Domek na platformie drewnianej

Pochwal się swoją budową.
roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 13 Mar, 2010

Ja kiedys stosowalem dwuteowniki stalowe bo tak bylo w projekcie. Pozniej podciagi skladane z tarcicy. Ale znalazlem ta metode ze scianka szkieletowa i teraz ja stosuje. Jest moim zdaniem lepsza pod wzgledem konstrukcyjnym od podciagow drewnianych. Awari zadnych tego rozwiazania nie bylo. Jedyna wada tego rozwiazania to to ze nie widzialem schematu tego rozwiazania do konstrukcji balonowej. Ale w razie potrzeby mozna pomyslec i cos wymyslic.


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 14 Mar, 2010

roobik66 wrote: Jedyna wada tego rozwiazania to to ze nie widzialem schematu tego rozwiazania do konstrukcji balonowej. Ale w razie potrzeby mozna pomyslec i cos wymyslic.
Odbiegamy od tematu pisalismy o platform framing a teraz o piwnicach ?
Nie wiem co masz na mysli ale konstrukcja balonowa to przedewszystkim rozwiazanie dotyczace scian zewnetrznych wiec nie znajdzie tu zastosowania. Zaleta zastosoawnia stali bedzie podparcie w 2 punktach i dowolna aranzacia przestrzeni piwnic.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 15 Mar, 2010

Nie odbiegamy od tematu. Temat konstrukcji balonowej nie dotyczy tylko scianki kolankowej. Zastosowanie konstrukcji balonowej jest mozliwe rowniez w przypadku stropu przyziemia (nad przestrzenia podpodlogowa / piwnica). Oczywiscie lepsze rozwiazanie jest ze slepa podloga, ale w przypadku konstrukcji balonowej mozna ja pominac i bic podloge z desek bezposrednio do belek. A nawet jak stosujemy slepa podloge to konstrukcja balonowa rowniez ma zalety, oszczednosc na belkach czolowych, mozliwosc wykonania slepej podlogi po zadaszeniu, oraz mozliwosc wykonania slepej podlogi z plyty wiorowej zwyklej.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 15 Mar, 2010

roobik66 wrote: Zastosowanie konstrukcji balonowej jest mozliwe rowniez w przypadku stropu przyziemia
Z konstrukcyjnego punktu widzenia jest to zupelnie bez sensu, jako wykonawca nigdy nie zastosowalbym tego rozwiazania nie ma to uzasadnienia sensu ani celu. W przypadku scianki kolankowej to juz inna sprawa, oczywiście mozna dom na dachu tez postawic tylko po co Roobik.
Platforma jest odpowiednikiem plyty betonowej.
Przeanalizuj prosze podstawowe zasady budowy "kanadyjczyka" bo z ostatniego postu wynika ze kombinujesz niepotrzebnie. :roll:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 16 Mar, 2010

Ja taki system balonowy w temacie przryziemia stosowalem w praktyce. Dodam ze nie jest to moj wymysl lecz tradycyjna technologia w szkieletowcach. Zapozanaj sie najpierw dokladnie z tematem konstrukcji szkieletu. Aktualnie jest niespecjalnie warta zastosowania ( chyba ze dajemy podloge z desek i wtedy ozna oszczedzic na slepej podlodze. Ale 10 lat temu siegnalem po te metode jak szalaly ceny osb (wtedy arkusz 22 kosztowal ponad 100zl) i zastapilem osb wiorowka zwykla (bita po zadzseniu) , a na scianach dawalem pilsniowke bitum . , na dach deski 19 (to informacja przy okazji , ze mozna zbudowac dom bez osb jak cena sie robi absurdalna)

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 16 Mar, 2010

roobik66 wrote:Zapozanaj sie najpierw dokladnie z tematem konstrukcji szkieletu
z tego co piszesz wynika ze nie rozumiesz pewnych zagadnien ze statyki budownictwa,nie ma sensu stosowanie konstrukcji balonowej w przypadku platformy ktora pokryta poszyciem stanowi sztywna konstrukcje,mozna stosowac podciagi kratownice konstrukcje w ktorej slupy biegna nieprzerwanie od podwaliny do oczepu ale musi to miec uzasadnienie w statyce,w przypadku o ktorym piszesz jest to bez sensu.znam sytuacje w budownictwie szkieletowym z przed 10 lat i wiem rowniez ze przy rozstawie belek co 36,2 wystarcza zastosowanie 18mm OSB,mam nadzieje ze deskowanie dachu bylo na pioro i wpost(pod gata) bo jesli pod blache to znow nie widze sensu mozna zastosowac membrane dachowa i lacenie.
umiescilem kiedys filmik z youtube z lat 50tych jak w US sie budowalo zobacz i przeanalizuj prosze tam sa podstawy ktore nie zmienily sie do dzis.

a moze podeprzemy sie w dyskusji zdjeciami ze swoich wykonaywanych konstrukcji??? :mrgreen: zeby potencjalni inwestorzy mogli rowniez zapoznac sie z temetem????????????

