Dom pasywny w technologii Steico w Poznaniu

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
Post Reply
produktart
Posts: 8
Joined: Tue 23 Jul, 2013

Dom pasywny w technologii Steico w Poznaniu

Post by produktart » Tue 23 Jul, 2013

Dom powstaje według indywidualnego projektu dostosowanego do technologii Steico. Obiekt wykonuje firma budowlana SweetHome wyspecjalizowana w technologii Steico.
22 lipca 2013 dzień pierwszy budowy - Osadzanie ścian na płycie fundamentowej - http://domnowakow.blogspot.com/2013/07/ ... udowy.html
24 lipca - konstrukcja stropu. Stoją już ściany na poddaszu :-) - http://domnowakow.blogspot.com/2013/07/ ... udowy.html
26 lipca - zamknięcie dachu płytami.
Link do zdjęć: http://domnowakow.blogspot.com/
Zapraszamy do oglądania :-)


produktart
Posts: 8
Joined: Tue 23 Jul, 2013

Jutro dalszy ciąg pracy :-)

Post by produktart » Sun 28 Jul, 2013

Z niecierpliwością czekamy na naszą ekipę :-) Jutro dalszy ciąg budowy.
Wizualizacja naszego domu: - http://domnowakow.blogspot.com/2013/07/ ... udowy.html

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 29 Jul, 2013

Wyglada z fotek na kolejne typowo polskie pomieszanie z poplataniem, bo w zalozeniu wysoka technika, precyzja, a w praktyce ... budowlany prymityw, te uzywanie pily lancuchowej , te wypelnianie pianka dziur. Nawet urodzeni paparuchy np. Skandynawowie by takich "fachowcow" wylali w moment z budowy.

produktart
Posts: 8
Joined: Tue 23 Jul, 2013

Wykonanie domu.

Post by produktart » Mon 29 Jul, 2013

Wykonanie domu jest bardzo dobrej jakości. Zapraszam serdecznie na budowę żeby się o tym przekonać.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 30 Jul, 2013

Byc moze , tylko mowei z doswiadczenia , ze taki numer jak wypelnianie szpar pianka by nie przeszedl w budynku wykonywanym w Sakndynawii , nie tylko w domu na wysoki standard techniczny. Inna sprawa , takie latanie poszycia w plasczyznie przeciecia stropem to tez prymityw. Tego typu konstrukcje dwukondygnacyjne , ze wzgledu na zapewnienie ciaglosci paroizolacji i istotnego w systemie Steico ciaglego poszycia wewnetrznego powinny byc wykonywane jako slupy ciagle na wyskosc dwoch kondygnacji. Dopiero wtedy , jak sie zawiesi strop na wieszakach ,mozna uzyskac realna szczelnosc w miejscu stropu. No i taka ciagla konstrukcja jest znacznie sztywniejsza np, na silne wiatry.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wykonanie domu.

Post by toja » Tue 30 Jul, 2013

produktart wrote:Wykonanie domu jest bardzo dobrej jakości. Zapraszam serdecznie na budowę żeby się o tym przekonać.
robik66 ma całkowitą rację z tą pianką, myli się tylko w stwierdzeniu, że tylko Skandynawia jest wrażliwa na takie brakoróbstwo.
Przy okazji, nazywasz swój dom "pasywny", możesz opisać jak w umowie z projektantem i wykonawcą zapewniłeś sobie tę "pasywność".

