Belladonna z pracowni Archiportal

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Belladonna z pracowni Archiportal

Post by Zbysio » Sat 07 Sep, 2013

Z końcem maja tego roku rozpoczęliśmy budowę domu według projektu domu Belladonna z biura projektowego Archiportal.

Image Image Image

Dom będzie parterowy z nieużytkowym poddaszem jako strych. Wraz z pojawieniem się koparki na placu budowy pojawiły się deszcze...

Image Image Image

Image Image Image

Na przeszkodzie w wykopach stanęła altanka :) Ale sposobem za pomocą koparki udało się ją bezpiecznie przenieść na właściwe miejsce.

Image Image Image

c.d.n.


Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Sun 08 Sep, 2013

Z początkiem czerwca ławy fundamentowe i zbrojenie były gotowe na spotkanie z betonem. Deszcz dawał się we znaki, zrobiło się bagienko.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Mon 09 Sep, 2013

Czerwcowe dni upływały, pogoda się powoli poprawiała, ławy fundamentowe gotowe a ekipa sprawnie przystąpiła do murowania fundamentów.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 09 Sep, 2013

Wsypujesz między ściany fundamentowe wielkie ilości piasku; koszty piasku, koszty transportu itd.
A nie myślałeś nad stropem drewnianym nad pustką podpodłogową?

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Mon 09 Sep, 2013

Jak widać relację rozpocząłem z opóźnieniem, wkrótce dojdę do obecnego stanu budowy. Nie wiem czy dobrze, ale założyliśmy, ze w domu będzie ogrzewanie wodne podłogowe i dlatego takie rozwiązanie fundamentów.
Ze względu na różnice wysokości działki i konieczność podniesienia się w stosunku do poziomu drogi i wyrównania się do poziomu podniesionych sąsiadów fundamenty wyszły dość wysokie więc piachu trzeba było wsypać trochę.
Kolejne zdjęcie pokazują wylanie warstwy "chudego betonu"

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Thu 12 Sep, 2013

Kolejne prace, ułożono instalację wodną i przewody ogrzewania podłogowego następnie wszystko znikło pod posadzką.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Thu 12 Sep, 2013

Przez wakacje nastąpiła niestety przerwa w pracach, aż do końca sierpnia kiedy to w deszczowy dzień przyjechało drewno na dom...

Image Image Image

Image Image Image

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Thu 12 Sep, 2013

Po rozładowaniu drewna, ekipa rozpoczęła stawianie konstrukcji, która powstała błyskawicznie w tydzień, nie mogliśmy wyjść z podziwu patrząc jak wyrasta dom.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 13 Sep, 2013

Kup szybko moją książkę "Szkieletowy dom drewniany" a może zdążysz zwrócić firmie uwagi na popełnione błędy.
Szkoda, że na takim fajnym domki i tak fajnie relacjonowanym, miałoby być COŚ nie tak; sprawa dotyczy zasad montażu folii paroizolacyjnej, jednej z najważniejszych rzeczy na budynku szkieletowym zapewniającej trwałość i szczelność budynku.
Może zdążysz.

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Fri 13 Sep, 2013

Dziękuje za zwrócenie uwagi, z założenia wykonawce darzę zaufaniem ale oczywiście zapytam o co chodzi z tą folią, mam nadzieję, że nie jest za późno bo prace posunęły się już i obecnie wygląda to mniej więcej tak:

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Fri 13 Sep, 2013

W ostatnich dniach ruszyła też dobudowa części garażowej domu:

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 13 Sep, 2013

Na elewacji będzie styropian ryflowany czy elewacja drewniana?
Jeżeli tak, nie powinno być poziomych listew, gdyż one ograniczają wentylację pod warstwą okładzinową.

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Fri 13 Sep, 2013

Z tego co wiem, będzie styropian nie ryflowany, ułożony z luką wentylacyjną na listwach.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 13 Sep, 2013

Listwy zakłada się po to by zapewnić wentylację pod warstwą styropianu. Niestety, poziome listwy nie pozwolą na swobodny przepływ wilgoci z dołu do góry; wlot jest w dolnej części poddasza, a w wylot pod dachem.
Przy okazji - styropian należy układać z listwą startową, w której otworów wentylacyjnych będzie mniej niż 500 m2 na metrze bieżącym listwy.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na tym Forum.

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Sun 15 Sep, 2013

Kolejne zdjęcia, stan obecny. Cześć garażowa, pokazałem też jak wywinięte są folie z pod podwaliny i wiatroizolacja.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

A tu próbka gontu jaki będzie na dachu.

