Dom z drewna a dom pasywny.

Techniczne aspekty domów pasywnych o konstrukcji drewnianej
Post Reply
Leszczu
Posts: 13
Joined: Fri 13 Aug, 2010

Dom z drewna a dom pasywny.

Post by Leszczu » Sat 14 Aug, 2010

Witam Wszystkich Szanownych Forumowiczów!
To mój dziewiczy post więc można powiedzieć, że nie jestem już prawiczkiem na forum ;).
Wraz z Żoną zastanawiamy się nad budową domu w systemie szkieletowym drewnianym. Zachwycił nas jeden domek wystawiony na trasie Bielsko-Biała - Żywiec z firmy Drev-Mex.pl. Czas stawiania domu oraz ogólnie to, że jest bardziej OK z naturą niż mury.

Zaczynam przeglądać forum ale mam podstawowe pytanie do Państwa: - czy da się zrobić dom szkieletowy - pasywny? Interesuje mnie to bardzo ponieważ wiem, że murowany - nie problem. A drewniany? Z tego co wiem cała północ Europy buduje w drewnie, a tam jest zimniej. Czy ktoś z Państwa ma doświadczenia w takich "wynalazkach"?
Wyrażam wdzięczność za odpowiedź.
Pozdrawiam
Maciej Leszczyński


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 15 Aug, 2010

Jak najbardziej mozna. Co wiecej, sciany takiego pasywnego szkieletu beda rozsadnych rozmiarow a nie grubosci schronu atomowego. Nie zapominaj tylko ze to kombinacja wielu skladowych budynku ostatecznie zadecyduje czy budynek bedzie pasywny.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Leszczu
Posts: 13
Joined: Fri 13 Aug, 2010

Post by Leszczu » Sun 15 Aug, 2010

Dziękuję za odpowiedź!
Rozumiem, że to cała seria składowych. Mam cel aby dom potrzebował max 15 kWh / m2 na rok energii do utrzymania komfortu cieplnego.
Rozumiem, że musi to być:
1. źródło energii - pompa ciepła i ogrzewanie elektryczne podłogowe - oczywiście wszystko połączone też z wodą użytkową.
2. odpowiednie zabezpieczenie fundamentów - chcę mieć piwnicę.
3. odpowiednie ściany oraz dach.
Czy ktoś ma doświadczenia - lub zna firmę, która w Polsce potrafi zbudować dom szkieletowy - pasywny?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 19 Aug, 2010

Pompa ciepla i piwnica nie maja wiele wspolnego z domem pasywnym.
Pojecie "odpowiednie sciany i dach" to temat tak szeroki ze nie wiem czy stosowne jest uzycie tylko 3 slow. Poza tym przez wiekszosc wykonawcow czesto nie rozumie co decyduje o tym ze sa one "odpowiednie".
Jesli chcesz zamknac temat w 3 slowach to proponuje: Izolacja-Ogrzewanie-Wentylacja. O wiele latwiej bedzie mozna wskazac na braki czy niedociagniecia. To jeden caly system, pisalem juz o tym na forum.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Leszczu
Posts: 13
Joined: Fri 13 Aug, 2010

Post by Leszczu » Thu 19 Aug, 2010

Dobrze. Rozumiem, że piwnica - dobrze zaizolowana spełnia wymagania?
Ogrzewanie - a raczej dogrzewanie w pasywnym chyba funkcjonuje?
Skąd więc ciepła woda - musi być źródło ciepła do wody użytkowej - może to być pompa ciepła przecież.
Rekuperacja to podstawa.
Co do izolacji - to spotkałem się ze stwierdzeniem, że dom pasywny to taki zwykły dom ale otulony z każdej strony styropianem 40 cm :)

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 29 Aug, 2010

Pisales "rozumiem ze musi byc..." wiec odpowiedzialem ze pompa byc nie musi. cieplej wody tez wcale byc nie musi (pozdrawiam morsow). Mozna dac 40cm styropianu i szanse sa duze ze pasywny i tak nie bedzie.
Nie rozumiem pytania o ogrzewanie, funkcjonowac powinno w kazdym domu, nie tylko pasywnym.Ale musi byc jednoczesnie wszystko spelnione co uczyni dom pasywnym a wtedy mozemy liczyc na male zapotrzebowanie na energie do jego ogrzewania.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

patryk3
Posts: 2
Joined: Thu 11 Nov, 2010
Location: Polska

Post by patryk3 » Thu 11 Nov, 2010

witam,
Nie zrobicie domu tzw. pasywnego jeżeli nie zastosujecie rekuperacji z g.w. c min. 60-70 mb, a ściany i podłoga wystarczą nax. 30 cm izolacji: i też trzeba wiedzieć z jakiej firmy, bo to urządzenie pracuje na prąd: są na rynku oszczędne: 70-110 W. Poza tym szczelny dom: jeżeli szkielet to specjalne folie i taśmy a kominek tylko z zamkniętą komorą spalania .... choc wątpię że uda się przy kominku uzyskać wymagana szczelność 0,6 wymiany na godz.... pozdrawiam