produktart
Posts: 8
Joined: Tue 23 Jul, 2013

Post by produktart » Tue 30 Jul, 2013

roobik66 wrote:Byc moze , tylko mowei z doswiadczenia , ze taki numer jak wypelnianie szpar pianka by nie przeszedl w budynku wykonywanym w Sakndynawii , nie tylko w domu na wysoki standard techniczny. Inna sprawa , takie latanie poszycia w plasczyznie przeciecia stropem to tez prymityw. Tego typu konstrukcje dwukondygnacyjne , ze wzgledu na zapewnienie ciaglosci paroizolacji i istotnego w systemie Steico ciaglego poszycia wewnetrznego powinny byc wykonywane jako slupy ciagle na wyskosc dwoch kondygnacji. Dopiero wtedy , jak sie zawiesi strop na wieszakach ,mozna uzyskac realna szczelnosc w miejscu stropu. No i taka ciagla konstrukcja jest znacznie sztywniejsza np, na silne wiatry.
Konstrukcja stropu wynika z tego że dom był prefabrykowany i nie dało się zrobić całej wysokości ściany z 1 dwuteownika. Steico dopuszcza takie rozwiązanie, było ono również konsultowane z głównym architektem Steico na Dolny sŚląsk. Jeżeli chodzi o szczelność to jest ona zapewniona przez folię umieszczoną dookoła stropu.
Pianka wypełnia szczeliny w Steico Protect wynikające z łączenia ścian.
Piła łańcuchowa to chyba normalne narzędzie ???
Co do pasywności to wkleję parametry w wolnej chwili.
Pozdrawiam

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 31 Jul, 2013

Co do pily lancuchowej , to sie uzywa w normalnych krajach do rozbiorek , albo w lesie. A co do konstrukcji, to moze tak moze byc, ale logika jest taka, ze nie po to sie uzywa elementow ktore moga byc dostepne proste i stabilne do dlugosci 13 m, zeby je nastepnie szatkowac ma krotkie .

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 01 Aug, 2013

Witam,
Dyskusja trwa więc jako wykonawca jestem zobowiązany wziąć w niej udział.
1. Sprawa pił na budowie. Piła łańcuchowa jest niezbędna na każdej budowie. Wnioskujecie panowie z jednego zdjęcia że całą konstrukcje wycinamy piłą łańcuchowa. To jest bzdura i bylibyśmy kompletnymi ignorantami jak tak byśmy robili. Konstrukcja jest wycinana przez centrum obróbcze CNC z dokładnością do 1 mm. Jednak do cięcia izolacji Steico która wymaga dopasowania do pozostałych elementów konstrukcji jest potrzebne narzędzie które łatwo dotniemy różne dziwne kształty czy kąty. I do tego służy nam piła łańcuchowa
2. Pianka montażowa. Pianką wypełniamy ubytki w izolacji na łączniach poszczególnych prefabrykatów. Niestety nie da się wyeliminować tego typu nieszczelności izolacji. Pianka doskonale wypełnia te przestrzenie w izolacji. Klej siatka i tynk zabezpieczają ją przed warunkami atmosferycznymi. Oczywiście że jest inne rozwiązanie. Firma Steico wprowadziła w maju tego roku środek syntetyczny na bazie korka którym wypełnia się takie przestrzenie i dodatkowo sklej płytę Steico. Jednak nasze zamówienie od maja jeszcze nie zostało zrealizowane. Najpierw brak towaru potem jakiś indeksów sprzedaży no i mamy sierpień. Podobno na koniec w połowie sierpnia mamy dostać próbki.
3. w wypowiedzi robika zostało pomieszanych wiele kwestii, mianowicie szczelność powietrzna budynku, paroizolacyjność no i różnice w konstrukcji balonowej i platformowej. Wiadomo ze wszystkie te kwestie sa ze sobą niejako powiązane. No i trzeba tu także dodać kwestię mostków termicznych bo przecież jest to dom pasywny a takie nie są tu dopuszczane. Folia paroizolacyjna poklejona na połączeniach stanowi powłokę szczelną dla wilgoci i zapewnia szczelność powietrzną. Dodatkowo szczelność powietrzna zapewnia płyta MFP o grubości 18 mm na ścianach od wewnątrz. Jeśli chodzi o konstrukcję i po co ciąć ładne belki. To oczywiście ze względu na prefabrykację, łatwość transportu i montażu. Strop w konstrukcji platformowej?? Dlaczego?? No ze względu na wspomniane mostki termiczne. Nie wiem czy panowie wiecie ale firma Steico dostała certyfikat domów pasywnych opisujący wszystkie detale i rozwiązania konstrukcyjne pozbawione mostków i właśnie rozwiązanie stropu w konstrukcji platformowej czyli takie jak zastosowaliśmy w Poznaniu się do nich kwalifikuje. Także myślę że potwierdzenie z Instytutu domów pasywnych odnośnie detali jest więcej warte niż opinie kogoś kto był i widział jak się domki robi w skandynawi niemczech czy dani czy od naszych "fachowców" My korzystamy z rozwiązań detali i materiałów które są sprawdzone i nie kombinujemy w myśl stwierdzenia "Polak wie lepiej Polak potrafi"

