Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Techniczne aspekty domów pasywnych o konstrukcji drewnianej
Post Reply
vios
Posts: 5
Joined: Tue 06 Sep, 2016

Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by vios » Wed 07 Sep, 2016

Witam!
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem budowy domu i moją uwagę przykuły domy szkieletowe. Jako że moda jest na budownictwo energooszczędne i pasywne a domy drewniane uchodzą za "ciepłe" zacząłem drążyć temat współczynników lambda/R i mostków cieplnych. Tu pojawiła się niespodziewanka. Wg wytycznych KAPE odpowiednio dla stref klimatycznych (I-III) i (IV-V) izolacyjność cieplna dla ściany zewnętrznej powinna wynosi minimum 0,1 W/m2K i 0,08 W/m2K !!! Natomiast zgodnie z wyliczeniami p Wojciecha Nitki z artykułu "Konstrukcja a izolacyjność cieplna ściany" przegroda niejednorodna – z słupkami konstrukcji 40 x 150 mm w rozstawie osiowym co 60 cm z izolacją cieplną o współczynniku izolacyjności cieplnej ʎ = 0,03 W/mK ma współczynnik U=0,241 - czyli jesteśmy bardzo daleko od podanego wyżej. Ponad to mam wrażenie, że belki konstrukcyjne ściany są mimo wszystko mostkami cieplnymi - ich przenikalność cieplna jest o co najmniej rząd wielkości większa niż wełny między nimi
-
To skłoniło mnie do poszukiwania sposobów dodatkowego ocieplania ścian. Powiem szczerze, że styropian z zewnątrz budzi moje duże wątpliwości, szczególnie temat jego wentylowania/szczeliny wentylacyjnej być może styropian ryflowany częściowo rozwiązuje sprawę - ale czy ktoś to naprawdę porządnie liczył? Do tego dochodzi staranność jego ułożenia i zatykanie się szczelin
-
W moich poszukiwaniach natknąłem się na temat belek dwuteowych a następnie podwójnej ściany szkieletowej - czyli rozwiązania stosowanego w północnych stanach USA i w Kanadzie. Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał do czynienia z taką metodą? Przy zastosowaniu tej metody uzyskujemy jednorodną warstwę izolacyjną, która przy odpowiednich rozwiązaniach konstrukcyjnych eliminuje większość mostków termicznych
-
I tu dodatkowe pytanie do p Wojciech Nitki - czy w Pana książce są uwzględnione tematy podwójnej ściany szkieletowej / Larsen truss wall system / Swedish Platform Framing ??


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by majek85 » Thu 08 Sep, 2016

Zamiast stropianu daj 20 cm welny fasadowej, w szkielet 15 cm i w dodatkowy wewnętrzny szkielet 5 cm. Zapewniam że nie będzie w takim ułożeniu mostków jeśli dasz to wszystko na "krzyż" a ściana spełni normy pasywnej (oczywiście z lepszą wełną a nie marketową). Konstrukcje z ścian z belek dwuteowych możesz zrobić ale to znacznie podwyższy koszta budowy. przykłądowo dla domu ok 120 m2 aby wykonać standard pasywny trzeba wydać ok 40 tyś. zł więcej niż mając standard energooszczędny. To się nigdy nie zwróci w rachunkach. Chyba że chcesz budować dla samej ideii budowania pasywnego.

vios
Posts: 5
Joined: Tue 06 Sep, 2016

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by vios » Thu 08 Sep, 2016

A no właśnie sprawa kosztów. Ogólnie jestem laikiem jeśli chodzi o budowlankę / kosztorysowanie dlatego gdzieś mogę popełniać podstawowe błędy - w takiej sytuacji proszę o sprostowanie moich wyobrażeń.
-
Wełna fasadowa jest 2x droższa od tego samego typu wełny "zwykłej", tej w szkielecie (nie wiem jak się profesjonalnie nazywa np. ROCKWOOL FRONTROCK vs ROCKWOOL SUPEROCK). Proponujesz jeszcze dodatek 5 cm na szkielecie wewnętrznym (czyli już wchodzimy w drugi szkielet poza konstrukcyjnym/nośnym). Nadal mamy wełnę przekładaną szkieletem - tzn zmniejszenia się parametru U wedle publikacji p Wojciech Nikity (jw).
-
Budując podwójną ścianę szkieletową możemy stworzyć jednolitą warstwę izolacji pomiędzy dwoma szkieletami= brak mostków + sumarycznego spadku parametru U ściany/warstwy (pewnie jest to tożsame). Osłaniając jednolitą warstwę izolacji folią paroizolacyjną otrzymujemy w wewnętrznym szkielecie strefę bezpieczną dla prowadzenia instalacji (mniejsze ryzyko przerwania folii / większa szczelność budynku). W tę warstwę można by opcjonalnie dołożyć 5-10 cm wełny drzewnej z uwagi na jej lepszą wytrzymałość na zawilgocenie + większą akumulacyjność cieplną).

