Tukan z pracowni DobreDomy

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
Post Reply
JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Tukan z pracowni DobreDomy

Post by JeremiCh » Sun 07 Oct, 2012

Witam,
Zaczynam wątek nt. budowy mojego domu. Budową zajmuje się firma znanego tutaj na forum Marcina L. - dom jest wykonywany w standardzie "pod klucz" -> od fundamentów aż po klamki w drzwiach.
Budynek to nieco przerobiony Tukan (murowany) z pracowni Dobre Domy. Po przeróbkach (dodane drugie stanowisko garażowe, budynek wydłużony o 1m i parę innych drobiazgów) dom ma ok. 175m2.
Budowa rozpoczęła się w sierpniu tego roku. Wątek zaczynam w momencie stawiania właściwego szkieletu. Liczę na komentarze... :wink:

Teren budowy zanim się wszystko zaczęło
Image

Ściany fundamentowe i ocieplenie
Image

Fundamenty - wieniec/zbrojenie
Image

Fundamenty gotowe do układania platformy podłogowej
Image

Część ścian od strony garażu (który ma zwykłą podłogę betonową)
Image

Podłoga w okolicy wykuszu
Image

Platforma drewniana (podloga na parterze) od spodu
Image

W miarę pojawiania się postępów na budowie postaram się w miarę regularnie uaktualniać wątek...


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 07 Oct, 2012

Ładna budowa.
Ale ... w przestrzeni podpodłogowej nie widać otworów wentylacyjnych.
Będę zrobione później?

JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Post by JeremiCh » Mon 08 Oct, 2012

Otwory wentylacyjne są wmontowane w wieniec - tak mniej więcej co 1,5m, o średnicy około 8-10cm
Na zdjęciach nie widać, ale postaram się później dodać dla potwierdzenia.

JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Post by JeremiCh » Tue 09 Oct, 2012

Obiecane zdjęcie otworów wentylacyjnych - jeszcze sprzed zalania wieńca.
Image

JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Post by JeremiCh » Mon 15 Oct, 2012

Minął kolejny tydzień i budowa powoli posuwa się do przodu...

Pojawiły się płyty OSB
Image
Image

Od wewnątrz
Image

Szczegóły (okolice stropu parteru)
Image

Nadproże garażowe (brama będzie musiała mieć 5m szerokości...)
Image

A te 2 dwuteowniki właśnie dzisiaj zaczęły podpierać strop nad salonem oraz garażem (rozpiętości ponad 6m)
Image

JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Post by JeremiCh » Mon 22 Oct, 2012

Budowa idzie do przodu i pojawiają się kolejne elementy:

W związku ze zbliżającymi się niskimi temperaturami wykonawca zdecydował się najpierw zacząć ocieplenie i elewacje zanim pojawi się dach.
Image

Okno wraz z wiatroizolacją i styropianem
Image

Wspomniane dwuteowniki w działaniu
Image

Dwuteownik i jego podparcie w zbliżeniu
Image

Rzut oka od wewnątrz na dziurę schodową
Image

I garaż od wewnątrz i mały zonk (wiadomo - nikt nie jest doskonały, ale mam obiecaną rychłą poprawę) -> pion kanalizacyjny wyszedł akurat w osi okna oraz nie w ścianie tylko wewnątrz garażu
Image

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 23 Oct, 2012

:mrgreen: material na dach zamowiony , mozna go robic przy minus 30 st. w przeciwienstwie do prac elewacyjnych gdzie powinno byc +5 st - dlatego odwrocilem kolejnosc prac ale za pare dni i dach powstanie .Tak dla uzupelnienia waga jednego stalowego elementu to ponad 400kg i byl on wlozony recznie na sciane przez 5 osob :cool: sposobem

JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Post by JeremiCh » Sun 11 Nov, 2012

Stan budowy na dzisiaj
Image

Konstrukcja dachu z bliska
Image

Lukarna na piętrze (okno łazienkowe)
Image

A to pokój dla dziecka z narysowanym profilem okiennym
Image

Szczegóły konstrukcyjne - róg dachu z bliska
Image

Kolejny róg
Image

I ścianka kolankowa z bliska
Image

Generalnie dom po ostatnich opadach śniegu trochę zmókł - szczególnie płyty OSB na podłodze piętra i parteru, ale przed nami dużo suszenia, więc jestem dobrej myśli...

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 11 Nov, 2012

Przepraszam, ale kto, i to w okresie jesiennym, zakłada elewacje przed zakryciem budynku dachem?
Poza tym, dlaczego wiatroizolacja nie jest klejona na stykach?
Jakie będzie pokrycie dachu?

JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Post by JeremiCh » Mon 12 Nov, 2012

Pokrycie dachu to gont bitumiczny IKO Cambridge HD. Co do robienia elewacji przed dachem - Marcin L napisał bodajże 2 posty wyżej, że odwrócił kolejność prac z uwagi na możliwe załamanie pogody i brak dodatnich temperatur.
A jeśli chodzi o nieprzyklejenie wiatroizolacji na stykach - czekam na odpowiedź wykonawcy :cool: ja tu jestem tylko inwestorem...

