Rekuperacja z GWC w domu z bali.

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
mckasp
Posts: 25
Joined: Sun 19 Dec, 2010
Location: Wielkopolska

Rekuperacja z GWC w domu z bali.

Post by mckasp » Fri 02 Sep, 2011

Przeszukałem całe chyba forum, ale niezbyt mogę doszukać się opinii użytkowników czy w ogóle warto inwestować w rekuperację z GWC w domach z bali?
Czy oby nie jest to przerost formy nad treścią i zbyteczny koszt a w końcu niemały?


Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Post by Bolas » Sat 03 Sep, 2011

Ja u siebie montuję. Dlaczego? Dlatego że nie mam żadnego komina. W projekcie miałem 3kominy po 7m. Koszt ich wykonania jest równy kosztowi rekuperatora bez GWC (zbędny bajer choć warty przemyślenia). To jak ma wszystko wyglądać to już inna sprawa i rzecz gustu portfela i naciągactwa instalatorów. Szukając tańszych rozwiązań wiele zaoszczędzisz. Poczytaj inne fora dowiesz się w co warto inwestować a w co nie.
Dlaczego reku? Dla mnie to przede wszystkim wygoda. Wietrzysz całą dobę bez konieczności otwierania okien. Moja okolica to droga dość często przejezdna przez TIRy co generuje hałas dodatkowo kilka zaniedbanych stawów powoduje że wieczory są nie do przeżycia przez wszelkiego rodzaju upierdliwe robactwo które w przypadku reku wyeliminujesz nie rezygnując ze świeżego powietrza. Nie rozpisuję się że to dobre dla alergików ale uważam że każde pomieszczenie które jest równo wentylowane jest na pewno wygodniejsze niż rozszczelnianie okien. Zysk? Trudno mówić o zysku gdy największą sprawność ~90% reku mają przy wydajności powietrza praktycznie ustawionej na 2-3 pomieszczenia. Ale 50% odzyskanego ciepła też przemawia do niektórych.
Dobór centrali też trzeba przemyśleć. Niektórzy producenci mają cały system łatwy nawet do samodzielnego montażu. U innych system jest uniwersalny i domowymi sposobami można wiele zastąpić. Centrala różni się wymiennikiem i zastosowanymi wentylatorami jak również obudową. Przeważnie jak jedno jest super to inne do bani i tak prawdę powiedziawszy jak ma wygląd to coś jest nie tak w środku jak środek super to z zewnątrz kosmos.
Jak znajdę czas opiszę jak zamontowałem swój pierwszy reku w moim domu z bala. Link w podpisie.

mckasp
Posts: 25
Joined: Sun 19 Dec, 2010
Location: Wielkopolska

Post by mckasp » Mon 28 May, 2012

Tylko czy nie jest to tzw. przerost formy nad treścią?
Dokonując wycen u różnych potencjalnych wykonawców instalacja pompy ciepła ze źródłem pionowym oraz sama rekuperacja bez GWC to koszt ca. 150 tys. zł.
Może ktoś ma jeszcze inne własne przemyślenia i doświadczenia w temacie?

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Post by Bolas » Mon 28 May, 2012

Czyste żarty i trafiałeś na naciągaczy. Aktualnie na Śląsku jestem w stanie wykonać instalację wentylacji mechanicznej na rekuperatorze Frapol Onyx (jeden z najlepszych, najcichszych i najoszczędniejszych reku) w domu do 150m2 w cenie ok 15tys. Pompa ciepła to wydatek ok 30-40tys w zależności od opcji + studnie 3x100m 30tys. Do 150tys jeszcze daleko. Osobiście aktualnie wolałbym włożyć te pieniądze w solidniejsze ocieplenie domu i założyć ogrzewanie niecentralne a najprostszą PC tylko do CWU za ok 7tys. Oczywiście ceny brutto 8%. Niestety ja już mam gotowy dom :((
A może znasz lepsze rozwiązanie wentylacji skoro to przerost formy nad treścią?

mckasp
Posts: 25
Joined: Sun 19 Dec, 2010
Location: Wielkopolska

Post by mckasp » Tue 29 May, 2012

Zapomniałem dopisać, że ta kwota obejmuje również wykonanie kompletnej instalacji ogrzewania podłogowego, wod-kan i co, ale i tak wydaje mi się drogo.
Niestety nie jestem specjalistą a oferty od wykonawców różnią się w kosztach niewiele.
Chętnie prześlę e-mailem taką specyfikację jeżeli ktoś byłby w stanie mi pomóc.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 29 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Post by Bolas » Tue 29 May, 2012

