ogrzewanie kanadyjczyka

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
tapi
Posts: 25
Joined: Sat 08 Dec, 2007
Location: warszawa

ogrzewanie kanadyjczyka

Post by tapi » Tue 18 Dec, 2007

powiedzcie mi czy ogrzewanie kanadyjczyka elektrycznie nie zrujnuje budrzetu domowedo wiecie rachunki za prad. moze macie jakies doświadczenia poradzcie cos


tapi
Posts: 25
Joined: Sat 08 Dec, 2007
Location: warszawa

q

Post by tapi » Tue 18 Dec, 2007

mam zamiar budować z TOP-BUDEM

pike22
Posts: 20
Joined: Tue 04 Sep, 2007

Re: ogrzewanie kanadyjczyka

Post by pike22 » Mon 31 Dec, 2007

tapi wrote:powiedzcie mi czy ogrzewanie kanadyjczyka elektrycznie nie zrujnuje budrzetu domowedo wiecie rachunki za prad. moze macie jakies doświadczenia poradzcie cos
Słysząc "ogrzewanie prądem" większość łapie sie za głowę, ale w pewnych warunkach jest to ekonomicznie uzasadnione. Na ten sam domek, koszt instalacji elektrycznej (przyzwoite grzejniki konwektorowe, okablowanie + robocizna) wyniesie 4-5 tys., a na instalacje wodną CO (kocioł na gaz/ekogroszek, rury, grzejniki + robocizna) trzeba przyjąć min. te 20 - 30 tys.
Dobrze, jeśli decydując się na "elektrykę" bierzesz pod uwagę instalację wentylacji mech. z rekupereatorem, a izolacją w ścianie zewnętrznej będzie coś więcej niż standardowe 15 cm wełny mineralnej.

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Fri 04 Jan, 2008

Dom 90m2. Miesięcznie koszty ogrzewania przy temperaturach nie przekraczających -20 - 400zł. Najważniejsze aby nie zmieniać często temperatury, bo przy częstych zmianach, gdy dopiero testowałem wszystko, to mogło delikatnie nadszarpnąć budżet. Przypuszczam, że gdybym często zmianiał teraz temperaturę to koszt miesięczny byłby ok 800 - 900zł. No ale trzeba odcierpieć swoje zanim dojdzie się do konsensusu. Temperatura w domu utrzymuje się na całkiem przyzwoitym poziomie, bynajmniej jak dla mnie.
Pozdrawiam.

pike22
Posts: 20
Joined: Tue 04 Sep, 2007

Post by pike22 » Fri 04 Jan, 2008

piko wrote:Dom 90m2. Miesięcznie koszty ogrzewania przy temperaturach nie przekraczających -20 - 400zł. ...
A możesz bardziej sprecyzować. To miesięczny koszt wszystkiego co w domu "na prąd" czy faktycznie tylko koszt ogrzewania?
Ogrzewasz konwektorami, masz piece akumulacyjne, czy może podłogówkę? Jaka masz taryfę w ZE (licznik jedno czy dwutaryfowy)? Co z wentylacją (grawitacyjna, mechaniczna, czy mech. + reku)?
pozdrawiam

toboro
Posts: 49
Joined: Sun 10 Sep, 2006

Post by toboro » Fri 04 Jan, 2008

ogrzewanie gazowe wydaje mi się zdecydowanie lepsze a koszt kocioł dwufunkcyjny plus kaloryfery nie powinien przekroczyć 10 tyś

annika
Posts: 36
Joined: Fri 16 Nov, 2007

Post by annika » Fri 04 Jan, 2008

Przy takich samych parametrach domku, tzn. ok. 90 m2, użytkowe poddasze, myślimy o kominku z rozprowadzeniem (chyba nawiew), oraz konwektorowych grzejnikach elektrycznych, jako dodatek, a w łazienkach podłogowe na prąd. Kiedyś-tam może solary... Z przeczytanych juz opinii wniosek, ze przygotowanie drewna na zimę do kominka wychodzi taniej (i przyjemniej) niż tylko prąd, czy gaz. Co do podłogowego, na forum wile różnych opinii. Zależy chyba, jaka podłoga. Przy takim metrażu, chyba nie kalkuluje się zbyt droga inwestycja w instalację co i cw? Też jestem ciekawa opinii, bo spotkanie w tej srawie tuz, tuz...:) Pozdrawiam!