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 12 Nov, 2012

Jeżeli na dachu będzie gont, a więc będzie poszycie.
Jak zatem wykonawca widzi rozwiązanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy poszyciem a izolacją cieplną - z wlotem pod okapem i wylotem w kalenicy?
Na zdjęciach widać, że może to być problem.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 13 Nov, 2012

witam...wentylacja dachu bedzie rozwiazana w nastepujacy sposob- krokiew ma wysokosc 185mm wlozeniu 15 cm welny pozostanie 3,5cm szczelina wentylacyjna ,wlot powietrza bedzie pod okapem a wylot poprzez wentylacje w dachu powyzej jetek.
oczywiscie zostanie ulozone dodatkowe 10cm welny w ukladzie krzyzowym co da 25 cm welny w stropodachu.
Sterzenia poprzeczne umieszczone pomiedzy krokwiami nie zakluca przeplywu powoetrza poniewaz maja 185mm a wys krokwi po skosie na oczepie to 21cm wiec pozostaje w przestrzeni pomiedzy krokwiami wentylacja.

Niestety pora roku wymusila na mnie odwrocenie kolejnosci prac i przygotowalem sobie w elewacje jeszcze przed dachem. I tu wyszla wyzszosc stosowania styropiany na listwach a nie ryflowanego gdyz ewentualna woda poprostu pomiedzy wiatroizolacja a styropianem przeleciala (tymczasowo niema szczelnosci pomiedzy izolacja podmorowki a reszta izolacji ze styropianu) a ,,folia" jest wywinieta na oczep .
ROzumiem ze pytanie o klejenie wiatroizolacji dotyczy okien - tu wkleimy tasmy na ostatnia chwie tuz przed montazem okien .
Na parapety zostanie zastosowana cegla klinkierowa na sztorc i bedzie wstawiaona pod to obrobka blacharska mojego patentu :wink:

ps.ostatnio jestem strasznie zajety i niemam kiedy pisac na forum pozatem mialem mala ,,przygode drogowa" :roll: co wybilo mnie troche z rytmu.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 13 Nov, 2012

:roll: nikt nie zwrocil uwagi na przedluzenie krokwi naroznych - sa one scinanie po skosie na dlugosci 2m zestrzelone i na to nakladki z OSB ... a nie klasyczne jedna do drugiej .dojdzie jeszcze pare elementow konstrukcyjnych dachu ktorych niema jeszcze na fotkach pozatym do konca tyg. bedzie poszycie z OSB 12mm i wreszcie gont.

JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Post by JeremiCh » Sun 02 Dec, 2012

Dni mijają i przybywają kolejne elementy:
Image

Obróbki blacharskie dachu
Image

Pojawiły się też rury od wentylacji mechanicznej (jeszcze nie dokończone)
Image

oraz część instalacji wodnej
Image

Jesienna pogoda daje się we znaki i tak teraz wygląda poddasze po ostatnich opadach
Image

Czeka nas porządne suszenie - płytami OSB nie martwię się, ale gorzej, że wilgoć zaatakowała kostrukcję przy stropie
Image

ale przede wszyskim przy styku szkieletu z fundamentami
Image

mam nadzieję, że suszenie i usunięcie tych ciemnych nalotów wystarczy...

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 03 Dec, 2012

:neutral: niestety jak zwykle przy robieniu dachu pogoda nam nie sprzyja.
Fotki sa juz nieaktualne i jutro tj 04.11 gont juz bedzie w calosci.

Czeka mnie jeszcze podsuszenie i zlikwidowanie ,,szarych miejsc" w niektorych miejscach , ktore powstaly przez liscie ktorych tu wszedzie pelno a nie zdjelismy ich wszedzie na czas z konstrukcji.
Mimo takich warunkow drewno ma 18% a sporadycznie 19% wilgotnosci- nie przewiduje problemow z doprowadzeniem drewna do odpowiedniego stanu.

Rownoczesnie z dachem klejony jest kamien na elewacji i ... troche zabawy bylo z lukami i boniowaniem na kominie. :cool:

JeremiCh
Posts: 10
Joined: Fri 29 Apr, 2011

Post by JeremiCh » Sun 20 Jan, 2013

Temat na forum dość długo bez update'u a budowa sobie idzie naprzód.
Dach gotowy, przed Świętami dojechały okna, drzwi zewnętrzne i brama garażowa i dom z zewnątrz prezentuje się tak:
Image

Z tyłu domu - wejście do garażu
Image

A w środku na parterze pojawiły się już ściany wewnętrzne a zewnętrzne od wewnątrz zyskały 15cm wełny, paroizolację oraz płyty gipsowe. Dodatkowo zrobiona jest już instalacja elektryczna, c.o. i c.w.u., wentylacja a także odkurzacza centralnego.
Image
Image

Na piętrze trochę mniej zaawansowane prace, ale zmiany pojawiają się z dnia na dzień
Image
Image

Powoli też gromadzimy terakotę, płytki, panele i zaczynamy wykończeniówkę...

