Ogrzewanie w kandyjczyku

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Kiela

Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by Kiela » Fri 07 Jan, 2005

Podstawowe pytanie.
Jakiego rodzaju ogrzewanie wybrac dla kanadyjczyka ?
1. Elektryczne (jako standard oferowany przez niektóre firmy budujace kandyjczyki),
2. Konwencjonalne na gaz (np kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny c.o i c.w.u),
3. Konwencjonalna kotłownia weglowa - z góry odpada ponieważ majac ciepły ekologiczny dom nikt nie chciałby "paprac" sie w węglu i popiele !! :!:
4. olejowe - chba za drogie ?

Co lepiej wybrac nie przepłacajac w przypadku zastosowania rekuperatora i kominka (kominek powiedzmy rozpalany okresowo jako przytulny "bajer" a dodatkowo wspomagający ogrzewanie) + dodatkowo system solarny, który bedzie wyłącznie używany w okresie letnim do przygotowania c.w.u dla całej rodziny ? :?:


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 09 Jan, 2005

Mając możliwość podłączenie się do gazu - wybrałbym gaz.
Elektryczne jest najtańsze w montażu. Dlatego też wiele firm wykonawczych tego typu ogrzewanie oferuje, gdyż cena domu wydaje się być niższa - bez wysokich kosztów instalacji, kotłów itp. Później jednak, już w eksploatacji, ogrzewanie elektyczne do najtańczych nie należy.
Jeżeli kominek to z rozprowadzeniem ciepła - zawsze można, podczas palenie kominkiem, wyłączyć ogrzewanie i ... zaoszczędzić trochę grosza. A koszty samego rozprowadzenia są minimalne.

Guest

Post by Guest » Sun 09 Jan, 2005

Dziękuję za radę.

Jest Pan kolejną osobą, która utwierdziła mnie do ogrzewania gazowego.
Chyba już nie będę się zastanawiać.
:wink:

Dobo
Posts: 2
Joined: Tue 16 May, 2006
Location: Łódź

Post by Dobo » Wed 17 May, 2006

A czy pompa cieplna nadaje się do ogrzania dom szkieletowego??
Myśleliśmy o pompie wspomaganej solarami, by w okresie letnim nie dokładać do rachunków za prąd ksztów obsługi pompy. Ale czy takie rozwiązanie nadaje się do takich domów?? Z tego co się orientowaliśmy to wielu odradza ogrzewanie gazem z powodu niestabilności rynku, olejowe też odpada. Więc co pozostaje - elektryczne, na paliwo stałe?? Napewno jeszcze mało wiemy, chcemy właśnie temat zgłębić dokładnie i wybrać w miarę najbardziej ekonomiczne źródło ogrzewania.

markus4
Posts: 3
Joined: Thu 04 Jan, 2007
Location: KATOWICE

Post by markus4 » Thu 04 Jan, 2007

mój znajomy w częstochowie grzeje tylko kominkiem i sprawdza się doskonale

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 04 Jan, 2007

Dobo wrote:A czy pompa cieplna nadaje się do ogrzania dom szkieletowego??
Jak najbardziej, ale w przypadku szkieletu trzeba bardzo dokladnie sprawdzic warunki do montazu, jak rowniez przewidziec odpowiednie rozprowadzenie ogrzewania.

a tak na marginesie...
Wbrew pozorom ten sporo wiekszy wydatek na pompe ciepla moze sie okazac w przebiegu czasu o wiele tanszy niz jest to zakladane. Istota jest tu zewnetrzne zrodlo zasilania, jakim jest prad konieczny do zasilania sprezarki. Z pomoca idzie nam kontrolowana cena energii elektrycznej i taryfa nocna.
W przypadku pozostalych zrodel (gaz, wegiel itp.) ceny sa rynkowe i juz niejednego zaskoczyly.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 05 Jan, 2007

Z pomoca idzie nam kontrolowana cena energii elektrycznej i taryfa nocna.
W przypadku pozostalych zrodel (gaz, wegiel itp.) ceny sa rynkowe i juz niejednego zaskoczyly.
greyg - i tu się mylisz
tak ceny energii elektrycznej jak i gazu są regulowane!!!!

