Ogrzewanie podłogowe

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
Vrinda
Posts: 1
Joined: Tue 05 Aug, 2008

Ogrzewanie podłogowe

Post by Vrinda » Tue 05 Aug, 2008

Ano właśnie - stanąłem przed tego rodzaju dylematem. W salonie (29 m.kw.) zamontowane będzie ogrzewanie podłogowe. Jako że dom stawia nam od początku do końca deweloper, chcieliśmy początkowo zrezygnować z ogrzewania podłogowego w salonie, ale nie bardzo było gdzie zamontować grzejniki. Powodem, dla którego chcieliśmy w salonie tradycyjne ogrzewanie c.o. jest dylemat z wykończeniem podłogi. Zdecydowanie nie chcemy płytek w salonie.

A zatem mam kilka pytań:
1. Czy położenie paneli/płyty barlineckiej wpłynie w sposób istotny na wydajność ogrzewania podłogowego?
2. Czy macie jakieś doświadczenia, jak się coś takiego sprawdza w praktyce (awarie, odkształcenia, itp)?
3. Czy należy pomyśleć o jakimś dodatkowym ogrzewaniu salonu?

Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam.


Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Thu 18 Sep, 2008

Witam!
Gdzie mozna poczytać o ogrzewaniu podłogowym na stropie drewnianym? Czy można zrobić ogrzewanie podłogowe wodne na takim stropie? I położyć podlogę panelową?
Joanna

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 19 Sep, 2008

pewne odpowiedzi nasuwaja sie same: drewno jako bardzo dobry izolator raczej nie bedzie wlasciwym materialem do wykonczenia podlogi z wbudowanym ogrzewaniem.
a przy okazji to calkowicie sie z toba zgodze, plytki w salonie to zly pomysl. brakuje przytulnosci i akustyka tez fatalna. albo dobra podloga drewniana albo wysokiej jakosci wykladziny (choc dla alergikow to tylko drewn
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Fri 19 Sep, 2008

czyli nie dla przykrycia ogrzewania podlogą drewnianą lub panelami. Ale co ze stropem drewnianym?
Joanna

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Fri 19 Sep, 2008

Rynek oferuje dla stropow drewnianych/drewnianych podlog (wykonczen) podlogowe ogrzewanie elektryczne.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Mon 20 Oct, 2008

Panele czy drewno nie wyklucza ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązania są często stosowane w Norwegii, ja również w swoim domu mam ogrzewanie podłogowe pod panelami i sprawuje się świetnie. Poniżej zamieszczam kilka rysunków jak to robimy tutaj, może komuś się przyda.

Image

Image

I mały słowniczek:
instopingsmasse - wylewka samopoziomująca
varmekabelmatte - mata grzewcza
undergolv - pogłoże np. płyta wiórowa
golvbelegg - pokrycie podłogi np. linoleum lub inne
himling - sufit podwieszany np z płyty gipsowej
aluminiumsbelagte plater - podłoże aluminiowe
laminat - laminat
parkett - parkiet
forhudningspapp - izolacja z folii, stosuje się ją tam, gdzie mata grzewcza leży bezpośrednio na wełnie izolacyjnej

Ważna uwaga - panele czy też parkiet nie mogą być klejone!
Pozdrawiam

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Mon 20 Oct, 2008

Mata grzewcza czyli ogrzewanie jest na prąd?
Joanna

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Mon 20 Oct, 2008

Dokładnie tak. Tutaj prąd produkują elektrownie wodne i wiatrowe dlatego jest to najtańsze i najczystsze źródło energii. Wiem, że w Polsce wygląda to inaczej ale może warto rozpatrzyć taką opcję. Biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu i oleju może być to dobra alternatywa. Jeżeli dom ma dobrze zrobioną izolacje to zużycie nie jest duże.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 04 Nov, 2008

:mrgreen:.....wbrew pozorom elektryczne ogrzewanie w szkieletowym budynku sprawdza sie i nie jest duzo drozsze od olejowego czy gazowego...

lsn
Posts: 1
Joined: Tue 22 Jul, 2008

Ogrzewanie podłogowe na legarach

Post by lsn » Tue 14 Jul, 2009

Witam
Ogrzewanie podłogowe w budownictwie szkieletowym to bardzo dobre rozwiązanie. Istnieje kilka możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego w domach z drewna. Doskonałym sposobem jest wykonanie płyty fundamentowej z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Bardzo tanie w eksploatacji i wykonaniu. Bardzo często stosuje się taki fundament przy budowaniu domów pasywnych...

