Page 1 of 1

dom pasywny w technologii szkieletu drewnianego

Posted: Mon 10 Mar, 2014
by wandam
Jestem na etapie projektu domu. Jeszcze! cały czas od ponad pól roku! Z założenia ma być to dom pasywny lub maksymalnie energooszczędny. Zrobienie projektu domu pasywnego graniczy w Polsce z cudem!!!!!!
Ściany w domu miały się składać ze : SW 240/60 w rozstawie 600 miedzy nimi Steico Flex o wsp. lambda 0,038 lub inna wełna mineralna. Od zewnątrz dom pokryty płyta OSB 1cm. na to wiatroizolacja. Na wiatroizolację styropian termoorganiki termonium plus fasada 15cm o wsp. lamda 0,031. od weanatrz Płyta OSB 2 cm paroizolacja oraz pustka instalacyjna pokryta płyta fermacell. 1,25cm. Prokektant liczący współczynnik ściany U traktuje przerwę na mikrowentylację jako przerwę wentylowaną. Twierdzi, ze taka ściana w domu pasywnym nie może być. Czy gdzieś są zamieszczone przepisy, które określają tą przerwę jako niewliczana do obliczeń współczynnika U ściany. Pan Nitka w swojej książce pisze ze przerwa ta jest niewliczana do obliczeń.

Posted: Mon 10 Mar, 2014
by wandam
Mój projektant ma jeszcze kilka problemów : oto fragment maila:

1. Mam jeszcze jeden problem ze styropianem - chodzi o kołkowanie. Z tego co wyczytałem, to nie zaleca się stosowania kleju w systemie szkieletowym - pozostaje tylko gęste kołkowanie co 15 - 20 cm. W informacjach jakie
znalazłem, to kołkowanie powinno sięgnąć aż do elementów konstrukcyjnych bo gdzieś ten kołek musi się rozprężyć. W naszym przypadku teoretycznie kołek powinien rozprężyć się w pasie belki dwuteowej. ale nie będziesz przecież budować tak gęstego szkieletu bo koszty będą wysokie i dodatkowo utrudni to wypełnienie wełną izolacyjną.
Co powinam odpisać? (ze styropian montuje się wkretami do płyt poszycia czyli w moim wypadku jest to płyta OSB3. Czy płyta OSB o grubości 1 cm jest wystarczajaca do zamontowania wkretów?)

Posted: Mon 21 Apr, 2014
by mojo6006
Skoro budujesz z elementów Steico to po co utrudniać sobie projektowaniem mieszając technologie i kombinując ze styropianem, Steico to certyfikowany system w PIBP do budowy domów energooszczędnych i pasywnych, ja mam zaprojektowany dom pasywny w tej technologi, projektant miał wszystkie detale z katalogów Steico. Na elewacji mam płytę Steico protect którą mocuje się za pomocą zszywek konstrukcyjnych.
U mnie przekrój ściany od wewnątrz wygląda tak:
1. Płyta GKF 12,5 mm
2. Steico Multi Vap Renova (inteligentna paroizolacja)
3. Płyta konstrukcyjna wiórowa 12 mm
4. Konstrukcja SW 60/360 mm
5. Wypełnienie Steico Zell lambda 0,04
6. Steico Protect 60 mm/Steico Universal 52 mm
U=0,1

Re: dom pasywny w technologii szkieletu drewnianego

Posted: Thu 31 Jul, 2014
by drewrun
Jestem wielkim fanem domów pasywnych. Twoja specyfikacja wydaje się bardzo przemyślana. Przemyślę ją z przy swojej budowie. Wielkie dzięki za tak szczegółowe informacje:)

Re: dom pasywny w technologii szkieletu drewnianego

Posted: Thu 07 Aug, 2014
by Hawerhlok
Pewnie, warto w ten sposób budować dachy :D

Re: dom pasywny w technologii szkieletu drewnianego

Posted: Tue 26 Aug, 2014
by mati34
Szkoda, że ta inwestycja zwróci się dopiero za kilka lat.

Re: dom pasywny w technologii szkieletu drewnianego

Posted: Mon 15 Sep, 2014
by kaya
A można gdzieś na Lubelszczyźnie obejrzeć takie domy?

Re: dom pasywny w technologii szkieletu drewnianego

Posted: Fri 19 Dec, 2014
by mojo6006
Swój stawiam koło Kielc, z Lubelszczyzny nie daleko...:)

Re: dom pasywny w technologii szkieletu drewnianego

Posted: Mon 26 Oct, 2015
by irenaa
A kupując taki dom trzeba potem pomyśleć o odbiorze technicznym. Decydowaliście się na coś takiego?