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 05 Jan, 2007

Nie chce mi sie rozpisywac w szczegolach. Najprosciej zerknac na portale finansowe, gdzie sa notowania nosnikow energii w dlugim okresie czasowym.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 05 Jan, 2007

bo i nie ma co się wdawać w szczegóły
podałeś błedną informację , a ja ją tylko sprostowałem
CENY GAZU I ENERGII ELEKTRYCZNEJ SĄ REGULOWANE

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 05 Jan, 2007

Slusznie poprawiles mnie, biorac sprawe literalnie zapisow regulatora. Poniewaz od 1999 nastapilo sporo zmian w tej kwesti, nalezy szczegolnie zwrocic uwage na wzrost cen poszczegolnych nosnikow energii.

Wracajac do tematu, to dobrze obrazuje to osiedle, na ktorym mieszkam. Duzo osob posiadajacych tylko piece na gaz ziemny wraca do wegla. Sa tez tacy, ktorzy przez te 20 lat zaliczyli rowniez olej opalowy. Z wsystkich tych nosnikow najmniejszy wzrost zaliczyla energia elektryczna.

TeoS
Posts: 8
Joined: Thu 18 Jan, 2007

Post by TeoS » Fri 19 Jan, 2007

My zainstalowalismy 2 pompy ciepla - jedna ogrzewa dom druga tylko wode uzytkowa. Ubiegloroczna zima byla doskonalym sprawdzianem - bylo cieplutko. Kosztow jeszcze nie moge porownac poniewaz jednoczesnie zmienilismy taryfe na 2 fazowa, ale jak do tej pory koszty niewiele wzrosly.
Poprzedni dom (tez w szkielecie drewnianym) ogrzewany byl kominkiem z rozprowadzeniem ciepla. Wystarczalo to spokojnie na ogrzanie domu nawet zima. Jest tylko jeden minus - jesli przez caly dzien wszyscy sa w pracy, zima dom sie mocno wychladza.
Teraz mozna rozwazac ogrzewanie peletami w systemie tygodniowego podawania masy.

No i warto pomyslec o rekuperacji ciepla.

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Sat 17 Jan, 2009

Zamarzliscie na tym forum? Czy jak? :lol: :lol:
Nic sie nie dzieje.....
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Tue 20 Jan, 2009

Ja ogrzewam cały dom tylko kominkiem i jestem zadowolony. Owszem są też tego minusy - po powrocie z pracy do domu w domujest chłodniej. Ale kanadyjczyk ma małą bezwładność cieplną więc - szybko się nagrzewa. Wciągu 1 godziny - przy ogrzewaniu kominkiem temp. podnosi się o ok. 2 stopnie.
Co do ogrzewania kominkiem to są moim zdaniem 2 kluczowe sprawy:
1. Dobry wkład
2. Dobrze wykonana obudowa kominka
pozdrawiam

mateo
Posts: 8
Joined: Sat 17 Jan, 2009

Post by mateo » Wed 21 Jan, 2009

Ja mam domek 110mkw i piecyk 17KW, w zimie głowice ustawione na 3 (6 stopni) a woda na piecy 40 stopni a w domu ciepło, czasami aż za gorąco. Chyba za mocny piecyk ale słabszych nie było.

snow
Posts: 16
Joined: Tue 20 Jan, 2009
Location: Nysa / Wrocław

Post by snow » Wed 21 Jan, 2009

Witam ja poraz pierwszy na tym forum. Wraz z żoną jesteśmy przed wyborem i wybudowaniem domu w systemie szkieletowym i zastanawiamy sie nad wyborem ogrzewania - zastanawiamy się za polączeniem kominka z plaszczem wodnym wspomaganym przez solary (zbiornik 300litrów i 2 nagrzewnice) dodatkowo chcialbym podłączyc układ streujący który by przekierowywał np. cieplą wode z kolektorów do kaloryferów w czasie dluższej naszej nieobecnosci (czy ktos moze spotkal sie z takim sterownikiem lub układem??)

Co o takim sposobie ogrzewania myslicie ??

