Elewacja drewniana

Techniczne aspekty domów pasywnych o konstrukcji drewnianej
Post Reply
borys_waw
Posts: 21
Joined: Tue 19 Dec, 2017

Elewacja drewniana

Post by borys_waw » Fri 26 Jan, 2018

Szanowni,
tworzę właśnie projekt mojego domu i chciałbym aby miał elewację drewnianą z pionowym układem desek. Pisząc drewnianą mam na myśli również jej wygląd - naturalne niemalowane drewno.
Dość poważnie zastanawiam się nad modrzewiem syberyjskim ponieważ piszą o nim że nie trzeba malować ani impregnować. Właśnie o to mi chodzi, żebym nie musiał co roku malować, olejować itp. Piszą również, że to drewno będzie się naturalnie starzało, szarzało, patynowało itp - dla mnie ok. w Skandynawii jest wiele takich domów.
Jak prawie każdy myślę również o kosztach dlatego nie biorę pod uwagę cedru czy jakiegoś termo drewna.
Moje pytanie do Was dotyczy Waszych doświadczeń z modrzewiem syberyjskim na elewacji. Czy ktoś z Was ma to u siebie, widział u kogoś, jak wygląda po kilku latach itp?


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Elewacja drewniana

Post by zbiegusek » Sat 27 Jan, 2018

Nie smarować niczym? Ale tak zupełnie niczym? :)

borys_waw
Posts: 21
Joined: Tue 19 Dec, 2017

Re: Elewacja drewniana

Post by borys_waw » Sat 27 Jan, 2018

No tak słyszałem, choć mi też trudno w to uwierzyć, dlatego pytam,.
Jasne że jak trzeba będzie to zaimpregnuję czymś przed ułożeniem desek, ale może jednak nie trzeba ;-) ?

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Elewacja drewniana

Post by majek85 » Sun 28 Jan, 2018

w Norwegii niektóre domy mają taką elewacje i rzeczywiście nie są malowane/konserwowane. Z drewnem nic sie nie dzieje (ok. 10lat miała elewacja przy której pracowałem) tyle że mi osobiście nie podoba się to "starzenie drewna" drewno ciemnieje/szarzeje

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Elewacja drewniana

Post by zbiegusek » Sun 28 Jan, 2018

Muszę przyznać, że mnie się najbardziej podobają "czarne" budynki drewniane. (Zaraz po kolorowych norweskich domach.) Nie wiem, jak to robią - sąsiad smarował swoją stodołę przepracowanym olejem z ropą chyba :) Ja dałem Altaxa ciemny brąz na deski zielone od Kuprafunga. Mnie się podoba... :)

borys_waw
Posts: 21
Joined: Tue 19 Dec, 2017

Re: Elewacja drewniana

Post by borys_waw » Sun 28 Jan, 2018

Podeślij jakąś fotkę :wink:

Dostałem dziś od znajomego informację że modrzew syberyjski niestety nie lubi cienia.
Hmm... nie wspomniałem na początku że chałupa w zasadzie będzie stała w lesie.
Coś myślę że jeszcze mogę zmienić zdanie :)

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Elewacja drewniana

Post by zbiegusek » Tue 30 Jan, 2018

Postaram się. :)

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Elewacja drewniana

Post by majek85 » Thu 01 Feb, 2018

coś takiego?
http://w265620-gautefallsentralen.php5. ... %C3%B8.jpg
https://sdc.novasol.com/pic/600/n35/n35350_main_01.jpg
to jest farba olejna czarna:) dostępna na olx lub ebay lub poprosić aby ze skandynawii ktoś przywiózł

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Elewacja drewniana

Post by zbiegusek » Thu 01 Feb, 2018

No piękne, piękne... :) Mój efekt bardziej jest zbliżony do tego mniejszego zdjęcia. A przynajmniej tak wygląda.
Swoją drogą piękne wykończenie szczytu dachu w tym nibybliźniaku z bali. :)



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe dla domów pasywnych o konstrukcji drewnianej”