak:

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Tue 15 Nov, 2011

I ostatnia seria zdjęć.

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

A tak wyglada dom na dzien dzisiejszy
Image Image Image Image
i jeszcze male urozmaicenie sufitu ;)
Image

W tym roku będą jeszcze wstawione okna a od przyszłego roku ruszam z wykończeniami.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 15 Nov, 2011

Bardzo ladnie - fajna konstrukcja... Chyba ktos tu budowal w US :cool: ??? Czyzbym sie mylil? Klasycznie tyvek... i schody niezle zrobione.... jest ok.
:wink: ja bym jeszcze stezenia poprzeczne miedzy krokwiami dal.
pzdr

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 15 Nov, 2011

Marcin L wrote::wink: ja bym jeszcze stezenia poprzeczne miedzy krokwiami dal.
Gdzie takie rzeczy wyczytałeś? Osobiście nie słyszałem i nie czytałem w żadnej literaturze o stężeniach między krokwiami. Nie ma co wymyślać - jeżeli nie ma takiej potrzeby.
PS - konstrukcja naprawdę fajna.

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Wed 16 Nov, 2011

Dziękuję. Oh te stężenia... ;)
Ale masz racje Marcinie jest to amerykańska szkoła.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 16 Nov, 2011

O stezeniach pisal juz mistrz L.H. w swojej ksiazce "Nowoczesny ciesla", ktora zreszta chyba tlumaczyl p.Wojciech i to juz z 15 - 17 lat temu.
Ale poco te teoretyczne rozwazania. Prosze wziac za gore krokwi oburacz i szarpnac solidnie, a pozniej zrobic to samo tam gdzie bedzie stezzenie - praktyka jest najwazniejsza.
Poza tym ciesiolka na b. wysokim poziomie i bez watpienia robi to praktyk.
pzdr

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Sun 27 Nov, 2011

Zauważyłem jakiś czas temu wilgotna plamę na podłodze. Najpierw myślałem ze to może dach jest gdzieś nieszczelny, ale plama ta nie znikała nawet kiedy dłuższy czas nie padało. Dopiero później zauważyłem dokładnie nad tym miejscem ciemna plamę na płycie osb w poszyciu dachu. Wyglada jak jakiś popiół lub sadza sprasowane w płycie osb. Okazalo sie ze to "cos" jest caly czas wilgotne i co jakiś czas kapie z tego woda. Część udało mi się wygrzebać ale niewiele pomogło. Powstałe zawilgocenie na podłodze nie wysycha chociaż jest już przykryte a niewielkie pozostałości tej substancji jakie zostały na podłodze sa cały czas wilgotne.

Image Image

Czy ktoś z was spotkał sie juz kiedykolwiek z czymś takim? Obawiam sie ze to może doprowadzić do zamoknięcia wełny . Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdr.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Sun 27 Nov, 2011

Jeżeli się "tego czegoś" obawiasz - po prostu ... wytnij i będziesz spał spokojnie.

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Sun 27 Nov, 2011

No tak by bylo najlepiej, ale jak to zrobic nie uszkadzajac pokrycia?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 27 Nov, 2011

Mysle ze to nie woda tylko jakis tluszcz chyba.proponuje podsuszyc opalarka na maxa a pozniej zamalowac gruntem itp.
Trafily mi sie podobne ciemne tluste wiory w osb podsuszylem prawie sie zapalilo ale problem znikl

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Sat 04 Feb, 2012

Witam po kilkutygodniowej przerwie. Tuz przed nadejściem mrozów udało nam się wstawić okna - tak wygląda dom dziś, w zimowej scenerii :razz: . Na wiosnę pomału zaczniemy dalsze prace. - to "pomału" oczywiście nie cieszy, ale takie już są uroki budowania systemem gospodarczym :( - wprawdzie taniej, ale za to wolniej...

Image Image
Image Image

Fabian Sutryk
Posts: 1
Joined: Mon 21 Nov, 2011
Contact:

Post by Fabian Sutryk » Wed 09 May, 2012

Panie Marcinie!
Za oknem słońce świeci, trawa się zieleni, a u Pana na dachu jeszcze śnieg zalega :wink:
Pragnę nadmienić iż mamy miesiąc maj, a to obliguje chociażby do niewielkiej wzmianki o postępach w budowie :cool: .



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”