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Sun 06 Jan, 2008

pike22 wrote:
piko wrote:Dom 90m2. Miesięcznie koszty ogrzewania przy temperaturach nie przekraczających -20 - 400zł. ...
A możesz bardziej sprecyzować. To miesięczny koszt wszystkiego co w domu "na prąd" czy faktycznie tylko koszt ogrzewania?
Ogrzewasz konwektorami, masz piece akumulacyjne, czy może podłogówkę? Jaka masz taryfę w ZE (licznik jedno czy dwutaryfowy)? Co z wentylacją (grawitacyjna, mechaniczna, czy mech. + reku)?
Koszt wszystkiego co tylko podłączone do sieci, ogrzewane konwektorami, brak podłogowego, licznik dwutaryfowy, went. grawitacyjna, bez poddasza.

User avatar
Artur
Posts: 51
Joined: Sun 28 Aug, 2005
Location: Rogoźnik k/Będzina

Post by Artur » Mon 14 Jan, 2008

Annika,

Zdecydowanie polecam brykiet z trocin, swietnie sie pali (rozpala sie bez drewna), daje duzo ciepla, pali sie dlugo i praktycznie nie zostawia popiolu. Do tego latwo sie skladuje poniewaz jest paczkowany i nie jest drogi. Ogrzewam nim dom 80m2 i jest goraco!

Artur

annika
Posts: 36
Joined: Fri 16 Nov, 2007

Post by annika » Tue 15 Jan, 2008

Artur, dzięki za podpowiedź, zawsze dobrze wiedzieć , co ktoś już wypróbował. A czy możesz powiedzieć, jak masz rozprowadzone ciepło z kominka? dzisiaj na spotkaniu przyszły (?) wykonawca sugerował po prostu wylot w podłodze na korytarzu poddasza, podobno ma się wszystko super nagrzać??? szczerze mówiąc myślałam o wylotach w każdym pokoju...
Pozdrawiam!

tapi
Posts: 25
Joined: Sat 08 Dec, 2007
Location: warszawa

ogrzewanie

Post by tapi » Wed 16 Jan, 2008

myslisz tylko o ogrzewaniu kominkiem i tylko kominkiem?????????????????????????? drewno tez nie tanieje

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Wed 16 Jan, 2008

annika wrote:wykonawca sugerował po prostu wylot w podłodze na korytarzu poddasza, podobno ma się wszystko super nagrzać??
- jakoś sobie nie wyobrażam tego wylotu w podłodze :lol:
-zakładając już istnienie tego wylotu będziesz musiała mieć pootwierane drzwi do wszystkich pomieszczeń ,aby ciepło skutecznie się rozeszło

nie wiem czy to takie praktyczne, ja mam wylot w każdym pokoju

pozdrawiam

annika
Posts: 36
Joined: Fri 16 Nov, 2007

Post by annika » Wed 16 Jan, 2008

Tapi, nie tylko kominkiem, mimo, żem blondynka...;)))
A poważnie, tak jak powyżej pisałam, ma być kominek, konwektory i ew. kiedyś gaz.