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 24 Jan, 2009

:cool: polecam elektryczne mimo wszystko ...u mnie sprawdza sie od 98r... dobrze wykonane izolacje scian i stropow...i nie jest wcale tak drogo jakby sie powszechnie wydawalo a ,o komforcie uzytkowania tego typu ogrzewania to juz nie wspominam...

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 24 Jan, 2009

No, my wstawilismy elektryczne, choc pradek podrozal i zastanawiamy sie, jakie ceny nam wyskocza, plus - i to w przyszlosci - dobry piec z DGP.
Mozesz napisac, jak ogrzewasz elektrycznie, troche szczegolow, jak masz posustawiane parametry itp.?

biczu
Posts: 10
Joined: Wed 17 Dec, 2008

Post by biczu » Mon 26 Jan, 2009

Ja wybiore piec z podajnikem na pellet,dodatkowo w okresie woisennym i jesiennym kominek z płaszczem wodnym.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 26 Jan, 2009

:idea: jesli chodzi o ogrzewanie elektryczne to pracuje u mnie 7 grzejnikow o lacznej mocy 7,5kw regulowane sterownikiem umieszczonym w salonie(uklad pomieszczen jest otwarty z wylaczeniem lazienki,wc i sypialni)kazdy na oddzielnym obwodzie.Znajomy kolega elektryk zastowal mi stycznik elektromagnetyczny w rozdzielni ktory rozdziela przeplyw pradu na poszczegulne fazy.temperatura dzienna ustawiona na 22.5 stopnia a temp.nocna 19stopni.powierzchnia 80m2-jesli chodzi o koszty to nigdy nie przekraczam 200zl (uwzgledniajac podgrzewanie wody uzytkowej)Zaznaczam jednak iz w stropodachu mam 30cm welny ulozonej krzyzowo i jako wykonawca wszelkie izolacje mam wykonane perfekcyjnie, okna drewniane-i jest to podstawa jesli bierzemy pod uwage taki sys.ogrzewania... :!:
Biorac pod uwage koszty instalacji takiego systemu i wiele innych jeszcze czynnikow czysto ekonomicznych moge powiedziec ze w szkieletowym budownictwie jest to dobre rozwiazanie.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 26 Jan, 2009

U mnie to ma ruszyc w najblizszy weekend
Mam pow. uzytkowa ok. 100 m kw i 10,25 kW w 9 grzejnikach regulowanych sterownikiem-centralka do sterowania dwoma strefami, dzienna (21 st.) i nocna (19)
Na stropie mam 25 cm welny ulozonej krzyzowo, mam rowniez 25 cm ocieplenie scian. Okna jednak plasikowe, choc z troche wyzszej polki.
Bede mial dwa bojlery do cieplej wody - elektryczne 50 i 100 l, kazdy o mocy max 2 kW, reszta na zarowkach enegooszczednych, ze sie tak wyraze...no i zastanawiam sie, jak na tym wyjde za prod i w postaci ogrzania domostwa

Moge i wstawie choc dopiero w koncu lata, b. dobry piec na drewno lub kominek - z DGP

Robs
Posts: 1
Joined: Tue 27 Jan, 2009

Post by Robs » Tue 27 Jan, 2009

Witam
Jestem w trakcie budowy domu drewnianego a konkretnie w trakcie wykonywania ocieplenia wewnątrz (zewnętrzne zrobione - styropian 8cm na drewnianych listwach ze szczeliną 2cm, pokryty siatką i klejem)
Jedną warstwę wełny 15cm mam już ułożoną na 97% domu (3% to pomieszczenie gospodarcze ściany i sufit) dzisiaj założyli mi drzwi ale do tej pory były tymczasowe z 5cm szczelinami u góry i na dole więc wiaterek i zimno miało którędy się wedrzeć. Pomimo iż na etapie wylewki przygotowałem rurki do CO to obecnie wykorzystuję do ogrzewania tylko kominek stalowy o mocy max. 16kW (nominalna ok.12kW) i dochodzę do wniosku że to w zupełności wystarcza. Załadunek kominka robię 2x na dobę (rano i wieczorem). Realne (dokuczliwe) wychłodzenie następuje po 24 godz. braku dokładania do kominka. Będę teraz zakładał drugą warstwę wełny - na ściany po 5cm a na dach i ostatnią kondygnację 10cm, dołożę rekuperator z odzyskiem ciepła do 85%, rozprowadzę DGP i to powinno zapewnić komfort mieszkania. Jeżeli uruchomię CO (gazowe) to chyba bardziej dla wygody aby nie trzeba było dokładać codziennie do kominka niż dla potrzeby ciepła a jak na razie gdy będę wyjeżdżał na dłużej to włączę 2-3 grzejniczki o łącznej mocy max. 6kW i to powinno wystarczyć na utrzymanie minimalnej temperatury w domu (spodziewam się ok 15-17 stopni)
aha domek to 100m kw. pow użytk.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 28 Jan, 2009

