Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Techniczne aspekty domów pasywnych o konstrukcji drewnianej
Post Reply
JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Mon 03 Nov, 2014

Witam wszystkich serdecznie!

Jest to mój pierwszy post na forum. Może powiem coś o sobie: jestem studentem 4 roku jednej z Politechnik na kierunku budownictwo.
W przeciągu 1,5 miesiąca skończę moją pracę inżynierską, która piszę wraz z koleżanką z architektury (docelowo budynek może wyglądać sensowniej niż sześcian odwrócony salonem do południa).

Warunki gruntowo wodne na podstawie wywiadu z sąsiadami:
humus- 40cm
dalej tylko piaski (drobne i średnie)
zwierciadło wody gruntowej 4-5m

Założenia projektowe, zgodne z decyzją o warunkach zabudowy:
1. Budynek jednorodzinny, dwukondygnacyjny, dach pulpitowy, niepodpiwniczony, oddylatowany garaż
2. usytuowanie będzie z nieprzekraczalna linią zabudowy, aby osiągnąć ułożenie budynku odchodzimy od obowiązującej linii zabudowy (można o to prosić organ wydający po odpowiednim uargumentowaniu)
3. Konstrukcja szkieletowa drewniana z możliwością prefabrykacji oparta o belki dwuteowe steico i płyty steico protect

W środę będziemy znać skonsultowaną bryłę budynku i ja zabieram się za liczenie konstrukcji.

Jestem po rozmowach z jednym z wykonawców takich konstrukcji (tutaj na forum firma chwalona) oraz z projektantem.

Literatura, którą do tej pory pochłonąłem:

1. Wojciech Nitka "Dom szkieletowy drewniany"- widzę, że jest Pan obecny na forum. Ciekawa książka oparta o konkretne przykłady. Pierwsze moje spostrzeżenie- ściany zewnętrzne (...) konstrukcja nośna- 40x150mm w rozstawie 600mm (...)
z moich informacji wynika, że ze względów praktycznych i montażowych w Polsce stosuje się rozstaw 49cm, aby 50cm pasy pełny bez docinania umieszczać między belkami. Skąd akurat u Pana te 60cm?

2.dr Wolfgang Feist- "Podstawy budownictwa pasywnego" Taka encyklopedia i zebrane najważniejszy informacje nt. domów pasywnych, przykłady budynków w Austri

3. mgr inż Ryszard Piotrowski
mgr inż. Paweł Dominiak- "Budowa domu pasywnego krok po kroku"
Panowie opisują budowę własnego domu pokazowego. Książka interesująca, ze względu na konkretne użyte materiały, sposób ich montażu i spostrzeżenia co mogli zrobić inaczej lub lepiej

4. Sergi Costa Duran "Ekologiczny dom Jak go zbudować i w nim zdrowo żyć"
Dużo informacji, również na temat projektowania wnętrz czy ogrodów w domu. CIekawa pozycja, natomiast potrzebujące na pewno zgłębienia interesującego nas tematu.

Czeka na zapoznanie się z treścią:

-Henryk Foit "Zastosowanie odnawialnych źródeł ciepła w ogrzewnictwie i wentylacji"
-i jeszcze kilka, które zostawiłem w mieszkaniu i póki co nie są mi potrzebne

Czy są tu na forum jacyś praktycy w projektowaniu lub wykonawstwie takich konstrukcji?
Będę Wam na bieżąco uchylał rąbka tajemnicy z postępów prac. Liczę również na pomoc czy sugestie i mam nadzieję, że powstanie z tego ciekawy temat i kompendium wiedzy na przyszłość (mimo, że nie jestem konstruktorem i dopiero wchodzę w tę branżę).

Pozdrawiam :D


JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Tue 04 Nov, 2014

Właśnie jestem na etapie szukania najcieńszej ściany zewnętrznej z U poniżej 0,1.
Co sądzicie o zastosowaniu poliuretanu w szkielecie drewnianym?
Zakładając, że nakładamy natryskowo piankę w pozocji ściany leżącej sytuacja wygląda jak izolowanie dachu płaskiego. Problem powstaje, że różne firmy podają róznej lambdy- od satysfacjonującej mniej wartosci 0,02 do nie wartej dalszych dyskusji 0,05.