Image

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Mon 16 Sep, 2013

Wojciech Nitka wrote:Kup szybko moją książkę "Szkieletowy dom drewniany" a może zdążysz zwrócić firmie uwagi na popełnione błędy.
Szkoda, że na takim fajnym domki i tak fajnie relacjonowanym, miałoby być COŚ nie tak; sprawa dotyczy zasad montażu folii paroizolacyjnej, jednej z najważniejszych rzeczy na budynku szkieletowym zapewniającej trwałość i szczelność budynku.
Może zdążysz.
Jako, że jestem jednak laikiem zapytałem oczywiście wykonawcę odnośnie sposobu montażu foli paroizolacyjnej.
Jak się dowiedziałem, chodzi zapewne o ułożenie folii pomiędzy oczepem, jak mi wyjaśniono owinięte będą obie deski od razu, od spodu. Tak samo ze słupkiem ścian zewnętrznych stykających się ze ścianami wewnętrznymi.
Jeśli chodzi o elewację to jest 2,5 cm pustki i ze skosu pomiędzy podmurówką a elewacją ścian będzie wiercone co 40 cm otwór 6-8 mm więc wentylacja będzie. Tak mi wyjaśniono. Izolacja fundamentów ma 10 cm.
Poprzeczne listwy w trakcie montażu styropianu są nacinane więc ciąg powietrza będzie. Natomiast jeśli chodzi o listwę startową bo jest ona szersza o 0.5 cm na klej i potem odstaje dołem i pęka z czasem. Zastosowany będzie więc narożnik z siatką szpachlowany od dołu i frontu.
Opisuje to tak jak umiem i zrozumiałem, mam nadzieję że Pan jaśniej to widzi ode mnie, pozdrawiam.
Jeszce chciałbym dodać, ze wykonawca ma i zna Pańską książkę, jak mi powiedział. :)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 16 Sep, 2013

Zbysio wrote:Jak się dowiedziałem, chodzi zapewne o ułożenie folii pomiędzy oczepem, jak mi wyjaśniono owinięte będą obie deski od razu, od spodu. Tak samo ze słupkiem ścian zewnętrznych stykających się ze ścianami wewnętrznymi.
Ciekawe. jak można sobie tak utrudniać robotę?
Ciekawe jak wokół każdego słupka, przy oczepie, zapewni szczelność. Będzie oklejał tasmą każdy słupek?

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Mon 16 Sep, 2013

Tego ja już na pewno szczegółowo nie wyjaśnię, ale będę drążył temat z pewnością.

daarek83
Posts: 14
Joined: Fri 23 Mar, 2012

Post by daarek83 » Wed 18 Sep, 2013

Co to za gont dokładnie? Model i producent?

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Wed 18 Sep, 2013

Zdaje się, że to gont bitumiczny IKO Cambridge http://www.iko.be/documents/products.xml?lang=pl nr 52

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Thu 19 Sep, 2013

Kolejne dni i zostały rozpoczęte prace przy elewacji.

Image Image Image

Image Image Image

Image

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 19 Sep, 2013

Montaż styropianu bez listwy startowej?
Poszukaj na Forum jaka POWINNA być listwa startowa. Inaczej ten styropian nie ma sensu. No, chyba że jako podkład pod tynk.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 20 Sep, 2013

Witam p.Wojtku ...z tego co wiem większość firm robiących elewacje nawet na domach murowanych ,,odeszla" już od stosowania tej listwy z prostego powodu...po pewnym czasie w narożnikach to po prostu peka rownolegle do podłogi sczegolnie na narożnikach zewnętrznych( po 1-2 latach pojawia się ten problem dopiero) .
Wentylacje przestrzeni pomiędzy styropianem a wiatroizolacja można zapewnić przecież w inny sposób.
Nie widze powodow przymusowego stosowania tej listwy skoro można zrobić to lepiej (elewacja) i inaczej (wentylacja) w tym przypadku.
Naprawde nieznam pozadnej firmy ,,od elewacji" która jeszcze stosuje listwe startowa....teoretycznie jest ona wskazana ale praktycznie jeśli już peknie naroznik to nieda się tego poprawić gdyż cala sciane nalezalo by od nowa otynkować żeby nie było sladu.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 20 Sep, 2013

W jaki sposób zapewni się przewietrzanie o odpowiedniej ilości przepływu powietrza, tak by styropian można było zaliczyć jako warstwę dociepleniową, a nie tylko jako podkład pod tynk?
Poza tym listwa startowa chroni krawędź styropianu przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Osobiście nie wyobrażam sobie montażu styropianu bez listwy startowej.