Na piętrze/legarach czy bezpośrednio belkach stropowych jeżeli rozstaw ich nie jest większy niż 40cm możemy zastosować ogrzewanie podłogowe oparte na systemie Alu Plate (system suchy bez wylewki) np firmy Capricorn. W takim przypadku na legarach opiera się specjalne blachy aluminiowe ze specjalnymi rowkami na rury grzewcze. Płyty są bardzo lekkie i pełnią funkcję radiatora, który jest nagrzewany przez rury wodnego ogrzewania podłogowego przez co podłoga oddaje ciepło do pomieszczenia na całej powierzchni. System bardzo prosty i łatwy w montażu. Istnieją także inne możliwości montażu ogrzewania podłogowego opartego na legarach... (PW)
Serdecznie pozdrawiam
Piotrek
Attachments
plated.jpg
przykładowa zabudowa

boniek82
Posts: 5
Joined: Mon 12 Dec, 2011

Post by boniek82 » Thu 15 Dec, 2011

Mam pytanie do lsn
Jak rozwiązane jest ogrzewanie podłogowe na legarach ?? Jak wygląda przejście rury między legarami ? Masz może więcej zdjęć takiego systemu ogrzewania ?

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Thu 15 Dec, 2011

Uponor ma ciekawe rozwiazania, ponizej przyklady z polskiej strony jak rowniez i szwedzkiej. Na szwedzkiej jest wiecej przykladow do szkieletu.
http://www.uponor.pl/solutions/indoor-c ... panel.aspx lub http://www.uponor.se/solutions/vvs-for- ... ettes.aspx
Po lewej stronie w menu sie zmienia typy stropow itd. :)

boniek82
Posts: 5
Joined: Mon 12 Dec, 2011

Post by boniek82 » Thu 15 Dec, 2011

Dziękuję za linki :) Rozwiązały mi problem wykończenia podłogi.
Wciąż jednak nie wiem jak przejść rurą przez krokwie. Może trzeba je nawiercić, ale nie wiem czy to nie osłabi konstukcji.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Fri 16 Dec, 2011

Mozesz rozjasnic? Gdzie to przejscie ma byc? Co ma krokiew do ogrzewania podlogowego? :)

boniek82
Posts: 5
Joined: Mon 12 Dec, 2011

Post by boniek82 » Fri 16 Dec, 2011

Rura musi być w jednej pętli, a więc co drugi zakręt musi przejść przez krokiew. Zaznaczyłem to przejście na rysunku. Nie bardzo wiem jak to rozwiązać.
Attachments
20mm_cassette_new.jpg

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Fri 16 Dec, 2011

http://www.uponor.se/solutions/vvs-for- ... ettes.aspx - na tym filmie masz jedna odpowiedz na swoje pytanie a w ponizszych linkach kolejne odpowiedzi :)
http://www.szkielet.pl/domy_szkieletowe ... opów&id=15 lub http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... ego&id=109
P.S. Krokiew - dach. Ty zaznaczyles na rysunku belke stropowa.

boniek82
Posts: 5
Joined: Mon 12 Dec, 2011

Post by boniek82 » Mon 19 Dec, 2011

Dziękuje za linki. Wszystko jest już jasne. Dzięki za pomoc i przepraszam za błędy w nazewnictwie :)
Wiesz może gdzie można kupić takie panele aluminiowe ? Uponor ma to strasznie drogie 13 zł. netto za sztukę, a na m2 potrzeba ok. 5 szt.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Mon 19 Dec, 2011

Niestety nie wiem, ale z tego co teraz sprawdzilem to cena mniej wiecej polowe taniej niz w Szwecji.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Mon 19 Dec, 2011

Dopiero teraz zauwazylem, ze LK - mocny gracz na szwedzkim rynku ogrzewania ma swoja polska strone. Posiadaja plyty wiorowe, czyli takie jak MFP, Uponor zreszta chyba tez z rowkami specjalnie pod rury podlogowki. Moze to Cie zainteresuje - http://www.lkpolska.pl/#/oferta/ogrzewa ... orowe-lk22

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Mon 19 Dec, 2011

P.S. Napisalem o LK dlatego bo w sklepie internetowym szwedzkim te same blachy LK sa tansze o polowe od UPONOR.

boniek82
Posts: 5
Joined: Mon 12 Dec, 2011

Post by boniek82 » Wed 22 Feb, 2012

Układał ktoś na ogrzewanie podłogowe płyty kartonowo-gipsowe zamiast włóknowo-gipsowych ??

sunday
Posts: 4
Joined: Tue 05 Jun, 2012

Post by sunday » Sat 15 Sep, 2012

Deska barlinecka bardzo dobrze spisuje się w połączeniu z ogrzewaniem. Jeżeli zostanie dobrze położona to nie ma z nią żadnych kłopotów, wystarczy ją pielęgnować a z pewnością starczy na długie lata.

naczumbi
Posts: 5
Joined: Tue 01 Jan, 2013

Post by naczumbi » Tue 01 Jan, 2013

Oczywiście że możesz zastosować ogrzewanie podłogowe pod drewnianą podłogą. Jednak bardzo ważne jest aby była ona wykonana z naturalnego drewna.



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”