Czarek63, własnie Ciebie miałam zapytać, czym grzejesz? oprocz kominka, i jak masz zrobione rozprowadzenie, z nawiewem, czy grawitacyjnie???

annika
Posts: 36
Joined: Fri 16 Nov, 2007

Post by annika » Wed 16 Jan, 2008

Tapi, po rozmowachz "domnymi" znajomymi, wygląda to tak, że większość (z nowych domów) ma kominki i elektrykę, jedni maja TYLKO kominek i to bez płaszcza wodnego, jedni elektryczne podłogowe, konwektory, kominek z płaszczem i przygotowują solary... na prawdę trudno stwierdzić, ale chyba lepiej zawsze mieć coś alternatywnego, żeby nie wymarznąć porządnie nawet raz na pięć lat...
Acha, większość forumowiczów nie mówi, jaka jest utrzymywana temperatura przy zastosowaniu ich ogrzewania??

jacoll21
Posts: 7
Joined: Mon 24 Sep, 2007

Post by jacoll21 » Mon 03 Mar, 2008

Kominek jest dobry jako element wystroiu, a nie do ogrzewanja jako głowne źródło ciepła, da radę ogrzać, tylko...
Miałem kominek, teraz mam ogrzewanie nadmuchowe miller i w tym sezonie na gaz wydałem 1.000 zł. Na drewno do kominka wydałbym napewno więcej.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 03 Mar, 2008

czarek63 wrote:nie wiem czy to takie praktyczne, ja mam wylot w każdym pokoju
Tez stoimy przed podobna decyzja.
Zdaje sie ze juz "przemieszkales" 2 zimy w swoim nowym domu. ak sie sprawdzilo to ogrzewanie kominkowe z wylotami w kazdym pokoju? Czy bylo podstawowe, czy raczej na drugim planie, a na pierwszym inne? Weglowe? Konwektorowe? Gazowe?

Pozdrawiam

Bartosz
Posts: 66
Joined: Tue 10 Apr, 2007

Post by Bartosz » Tue 04 Mar, 2008

w moim domku, jeszcze bez styropianu, przy rozpalonym kominku jest nie do wytrzymania goraco. Boje sie, ze bedzie po prostu za goraco i martwie sie ze kupilem wklad o za duzej mocy. Sprawdzone przy temperaturach kolo zera.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

OGRZEWANIE CERAMICZNE

Post by alek » Thu 13 Mar, 2008

Chcialem troche rozruszac ten temat, bo stoimy przed DECYZJA :-) Teraz juz wiem, ze kominek bylby dodatkiem i raczej nie ogrzeje domu. A bylem tu i tam to zobaczyc.
Pewna Pani ogrzewala swojego szkieletowca prawie wylacznie kominkiem i chorowala juz powaznie 2 x tej zimy... w tym zapalenie pluc :mad:
Teraz myslimy, czy by powaznie nie rozwazyc ogrzewania ceramicznego, np. marmurowego? Koszty, jesli dobrze sie doczytalismy, bylyby dla nas ok. 15 tys. I tu pytanie, czy ktos MA lub WIE o sprawowaniu sie takowego w szkieletowcu?
No i dodamy sobie do komina raczej piec wolnostojacy, podoba nam sie taki z kominkiem oraz piekarnikiem obudowany ceramika, miast kominka....

Ludzie, piszcie w temacie... :-)

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Sun 23 Mar, 2008

My na obecnym etapie - wylewanie fundamentow rozwazamy dwie mozliwosci:
1) ogrzewanie gazowe Vaillant jednofunkcyjny ok. 6.000 pln + kominek z plaszczem wodnym ok. 6.000 pln.
2) PC + kominek z plaszczem wodnym.
Z tym, ze druga opcja jest kosztowna na poczatku...ale pozniej zworty moga byc duze.....

Czy ktos z Was dziala na PC w domu szkieletowym? Czy warto inwestowac w PC, czy tez klasycznie gaz + kominek z plaszczem wodnym?
Pozdrawiam i czekam na opinie.
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 24 Mar, 2008

Ja nie mam gazu, wiec nie mam watpliwosci z tym zwiazanych.
Co do ogrzewania kominkiem, trzeba to naprawde umiejetnie zrobic, aby byl efekt i pomieszczenia narozne trzeba dogrzewac... Ludzie placa za kominek powyzej 15 tys. a efekt grzewczy moze byc mizerny.
My raczej postawimy na nowoczesny piec do salonu z kominkiem oraz piekarnikiem - obudowany ceramicznie, a do tego - ogrzewanie elektryczne - konwektorowe. Aby sie sprawdzilo - musimy zadbac o dobra izolacje termiczna pomieszczen, wiec bedziemy dokladac styropianu na sciany i welny na stropie...
Mamy watpliwosc - jak jest z docepleniem podlogi na legarach, czy 20 cm welny wystarczy, moze ktos wie? Wykonawca nas zapewnia, ze podloga bedzie ciepla przy tej grubosci...

