Czym grzać CWU dla 4 osób?

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Czym grzać CWU dla 4 osób?

Post by Rumcais » Tue 24 Jan, 2012

Ogrzewanie będzie nadmuchem, pozostaje do rozwiązania kwestia grzania wody - macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?


Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Tue 06 Mar, 2012

byłżeby nikt nie miał doświadczeń, ani nawet pomysłów....?

heferson
Posts: 14
Joined: Thu 08 Nov, 2007

Post by heferson » Tue 06 Mar, 2012

Ja mam pompę ciepła powietrze woda ze zbiornikiem 290 litrów.
Działa znakomicie - nie było problemów z ciepłą wodą. Koszt grzania około 40 zł/mc (prąd)

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Tue 06 Mar, 2012

jaka to pompa? Czy łączyłeś ją z kolektorem słonecznym? I ile taka radość kosztować musi?

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Tue 06 Mar, 2012

Koszt takiej pompy to ok 10 tys zl, ale moim zdaniem czy to pompa czy kolektory inwestycja szybko sie nie zwroci, chyba ze masz przedszkole w domu i naprawde potrzebujesz duzo cieplej wody...
Jak kolega pisze koszt miesieczny przy pompie ciepla to ok 40 zl, do tego przy duzych mrozach od -20 nie wszystkie pompy dzialaja prawidlowo.
Coraz wiecej osob przekonuje sie ze kolektory to tez nie za dobra inwestycja bo slonca w lato nie ma, chyba ze masz doplate od gminy.
Moim zdaniem najlepiej ogrzewac wode gazem lub z pieca CO, jesli nie ma takiej mozliwosci to zostaje prad.
Jakbys ogrzewal pradem miesieczny koszt dla 4 osob nie powinien przekroczyc 100 zl dla drugiej taryfy.
Takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam

Rumcais
Posts: 124
Joined: Tue 22 Mar, 2011

Post by Rumcais » Tue 06 Mar, 2012

Rozważałem jakiś czas temu PC Aristona (nie pamiętam modelu) z zasobnikiem jakieś 200 litrów, ale zrezygnowałem bo:
1. koszt ogrzania 100l ciepłej wody za pomocą PC tylko przy jej najwyższej sprawności był (nieznacznie) niższy niż gazem, a wszak najwyższą sprawność to ona ma max 2 m-ce w roku
2. koszt pompy to wówczas (jakaś ostra promocja) jakieś 6.700 PLN
3. zasobnik 200l może być kapkę przymały....

Najbardziej popularnym urządzeniem towarzyszącym ogrzewaniu nadmuchowemu są wyroby firmy Richmond - czyli pojemnościowe podgrzewacze z zasobnikami max 200l o mocy kilku, max kilkunastu kW, ale nie bardzo mi się one podobają ze względu właśnie na niewielki zasobnik i małą moc.
Zastanawiałem się nad pewną hybrydą, mianowicie: gazowy, przepływowy piecyk np. Junkersa o mocy ok. 20kW (taki kąpielowy większy) sprzężony z zasobniczkiem powiedzmy 120-150 litrów (elektrycznym), którego rolą byłoby przechowywanie uprzednio podgrzanej wody, na okoliczność większego obciążenia (np. 2 równoległe prysznice w użyciu + ciepła woda do kuchni). Jak się zapatrujecie na taki pomysł, Mędrcy?

heferson
Posts: 14
Joined: Thu 08 Nov, 2007

Post by heferson » Thu 08 Mar, 2012

Pompa ciepła działa głównie poza sezonem grzewczym. W sezonie woda grzana jest z kominka z płaszczem wodnym. Niestety nie miałem dostępu do gazu, jednakże gdyby był robiłbym kociołek 2 funkcyjny. Pompa kosztowała 7 tysięcy - działa od +5 stopni.
Dodatkowa zaleta osusza pomieszczenia, wyrzuca zimniejsze o około 5 stopni powietrze przez anemostaty do salonu (mini klimatyzacja).
Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”