:smile: niema sie co stresowac ...

User avatar
CocoChanels
Posts: 17
Joined: Sat 27 Jun, 2009
Location: France

Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by CocoChanels » Wed 15 Jul, 2009

mam pytanie czy ktos z Pañstwa móg³by mi poleciæ porz±dny piec elektryczny do ogrzewania domu wody dla domku 104m? W naszym domku podstaw± ogrzewania bedzie kominek z p³aszczem wodnym, jednak do wody i ewentualnie awaryjnego ogrzewania chcemy piec elektryczny.
Bêdê wdziêczna za rady dotycz±ce firmy b±d¼ konkretnego pieca
Dziekujê i pozdrawiam

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Thu 14 Mar, 2013

Planuję budowę kanadyjczyka 110m - chcę ocieplić wełną: 15cm w konstrukcji + 15cm na osb pod tynkiem mineralnym. Ciągle zastanawiam się nad ogrzewaniem. Do wyboru mam węgiel, gaz płynny i prąd. Z czytania w sieci wynika mi że konwektory plus coś do CWU powinny wyjść dość tanio (w okolicach 1500-2000 rocznie) czy może ktoś z konwektorami się wypowiedzieć na temat kosztów? Bez sensu byłoby chyba kłaść CO przy takiej cenie.

bóbr
Posts: 11
Joined: Sat 22 Oct, 2011
Contact:

Post by bóbr » Fri 15 Mar, 2013

Jak już to pomyśl nad infrapanelami.
Najmocniejszy to raptem 900W. Mam dwa takie i dają radę, oprócz tego grzeje kominkiem + DGP.
Pozdrawiam

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Fri 15 Mar, 2013

U mnie nie będzie kominka, jedynie jakiś prosty piecyk na drzewo typu koza do CWU w małej kotłowni jak już.

falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by falra » Sun 26 Apr, 2015

Witam, a mam jeszcze pytanie dotyczace ogrzewania.
Sam buduję domek parterowy ok max 70 m2 i zastanawiam sie nad tanim systemem ogrzewania centralnego. Koszt budowy CO z piecem na eko groszek z całą instalacja to z tego co czytałem to ok 20 -30 tys i szukam czegoś tańszego. Zastanawiałem się nad ogrzewaniem elektrycznym (bo to akurat moge sam zrobic) i tylko zastanawiam sie czy dodatkowo nie zalozyć kominka z rozprowadzeniem cieplego powietrza poprzez poddasze ktore nie bedzie uzytkowe tylko co najwyzej do przechowywania rupieci. Czy to prawda ze przy rozprowadzeniu cieplego powietrza brudzą sie sufity?
Sciany beda ocieplone 15 cm + 5 na ruszcie +GK a w miejscach łazienka i kuchnia OSB i GK, a na zewnątrz OSB i10 cm wełny + tynk, strop 25 cm wełny + OSB a dach pokryty tylko osb i papa w pozniejszym terminie blachodachówka. Całość oczywiście paroizolacja i wiatroizolacja.
Czy w pozniejszym uzytkowaniu opłaca sie wydać 30 tys na piec z instalacją czy lepiej ogrzewanie elektryczne + kominek a moze wystarczy tylko elektryczne?