vios
Posts: 5
Joined: Tue 06 Sep, 2016

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by vios » Thu 08 Sep, 2016

Podwójna ściana szkieletowa czyli np: elewacja / poszycie / folia wiatroszczelna/ Szkielet 15 cm + 15 cm wełny / 20 cm wełny (jednolita warstwa) / folia paroizolacyjna / szkielet wewnętrzny 10 cm + instalacje + np wełna drzewna (10 cm) / Gips karton.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by majek85 » Thu 08 Sep, 2016

dalej widze budowe twojego domu tylko dla sztuki budowania pasywnego, niż ekonomicznie uzasadnianego. Dodatkowy szkielet 15 na zewnątrz + dodatkowy 10 wewnątrz , sporo wyniosą, raczej napewno przewyższą koszt samej wełny zewnetrznej. Wyjdzie z tego taki bunkier bo grubść ściany wyjdzie ok 50cm. Masz taki uklad ściany w projekcie? Architekt nie dał Tobie żadnych odnośnie tego projektu? najwięcej ciepła i tak ucieka dachem i oknami.

vios
Posts: 5
Joined: Tue 06 Sep, 2016

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by vios » Thu 08 Sep, 2016

Masz rację, trochę wchodzę w dyskusję akademicką a nie praktyczną. Natomiast tak robią w północnych stanach USA i Kanady (już wcześniej pisałem) co dodatkowo wzbudziło moje zainteresowanie - zastanawiałem się czy ktoś coś słyszał o takich próbach w PL, w końcu nasz klimat do łagodnych nie należy.
-
Poza tym: szkielet na zewnątrz nie jest dodatkowy - jest standardem, dodatkowa jest warstwa wełny i szkielet wewnętrzny 10 cm - być może wystarczy 5 cm i wtedy już mam rozwiązanie tańsze niż to co proponowałeś wyżej.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by majek85 » Fri 09 Sep, 2016

http://cieplowlasciwie.pl/ pobaw się tutaj różnymi grubościami ocieplenia ściany i zobaczysz ze dodawanie kolejnych warstw ocieplenia ściany jest bez celowe, nic tym nie zyskasz, wywalić 10tys, aby zmiejszyć roczny rachunek o 200zl na ogrzewaniu mija się z celem. skupić się lepie będzie na poprawnym montażu ocieplenia, na WM , dobrych oknach, przewidzieć ustawienie okien a jak dalej ostanie Tobie sporo gotówki to kup fotowoltaiczne panele na dach i bediesz miał ogrzewanie za free;;)

vios
Posts: 5
Joined: Tue 06 Sep, 2016

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by vios » Fri 09 Sep, 2016

Bawiłem się ale Audytorem OZC a nie kalkulatorem z ciepłowłaściwe który służy do doboru kotła.... to mimo wszystko robi różnicę. Resztę pozostawię bez komentarza.

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by kamilb1987b » Thu 04 May, 2017