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 01 Aug, 2013

ad 2. A to ciekawe wytłumaczenie, i klient to łyka ? Ktoś Wam czegoś nie dosłał i dlatego robicie źle ?
Czy przypadkiem budynek nie "wyszedł" Wam poza fundament i dlatego czymś podparliście? Co to jest, bo chyba nie styropian, idąc tropem powyższego tłumaczenia? (dotyczy zdjęcia DSC_2195.jpg)

ad 3. A cóż to za certyfikat, i co za magik go wystawia ? Bo co to za filozofia zaprojektować i wyliczyć mostek o odpowiedniej wartości ? Odpowiedniej wartości - tylko jakiej ?

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 01 Aug, 2013

1. Napisałem że pianka montażowa jest dobrym rozwiązaniem a alternatywą jest "pianka" z firmy Steico a z resztą Pan przesadza,
2. Certyfikat domów pasywnych jako kompletny system do budowy domów pasywnych w technologii Steico
A kto wydał?? Trzymajcie mnie!! Wydał Instytut Domów Pasywnych.
Zaprojektować odpowiedni mostek o wartości 0,01 nie jest tak prosto. Nie są to mostki wzięte z naszej polskiej normy a wyliczone metodą dokładną w specjalnym programie i do odpowiedniego modelu ściany dachu stropu okien czy fundamentu.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 01 Aug, 2013

Proponuje szersze przestudiowanie tematu domów szkieletowych, budynków pasywnych szczelności powietrznej czy mostków cieplnych. My tym tematem zajmujemy się od 4 lat nie tylko czytając "Muratora" ale uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, seminariach czy wykładach.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Thu 01 Aug, 2013

Jeszcze jedno piszecie Panowie i Panie o tym że pianka montażowa jest zła. To podajcie jakieś inne rozwiązanie. Chętnie je sprawdzimy. A jak okna montować?? Może mamy upychać miedzy okna pakuły lniane i konopne jak za księcia Giedymina....

A faktycznie na ścianach nie ma styropianu jak to daje 95% firm w Polsce tylko wełna drzewna. Tak więc myślę że ta jedna puszka pianki nie zaszkodzi domowi i domownikom bardziej niż cały dom obić dwustronnie płytą OSB i obkleić styropianem.

Pozdrawiam
mgr inż. Bartosz Domin

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 01 Aug, 2013

Ach więc tak, jeszcze raz okazuje się, że niewinnie rozpoczynająca się historia budowy szczęśliwego inwestora jest po prostu nachalną reklamą.
"Specjalny program", "szacowny" (bo Instytut), bliżej nieokreślony zresztą, nie "polski" i nie z "Muratora". Jednym słowem stek bzdur.
robik66 Szacun, rozgryzłeś to w pierwszym poście.
Koniec.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 02 Aug, 2013