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Tue 25 Mar, 2008

Za 15.000 pln za skarby swiata nie kupie kominka :lol: Musialbym upasc na glowke :roll:
No coz chyba bede sie decydowal na kominek z plaszczem wodnym 32 KW i vaillant jednofunkcyjny piec gazowy.
Chcialem dolozyc solary ale to chyba bez sensu.....
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 25 Mar, 2008

Oczywiscie nie sam kominek tyle kosztuje, ale wraz z obudowa i instalacjami rozprowadzajacymi cieplo... takie sumy ostatnio uslyszalem, co wydaje mi sie malo oplacalne...
Nawet maly dom (ok. 70 pare m kw.) - salon, kuchnia i 2 pokoje plus lazienka oraz pom. gosp. - nie byl dobrze ogrzany tylko kominkiem, zas plaszcz wodny - to chyba juz ciagniecie rur z woda i kaloryfery?
Podobno dom kanadyjski szybko sie nagrzewa, ale tez szybko traci cieplo. Konwektory szybko sie nagrzewaja, ale tez blyskawicznie stygna.
Gdy nie bedzie pradu, zrobi sie nieciekawie... slyszalem, ze najlepiej miec nie jedna ale ze dwie sieci (obwody) elektryczne w domu, np. jedna obslugujaca ogrzewanie, a druga pozostale zapotrzebowanie...
I jedna mozna podpiac z czasem do przydomowej elektrowni wiatrowej... :-) To moze byc bardziej oplacalne od solarow...
No i piec porzadny skandynawski, albo inny, np. posiadajacy obudowe ceramiczna, ktora trzyma cieplo...
Do konca jeszcze nie wiem, co zrobimy, ale tak sie to ksztaltuje...

Jacek 12345
Posts: 29
Joined: Tue 25 Mar, 2008

Post by Jacek 12345 » Wed 26 Mar, 2008

ja mam licząc po podłodze 100 m2 oczywiście licze ze skosami czyli uzytkowej będzie mniej i spokojnie kominkiem ogrzewam cały dom. nie mam żadnych rozprowadzeń ciepła rurami i wychodzi b.tanio. ale na parterze kiedy w niektórych pomieszczeniach robi się zimno to otwieram dzwi do wszystkich pomieszczeń a na piętro ogrzane powietrze samo sie przedostaje klatką schodową. Kiedy wyjeżdżam i dom się ochłodzi to po przyjeździe zapalam w kominku i przy małym zimnym wietrze (nie mam folii wiatroizolacyjnej) dom się nagrzewa 3 stopnie na godzinę. oczywiście jak mam gest i włączę dodatkowo ogrzewanie gazowe to jest to szybciej. nie pamiętam mocy grzewczej kominka ale z tego co pamietam to jest to słabszy wkład po to żeby na jesien i wiosne móc dogrzać sobie. Polecam wszystkim ogrzewanie kominkiem ale dodatkowo jednak dobrze cos jeszcze mieć.
z obudowy marmurowej zrezygnowałem zrobilem prostą i nowoczesną obudowę i wyszło o wiele taniej niż tu się pisze.