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by woomaa » Sun 26 Apr, 2015

Ja poszedłem w izolacje i okna energooszczędne. 120m2 tylko konwektory i nawiew powietrza z gwc dwoma kratkami po jednej na kondygnację. Zima dmuchało stałe +4* ale nie grzałem jeszcze no i gwc na razie tylko ma 20m, docelowo bedzie 60cm i powinno dmuchać +7*. U okna to 0,8 ściana ma 0,13. Dach 0,14. OZC mam na poziomie 30kwm2/rok.

falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by falra » Sun 26 Apr, 2015

jakie konwektory polecacie? jakiej firmy i jakiej mocy do pomieszczenia 35 m2, 16 m2, 8 m2?

falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by falra » Sun 26 Apr, 2015

a co sądzicie o ogrzewaniu Eco Partner lub Vega-Heizungen?

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by woomaa » Sun 26 Apr, 2015

Kupiłem marketów po 49 zł. bo na lepsze nas teraz nie stać. Pewnie ta prowizorka trochę wytrzyma :)

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by majek85 » Sun 26 Apr, 2015

oblicz najpierw OZC i wtedy dobierz ogrzewanie, do tak małego dobrze izolowanego domu, myśle że ogrzewanie elektryczne w zupełności wystarczy, proste obliczenia możesz zrobić na stronie cieplowlasciwe.pl

falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by falra » Tue 28 Apr, 2015

woomaa wrote:Ja poszedłem w izolacje i okna energooszczędne. 120m2 tylko konwektory i nawiew powietrza z gwc dwoma kratkami po jednej na kondygnację. Zima dmuchało stałe +4* ale nie grzałem jeszcze no i gwc na razie tylko ma 20m, docelowo bedzie 60cm i powinno dmuchać +7*. U okna to 0,8 ściana ma 0,13. Dach 0,14. OZC mam na poziomie 30kwm2/rok.
Witam, obliczalem sobie tak wstepnie OZC i mi wychodzilo 90 kWh/m2 *rok przy ociepleniu scian 20 cm w scianach i 15 na zewnatrz a do tego strop 25 cm a podloga na 20 cm styropianu.
Klasa srednioenergooszczedna C a zapotrzebowanie na 2,2 kW mocy.
Jak to obliczales ze wychodzilo ci 30 kWm2/rok?

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by woomaa » Tue 28 Apr, 2015

Zleć OZC fachowcowi. Na muratorze jest np. użytkownik Asolt. Ja mam ściany tak samo jak ty, ale podłogę nad pustką i w niej 27cm wełny 0,33. Do tego okna i drzwi cieplejsze niż normalnie. Programy demo mają ograniczenia.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by Wojciech Nitka » Tue 28 Apr, 2015

Też wykonujemy różne usługi:
- badania termowizyjne,
- charakterystykę energetyczną budynku,
- świadectwa energetyczne,

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by woomaa » Tue 28 Apr, 2015

Tym bardziej polecam zlecić to fachowcowi.

falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by falra » Tue 28 Apr, 2015

a co w ogóle sadzicie o ogrzewaniu panelami IR Vega-Heizungen lub Eco Partner.
Czy w szkieletowcu gdzie nie ma co kumulowac cieplo bo budynek sam w sobie jest izolacją warto instalować takie panele?
Czy lepiej postawic na ogrzewanie powietrza konwektorami?

User avatar
tal
Posts: 36
Joined: Sun 18 Oct, 2015

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by tal » Wed 28 Oct, 2015

I ktoś ostatecznie zdecydował się na panele IR ?
A jak myślicie, czy pompy ciepła to wydajna opcja jeżeli chodzi o ogrzewanie domku drewnianego?

star
Posts: 58
Joined: Mon 19 Oct, 2015

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by star » Wed 28 Oct, 2015

Myślę,że w tym przypadku o wiele korzystniejsze będzie ogrzewanie domu gazem . Sam porównałem sobie wcześniej kilka opcji ogrzewania i ogrzewanie gazowe jest dość tanie oraz nie trujesz środowiska. Możesz je podłączyć nawet jeśli nie masz łączności z siecią. Taki zbiornik może Ci dostarczyć na przykład Amerigas. Tutaj są szczegóły; http://www.amerigas.pl/pl/gaz-dla-domu.html
::)

User avatar
tal
Posts: 36
Joined: Sun 18 Oct, 2015

Re: Ogrzewanie w kandyjczyku

Post by tal » Wed 28 Oct, 2015

Dzięki.
A jakie są koszta eksploatacji?



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”