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Tue 22 Jan, 2013

Pytanie do wykonawcy.
Z jakiej Firmy jest gont który można układać bez membrany podkładowej i kto udziela gwarancji na takie zastosowanie.
Oraz jaką wilgotność miało drewno w narożach budynku przy podwalinie przed ułożeniem wełny w ściany .

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Tue 29 Jan, 2013

Z tym gontem to rzeczywiście lipa, a poza tym budowanie szkieletora w takim okresie to porażka,
nie ma możliwości dosuszenia konstrukcji, problemy pojawia się po kilku latach.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 04 Feb, 2013

Coz bioroc pod uwage moje wieloletnie doswiadczenie z Norwegi i nie tylko nie widze najmniejszej potrzeby stosowania z wyjatkiem koszy i narozy i miejsc w ktorym moze zatrzymywac sie snieg podkladu z papy przy spadku dachu powyzej 40procen - niema to najmniejszego sensu tym bardziej biorac pod uwage iz gont jest ,,2 rdzeniowy" najwyzszej jakosci a ponadto kosze sa wykladane blacha i papa wlasnie.Jest to zgodne ze sposobem montazu jakiego nauczylem sie w skandynawii nigdy nie mialem tu reklamacji i tym razem tez bedzie ok. :idea:
Drewno bylo "dosuszane" i sprawdzone czujnikiem wilgotnosci ktory wskazywal max 18%.-fotki z pomiarow wyslalem inwestorowi mmsem.
:mrgreen: :mrgreen: "nie ma możliwości dosuszenia konstrukcji," rozumiem ze skandynawowie i Kanadyjczycy buduja tylko w okresie letnim a pozostali mieszkaja w namiotach gdyz nie zdazyli przed zima...
A na powaznie jest to system budownictwa bardzo uniwersalny i mozna budowac o kazdej poze roku .

ps: rozumiem ze LEKSUS jest mistrzem z zagranicy ktory z przerazeniem patrzy jaki piekne domu buduje sie w Polsce :wink:

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Thu 07 Feb, 2013

Oj Marcinku nie jestem mistrzem z zagranicy tylko buduje w Polsce i nie patrze z przerażeniem na zalane konstrukcję bo pogody się nie wybiera .
Sam zaczynam budować Szkielet za 2-3 tygodnie i nie uważam żeby była nieodpowiednia pogoda.
Co do twojego doświadczenia w NO to nieważne gdzie się pracuje tylko co z tego się wynosi.
Ja też spędziłem kilka lat przy budowie domów w Norwegi i widzę że twoje doświadczenie z moim się trochę mija.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 07 Feb, 2013

Masz racje niewazne gdzie sie pracuje wazne jakie praktyczne wnioski sie z tego wynosi-jak juz pisalem nie interesuje mnie teoria tylko jej praktyczne zastosowanie .
W tym przypadku uznalem ze zastosowane przezemnie rozwiazanie jest optymalne -ja buduje i ja ponosze pelna odpowiedzialnosc .

ps w jakim rejonie Norwegi mieszkales tak z ciekawosci pytam????

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Fri 08 Feb, 2013

Z ponoszeniem odpowiedzialności masz racje.
Pracowałem w okręgu OSTWOLD i trochę w Stolicy .
Ale to już stare dzieje , teraz z chęciom na rybki bym się tam wybrał.

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

Marcin,no prosze bardzo ladnie..

Post by KonradJ » Sat 09 Feb, 2013

Bardzo ladny domek, gratuluje przyszlym mieszkancom, piekna robota. :smile:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 10 Feb, 2013

Dzieki :mrgreen: beda jeszcze slupy ,,renesansowe" na tarasie i przy wejsciu a i wewnatrz bedzie ciekawie .

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 19 Feb, 2013

no to na priv'a, za sugestią Wojtka
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 19 Feb, 2013

Panowie, jak na priva - to na priva.

Panie Marcinie - trzymam kciuku. Greg to nie łatwy przeciwnik, ale można dać Mu radę. Wciąż zakochany w "swojej" Ameryce i nie chce widzieć, że Europa poszła dalej do przodu.
Liczę na odpowiedzi tu - na Forum.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 20 Feb, 2013

Witam ...toz to frontalny atak Grega ...musze obrac odpowiednia taktyke :mrgreen: odpisze w wolnym czasie ....pozdrawiam

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 21 Feb, 2013

:wink: mozemy pisac tu na forum Greg ...te nasze dyskusje sa bardzo ,,ciekawe" i
co do nadproza to wyjatkowo zrobili mi je na zamowienie max, najwyzsze jakie dalo sie ,,wykroic z bala"

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 21 Feb, 2013

Większość kwestii jest technicznych i w sumie to taka pogadanka między dwoma wykonawcami :wink: Zakładam że duża część forumowej społeczności raczej i tak nie wiele zrozumie więc nie będę jej zanudzał tymi pytaniami. Jeszcze wyjdzie na to że demagogizuje albo jestem zacofany :roll:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

tak,tylko..

Post by KonradJ » Sun 03 Mar, 2013

Na kraweznice uzylbym podwojnej deski,to samo na krokiiw koszowa.



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”