Pkt. 1 . Pila tarczowa budowlana, stolowa, precyzyjna, wysokosc ciecia 150 mm , jest do kupienia w duzych marketach budowlanych za 1600 zl .Lancuchowka to posluguja sie "ciesle" z bozej laski. Pkt.2. Udowadnianie ze prefabrykat i latanina foli, poszyc, izolacji mozna zrobic porzadnie jest zenujace. Nawet jesli z trudem i z pomoca duzych ilosci tasmy klejacej cos mozna pokombi=nowac , to napewno nie bedzie to jakosc taka jak przy ciaglosci elementow, izolacji itd. Pkt.3 Co do uszczelnianaia okien to np. w Norwegii nie uzywa sie pianki , uzywa sie skrawkow welny i sluzy do tego specjalne narzedzie. Takie rozwiazanie lepiej wspolpracuje z elementami drewnianymi rozszerzajacymi sie kurczacyymi w zaleznosci od por roku , zmian wilgotnosci itd.

SweetHome
Posts: 96
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: o.Kielce
Contact:

Post by SweetHome » Fri 02 Aug, 2013

1. Zapraszam Pan na budowę z taką piłą jak Pan wspomniał aby uciął płytę izolacyjną Steico np. przy połączeniu izolacji ściany z izolacją dachu (docięcie na krokwie)
Zapraszam także wszystkich innych zainteresowanych na nasze budowy aby osobiście sprawdzić i przekonać się jak budujemy.
2.Czyli uważa Pan że jeśli zastosujemy słupki od fundamentu po murłatę ci ciągłą izolację bez przecięć to uzyska Pan szczelność powietrzną i przeciw parze wodnej nie stosując taśm uszczelniających???
3. No oczywiście że można stosować takie metody, ale czy są one lepsze, szczelniejsze. Poza tym stosując drewno suche strugane ok 16% wilgotności zmiany wymiarowe konstrukcji pod wpływem wilgotności są tak nieznaczne że można je pominąć.

Jeśli chodzi natomiast o reklamę to zostałem poproszony przez Inwestora o zabranie głosu. Post ten założył Inwestor aby ciszyć się swoim domem. Jeśli moje wypowiedzi mają zaszkodzić Inwestorowi czy popsuć mu radość z własnego domu to mogę więcej nie zabierać głosu.

Pozdrawiam

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 02 Aug, 2013

SweetHome wrote: Jeśli chodzi natomiast o reklamę to zostałem poproszony przez Inwestora o zabranie głosu. Post ten założył Inwestor aby ciszyć się swoim domem. Jeśli moje wypowiedzi mają zaszkodzić Inwestorowi czy popsuć mu radość z własnego domu to mogę więcej nie zabierać głosu.
Pozdrawiam
Jeżeli tak jest w istocie - wypada przeprosić inwestora.
Ja jednak powrócę do sprawy, która mnie interesuje od początku - co produktart rozumie przez "dom pasywny" i jak zapewnił sobie osiągnięcie tego w umowie z projektantem i wykonawcą ?
Sprawa była kilkukrotnie poruszana na tym forum i nie została wyjaśniona. Może osoba, która właśnie doświadcza tego nam pomoże ?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 02 Aug, 2013

Mozna sie tak w nieskonczonosc licytowac argumentami. Co do pily , pily budowlane stacjonarne sa stosunkowo lekkie bo z zalozenia sa przenosne , ale nic im to nie odbirea z solidnosci, nie chodzi o pily ktore sie fundamentuje, przydaloby sie szkolenie w Skandywanwii, kazda budowa jest w taka pile zaopatrzona. Co do ciaglosci slupkow , to szkoda wlasciwie komentarza, bo jak sadze zalozenie systemu Steico jest wlasnie takie zeby wykorzystywac ta dostepna znaczna dlugosc elementow, jesli slupki sa ciagle, i od wewn. da sie poszycie, nastepnie wstepnie szeroki pas foli w poziomie stropu , nastepnie belke czolowa z wieszakami do belek, to sczelnosc , sztywnosc sa bez porownania lepsze, niz z przecieciem scian stropem wpuszczonym w sciany. A co usczelniania okien to polecam Kanadyjski Szkieletowy dom bez bledow , cytat "zastosowanie pianki jako usczelniacza ma ograniczone zatosowanie ze wzgledu na prac drewna".

