Instalacja elektryczna w budownictwie szkieletowym.

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
Darekas
Posts: 5
Joined: Sun 29 Aug, 2010

Instalacja elektryczna w budownictwie szkieletowym.

Post by Darekas » Mon 30 Aug, 2010

Jestem tutaj nowy nie za bardzo wiem jak się poruszać na forum.
Gdzie można poczytać jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w budownictwie szkieletowym.


Darekas
Posts: 5
Joined: Sun 29 Aug, 2010

Post by Darekas » Wed 01 Sep, 2010

57 wyświetleń i ani jednej podpowiedzi :cry:
No szkoda.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sat 04 Sep, 2010

kiedyś już o tym było jak poszukasz to znajdziesz, po prostu nikomu się pewnie nie chce pisać o tym po raz enty.

Darekas
Posts: 5
Joined: Sun 29 Aug, 2010

Post by Darekas » Sun 05 Sep, 2010

Piotr tomrer wrote:kiedyś już o tym było jak poszukasz to znajdziesz, po prostu nikomu się pewnie nie chce pisać o tym po raz enty.
Ale właśnie o to chodzi że szukałem i nie znalazłem a jak znalazłem to jakieś szczątkowe informacje. Chodzi mi o jakieś kompleksowe opracowanie jakieś linki do nich.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Instalacja elektryczna w budownictwie szkieletowym.

Post by Wojciech Nitka » Sun 05 Sep, 2010

Darekas wrote:Gdzie można poczytać jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w budownictwie szkieletowym.
Faktem jest, w krajowej literaturze nie znajdziesz zbyt dużo informacji na ten temat. Trochę informacji znajdziesz w książce "Kanadyjski szkieletowy dom drewniany" wydanej w 1994 r. przez Wydawnictwo Murator. Z tym że książka raczej niedostępna.
Możesz poszukać informacji w necie wrzucając na przykład hasło "residential wiring".
Poza tym pytasz zbyt ogólnie - "jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w budownictwie szkieletowym". Temat zbyt obszerny by odpowiedzieć. Spróbuj pytać o konkretne zagadnienia. Sądzę, że wówczas łatwiej będzie naszym Forumowiczom czy też mi udzielić wyczerpujących odpowiedzi.

ebol
Posts: 3
Joined: Sun 15 Jan, 2012

Post by ebol » Sun 15 Jan, 2012

Wiec cały pic polega na tym żeby wszystkie przewody oprócz uziemień np. brodzika, wanny szły w peszlach (plastikowe rurki karbowane).

Igor 21
Posts: 1
Joined: Wed 06 Mar, 2013
Location: warszawa

Post by Igor 21 » Wed 06 Mar, 2013

Witam.Szukam elektryka z doswiadczeniami w domach drewnianych do wykonania instalacji elektrycznej w domu z bali w Otwocku.
21

Spółka Stollux
Posts: 19
Joined: Wed 25 Jul, 2012
Contact:

Re: Instalacja elektryczna w budownictwie szkieletowym.

Post by Spółka Stollux » Fri 12 Apr, 2013

Darekas wrote:jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w budownictwie szkieletowym
Pokrótce: Na temat odpowiedniego projektu instalacji elektrycznej: zastosowanie zgodnych z Polską Normą materiałów, wystarczająca liczba bezpieczników itd.
Gniazda do odbiorników o większej mocy, np. ogrzewanie elektryczne, piec kuchenny , wydzielić i zabezpieczyć – każde z osobna.
Dobierając przewody, kierujemy się tabelami zawartymi w normie PN-IEC 60364-5-523.
Wszystkie elementy instalacji muszą być dobrane w taki sposób, żeby przyrost temperatury nie spowodował pożaru, zarówno w normalnym użytkowaniu, jak i sytuacjach awaryjnych.
Wszystkie elementy przewodzące obwodów elektrycznych należy oddzielić od konstrukcji budynku odpowiednimi materiałami izolacyjnymi.

Liebau42
Posts: 1
Joined: Fri 11 Oct, 2013

Post by Liebau42 » Fri 11 Oct, 2013

Ja powierzyłbym to fachowej firmie, takiej jak na przykład Inelt. Inelt

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 21 Oct, 2013

Jesli ktos szuka dobrej firmy robiacej instalacje w domach szkiletowych to moge polecic mojego podwykonawce........

asortyment
Posts: 5
Joined: Mon 03 Mar, 2014

Re: Instalacja elektryczna w budownictwie szkieletowym.

Post by asortyment » Tue 02 Sep, 2014

Można nawet powiedzieć co elektryk, to inaczej liczenie za punkt. Wiadomo elektryk z prawdziwego zdarzenia zrobi wszystko OK. A taki samozwaniec za punkt policzy każde gniazdko, każdą puszkę, rozetkę osobno, narobi tyle tych gniazdek po kilka na ścianie, żeby tylko więcej narobić. Nieświadomy klient wyda nie dość, że na elektryka to i na materiał, bo zużyje masę przewodów jak i potem na osprzęt, którym musi pozatykać gniazda.

klaudiaaa
Posts: 4
Joined: Fri 19 Dec, 2014

Re: Instalacja elektryczna w budownictwie szkieletowym.

Post by klaudiaaa » Mon 22 Dec, 2014

No właśnie ja też się zastanawiam czy w takim domku bez problemu można zamontować takie http://tyskielampy.pl/lampy_led?zresztą to chyba dodatkowa oszczędność prawda?i kiedy trzeba pomyśleć o takiej instalacji?

User avatar
Zytek
Posts: 46
Joined: Thu 16 Oct, 2014

Re: Instalacja elektryczna w budownictwie szkieletowym.

Post by Zytek » Tue 24 Feb, 2015

Klaudiaa, oczywiście, że możesz sobie zamontować takie lampy. To w zasadzie są plafony.
Ja u siebie też mam takie, tyle że kupione w Perfektmarket i nie było żadnego problemu z przyłączem.
Oczywiście najlepiej zlecić to fachowcowi, bo domyślam się, że ty sama i tak nie będziesz montować tego.
Wybór lamp nie zależy od typu budownictwa i te wszystkie, które zamontowałabyś w zwykłym domu, możesz z powodzeniem mieć w szkieletowym.
Image



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”