czym ogrzewać dom szkieletowy?

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
jacol3500

czym ogrzewać dom szkieletowy?

Postautor: jacol3500 » wt 12 sie, 2014

Witam mam pytanie czy opcja :piece akumulacyjne oraz ogrzewacz pojemnosciowy wody dzialajace w II taryfie bedzie dobrym rozwiazaniem do domu parterowego o powierzchni 110mkw?

Awatar użytkownika
bceuropa
Kontaktowanie:

Re: czym ogrzewać dom szkieletowy?

Postautor: bceuropa » ndz 31 sie, 2014

Czym chcesz :), choć ja ze względu na właściwości drewna w tym niską akumulacyjność oraz ocieplenie ścian wełną (razem 35cm ściany i 45 stropy) która ma również bardzo niską akumulacyjność cieplną, u siebie robię instalację grzejników konwektorowych wspieraną przez kominek z płaszczem wodnym. (grzejniki konwektorowe wodne z wbudowaną grzałką elektryczną). Całość wspomagana przez panele fotowoltaiczne.

Koszt podobny jak każdej innej instalacji. Oszczędności inwestuję w panele (plus bilansowanie półroczne z dostawcą). Oczywiście należy wziąć pod uwagę energetykę domu. Moja konstrukcja ma 21kWh/m2/rok i jest to niejako warunek powodzenia takiej instalacji i w ogóle ogrzewania prądem. Jednym słowem nie chcę nic co długo się nagrzewa i równie długo oddaje to ciepło jak np ogrzewanie podłogowe, które w domu z drewna jest dość często błędnym wyborem.

Oznacza to, że w bardzo krótkim czasie (5-7 min) dogrzewam głównie powietrze a nie ściany i podłogę, a ciepła nie wytracam zbyt szybko. Ogrzewanie jest selektywne w każdym pokoju z kilkoma czujnikami, które automatycznie zmniejszają nastawy temperatury gdy nie nikogo w domu/pokoju lub całkowicie ją odłączają gdy otworze np okno.

Pozdro.
10 lat CEO w firmie budowlanej na południu Europy, w tym 3 lata w eco-building. Od 2 lat szef i strateg SEO w Onet. Ot taka mała zmiana branży :) Teraz czas na budowę dla siebie. Jak? Wybór to wynik doświadczeń - czyli oczywiście szkieletowo :)

woomaa

Postautor: woomaa » pn 01 wrz, 2014

Możesz podać jakiegoś linka do tych grzejników? Też mam mieć 35 cm wełny plus 20 cm w dachu i płyty PIR i też chcę grzać prądem. Do tej pory rozpatrywałem tylko zwykłe konwektory.

Awatar użytkownika
bceuropa
Kontaktowanie:

Postautor: bceuropa » wt 02 wrz, 2014

10 lat CEO w firmie budowlanej na południu Europy, w tym 3 lata w eco-building. Od 2 lat szef i strateg SEO w Onet. Ot taka mała zmiana branży :) Teraz czas na budowę dla siebie. Jak? Wybór to wynik doświadczeń - czyli oczywiście szkieletowo :)

woomaa

Postautor: woomaa » śr 03 wrz, 2014

Dzięki. Nie miałem pojęcia że takie hybrydy istnieją. Będę musiał się im przyjrzeć dokładniej.

Kalina

Postautor: Kalina » pt 05 wrz, 2014

My z mężem w naszym nowym domu planujemy zastosować takie samo rozwiązanie, o jakim pisał wcześniej mój poprzednik tj. grzejniki konwektorowe, kominek z płaszczem wodnym oraz panele fotowoltaiczne. Widać taki sposób ogrzewania zyskuje na popularności. Mam nadzieje, że to się sprawdzi i w domu będzie ciepło.

sikora250
Kontaktowanie:

Postautor: sikora250 » wt 30 wrz, 2014

Mieszamy w domu szkieletowym drewnianym. To dom ciepły. Ogrzewamy gazem i płacimy małe rachunki. Też mamy kominek na drewno- ciepło wchodzi do pokoi przez takie "miejsca" pod sufitami- podmuch ciepłego powietrza. Warto mieć domy z drewna całoroczne- warto!

matiszati

Postautor: matiszati » śr 06 maja, 2015

Hybrydy już od dawna na rynku można dostać. Teraz ceny spadają bo stał się to pewien standard. Kociol.net ze swojej oferty zostawił właśnie tylko te.