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 16 Mar, 2010

roobik66 wrote:Ja taki system balonowy w temacie przryziemia stosowalem w praktyce
a jednoczesnie
roobik66 wrote:nie widzialem schematu tego rozwiazania do konstrukcji balonowej. Ale w razie potrzeby mozna pomyslec i cos wymyslic
jak mam to rozumiec ???

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 17 Mar, 2010

Proste :stosowalem system balonowy w polaczeniu z podciagiem skladanym opartym na slupkach. Natomiast scianke szkieletowa w podziemiu stosowalem w systemie platformowym. Mysle nad tym czy daloby sie zastosowac scianke szkieletowa w podziemiu w polaczeniu z systemem balonowym. Oczywiscie mozna cos wymyslic. Ale jestem taki ze jednak wole miec na papierze "podkladke" ze taki sposob jest i byl stosowany w praktyce.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 19 Mar, 2010

to teraz pytanie Robik.....czy przy dachu 45* jest sens dawac platew posrodku slupy itp. czy moze lepszym rozwiazaniem sensownym sa kleszcze????

moje pyt, jest zbierzne chodzi o sens stosowania niektorych rozwiazan konstrukcyjnych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 22 Apr, 2010

:cool: Robik chyba nie zna odpowiedzi???

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 15 May, 2010

Teraz dopiero zauwazylem tu pytanie do mnie. Wiec odpowiadam: W typowej wiezbie amerykanskiej czy skandynawskiej nie stosuje sie zasadniczo kleszcy. Stosuje sie glownie dachy krokwiowo-jetkowe, z rzadka platwiowe. Takie mieszanie konstrukcji roznych systemow jak stosuje sie czasmi w polsce nie jest oczywiscie bledne ani zabronione. Ale ja np. wole stosowac "czyste" kompletne uklady konstrukcyjne. Tak ze w razie koniecznosci preferowalbym uklad platwiowy.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 18 May, 2010

Nie odpowiedziales na pytanie??? To jest sens dawac te platwie czy nie??? Jak sadzisz ???

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 19 May, 2010

Nie znam schematu konstrukcj, ale jesli jest sprawa taka ze sa scianki kolankowe ale brak slupkow ciaglych to sprawa jest jasna : robic platwiowy.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 24 May, 2010

roobik66 wrote: brak slupkow ciaglych
przy konstrukcji balonowej slupki zawsze beda ciagle,a tak na marginesie scianka kolankowa w ukladzie (konstrukcja platformowa) to moim zdaniem nieporozumienie.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 26 May, 2010

Zdziwisz sie , za granica robi sie scianke kolankowa bez slupkow ciaglych. Nawet jako uklad nie platwiowy. Zaklada sie ze jetka zamocowana blachami do krokwi bedzie trzymac krokwie . Z tym ze spotkalem sie z tym przy pokryciu lekkim.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 27 May, 2010

Jesli stawia sie scianke kolankowa na stropie, to juz nie jest konstrukcja balonowa tylko platformowa, mozna tak robic (szczegolnie w nadbudowach) trzeba dobrze zkleszczyc krokwie lub wykonac inna konstukccje niwelujaca wyboczenie scianki kolanakowej.
Wczytaj sie w to co piszesz .... scianka kolankowa na stropie ??? Konstrukcja balonowa...??? :roll:

PS. - mam sporo zdjec z tej budowy (domek na platformie drewnianej) i musze je kiedys dodac, niestety neta mam w terenie slabego a w niedziele jakos nie moge sie zebrac.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 30 May, 2010

Zbliza sie koniec budowy. Platforma drewniana zamiast plyty betonowej jest tez dobrym rozwiazaniem :wink:
Attachments
Zdjęcie0113.jpg
Zdjęcie0112.jpg
Zdjęcie0109.jpg
Zdjęcie0087.jpg
pomiar wilgotnosci
Zdjęcie0091.jpg
folia na gruncie
siatka do elewacji
wiatroizolacja itd
Zdjęcie0022.jpg
Zdjęcie0019.jpg
2x gips na suficie

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 30 May, 2010

po polozeniu paneli biorac pod uwage sztywnosc konstrukcji platformowej nie sadze zeby ktorys z gosci inwestora na ,,parapetowce" spostrzegl sie iz stapa po drewnianej podlodze,szczegolnie ze w kuchni bedzie terakota :wink: .

remojames
Posts: 139
Joined: Wed 25 Feb, 2009

Post by remojames » Sun 30 May, 2010

byłem, skakałem i faktycznie bardzo stabilne - ale ja i tak wykonam standardowe fundamenty - wiem ze nie ma opcji by tam się dostał jakiś gryzoń ale wiem tez ze ciągle bym je słyszał po mimo że ich tam nie ma :-)



Post Reply

Return to “Galeria zdjęć domów z okresu budowy”