ogrzewanie

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
naytro
Posts: 27
Joined: Fri 17 Dec, 2010

ogrzewanie

Post by naytro » Tue 15 Nov, 2011

witam
jak szybko dom szkieletowy po wylaczeniu ogrzewania sie wychladza ? na necie pisze tylko ze szybko traci cieplo i zastanawiam sie jak szybko :D sciany standardowe jak tutaj http://stollux.com/16,domy-o-konstrukcj ... towej.html tylko ze ocieplenia 30cm
pozdr.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 15 Nov, 2011

Nie ma reguły - "jak szybko dom szkieletowy po wylaczeniu ogrzewania sie wychladza". Wszystko zależy od rozwiązań technologicznych zastosowanych w danym budynku, a także od wyposażenia budynku - wszystko co może wchłaniać ciepło i je zatrzymywać.
Wiadomo, że ściany szkieletowe są wypełnione izolacją cieplną, która posiada minimalną pojemność cieplną, a więc nie "trzyma ciepła". Stąd domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej szybko się nagrzewają, jak i szybko wychładzają. Rozwiązaniem na "zatrzymanie" ciepła, może być np. wyłożenie od wewnątrz ścian okładziną drewnianą grubości np. 60 mm. Takie rozwiązanie zapewni dobry komfort cieplny, gdyż drewno posiada bardzo dobra pojemność cieplną, lepszą niż cegła czy beton.
Oto przykłady takich rozwiązań.

Image Image Image

naytro
Posts: 27
Joined: Fri 17 Dec, 2010

Post by naytro » Tue 15 Nov, 2011

Chodzi Panu o to drewno klejone KVH ?
W przypadku standardowej sciany w domu szkieletowym gdzie od srodka jest plyta GK, OSB i ocieplenie jak to bedzie wygladac ? Dom sie wychladza po godzinie, dwoch, pieciu ?
Jezeli by sie zastosowalo ogrzewanie podlogowe to chyba tez by to spowolnilo wychladzanie budynku, prawda ?

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Sun 20 Nov, 2011

Przy tem zewn jakie mamy teraz czyli ok 0 C moj domek wychladza sie ok 2 C na dobe.
Dom szkieletowy ocieplony 15 cm welny + 10 styropianu, w dachu 22 cm welny, ale w przyszlym roku bedzie ok 35 cm.

naytro
Posts: 27
Joined: Fri 17 Dec, 2010

Post by naytro » Sun 20 Nov, 2011

tylko o 2 stopnie na dobe sie wychladza ? to niezle :)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 21 Nov, 2011

Jak wewnatrz sa materialy majace akumalacje to wychaladza sie wolniej. Ale z ta akumulacja nie ma co przesadzac bo zbyt akumalacyjne materialy "wciagna" cale cieplo , a jego oddaniem to moze byc roznie . Podam przyklad wstaw sobie do domu grube deski i plytki cementowe a nastepnie stan na nich bosymi stopami , efekt jest latwy do przewidzenia. Ja uwazam ze dobrym (czyli optymalnym) materialem akumalacyjnym jest sporo drewna wewnatrz. Skuteczne jest zrobienie podlogi z pustka podpodlogowa. Slepa podloge zrobic z desek 2.5cm a biala podloge zrobic z desek ok 3cm , i uzyskujemy spora powierzchnie o wlasnie optymalnej akumulacji. Drugim sposobem za zatrzymanie ciepla jest pariozalacja za folii alumioniowej. Promieniowanie cieplne jest glownym skladnikiem tego co sie uwaza za cieplo , a folia AL w zanmkomity sposob odbija je do wewnatrz.

marcinsgdz
Posts: 6
Joined: Mon 10 Oct, 2011

Post by marcinsgdz » Fri 24 Feb, 2012

Witam!
Mam podjąc decyzje o zakupie szkieletu. Czy latem i późną wiosną, wczesną jesienią - trzeba dodatkowo ogrzewać taki dom?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 25 Feb, 2012

Domy nie ogrzewaja sie same z siebie zadne , chocby niewiadomo jak gruba sie dalo izolacje. W pewnych sczegolnych okolicznosciach (dom pasywny z odpowiednio rozmiesczonym wzgledem stron swiata oknami mozna przy slonecznej pogodzie i niezbyt niskiej temp. na zewn. ) uzyskac ogrzewanie od slonca , i wtedy mozna spokojnie niczym nie grzac (to jesli ktos jest super wrazliwy i musi miec na okraglo cieplutko). Ale generalnie to mrzonka ze izolacja sama z siebie zapewni komfort cieplny. Natomiast w domu z materialow lekkich niema wrazenia "wyciagania"/"wsysania" ciepla przez mur. Ja mieszkalem w murowanym i mialem takie wrazenie zawsze jak nie grzaly kaloryfery . Takie uczucie chlodo-wilgoci. W szkieletorze jak nie nagrzejesz to tez sie nie spodziewaj cudow , ale takiego ziabu ciganacego od scian to nie ma.

marcinsgdz
Posts: 6
Joined: Mon 10 Oct, 2011

Post by marcinsgdz » Sat 25 Feb, 2012

OK i o to mi chodziło. Czyli jest podbnie jak w murowanym? Czyli nie muszę cały rok na okrągło palić w piecu - tak?

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Sat 25 Feb, 2012

Dom szkieletowy rozni sie tym od murowanego ze potrzeba bardzo malo energi na jego ogrzanie.
Dam Ci przyklad, w moim domu mam piec na ekogroszek i wystarczy ze ustawie na piecu 40 C przy temperaturze zewnetrznej -10C i w domu mam 23 C. Dla tych domow wystarczy maly piecyk aby w domu bylo cieplo, bo ogrzewasz tylko powietrze, a nie mury.
Ja sprawie akumulacji ciepla zalatwilem w inny sposob, a mianowicie mam na parterze podlogowke i to wystarczy ze cieplo nie bedzie Ci tak szybko uciekalo. Jak pisalem wczesniej mi dom wychladza sie o ok 2 C na dobe przy tem zew ok 0 C i przy 2-3 godzinnym paleniu w piecu.
To moj pierwszy sezon zimowy i jak narazie wydalem na ogrzewanie 1 tys + troche swojego drewna na pow. 110 m2, wiec mysle ze jest to dobry wynik. Tem w domu 18 - 25 C

Kasior
Posts: 8
Joined: Wed 30 Oct, 2013

Post by Kasior » Wed 30 Oct, 2013

Jak myślicie , czy w takim domu zdałoby ogrzewanie na pellety? Powierzchnia domku będzie w granicy 80m2



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”