Budowa domu Zawoja DWS1L

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Budowa domu Zawoja DWS1L

Post by ylk » Wed 24 Jul, 2013

Witam wszystkich, jako że to (chyba) mój pierwszy post na tym forum.
Niedawno zaczęła się budowa mojego domu wg projektu z firmy Dom-Projekt: Zawoja DWS1L
Image
Wykonawcą jest firma na pewno znanego niektórym forumowiczom użytkownika Marcin L.
Jak to już bywa z domami, wszystko zaczyna się od fundamentu.
Poniżej prezentuję postęp prac (przepraszam za jakość zdjęć - niestety aparaty w telefonach HTC wołają o pomstę do nieba a ciągle zapominam brać ze sobą cyfraka).
Pozdrawiam serdecznie wszystkich budujących (lub jeszcze nie) domy z drewna! :)

Dzien 1-4
Image Image Image Image


ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Thu 25 Jul, 2013

Dzień 5, 6, 7 - murowanie ścian c.d.
Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Sat 27 Jul, 2013

Dzień 8 - murowanie ścian c.d.
Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Tue 30 Jul, 2013

Dzień 9 - izolacja fundamentu
Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Wed 31 Jul, 2013

Dzień 10 - zasypanie fundamentu
Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Mon 05 Aug, 2013

Dzień 11 - przepusty wod-kan
Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Mon 05 Aug, 2013

Dzień 12-13 - chudziak (?)
Image Image

Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Tue 08 Oct, 2013

Instalacja wod-kan
Image Image Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Fri 22 Nov, 2013

Kilka zaległych zdjęć posadzki z mixokreta.

Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Fri 22 Nov, 2013

W końcu przyjechało drewno i wreszcie się zaczęło :)

Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Fri 22 Nov, 2013

Przy okazji dotarły dzisiaj do mnie renderingi projektów łazienek: https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Sun 24 Nov, 2013

Nieco więcej szczegółów. Stan po trzeh dniach pracy od przywiezienia drewna.

Image Image Image Image Image Image
Image Image Image Image Image Image
Image Image Image Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Tue 26 Nov, 2013

Po 2ch kolejnych dniach :)

Image Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Wed 27 Nov, 2013

Jest już strop i można śmigać po poddaszu. Widać też już jedną krokiew :)

Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Thu 28 Nov, 2013

Prace idą pełną parą!
Image Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Fri 29 Nov, 2013

Kolejna porcja
Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Jest i zadowolony inwestor i pani inwestorowa :D
Image Image

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 29 Nov, 2013

Strop naprawdę wisi na listewkach jak na zdjęciu prawym w górnym rzędzie?

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Sat 30 Nov, 2013

Tak to wygląda, wykonawca mówi, co następuje:
"To tymczasowo, bo będzie belka 38x89 wpuszczona w słupki na sztorc."

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Fri 06 Dec, 2013

Cały dach już przykryty.
Image Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Mon 09 Dec, 2013

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
A to elewacja :D
Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Sun 15 Dec, 2013

Większość już pokryta wiatroizolacją
Image Image Image Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Sat 21 Dec, 2013

Jest komin i orynnowanie
Image Image Image Image Image Image

ylk
Posts: 30
Joined: Mon 05 Nov, 2012

Post by ylk » Fri 03 Jan, 2014

Wczoraj był montaż drzwi i okien, widać też już fragmenty elewacji - czyż nie urocza?
Image Image Image Image Image Image Image

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 03 Jan, 2014

Konstrukcja balonowa wymaga zastawek ogniowych. Będą?

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Post by Mirek2014 » Sat 04 Jan, 2014

Proszę sprawdzić w projekcie czy krokwie koszowe rzeczywiście nie mają drugiej podpory.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 04 Jan, 2014

Zastawki ogniowe beda ,,z odpadow" bo nie chce ciac calych slupkow na 36,2cm........niema potrzeby podpierania krokwi koszowej 38x235 przy pokryciu z gonta w takim ukladzie...zreszta i tak konstrukcja dachu w rozstaeie co 56,2cm spokojnie by wystarczyla a jest ,,zageszczona" i krokwie sz co 40cm osiowo kazda spieta jetka.....gdyby ktos chcial sobie zrobic obliczenia to bardzo prosze ......