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Mon 31 Mar, 2008

Kupuje kominek z firmy LECHMA o mocy 18 kW.
Wystarcza na 200 m2 :lol:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 31 Mar, 2008

Nie jestem specem w tym temacie, ale slyszalem opinie, ze za duzy wklad moze narobic bigosu.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 06 Apr, 2008

Podam Wam kilka zasad, którymi osobiście się kieruję przy inwestycjach...
1. Bez względu na to jakie będzie główne źródło ogrzewania pamiętaj o przewidzeniu w instalacji dołączenia alternatywnego.
2. Obliczaj koszty CO i CWU łącznie - da Ci to lepszy obraz zapotrzebowania.
3. Mechanika i elektronika psuje się w najmniej odpowiednim momencie - stosuj sprawdzone rozwiązania.
Lista jest o wiele dłuższa i zawiera wiele innych elementów. Ja jestem zwolennikiem rozwiązań z pompą ciepła i źródłem alternatywnym.
Z kominkiem nie zapominajcie o bezwładności cieplnej budynku szkieletowego - bez względu na to jaki to będzie.

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Fri 30 May, 2008

Pozmienialo sie przez kilka m-cy.
Calkiem inna koncepcja....
Mam 500m3 kubatury, ok. 200m2 domu.

Zaprzegne do grzania:
- kominek AQUAFIRE ULRICH 21 KW (plaszcz wodny)
- piec gazowy kondensacyjny z zamknieta komora spalania-jednofunkcyjny - HOVAL 18KW
- do tego 300l zbiornik biwaletny, wraz z zestawem SOLARNYM ULRICHA - jedna bateria sloneczna prozniowa.
calos bedzie grzala c.w.u. i c.o.
Miejmy nadzieje ze wystarczy :mrgreen:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Fri 30 May, 2008

jacoll21 wrote:Kominek jest dobry jako element wystroiu, a nie do ogrzewanja jako głowne źródło ciepła, da radę ogrzać, tylko...
Miałem kominek, teraz mam ogrzewanie nadmuchowe miller i w tym sezonie na gaz wydałem 1.000 zł. Na drewno do kominka wydałbym napewno więcej.
Tu się mylisz. Wiele zależy od tego - jaki masz kominek, jak zrobione jest rozprowadzenie, gdzie stoi kominek i czy umiejętnie w nim palisz. Mam przyjaciół, ktorzy maja od 5 lat tylko kominek z rozprowadzeniem, domek niewielki 90 metrów (tylko na razie parter, bo poddasze jeszcze nie urzadzone), i czasem marzną, ale facet po prostu skopal im zabudowę kominka, nie robiąc np. doprowadzenia zimnego powietrza od spodu, i zabudowując boki kominka, także ze powietrze po prostu nie krąży, więc jaki ma byc ciąg i grawitacja powietrza?

Ale, mam też przyjaciół w B-Białej pod Szyndzielnią, którzy mają 300 metrowy dom - wielopokoleniowy, więc komfort zycia musi być odpowiedni. W jednej częsci mieszkają babcia, prababcia i siostra, w drugiej - większej - oni - małżeństwo i 4 dzieci. Mają kominek i awaryjnie kocioł. Ale jeszcze nigdy, a zawsze jesteśmy u nich w zimie, nie grzali chałupy niczym innym jak kominkiem. Oczywiście, jest rozprowadzenie do wszystkich pomieszczeń, i mozecie nie wierzyć, ale w dodatku jest to ogrzewanie bez nadmuchu - wymuszone tj. grawitacyjne, a nie mechaniczne! Coroczne zakupy drewna - 10 kubików. Jaja, nie? gdybym nie widziała, sama bym nie uwierzyła.

Tylko, że... kominek odpowiednio mocny, i nie tani czy tam z marketu. Jego instalację robili im - oczywiscie nie za darmo- fachowcy z Jotula (pierwsza ekipa zawaliła mocno sprawę i "nie ciungło"). A dla tych z Jotula wszystko miało tam znaczenie - gdzie stoi kominek, jaki jest układ domu, gdzie są schody, a gdzie drzwi. Jak włożysz rękę, pod otwór pod ich kominkiem, to aż chłód czujesz i wszystkie kurze im w to miejsce zaciąga.
Miejsce kominka, nie powinno byc tam, gdzie najładniej, tylko tam gdzie jest w stanie zapewnic najlepszy ciąg.