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 04 Aug, 2013

Ogladajac dalsze fotki mozna znalezc kolejne kwiatki. Juz abstrahujac od tego ze do budynku w ktorym nie ma okapu nalezy bezwglednie wykonac ekranowanie przeciwdzesczowe tzn. warstwe zdrenowana i wentylowana zapewniajaca realna ochrone przed zawilgoceniem , a wiec trwalosc domu, to o "profesjonalizmie" "fachowcow" swiadczy fakt ze wypelniaja pianka szpary miedzy plytami pilsniowymi , takie plyty charakteryzuja sie ogromnym "chodzeniem" w zaleznosci od zmian wilgonosci, byl upal to sie skurczyly, przyjdzie wilgotna jesien i zima i przeciez wiadomo ze na to sie daje tynk wysokoparoprzepusczlny (w obie strony) i plyty sie teraz nie beda mogly rozprezyc .

produktart
Posts: 8
Joined: Tue 23 Jul, 2013

Post by produktart » Sun 04 Aug, 2013

Czy przypadkiem budynek nie "wyszedł" Wam poza fundament i dlatego czymś podparliście?

Tak, budynek wyszedł poza fundament- zgodnie z projektem, którego żaden z dyskutantów nie zna ale oczywiście bardzo "kompetentne" komentuje.

Poprosiłem jako inwestor o wsparcie w tej dyskusji wykonawcę ale widzę ze to był błąd bo poziom zarzutów bez znajomości projektu, sposobów wykonania jest żenująco słaby.
Co do kwestii domu pasywnego to Google powinny pomóc dowiedzieć się na czym polega- powodzenia.

Nie zamierzam dalej angażować się w tą "dyskusję" wolę cieszyć się rosnącym domem :)

Pozdrawiam

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sun 04 Aug, 2013

A więc jednak prymitywna reklama.
Firmy nie polecam.
Jeżeli kogokolwiek obchodzi moje zdanie :oops:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 04 Aug, 2013

Kolejne rzeczy : siatka we wszystkich BSO musi byc dobrze zawinieta , nie moze sie urywac przed blacha, jak tu teraz prawidlowo sie zalozy siatke. Kolejna sprawa, nie za bardzo widac wloty wentylacyjne w okapie (moze jestem w bledzie), ale jesli nie ma to juz klasyczny (w Polsce ) i powazny blad. Nie wszystko ladnie zachwalane jest dobre, mozna kupic nowy ladnie reklamowany samochod za ciezkie pieniadze, a jest on tak wadliwy konstrukcyjnie ze non stop stoi w serwisie. Z domem tez mozna sie nabrac na wadliwe rozwiazania, ale to mimo wszystko drozsza impreza.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 05 Aug, 2013

Nawet jak jest dom tzw. bez okapu , to niez znaczy to doslownie na 0. Robi sie min. 3 calowy okap (poza lico elewacji) gdyz trzeba umiescic niezwykle wazne wloty powietrza wentylujacego (na temat wentyalcji polecam instrukcje np. Ruuki Clasicc). Specjalnie tu nic nie widac , zeby byla wentylacja, listwy wentylacyjne podgasiorowe tez sie pewnie pominie, a po co ... szkoda pieniedzy... . Inwestor laik i tak sie nie pozna.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 05 Aug, 2013