Jak już szkielet to myślę ze taki układ ściany jest dobry http://domybiedrzycki.pl/standard-drewno-lite/ z zewnątrz protect o gr.10cm, słupki konstrukcyjne 45x195mm z wełną o gr.20cm. Od środka osb, paroizolacja i ruszt pod instalację którą się wypełni wełną drzewną. Na to podwójne płytowanie gk.
Majek 85 gadanie ze aby mieć dom pasywny to trzeba dołożyć 40k do domu energooszczędnego jest kompletną bzdurą. Taką ciemnotę można wciskać ludziom którzy sie zupełnie nie znają na domach. Każdy kto ma choć parę szarych komórek i doczyta to będzie wiedział jak jest w realu.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by majek85 » Fri 05 May, 2017

powiedz mi czemu na tysiące nowo budowanych domów prawie nikt nie buduje pasywnych NF15 do 2015roku spełniło raptem 10!! domów, skoro to takie tanie to dzie masowo powini budować pasywne, przecież niemal niema kosztów ogrzewania a dostają jeszcze 50tys zł dopłaty. Jednak każdy kalkuluje i niewychodzi to tak jak piszą firmy budowlane. Weź oferte od firmy budującej na dom pasywny z gwarancją ze przejdzie NF15 i porównaj z inną ofertą dobrze ocieplonego domu. Zrozumiesz że wydatki na ogrzewanie nie zwrócą poniesionej dodatkowej kwoty. Sam mam standard energooszczędnego i płacee rocznie za ogrzewanie ok 800zł (prąd,100m2) dodatkowy koszt 50tys zł jaki bym musiał dołożyć aby spełnić NF15 nie zwróciłby się. Pracuje w budowlance i mimo wielu domów i budów na jakich przyszło mi pracować nie spotkałem się jeszcze z pasywnym

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by kamilb1987b » Sun 07 May, 2017

rzuć okiem na to http://domplus.org.pl/oferta/ co prawda nie w szkielecie ale jak za standard pasywny to cena przystępna.
Mało się domów pasywnych przez mentalność ludzi. Wszyscy mówią jak Ty więc tak to potem jest. Ja będę budować domek około pasywny bo nie opłaca się budować inaczej. Nie jest prawdą że musisz dopłacić 50k aby był pasywny. Aby domek mógł być pasywny to musi taki zostać zaprojektowany od samego początku. Już samo to eliminuje przynajmniej 95% gotowców z których nigdy nie osiągniesz pasywności. Jak już masz odpowiedni projekt to dołożysz może 10-15k za odpowiednie ocieplenie, nie zrobisz CO, kominów itp. W najgorszym wypadku standard pasywny wyjdzie w podobnej cenie co standard energooszczędny. Oczywiście trzeba dogadać się z wykonawcą co do kosztów robocizny ale powinny być dużo niższe niż jak w domu energooszczędnym ze względu na dużo prostszą robotę. Oczywiście jak się ktoś nie zna w temacie to taka firma budowlana skroi więcej głupio tłumacząc ze muszą się bardziej przyłożyć ale to jest nieprawda. Każdy dom który się buduje trzeba robić zgodnie z sztuką i dokładnie. Jeżeli ktoś mówi że musi się bardziej przyłożyć tzn że wcześniej budował niedokładnie? Tak więc dopóki ludzie nie nabiorą trochę większego przekonania do domów pasywnych to nigdy nie będzie to popularny temat.

hoorba
Posts: 1
Joined: Mon 05 Oct, 2015

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by hoorba » Tue 20 Jun, 2017

Witam,

mam dylemat nt ściany zewnętrznej a dokładnie na temat pustki wentylacyjnej.
Zastanawiam się czy ta pustka powietrzna między wełną a styropianem to powinna mieć dopływ i odpływ powietrza czy może być to zamknięta pustka wentylacyjna. Jak to powinno być rozwiązane jak to się rozwiązuje w praktyce.
U mnie rozwiązane jest to tak jak na rysunku poniżej.

Zastanawiam się czy ta przestrzeń zaznaczona na różowo nie powinna być zaślepiona. Powstał tam ewidentny mostek termiczny. Co sugerujecie?
https://www.dropbox.com/s/51pttsyfvxvhc ... l.PNG?dl=0

sharic
Posts: 1
Joined: Tue 11 Jul, 2017

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by sharic » Tue 11 Jul, 2017

Witam.
Zbyt nisko elewacja nad gruntem, wielki mostek to płyta żelbetowa przez styro 5cm do gruntu. Ogólnie do przekonstruowania.

henryk44
Posts: 2
Joined: Thu 13 Jul, 2017

Re: Pasywny szkielet - rozważania nt ścian zewnętrznych

Post by henryk44 » Thu 13 Jul, 2017

dokładnie mam takie samo zdanie ! :)



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla domów pasywnych o konstrukcji drewnianej”