My zdecydowalismy się się na kocioł na ekogroszek+ awaryjnie kominkowe + solary na wodę. gaz u nas odpada. zastanawialismy się się nad opcją typu: prąd+kominkowe. Ale u nas niestety, (już gdzieś pisałam) - wiocha, i bardzo często prąd wyłączają w ciągu dnia lub nocy, a w dodatku linie są zrywne, a wtedy awarie trwają dlugo, bo jak to na wsi - nikomu się nie spieszy, i wiochy robią na samym końcu. Wychodząc z założenia, ze tyle lat ludzie prąd nie mieli, to i jeden dzien ich nie zbawi.

Jacek 12345
Posts: 29
Joined: Tue 25 Mar, 2008

Post by Jacek 12345 » Mon 02 Jun, 2008

mi kominek zrobili tak że powietrze do spalania bylo brane z pomieszczenia kratką u dołu a ciepło wychodzi kratkami u gory. Intuicyjnie po przemysleniu przerobiłem. zagipsowałem kratki u dołu. i zrobiłem doprowadzenie powietrza z zewnątrza rurą od spodu. Mam nadzieje że nie obniżyłem mocy. przynajmniej dochodzi świeże powietrze a nie kisimy się ciągle w tym samym.
pzdr

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 02 Jun, 2008

Powietrze do kominka powinno byc dobrowadzone osobno z zewnatrz.
Ale to zazwyczaj sie dzieje na etapie projektowania i wykonastwa domu, a nie kominka.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Tue 03 Jun, 2008

Masz rację - wg. najnowszych prawideł powinno. Nie wiem czy oni maja doprowadzenie z zewnątrz - zapytam [przy okazji. (ja nie mam, ale ja mam stary dom). Niemniej jednak, nie zmienia to faktu, że grawitacyjnie, ogrzewają kominkiem całą chalupę. Więc działać to ogrzewanie kominkowe może naprawdę - a jak nie działa u jacolla21, to może bylo to kwestią złego wykonastwa. A że rąbanie i dokładnie jest upierdliwe :), to już kwestia upodobań i poczucia lub nie - wygody.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 03 Jun, 2008

Powietrze do kominka powinno byc dobrowadzone osobno z zewnatrz.
Ale to zazwyczaj sie dzieje na etapie projektowania i wykonastwa domu, a nie kominka.
Heh, ja się jeszcze z takim nie spotkałem żeby miał.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 03 Jun, 2008

A ja obejrzalem pare nowych szkieletowcow i kazdy mial :-)

finkamala
Posts: 278
Joined: Thu 08 May, 2008
Location: woj. pomorskie

Post by finkamala » Tue 03 Jun, 2008

Witam
Mój też ma, ale rurę 100 mm PCV do komina wentylacyjnego i dymowego do lepszej cyrkulacji powietrza, ponieważ mamy mieć zamontowany Ekopiec. :grin:
Każdy powinien sobie takie coś sprawić, ponieważ już przy zakupie kominka pierwsze co spytają Cię w sklepie to "czy zamontowałeś (w zależności od zaplanowanej mocy kominka) rurę metalową o przekroju np. ok 50 na 150mm wbudowaną w fundament?”. Dzięki temu nie ma ryzyka zaczadzenia w pomieszczeniu w którym jest kominek oraz kominek jest bardziej wydajny.
pozdrawiam
Finka
Attachments
PICT0408_web.jpg
(60.19 KiB) Downloaded 76284 times

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Wed 04 Jun, 2008

a tak przy okazji - czy ktoś wie jak jest w takim przypadku, gdy w domu jest instalowany jednocześnie rekuperator?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 04 Jun, 2008

alek wrote:A ja obejrzalem pare nowych szkieletowcow i kazdy mial
Miałem na myśli projekt gotowy do adaptacji.

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Tue 10 Jun, 2008

My zastosowalismy:
1. Kominek z plaszczem wodnym 18KW ULRICH
2. Zestaw Solarny SD300 ULRICH
3. Piec jednofunkcyjny - kondensacyjny 21KW HOVAL
i mysle ze to dobry wybor.