Czekam na odpowiedź firmy BASF

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Wojciech Nitka » Sat 08 Nov, 2014

Może Cię zatem zainteresuje astronomiczna izolacja Aerogel - http://www.sto.de/de/unternehmen/innova ... mmung.html
Kontakt do firmy w Polsce znajdziesz tutaj - http://www.sto.pl
Powodzenia

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Mon 10 Nov, 2014

Nie znalazłem w sieci żadnych publikacji czy badań naukowych nt. poliuretanów. Chodziło mi głównie o paroprzepuszczalność, a jedynie co znalazłem to marketingowe broszurki. W jednym z artykułów na izolacje.com.pl doczytałem, że współczynnik 'lambda' spada/może spadać w czasie.

BASF ani Termopiana (członkowie SIPUR) nie uraczyli mnie odpowiedziami.
O aerożelach słyszałem, jednak nigdy o stosowaniu w Polsce. Czas na konwersację mailową :-)

Póki co pracę idą mozolnie- bryła budynków jest już znana. Po kilku godzinach walki z programem woodcon już go sobie odpuściłem. Żadnych skrótów klawiszowych, najprostsza czynność wiąże się z dziesiątkami kliknięć myszki. Od rana zagłębiam się w produkt sprawdzonego producenta Autodesk Revit Structure 2015. Przeglądając biblioteki amerykańskie i kanadyjskie jest w czym wybierać.
Możecie się spodziewać relacji w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Pozdrawiam

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Mon 10 Nov, 2014

Niestety nie mogę już edytować powyższego posta.

Panie Wojciechu- chciałbym się upewnić- ściany zewnętrzne statycznie liczymy jako ramy zamknięte- podwalina-oczep-słupki?
Pomijamy usztywnienie/powstanie tarczy sztywnej przez płyty poszycia?
Ani w Pana książce, ani Katalogu Budownictwa drewnianego ani w polskim przekładzie "Kanadyjski szkieletowy dom drewniany" nie znalazłem takiej infromacji wprost.

Jeszcze co do aerożelów- moja wiedza jest znikoma w tym temacie, jednak na chłopski rozum- poliuretany będą lepiej izolować akustycznie. Pozostaje opisana w powyższym poście kwestia paroprzepuszczalności lub też skraplania się ewentualnej pary w okolicy szkieletu.

A i jeszcze do założeń projektowych- szkielet będzie oparty o belki dwuteowe firmy Steico.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Wojciech Nitka » Mon 10 Nov, 2014

Co do obliczeń konstrukcyjnych. Są proponuję rozważyć:
- "Design of timber structures" wydana przez Swedish Wood - 2011 - oparta na Eurokodzie 5. Pokazana także jak liczyć szkielet.
- "Projektowanie i wykonywanie domów mieszkalnych ze szkieletem drewnianym. System amerykańsko-kanadyjski w warunkach polskich" wydana przez Amerykańsko-Polski Instytut Budownictwa - 1996.
Obie pozycje dostępne - http://www.szkielet.pl/ksiegarnia_new/

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by toja » Mon 10 Nov, 2014

JBG wrote:Niestety nie mogę już edytować powyższego posta.
Pomijamy usztywnienie/powstanie tarczy sztywnej przez płyty poszycia?
???
Jeżeli to nie jest spam to podziwiam Twoją odwagę w próbie projektowania swojego domu.
Radzę Ci zwrocić się do konstruktora, który ma jakąś wiedzę nt. projektowania takich konstrukcji.