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Sat 04 Jan, 2014

Widzę, ze na niektórych budowach Pan Marcin prowadzi prace między świętami a nowym rokiem, szkoda, że u nas nie pomimo, że termin zakończenia budowy naszego domu już minął a pogoda była piękna.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Post by Mirek2014 » Sun 05 Jan, 2014

Dach jest krokwiowo-jętkowy, bezpłatwiowy. Zagęszczenie krokwi nie ma większego znaczenia dla obciążenia krokwi koszowych. Przecięte krokwie muszą mieć na końcu podporę ponieważ na samych jętkach się nie utrzymają (układ geometrycznie zmienny bo nie ma płatwi pośrednich). Tą podporą są krokwie koszowe. Krokwie koszowe są teraz z jednej strony oparte na belkach oczepowych ścian, a z drugiej strony wiszą na krokwiach, które mają podpierać. Brakuje drugiej podpory krokwi koszowych, żeby mogły spełniać swoja rolę.
Gdyby główny dach miał płatwie pośrednie układ mógłby być poprawny.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 05 Jan, 2014

Zbysio sam podjal decyzje ze przerywamy prace z jakichs tam przyczyn,przed swietami i spotykamy sie 7go w nowym roku .....zreszta to robi inna ekipa ...

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 05 Jan, 2014

Mirek2014 od ilu lat budujesz?....duzo juz postawiles domow ....wez sobie jakis program i obliczenia statyczne sobie zrob.
Że co?....gestrzy rozstaw krokwi niema zwiazku z wytrzymaloscia dachu.......akurat ze 2mce temu taki sam dach o mniejszym koncie nachylenia z takim samymi krokwiami kosxowymi z tym samym poszyciem na zadanie kierownika budowy byl szczegolowo obliczany za pomoca prg.-wysla z tego mala ksiazeczka ...
I co.....jakims cudem wszystko wyszlo dobrze ,malo tego przy zastosowaniu dodatkowej platwi na styku krokwi i jetek mozna ns taki dach klasc ceramike ktora wazy 3x tyle....
Jeszcze raz dokladnie obejrzyj sobie zdjecia..... :cool:

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Sun 05 Jan, 2014

Marcin L wrote:Zbysio sam podjal decyzje ze przerywamy prace z jakichs tam przyczyn,przed swietami i spotykamy sie 7go w nowym roku .....zreszta to robi inna ekipa ...
Pan doskonale wie jaki termin wykonania zapisany mamy w umowie. Pan doskonale wie z jakich przyczyn, "nie z jakiś tam". Jak na dwa dni przed świętami wdziałem robiące w nerwach, bez ładu dwie osoby ekipy na naszej budowie poprosiłem o zaprzestanie bezsensownych robót, które są i tak do poprawy.
Nigdy nie podjąłem decyzji o powrocie do robót dopiero 7 stycznia. Szkoda pogoda była piękna, Panu nie opłacało się przyjechać.
Przepraszam autora wątku za zaśmiecanie.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 05 Jan, 2014

Tak doskonale wiem z jakich przyczyn nie zakonczylismy budowy do swiat....moze przeniesmy sie na pana watek jesli chcialby pan na forum o tym podyskutowac....ingeruje pan w proces budowy blokujac i dezorganizujac prace co juz wielokrotnie probowalem ze swoim majstrem panu uswiadomic,z mojego punktu widzenia jest jeszcze jedna kluczowa przyczyna dla ktorych nie mozna zakonczyc budowy....ale nie zasmiecajmy tu inwestorowi foto relacji......chce pan w 4oczy na budowie pogadac 7mego czy Ciagniemy to publicznie w pana watku.....??