←→Mam inne pytanie←→
Powiedzcie mi jaka welne zastosowac na polac dachowa i sciany zewnetrzne (50 styropian + tynk).
Jaka grubosc? Myslalem o polaci 200 mm i scianach zewnetrznych 150 mm. Natomiast sciany dzialowe: 100 i sufity 200 mm. Czy tak moze byc? Jaka welne stosowac? Czy marka juz bez roznicy? W plytach czy rolkach?
Poradzcie mi jeszcze jaka folia paraizolacyjna? Jakie paramentry i jaka marka?

Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na odpowiedzi i sugestie.
Pozdro....→→
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Wed 11 Jun, 2008

jezeli myslisz o wełnie i markach - to przede wszystkim patrz na róznicę we współczynnikach lambda. Im mniejsza, tym lepiej (odwrotnie niż opór cieplny - tutaj im większy, tym lepiej). Wełna w ofercie tej samej firmy może być np. od np. 0,033 do 0,041 a w niekórych więcej, dlatego porównuj marki i ceny za jakie możesz ja kupić. Zależy na co cię stać, i jak dobrze chcesz wyizolować dach, czy ścianę, czyli co cię będzie satysfakcjonowało.
Osobiście mam większe przekonania do wełny mineralnej skalnej, niż szklanej. Jest gęściejesza i twardsza, mniej siada i łatwiej się ją układa. Ale znajdziesz amatorów każdej firmy, więc obiektywnie patrz i porównuj parametry i aprobaty :). A najlepiej pogadaj z dekarzami, którzy naprawiają dachy i sa w stanie zobaczyć co się po kilku latach dzieje z daną wełną i czy jest róznica czy nie.

Co do ilości izolacji, to ja w projekcie mam dokładnie tak jak ty (tzn. na jętkach mam więcej - bo 25 cm wełny) - taka izolacja to chyba taki podstawowy standard - wystarczy, ale w sumie mogłoby być lepiej :). Ściany jeszcze rozważamy, czy coś dodać lub zmienić, ale dach raczej będziemy mocniej izolować, będzie poddasze użytkowe, i to niestety - jak twierdzi wielu, którzy je mają, jest nieco za mało, zeby się w lecie nie gotować, nie tylko w kanadyjczykach :)
pzdr

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Sun 15 Jun, 2008

Hmmm....a precyzyjniej?
Jaki rodzaj konkretniej?
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Wed 27 Aug, 2008

Ja ogrzewam kominkiem cały domek. Powierzchnia 76m2, kominek 16kW Tarnava. Rozprowadzenie ciepłego powietrza wentylatorem i rurami do wszystkich pomieszczeń.
Koszt drewna na sezon - ok. 2200.
jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania. Oczywiście - gdy wracam po południu z pracy to w domu może być 16 stopni (jeśli na dworze jest np. -15). Po ok. 1 godzinie po rozpaleniu w kominku w całym domu jest już 18-19 stopni. Kanadyjczyk b. szybko się nagrzewa. Słowem - trzeba lubić dokładać do kominka i rozpalać w nim codziennie. W każdym razie - dla mnie kominkowe opalanie domu w pełni się sprawdza. Ważne jest to by wkład był dobry - no i bardzo ważna sprawa - dobre zrobienie obudowy kominka. Obudowa musi trzymać wszelkie parametry (m.in. wełna mineralna z ekranem z foli aluminiowej itd. itp.) - obudowa nie morze się grzać - mimo że wkład kominkowy jest gorący nie do wytrzymania. I jeszcze jedno: mam domek szkieletowy. Ale za wkładem kominkowym mam jedyny fragment ściany wewnętrznej zbudowany z pustaków. Wkład potrafi naprawdę nagrzać się do b. wysokich temperatur.
Mam grzejniki konwekcyjne elektryczne - ale ich nie używam w ogóle. Są na wszelki wypadek i przy okazji dłuższych kilkudniowych wyjazdów poza dom - "pilnują" wtedy żeby temperatura w domu była minimum kilka stopni na plus.



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”