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Wed 12 Nov, 2014

toja, nie projektuję swojego domu tylko piszę pracę dyplomową na ten temat. Problem wynika z tego, że na studiach I stopnia na mojej uczelni nie ma przedmiotu "Konstrukcje drewniane". Jednak zgłębiłem już eurokod 5 i coś wiem. Resztę będę zmuszony konsultować ze specjalistą od drewna z mojego wydziału. Również jestem w stałym kontakcie z konstruktorem.
Pozdrawiam :)

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by toja » Thu 13 Nov, 2014

Och! Rzeczywiście, nie doczytałem początku tematu.
Napisałem pod wpływem impulsu, ponieważ Twoje wypowiedzi nt. płyty poszycia zabrzmiały tak jakbyś wybierał się na Marsa i poddawał w watpliwość heliocentyryczną budowę Układu Słonecznego. Trochę to dziwne w "ustach" przyszłego inżyniera budownctwa.
W ramach przeprosin powiem Ci, że płyty poszycia mają pierwszorzędną rolę w tego typu konstrukcjach:
- zapewniają stateczność lokalną prętów ściskanych, zginanych
- umożliwają pracę paneli ściennych, stropowych i dachowych jako tarcze/przepony zapewniając stateczność przestrzenną konstrukcji.
Jednym słowem - bez płyty - słupki ścian, rygle i belki stropowe to sterta bezużytecznego chrustu.
Powodzenia.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by kozi_rocks » Fri 14 Nov, 2014

@JBG
Prześlij mi proszę pustego maila z 'praca inżynierska' w tytule wiadomości na: marcin@9inches.pl
Próbowałem Ci wysłać pw, ale coś nie działa.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Mirek2014 » Fri 14 Nov, 2014

JBG nie popadłeś w herezję kiedy napisałeś "Panie Wojciechu- chciałbym się upewnić- ściany zewnętrzne statycznie liczymy jako ramy zamknięte- podwalina-oczep-słupki?  Pomijamy usztywnienie/powstanie tarczy sztywnej przez płyty poszycia" , bo tak właśnie się liczy ściany (EC5 pkt.9.2.4.2) - jako elementy prętowe, a nie złożone (pręty + poszycie). Natomiast na podstawie wyliczonych ze schematu prętowego sił wewnętrznych wymiaruje się słupki, oczepy, poszycie, łączniki i zakotwienie. Sztywność przestrzenną budynku można uzyskać także w inny sposób niż przez konstruowanie tarcz z płyt poszycia, np. poprzez zastosowanie rygli czy stężeń z taśm stalowych.
Moim zdaniem sposób uzyskanie sztywności przestrzennej budynku i zakres obliczeń w pracy licencjackiej powinieneś uzgodnić z promotorem a nie szukać podpowiedzi na forach.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by toja » Sat 15 Nov, 2014

Albo zastosować trzon żelbetowy - on Ci wszystko usztywni, ale popytaj na innym forum (:

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Mon 17 Nov, 2014

Mirek2014, napisałem w poprzednim poście- jestem świadomy, które części konstrukcji spełniają rolę nośną, a poszycie ma być usztywnieniem konstrukcji czyli chronić konstrukcję przed utratą stateczności lokalnej. Po prostu nie ma lub nie dotarłem do przykładów obliczeniowych w polskiej literaturze. Zagraniczna, którą posiadam również opisuje tylko ogólniki. A jak też wspomniałem, w moim programie studiów nie ma przedmiotu Konstrukcje drewniane, więc szukam gdzie tylko się da i robię to na własną rękę, pozostając oczywiście w kontakcie z promtorem- ten jednak nie jest specjalistą od tego typu konstrukcji. Dlatego właśnie na FORUM, na którym oczywiście mogę znaleźć wielu filozofów z wiedzą z internetu, ale również specjalistów, którzy siedzą w konstrukcjach szkieletowych od lat. Stąd moje pytanie. Po zapoznaniu się z eurocodem 5 już coś wiem, ale to na pewno za mało dla osoby bez doświadczenia w projektowaniu szkieletów drewnianych.

kozi_rocks, poszedł mail.
Cieszę się, że temat ruszył.
Pozdrawiam :)

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Mirek2014 » Mon 17 Nov, 2014