Awatar użytkownika
Ronald

Postautor: Ronald » pn 10 kwie, 2017

W przypadku takiego rodzaju domu dobrze jest pomyśleć o ogrzewaniu, które będzie jednocześnie odpowiednio ekonomiczne, ale i skuteczne. Ja osobiście mogę polecić system Feelco, który świetnie sprawdza się w tym przypadku. Jest to ogrzewanie nadmuchowe nowej generacji i polega ono na sterowaniu temperaturą powietrza w domu. Feelco sprawia więc, że zarówno w zimie jak i w lecie będzie można cieszyć się właściwymi warunkami i będzie nam się mieszkać bardzo przyjemnie. Cały system jest niezawodny i nie ma z nim żadnych problemów, więc jest to kolejny argument za tym, by się na niego zdecydować.

maksym

Postautor: maksym » śr 19 kwie, 2017

Witam, planuję w przyszłym roku budowę domu szkieletowego o pow. 120m2 z poddaszem użytkowym.
Najbardziej nurtującym mnie tematem jest temat ogrzania takiego domu.
Na początku myślałem o gazie ale teraz chciałbym to zastąpić ogrzewaniem elektrycznym (podłogowe na dole + grzejniki konwektorowe na poddaszu).
Oprócz tego chciałbym dołączyć rekuperator.
Czy ktoś korzysta z takiego rozwiązania i może podpowiedzieć/doradzić czy to dobre i ekonomiczne rozwiązanie.

Bob

Postautor: Bob » czw 11 maja, 2017

Ja zdecydowałem się na podłogówkę na dole + przewymiarowane grzejniki na górze, wszystko zasilane elektrycznym buforem ciepła grzanym w II taryfie. Docelowo planuję wspomaganie fotowoltaiką. Czy będzie dobrze okaże się po następnej zimie.

maciek233

Postautor: maciek233 » pn 22 maja, 2017

ogrzewanie podłogowe będzie najlepsze.

Awatar użytkownika
poston

Postautor: poston » czw 29 cze, 2017

Trochę mnie dziwi tyle propozycji elektrycznego ogrzewania, myślałem, że to jest jeden z tych droższych systemów. Gazowy i podłogowy bym zrozumiał, więc w czym w takim razie elektryczne jest lepsze do domu szkieletowego od innych?

majek85

Postautor: majek85 » sob 01 lip, 2017

podłogowy??? prosty elektryczny(klima, konwektory, bufor 500-1000L+II taryfa) na etapie inwestycji jest najtańszy, użytkowanie późniejsze jest droższe, ale różnica w cenie montażu i tak może wyjść na plus. Nie każdy ma dostęp do gazu na działce (zbiorniki na gaz to jakiś absurd) lub też niechce go mieć i też swoe kosztuje, koszt przyłacza,projektu itp. droższy elektryczny (pompa ciepła) jest droższy na etapie inwestycji potem użytkowanie jest najtańsze, czy się zwróci koszt montażu zależy od użytkownika. Niema tu znaczenia że to dom szkieletowy, poprostu ludzie zaczynają myśleć a nie jak dotychczas byli palaczami na pełny etat we własnym domu , przy okazji trując sąsiadów smogiem z komina

Awatar użytkownika
Mantis

Postautor: Mantis » czw 27 lip, 2017

@majek85 - naprawdę trudno się z Tobą nie zgodzić.

Też wydaje mi się, że montowanie przy domach zbiorników na gaz, jest raczej średnim rozwiązaniem - nie wygląda to estetycznie, a z tego co kojarzę, konieczne jest uiszczanie opłat za wypożyczenie takiego zbiornika. Pompy ciepła są zdecydowaną przyszłością. Sam mam pompę bezpośredniego odparowania i służy mi już dłuższy czas. Skorzystałem z produktu polskiej firmy Fonko, mogę więc liczyć na niskie koszta eksploatacji oraz wygodne sterowanie całym systemem choćby przy pomocy ekranu dotykowego, będącego elementem instalacji. Nie wiem dlaczego ludzie obawiają się takich inwestycji. Zgodzę się z tym, że trzeba wydać na samym początku nieco więcej niż w przypadku ogrzewania węglem, czy gazem, ale nie da się ukryć, że dzisiejsza technologia pozwala na zwrócenie się wszystkich kosztów naprawdę szybko. A do tego pompy ciepła działać mogą bezproblemowo wiele lat. Jak dla mnie wybór jest tutaj jasny. Co do firmy Fonko, to łapcie w Necie - może komuś się przyda.