Jeszcze jedna uwaga. W naszym wilgotnym przez znaczna czesc roku (ok . 6-7 m-cy) klimacie nie sprawdzaja sie metody bezdrenazowe i niwentylowane na zwlaszcza budynkach drewnianych. Projektowac takie cos moze tylko ktos kto siedzi za biurkiem i nie wie co to zacinjacy descz, mgly jesienno - zimowe itd. . Owszem odsuszanie oparte na paroprzepusczczalnosci samej sprawdza sie na elewacjach wschodnich i poludniowych i nie zacienionych domach, ale juz nie na elewacjach polnocnych i zwlaszcza zachdnich. Remontowalem 2 lata temu dom z bali oblozony 2 x 2cm miekka plyta pilsnowa ,siatka stalowa i tynkiem cem-wap. i teoretycznie jest to paroprzepusczalne, a fakty byly takie ze zwlascza zachodnia sciana byla praktycznie zgnita.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 05 Aug, 2013

Zadziwiająca jest lojalność produktart wobec wykonawcy.
Szkoda, że usunąłeś ostatnią wiadomość - to już zakrawa na syndrom sztokholmski.
Chyba zauważyłeś, że przeginasz?

produktart
Posts: 8
Joined: Tue 23 Jul, 2013

Post by produktart » Tue 06 Aug, 2013

Nie chciałem karmić trola! Hejting rządzi również na tym forum
Naprawdę zainteresowanych budową naszego domu zapraszam na: http://domnowakow.blogspot.com/

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Wed 07 Aug, 2013

Coś fundamenty nie wyszły skoro przyszło Wam stawiać dom na kołkach. I co z tym chcecie zrobić?

Image

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 07 Aug, 2013

Nietrudno zakupic kosztowny pozornie dobry techniczny badziew. Ja juz mialem takiego inwestora, co wzial w polowie drogi "wysokiej klasy profesjonalistow" , bo mu sie nie podoabaly moje "fochy" jak nie chcialem sie zgodzic na niby nowoczesne dobre technologie. Duzo czasu nie minelo do telefonu , "poradz pan , bo grzyby mozna lopata wywalac". Efektowne wizytowki naprzyklad nie sa zadna przeslanka fachowosci, wiele spraw nie wychodzi po pierwszej zimie , ale bledna technologia z powodzeniem skroci zywot domu przewidzianego na minimum 100 lat do gora 20- tu. Jak pan nie wierzy to sie pan przekona.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 08 Aug, 2013

Podam przyklad slepego wierzenia "renomowanej firmie". Mam sasiada ktoremu po kazdej zimie "dach przecieka", a "renomowana firma" dala najdrozsza pape podkladowa jaka byla, potem njadrozszy gont . Po 5 latach facet dal kolejny gont , a dwa lata temu jescze pape zgrzewalna. I dalej mu "dach przecieka". Widzi ze umnie jest gont bezposrednio na osb i sa wloty i wyloty wentylacyjne, i mnie nic nie przecieka. Poradzilem mu zrobienie wentylacji dachu na to "przeciekanie" to nie slucha bo "renomowana firma " wie lepiej. Tylko ze ja siegnalem po zebrane w ksiazce instrukcje stworzone na podstawie kilkudziesiecioletnich doswiadczen inspektoratow budowlanych w Kanadzie. Na pana budowie oprocz precyzyjnie przycietych elementow szkieletu , to nic sie pokrywa z zaleceniami tych instrukcji , i mnie moze nieslusznie , ale takie rzeczy raza.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Wed 21 Aug, 2013

oglądnalem wasze ostatnie zdjecia. i mam pytanie
czy tak osadza sie okna w domach pasywnych?
czytalem ze osadza sie je w grubosiach izolacji cieplnej. mozesz cos napisac na ten temat?

produktart
Posts: 8
Joined: Tue 23 Jul, 2013

Post by produktart » Mon 26 Aug, 2013

Okna zostały osadzone zgodnie z projektem czyli we wnękach z MFP w warstwie konstrukcyjnej z dwuteowników.
Tak naprawdę to w naszym domuwarstwa konstrukcyjna jest też ocieplona 24 cm steico flex.
Montaż okien jest ciepły 3-warstwowy.