Fotowoltaika to przyszłość niestety nie w naszym kraju. Ceny wysokie a sprawność i uzysk energii malutki. Na trasie z Rybnika do Żor jest gość który sam zrobił sobie wiatraki i założył ogniwa. Niestety to fanatyk więc wszystko wyszło go nawet nie pół ceny. A i całe oświetlenie w domu jest na 12V i wtedy to ma sens ale tak jak przy ociepleniu domu jeżeli myślimy o wszystkim na samym początku budowy domu to możemy bardzo dużo niskim nakładem kosztów.
Ale rozmowa jest o reku w domu z bala i tego się trzymajmy. Proszę przesłać specyfikację jak znajdę troszkę czasu to coś policzę.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 29 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Migorz
Posts: 3
Joined: Sun 01 Sep, 2013

Post by Migorz » Sun 01 Sep, 2013

Moim zdaniem się opłaca - przede wszystkim ze względu na komfort mieszkania. Jak już ktoś tu napisał - dom jest wietrzony 24 godziny na dobę bez zbędnego martwienia się o to, a tym bardziej bez otwierania okien. I moim zdaniem to jest najważniejszy plus wentylacji mechanicznej. Sam mam rekuperację - co prawda od niedawna, ale już zdążyłem zauważyć jej zbawienne efekty. A z samym montażem nie było większych problemów. Ja korzystałem z usług Eco Comfortu i oni mi wszystko kompleksowo zrobili - od zrobienia pomiarów, aż po sam montaż wraz z rekuperatorem. A na całość 10 lat gwarancji, więc mieszkam bez stresu. I w żadnym wypadku nie jest to przerost formy nad treścią.

Sariel
Posts: 2
Joined: Fri 06 Dec, 2013
Location: wawa

Post by Sariel » Fri 06 Dec, 2013

Napisz może więcej o domku, jaka powierzchnia? Moim zdaniem się opłaca, przecież można oszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu, bazując na odzyskiwaniu ciepła poprzez rekuperatorze, w którym wymieniamy tylko co jakiś czas filtry. Rekuperacja będzie zdobywać coraz większą popularność, koszt jej zamontowania powinien spadać wraz ze wzrostem konkurencji :)

ememens
Posts: 1
Joined: Thu 10 Jul, 2014
Contact:

Re: Rekuperacja z GWC w domu z bali.

Post by ememens » Wed 12 Nov, 2014

wszystkiego na temat rekuperacji z GWC możesz szukać np na tej stronie: http://www.air-system.pl/rekuperacja.html

Bolas
Posts: 59
Joined: Fri 29 Feb, 2008
Location: Zory - slaskie
Contact:

Re: Rekuperacja z GWC w domu z bali.

Post by Bolas » Tue 17 Feb, 2015

Tylko nie tego że GWC obniża sprawność i zwiększa zużycie prądu rekuperatora :)

OnlineExpert
Posts: 10
Joined: Mon 18 Apr, 2016

Re: Rekuperacja z GWC w domu z bali.

Post by OnlineExpert » Thu 01 Sep, 2016

Witam,

Zastosowanie wentylacji mechanicznej oprócz oszczędności energii, niesie za sobą również inne korzystne aspekty pracy. Rekuperacja jest dobrym rozwiązaniem dla alergików, gdyż w centrali wentylacyjnej zamontowane są filtry, które zatrzymują różnego rodzaju pyłki powodujące alergię. Po zainstalowaniu instalacji wentylacji mechanicznej nie będzie potrzeby otwierania okien przy komfortowym dostarczaniu świeżego powietrza przy jednoczesnych oszczędnościach poprzez rekuperację. Dodatkowo pozwoli to rozwiązać problem z owadami wlatującymi przez otwarte okna w sezonie letnim.
Rekuperator AerastarCompact posiada w standardowym wykonaniu wbudowany filtr klasy F4, oraz istnieje możliwość jego zamiany na wyższą klasę F7.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

User avatar
marcinK
Posts: 35
Joined: Wed 26 Aug, 2015

Re: Rekuperacja z GWC w domu z bali.

Post by marcinK » Fri 24 Nov, 2023

Nie wyobrażam sobie życia bez rekuperacji.
1. Brak owadów latem.
2. Brak nieprzyjemnych zapachów po nocy.
3. Zawsze Świerże powietrze (fakt trzeba wymieniać regularnie filtry aby taki efekt uzyskać)
4. Oszczędność (latem na klimatyzacji, zimayna ogrzewaniu).
5. Brak alergenów
Mąż na pewno wymienił by znacznie więcej plusów.
Mamy troje chłopców, mam porównanie "zaduchu" w ich pokojach ( w końcu dojrzewają) kiedy nie było rekuperacji, a jak jest teraz - niebo, a ziemia.



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”