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Mon 23 Sep, 2013

Stan na obecną chwilę, pojawiły się kominy.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Sun 29 Sep, 2013

Początek pokrycia dachu gontem

Image Image Image

Image Image Image

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Wed 16 Oct, 2013

Okna i drzwi wstawione.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image

TomaszM
Posts: 7
Joined: Mon 07 Oct, 2013

Post by TomaszM » Wed 16 Oct, 2013

Podłogówka w calym domu ma sens w szkielecie? Pytam bo sam chciałem, ale mi odradzają i proponują tylko w łazience.

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Wed 16 Oct, 2013

Ja myślę, że ma sens. Podłogówka + kominek bez rozprowadzenia, mam nadzieję, że to się sprawdzi.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 16 Oct, 2013

Kilka spraw: pierwsza , sa systemy podlogowki na z blachami idealnie nadajace sie do stropow drewnianych, a inne sprawy, jest szereg bledow, brak pasow paroizolacji na stykach scian wewn. i zewn. , ciaglosc parozolacji to kluczowa sprawa dla trwalosci szkieltora, niezwykle ciezko to zrobic pozniej w miare dobrze. Kolejna sprawa , belki stropowe w systemie balonowym , albo na podluznicy wpusczonej , albo w butach na belce czolowej, kolejna sprawa, moze sie myle , ale nie moge zauwazyc wentylacji kalenicowej , a wywietrznikow sczytowych nie ma. Kolejna sprawa , podciagi lite laczy sie solidnie np. klamra , a nie kawaleczkiem deseczki. No i brak startowki to blad , system cienkowarstwowy na styropianie i tak ma mizerna wytrzymalosc mechaniczna i trzeba chociaz trzymac sie zasad wykonania.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 16 Oct, 2013

Te belki jesli nie beda podparte podluznica wpuszczona, lub zawieszone w butach , to jest niedopusczalne uprosczenie, czyli krotko mowiac nie fachowe wykonanie i to z mozliwymi nastepstwami usterkowymi. Pierwszy raz widze cos takiego jak tu na fotkach.

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Wed 16 Oct, 2013

Piszę z telefonu, napiszę tylko, że kierownik zażądał obliczeń konstrukcji i takie wykonał niezależny projektant. Potwierdziły one prawidłowe wykonanie konstrukcji.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 16 Oct, 2013

Wystarczy ze projektant kiedykolwiek w zyciu by ogladal instrukcje wykoania, to by wiedzial ze takie rozwiazanie nie istnieje. Ponadto brak zastawek ogniowych , platwie w garazu wykonane sa wadliwie, bo tylko jedno z ich trzech galezi ma podparcie na slupach , pozostale dwa elementy sa dobite chyba do dekoracji.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 16 Oct, 2013

Czesc Robikk ....wez te fotki sobie powieksz i dobrze sie przypatrz no tam zadnego laczenia podciagow niema...pogrzeb tez w necie i na tym forum na fotorelacjach o laczeniu drewno/drewno bez ,,butow".....pewnie inwestor wstawi fotki z paroixolacja i wentyliwanymi szczytami ....co Tu wzzyscy o tej startowce to sue 10 lat temuu zakladalo ,zaraz imieszczr fotke co dzieje sie po 3-4 latavh na naroznikach zew.,naroznik sie wszpachlowuje

A dziwie sue Tobie to w twoim stylu ,,oszczedne" budowanie.pzdr

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 17 Oct, 2013

Oszczedne budowanie, a nie stosowanie sie do instrukcji to dwie rozne sprawy. Co podciagow, nie wiem co to jest ale na foto sa dwie bele "polaczone" kawaleczkiem deseczki". Wentylacja kalenicy : nie kwestionuje ze jest, ale tam tak plasko jakby nawet cobry nie bylo. Ale takie polaczenia belek stropowych ze slupkami jak tu to sie stosuje tylko w tymczasowych rusztowaniach. Stosuje sie podluznice 1.9x8.9cm , wpusczona w slupki, pospierajaca belki, lub (lepszy pod wzgledem zrobienia ciaglej paroizolacji) system z belka czolowa i butami.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 17 Oct, 2013