JBG zrozumiałem Twój wpis. To, że istnieją inne metody usztywnienia konstrukcji budynku nie dotyczyło Twoich postów. Natomiast jeżeli chodzi o promotora to miałem na myśli żebyś uzgodnił z nim zakres obliczeń jakich od Ciebie oczekuje, bo praca licencjacka a nie magisterska, przedmiotu nie było w programie studiów, więc może zakres obliczeń mniejszy.
Jedyną książką jaką spotkałem, a w której podany jest schemat liczenia tarcz ściennych i dachowych to niemieckojęzyczna Holzbau - Wande - Decken - Dacher Horsta Schulze. Może jest w waszej bibliotece uczelnianej. Na niemieckich serwerach znajdziesz dużo przykładów jak liczyć tarcze ścienne - wpisz w google: Nachweis einer Wandtafel .
Np.: https://www.google.pl/urlsa=t&rct=j&q=& ... 2246,d.d2s

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Mirek2014 » Mon 17 Nov, 2014

Niestety coś nie wyszło z linkiem - został ucięty.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Wojciech Nitka » Mon 17 Nov, 2014

Polecam "Design of timber structures" wydana przez Swedish Wood - 2011 - oparta na Eurokodzie 5.
Książka uznawana za europejski podręcznik do projektowania konstrukcji drewnianych.
Tu znajdziesz zawartość podręcznika - http://www.svenskttra.se/publikationer/ ... ructures_1
Książkę możesz zakupić w Szwecji - cena 50 Euro lub w naszej księgarni internetowej - http://www.szkielet.pl/ksiegarnia_new/? ... roduct=260

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Thu 20 Nov, 2014

Poproszę bibliotekę instytutową o uzupełnienie księgozbioru o powyższą pozycję :P
Padło w naszym projekcie na dach płaski. Co sądzicie o takim układzie warstw?
1. 2x papa SBS
2. Knauf thermo TR27 (PIR w obustronnej okładzinie z włókna szklanego) 12cm
3. Czy tu w przypadku pasywniaka jest potrzebna jeszcze dodatkowa wiatroizolacja?
4. OSB-3 12mm
5. Steico Joist 240 / Steico flex 20cm
6. Folia paroizolacyjna
7. Płyta GK
Razem: 42cm (z założeniem 3,5cm na stelaż pod płyty GK)
Taki układ daje U=0,11 (z zapasem do wymaganych 0,15)
Zastanawiałem się czy nie dać 2x PIR w 2. warstwie i bez izolacji między belkami stropu, ale stwierdziłem, że taki układ zatrzyma więcej ciepła w pomieszczeniu.
Jakieś sugestie, uwagi?

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Thu 20 Nov, 2014

Już nie mogę edytować posta: OSB-3 18mm, a nie 12 :)

Aga
Posts: 4
Joined: Tue 13 Jan, 2015

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Aga » Tue 13 Jan, 2015

Witam, na wiosnę planujemy budowę pasywnego domku letniskowego- powierzchnia użytkowa 70m2. Czas tam będziemy spędzać w okresie letnim, rzadko jesienno-zimowym.
Nie chcemy instalować systemu ogrzewania, zatem jaką wełną ocieplić taki budynek? Jakiej grubości. Słyszałam o folii parozizolacyjnej, czy w tym przypadku zda egzamin, jest potrzebna? Dzięki za wszelkie wskazówki!

IsoverOE
Posts: 4
Joined: Mon 11 Aug, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by IsoverOE » Tue 13 Jan, 2015

Dzień dobry,
Izolacja w domu pasywnym, zarówno jej wybór oraz wykonanie, jest kluczowym elementem. Dlatego w tym celu rekomenduję kontakt z Biurem Doradztwa Technicznego, gdzie inżynierowie konsultanci wykonując odpowiednie obliczenia pomogą w doborze izolacji:
Biuro Doradztwa Technicznego
tel. 800 163 121
e-mail: konsultanci.isover@saint-gobain.com

Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Fri 23 Jan, 2015

Witam wszystkich,
Pracę są na finiszu. Oczywiście budynek pasywny to przede wszystkim wydajne instalacje. Ja w swojej pracy wykonuję tylko ich schemat, gdyż moja działka to odpowiednia konstrukcja.
Nie zakładam żadnych systemów solarnych. Wentylacje oczywiście mechaniczna z GWC. Grunt piasek średni, mało wilgotny. Poziom wody gruntowej -4,5m
Natomiast zastanawiam się jak rozwiązać ogrzewanie wody oraz sezonowe dogrzewanie.