MichalSWEETHOME
Posts: 13
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: KIELCE
Contact:

Post by MichalSWEETHOME » Fri 27 Sep, 2013

Witam wszystkich.
Gdy inwestor rozpoczął ten temat na forum miałem nadzieję że wywoła to rzeczową dyskusję na temat budownictwa pasywnego w Polsce, rzeczową, bo na przykładzie realnej budowy, a nie teoretycznych informacji z netu. Niestety poziom niektórych dyskutantów na tym forum na to nie pozwala. Pewnie będę żałował że się zniżam do tego poziomu, ale muszę , bo szlak mnie trafia jak człowiek, który buduje domy z mokrego drewna, obija je styropianem, a wnętrze zaleca wentylować poprzez okna nazywa mnie partaczem i poucza jak budować.
Postaram się odpowiedzieć na najistotniejsze postawione powyżej zarzuty(Piankę i piłę pominę , bo to jest czepianie się szczegółów).
1. Brak wentylacji dachu  Pod pokryciem została zastosowana 4centymetrowa przestrzeń wentylacyjna(przy długości połaci 3,6m i nachyleniu dachu 30st to dużo ponad wymagania stawiane w przywoływanych tu instrukcjach), wlot w okapie, pod rynną( wentylacja działa nawet jak w rynnie zalega śnieg)zabezpieczony siatką cięto ciągnioną z blachy cynkowej, wylot w kalenicy przez listwę podgąsiorową.
Jeśli na zdjęciach nie widać czy coś zostało prawidłowo wykonane, kultura wymaga najpierw o to zapytać , dopiero krytykować!
2. Brak możliwości uzyskania odpowiedniej szczelności z powodu zastosowania konstrukcji „platformowej”.  w środę 25.09.2013 został wykonany test szczelności (zlecony przez Inwestora) przez firmę PASS http://passdoradztwo.pl ( największy autorytet w tej dziedzinie na polskim rynku) Wynik to n50 = 0,39 wymian na godzinę, a było by dużo lepiej gdyby nie wadliwe okna, które zostały zareklamowane(nieszczelność między pakietem 3szybowym a ramą okna).
Coś tu jest nie tak!!! Takie „prymitywne” rozwiązania, „partackie” wykonanie, a tu taki dobry(rewelacyjny. miałem taki artykuł z PIBP że w Polsce najlepszy wynik jako zdołano osiągnąć w budynku murowanym to 0,3 ale nie mogę znaleźć. jeszcze szukam) wynik!!!
W najbliższym czasie wkleimy certyfikat.
3. „budynek wyszedł poza fundament”  jest to konieczne dla uzyskania ciągłości izolacji, z resztą Inwestor już na ten temat napisał : „Tak, budynek wyszedł poza fundament- zgodnie z projektem, którego żaden z dyskutantów nie zna ale oczywiście bardzo "kompetentnie" komentuje. „

Przemawia przez Was zazdrość, szkoda Wam że nasi Klienci chcą płacić za wysokiej klasy materiały i profesjonalne wykonawstwo( prefabrykację w warunkach warsztatowych), a Wy tym czasem musicie zbijać ze sobą te mokre deseczki na budowie modląc się żeby nie spadł deszcz( jak spadnie to zawsze można opowiedzieć bajkę klientowi że „przybiliśmy płyty tylko w narożnikach żeby wiatr mógł osuszyć konstrukcję”) , wypychać wełną mineralną , obijać styropianem i udawać że to jest dobrze, a to wszystko za 1500zł za m2. Zalecam zainwestować trochę w sprzęt i wiedzę a może kiedyś też będziecie tak budować.
Pozdrawiam.
Właściciel firmy SweetHome (odpowiedzialny za wszystkie partactwa popełnione na tej budowie)
Michał Sadko
Ps. Państwo Nowakowie na pewno nie są laikami w kwestii budownictwa pasywnego, dogłębnie przestudiowali temat i świadomie wybrali technologię jak i wykonawcę.
Attachments
2013-08-29-595.jpg



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”