ProjektK66
Posts: 9
Joined: Thu 05 Jan, 2012

Post by ProjektK66 » Sat 07 Jan, 2012

http://pasivnydom.blog.cz/1004/parozabrana bardzo ciekawy wątek.
Pompa ciepła to dla wygody, a jeszcze problem bo tylko pompy powietrze woda mają moc w sam raz.
Widzę to tak aby do reku zrobić GWC żwirowe 2 sztuki i do pompy ciepła też dwie co by na zmianę "odpoczywały" bo jednak lepiej jak jak PCP ma już na plusie powietrze, ma z czego odebrać to ciepło.
Chyba że ktoś chce dzieciakom zrobić lodowisko to proszę bardzo odbierak ciepła do płytkiego stawu i no problem, to jedyne ekonomicznie uzasadnienie takiej drogiej instalacji.
Domek drewniany do remontu, cel "pasywny" nie więcej jak 1Litrowy.

AdamK
Posts: 33
Joined: Sun 06 Nov, 2011
Location: Warszawa

Post by AdamK » Sun 08 Jan, 2012

Proszę poszukać, są firmy które domy pasywne oferują i takie już też zrealizowały u nas w Polsce (choć nie ma ich wiele).
By zbudować dom pasywny trzeba go praktycznie od "0" zaprojektować. Są teoretycznie gotowe na tynku naszym projekty domów pasywnych, ale mimo to trzeba je adoptować. Ja jednak polecam wykonanie projektu indywidualnego takiego domu. Jest kilka teorii domu pasywnego, które nieco ze sobą konkurują, jednak można wyczytać i wychwycić różnice samodzielnie.

Moim skromnym zdaniem jest to w naszych krajowych warunkach trochę "skórka za wyprawkę" z ekonomicznego punktu widzenia, ale cel wyższy jak najbardziej słuszny. Polecam google :-).

Gdyby potrzebował Pan pomocy - proszę o kontakt na priv. Podpowiem chętnie więcej i bezinteresownie oczywiście. Na tym forum, szczerze mało kto raczej ma doświadczenia z realizacjami domów pasywnych na terenie naszego kraju (z całym szacunkiem do wszystkich Forowiczów).
Pozdrawiam Serdecznie, Adam Kleczewski, Perfekko Polska sp. z o.o.
/- coopy

ProjektK66
Posts: 9
Joined: Thu 05 Jan, 2012

Post by ProjektK66 » Mon 09 Jan, 2012

Oj ostro poszło :D
Nie no niezależnie oceniając to nie popieram tego co jest na stronie firmy o oddychających ścianach i tego typu wynalazkach.
Nie jest to przegroda w 100% bezpieczna! w każdych warunkach.
Niech się kolega nie martwi tym że na forum ludzie są bez wiedzy, na waszej stronie jest ładnie opisane ale dla ludzi co myślą że ściana ma oddychać.
Keramzyt co ma lambda 0,08? czy według normy 0,16 ?


A z tym powyższym to mam wrażenie że gdzieś podobny tekst czytałem?
Domek drewniany do remontu, cel "pasywny" nie więcej jak 1Litrowy.

kasiamango
Posts: 1
Joined: Wed 27 Aug, 2014

Re: Dom z drewna a dom pasywny.

Post by kasiamango » Wed 27 Aug, 2014

Mnie również ciekawi ta tematyka. Czytałam kilka ciekawych publikacji o domach pasywnych oraz zgłębiłam "bazę wiedzy" ze strony: http://domy.procyon.com.pl/. Moim zdaniem warto zlecić taką budowę fachowcom, którzy mają już doświadczenie z tego typu projektami. W ich przypadku jest to produkcja seryjna, a więc nic ich już nie powinno zaskoczyć :)

cindylauper
Posts: 14
Joined: Mon 01 Sep, 2014

Re: Dom z drewna a dom pasywny.

Post by cindylauper » Tue 18 Nov, 2014

Moim zdaniem tak w końcu domy paswyne powinny z definicji być pro eko, a takim materiałem właśnie jest drewno, mnie osobiście bardzo podobają się takie urokliwe domki :)



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla domów pasywnych o konstrukcji drewnianej”