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Sun 05 Jan, 2014

Tak, moją fotorelację dokończę z pewnością w moim wątku. Nie wiem co Pana blokuje i dezorganizuje ale na pewno nie ja.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 05 Jan, 2014

Wiec prosze rozwazyc moja propozycje zakonczenia prac w 10dni roboczych z uwzglednieniem moich uwag.......prowokowanie konfliktu na lini inwestor/wykonawca nikomu tu korzysci nie przyniesie i nam nadzieje ze pan to wreszcie zrozumie....gdyz tak panu jak i mnie zalezy na zakonczeniu tej budowy.....niemam nic do ukrycia moge szczegolowo opisac zamieszczajac fotki co jak ,kiedy i dlaczego bylo zrobione ....
P.Zbysio ,,do tanga trzeba 2ga"......prosze przyjac moje uwagi i w 10dni budowa zamknieta z mojej strony.

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Sun 05 Jan, 2014

Cisze się bardzo, że 22 stycznia będziemy mogli się wprowadzać do gotowego domu.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 05 Jan, 2014

Oczywiscie jesli uwzgledni pan moje uwagi ktore dzis przesle na emeila wieczorem a bez ktorych uwzglednienia zakonczenie budowy w mojej ocenie bedzie niemozliwe ...

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Sun 05 Jan, 2014

Uwagi to ja Panu przekaże co do poprawy niewłaściwie wykonanych rzeczy jak się spotkamy. Jeśli Pana uwagi sa zgodne z umową oczywiście je przyjmę.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Post by Mirek2014 » Sun 05 Jan, 2014

Marcin L.
Jestem projektantem konstruktorem z 30-o letnia praktyką, w tym ponad 27 lat w budownictwie drewnianym. Mam polskie i niemieckie uprawnienia do projektowania i kierowania budową Starałem się wyrazić moje wątpliwości jak najprostszym językiem. Ponieważ nie zostało to zrozumiane powtarzam. Zagęszczenie krokwi głównych nie ma istotnego znaczenia dla nośności krokwi koszowych. Miałoby znaczenie dla krokwi głównych gdyby były prawidłowo podparte. W tym przypadku zagęszczenie krokwi głównych nie ma jakiegokolwiek wpływu na pracę całego dachu. Układ jest chwiejny. Jeżeli jako przykład podobnego dachu podaje Pan dach na domku użytkownika Zbysio, to ma on niestety inną konstrukcję - krokwie koszowe są podparte płatwią pośrednią i tam jest o.k.
Na koniec zrewanżuję się pytaniem. Jaki jest Pana zawód?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sun 05 Jan, 2014

Marcin L wrote:Mirek2014 od ilu lat budujesz?
A jakie to ma znaczenie - myślę, że zawsze znajdą się lepsi? Pytania zasadne.
Czyżby kolejna budowa bez projektu konstrukcji, prowadzona "na czuja" wykonawcy ?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 05 Jan, 2014

Coz to dlaczego tylu projektantow z wieloletnim doswiadczeniem wydzwania do mnie,skoro maja taka wiedze i trzeba im szkice wysylac...istotne jest praktyczne doswiadczenie,teoria to jest dobra w biurze na papierze.....zapraszam z mlotkiem na budowe a zobaczymy kto potrafi fizycznie wybudowac dom szkieletowy...wiec skoro sami projektanci tu pisac zaczelu to niech sobie policza ta konstrukcje.....ja nie musze bo wiem ze jest dobrze....oczywiscie zawsze ktos lepszy sie znajdzie.Poprosze inwestora zeby w nastepnym etapie rowniez przeslal fotku tej czesci domu....
Moj zawod -praktyk z 17letnim praktycznym doswiadczeniem w ciesielstwie zdobytym w Polsce i Skandynawi...

Do projektantow .....nie pisac do mnie i nie zawracac d...... Przez telefon zadnych szkicow,fotek detali nie bede wysylal ...zapewne koledzy po fachu z forum chetnie pomoga :)

Ps.Zbysio po co pan sobie na zlosc robi i sam sobie szkodzi???



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”