Ty naprawde chyba nie widzisz co jest na tych fotkach....element 38x89 jest wpuszczony w slupki i nad tym podparte sa belki, pozatym jedyne laczenie podciagu jest na scianie naosnej.....skoro twierdzisz ze to sa rozwiazania tymczasowe mocowanie za pomoca sterzen poprzecznych belek do podciagu to jak tak tymczasowo zrobilem 16 lat temu czyli w 97r i nawet gips do dzis nie pekl.
Co do okuc itd to upraszczaja one bardzo prace i latwiej jest zalozyc okucie zamiast zaciac krokiew czy tez za pomoca sterzenia laczyc belke z podciagiem, co nie znaczy ze takie laczenia sa mniej trwale...przy ,,bucie" pracuje na scinanie 6/8 gwozdzi i to samo jest przy sterzeniu.....zreszta kierownik tej budowy zarzadal obliczen wszystkich elementow i symulacji jak to sie zachowa w spec .prg......i wszystko jest ok.jest cala ksiazka do tej konstrukcji opracowana i wszystko przeliczone .
CO do startowki przy mocowaniu za pomaca wkretow to sie poprostu po latach nie sprawdza i powstaja mikropekniecia na naroznikacz zew. a co stanie sie po kilku cyklach zima/jesien z takim naroznikiem to juz chyba nie musze tlumaczyc.Dlatego wszpachlowany zamiast startowki zostal nametalowy natoznik z siatka i to juz na 1000% nie peknie.
Na gorze bedzie strych wentylowany przez szczyty scian , gdyby bylo poddasze byla by wentylacja kalenica.
Paroizolacje mozna przelozyc po oczepie i owinac slupki tak jak przy konstrukcji balonowej sie robi, to samo z slupkiem stycznym do scian zew.......wiec jest kilka sposobow dobrego wykonania a nie tylko ten ,,ksiazkowy".Zreszta w skandynawii inaczej w ksiazkach jest ,,narysowane".

zeby bylo sprawiedliwie wstaw Robbiku swoje fotki jak ty robisz bo tu byl taki jeden co krytykowal wszystkich wylansowal sie na tym a pozniej po 1wszej fotorelacji okazalo sie ze ma kilka spraw w sadach....

Ja mam swoje zdanie i zawsze chetnie jak wiesz moge z kazdym popisac ,,ale wejdz na ring" zebym i ja mogl ocenic jak robisz.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 17 Oct, 2013

Ja nie pisalem dlatego ze budowa jest Marcina L, bo nawet o tym nie wiedzialem. Co do podluznic to wlasnie na foto co najwyzej widac krotkie fragmenty, a przewaznie nabite zwykle kontrlaty. Co do startowki , to ja wiem ze robi sie i bez startowki , ale pod pewnymi warunkami. Ale nie zaleca sie tego do domow. Mnie uczono ze musi byc startowka, wlasnie orginalna bo ma kapinos. A "fachowcy" jej nie robia bo kosztuje i nie po drodze ona im z robota. Ew. problemy wynikaja z chocby z tego ze zamiast mocowac przez kazdy otwor , mocuje sie na 2-3 wkrety, wlasnie na murownych to normalne bo ile kolkow i wiercenia, ale co za problem dobrze zamocowac na szkieletowym. Co do moich fotek to trzeba by moze wstawicm , ale po pierwsze mam ciekawsze zajecia, a klientow jak mam to zapracowanych i nie bede im kazal robic galerii. Ja tez nie robie za wszelka cene, jak klient chce wymusic jakis prymityw to schodze z budowy, tak jak ostatnio , jak sobie zazyczyl zrobienia poszycia dachu z desek i to swiezych bez pior i wpustow, i na tym mial isc gont. Owszem tak sie robi , ale ja nie robie nieprawidlowo.

MichalSWEETHOME
Posts: 13
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: KIELCE
Contact:

Post by MichalSWEETHOME » Mon 21 Oct, 2013

Czyżby brak odwagi pokazać własną robotę? Roobik, no co Ty , przecież wszystko robisz tak dobrze.
Bardzo chciał bym zobaczyć jak się „prawidłowo” buduje domy. Co Ci szkodzi kilka fotek wrzucić? Masz „ciekawsze zajęcia”!? chyba krytykowanie wszystkich dookoła!
Może jakiś zadowolony Inwestor pokaże jak „prawidłowo” wybudował Mu dom Roobik? Mogli byśmy wszyscy dużo się nauczyć.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 21 Oct, 2013

Witam MichalW..........ja tez uwazam ze jak ktos krytykuje to powinien i swoje fotki wstawic do oceny....co tam w Kielcach wasza chatka modelowa stoi przy trasie jak sie wjezdza do kielc ??? :mrgreen:

Zbysio
Posts: 94
Joined: Sat 07 May, 2011
Location: Gliwice

Post by Zbysio » Mon 21 Oct, 2013

Domek z drewna w posypce tynkowej

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image



Locked

Return to “Historie budowy domów”