Rozważam 2 opcje:
-Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe w całym budynku (niecałe 100m2)
-piec kondensacyjnym do ogrzewania wody- tu dochodzi wykorzystanie gazu
W tym przypadku mamy 3 urządzenia- rekuperator, pompa ciepła i piec
Drugą z nich jest połączenie pompy ciepła zarówno do ogrzania wody jak i dogrzewania pomieszczeń. Jednak nie znalazłem nigdzie takiego rozwiązania.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Martin5 » Mon 26 Jan, 2015

JBG wrote:Drugą z nich jest połączenie pompy ciepła zarówno do ogrzania wody jak i dogrzewania pomieszczeń. Jednak nie znalazłem nigdzie takiego rozwiązania.
Przecież takie rozwiązanie jest najbardziej typowe. Jedna pompa ciepła do CWU i do ogrzewania.
Może nie zrozumiałem Twojego postu...

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Wed 04 Feb, 2015

Martin, być może było to oczywiste. Nie znam się na instalacja i ostatecznie zastosowałem centrale all in ;-)
Rekuperator, pompa ciepla (przygotowanie cwu i podgrzewania podlogowe parteru) oraz dołączony GWC: stiebel eltron lwz 404 sol z możliwością dołączenia solarów.
Image

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, ostatecznie domek wyszedł nam tak:

90m2 powierzchni mieszkalnej, garaż na 2 samochody. Założenie rodzina 2+1 (dziecko w wieku przedszkolnym/wczesno szkolnym).

JBG
Posts: 11
Joined: Sat 18 Oct, 2014

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by JBG » Wed 04 Feb, 2015

Nie mogę dodać miniaturki zdjęcia, ze względu na rozdzielczość (ani też edytować powyższego posta).
Przykładowe wizualizacje wykonanych przez koleżankę:
http://oi57.tinypic.com/23r05dc.jpg http://oi61.tinypic.com/2hz5mis.jpg http://oi57.tinypic.com/25g6y6p.jpg http://oi61.tinypic.com/m9oept.jpg
Tu widoczny podciąg z drewna klejonego. Jedyny widoczny element drewniany. Reszta (poza przewiązkami i podwalinami) oparta na belkach Steico Joist i Wall.

hanianow
Posts: 21
Joined: Tue 17 Nov, 2015

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by hanianow » Tue 17 Nov, 2015

Fajnie, że udało Ci się zamknąć pewien etap budowy. Ciekawa jestem, jak duże były koszty.

angela23a
Posts: 3
Joined: Sun 13 Dec, 2015
Location: Rybnik
Contact:

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by angela23a » Tue 15 Dec, 2015

Wspaniały dom. Ja mieszkam w podobnym------------bo szkieletowym drewnianym kanadyjskim

Olmer31
Posts: 3
Joined: Sat 12 Mar, 2016
Contact:

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Olmer31 » Tue 15 Mar, 2016

mieszkam w takim :) jest super

Opirir
Posts: 8
Joined: Wed 13 May, 2020

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Opirir » Wed 20 May, 2020

Ja podczas przygotowań do budowy domu skorzystałem z projektu 3d. Wszystkim zajęła się ta firma https://lightvision.pl/wizualizacje-3d-budynkow i efekt był powalający

Zosia_K
Posts: 25
Joined: Wed 17 Apr, 2019

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Zosia_K » Mon 21 Sep, 2020

A możecie podpowiedzieć skąd bierzecie pomysły na wystrój waszych wymarzonych domów? Blogi wnętrzarskie, inspiracje czy insta? Skacze od strony do strony i jak na razie mam tylko kilka punktów zaczepienia. nie sądziłam, że to będzie takie trudne ....

Kordak
Posts: 14
Joined: Tue 31 Mar, 2020

Re: Dom pasywny jednorodzinny w konstrukcji szkieletowej

Post by Kordak » Wed 14 Oct, 2020

Ja się dużo inspiruje zdjęciami na grupach, a moja znajoma cały czas siedzi w magazynach wnętrzarskich. Ona z kolei opowiadała, że jej córka śledzi amerykańskie blogi. Różnie z tym jest ;)



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla domów pasywnych o konstrukcji drewnianej”