zgubiony

Postautor: zgubiony » pn 31 lip, 2017

a czy do ogrzewania "kanadyjczyka" nadaje się gaz? I w ogóle jak w takim domu wygląda sprawa wentylacji grawitacyjnej? Może być zastosowana wentylacja grawitacyjna w połączeniu z ogrzewaniem gazowym? Czy lepiej jest zainwestować w rekuperację? Czytałam, że nie zawsze wentylacja grawitacyjna jest wystarczająca dla urządzeń gazowych i zastanawiam się jak to się ma do "kanadyjczyków".

zbiegusek

Postautor: zbiegusek » pn 31 lip, 2017

Do kanadyjczyka nadaje się wszystko. Kwestia możliwości i oczekiwań. W Kanadzie palą głównie ropą i gazem ziemnym na przykład. ;)
Obecnie każdy źródło ciepła spalające cokolwiek powinno mieć własną czerpnię powietrza i - najlepiej - zamkniętą komorę spalania.

jacus

Postautor: jacus » sob 12 sie, 2017

a ktoś z Was stosuje pellet do ogrzewania??

zbiegusek

Postautor: zbiegusek » wt 22 sie, 2017

Ja. To znaczy jeszcze nie ma domku, w którym będę, ale zamierzam właśnie taki kominek hybrydowy wstawić.
Ma zamkniętą komorę spalania, pełną automatykę, można wybrać wersję powietrzną lub z płaszczem wodnym (tę zastosuję - będzie grzać podłogówkę i CWU) i co najważniejsze - można również palić normalnie drewnem jak w normalnym kominku.

Zbyszek1974

Postautor: Zbyszek1974 » wt 22 sie, 2017

Czy ktoś może podać z własnego doświadczenia przykładowe koszty ogrzewania elektrycznego kotłem elektrycznym z zasobnikiem wody zasilanym w II taryfie? Dom o powierzchni 100-140m2.

majek85

Postautor: majek85 » wt 22 sie, 2017

Zbyszek takie dane mogą mieyć się nijak do Twojego domu, mogą się różnić nawet o 200%, kalkulator w dłoń i sobie oblicz dla siebie:) każdy dom jest inny ma inne zapotrzebowanie na ciepło

jacus

Postautor: jacus » pt 06 paź, 2017

zbiegusek pisze:Ja. To znaczy jeszcze nie ma domku, w którym będę, ale zamierzam właśnie taki kominek hybrydowy wstawić.
Ma zamkniętą komorę spalania, pełną automatykę, można wybrać wersję powietrzną lub z płaszczem wodnym (tę zastosuję - będzie grzać podłogówkę i CWU) i co najważniejsze - można również palić normalnie drewnem jak w normalnym kominku.

A jaki pellet będziesz stosował?? Masz jakiegoś lokalnego dostawcę??

zbiegusek

Postautor: zbiegusek » pt 06 paź, 2017

Helou!
W okolicach nie ma producenta pelletu, więc będę korzystał albo z Barlinieckiego (do kupienia również u dostawcy/producenta kominka hybrydowego) albo z jakiegoś noname spod Torunia, który jest w ofercie lokalnego składu drewna Woody. Awaryjnie planuję kupować w markecie.
Paliwo będzie mieszane - gdy jesteśmy w domku (i nam się chce;) ), to palimy własnym drewnem, a jak nie, to nie (czyli wtedy idzie pellet).
W buforze ciepła chcę mieć jeszcze grzałkę elektryczną zasilaną z solarów i awaryjnie z sieci. O! Taki mam plan! ;)

ptys

Postautor: ptys » pt 13 paź, 2017

a można taki dom z drewna ogrzewać gazem?? Zastanawiam się czy to ma jakieś znaczenie z czego jest wybudowany dom.

zbiegusek

Postautor: zbiegusek » pt 13 paź, 2017

Źródło ciepła nie ma większego znaczenia. Ważniejszy jest sposób grzania, a to zależy od indywidualnych preferencji i okoliczności.
Zasadniczo domek drewniany ma mniejszą bezwładność cieplną więc i łatwiejszą regulacyjność. Jeżeli to pożenić z indywidualnymi preferencjami, to łatwiej jest szukać (dopasować) właściwego źródła ciepła.

Wróć do „Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”