Wentylacja łazienki

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Arturr
Posty: 6
Rejestracja: wt 25 lis, 2008
Lokalizacja: Częstochowa

Wentylacja łazienki

Post autor: Arturr » ndz 09 gru, 2012

Mam problem z zamontowaną wentylacją łazienki, a konkretnie z rurą flex - went. Już raz ją wymieniałem 2 lata temu, teraz gdy nastały mrozy znów jest problem skroplin w zewnętrznej izolacji z folii i zamarzniętej wody w wełnie. Wszystko wychodzi w postaci plamy na suficie. Mam rurę M0 IZO - oczywiście szczelną do wentylacji z łazienki, podłączoną bardzo starannie przez redukcję do ocieplonego kominka Wirplast. Rura fi125mm. Wchodzi to przez strop do sufitowego wentylatora w łazience. Poddasze jest nieogrzewane i nieużytkowe - rura ma jakieś 6-7m długości od stropu łazienki do kominka wentylacyjnego przez zimne poddasze.
Proszę o pomoc. Wg mnie rury flex went są bardzo delikatne i nie można na nich polegać przy tak odpowiedzialnej funkcji jak wentylacja z łazienki w domu szkieletowym.
Mam taki pomysł - chcę przejść na średnicę fi 150 aby wentylacja miała też lepszą wydajność grawitacyjnie, a ponadto zastanawiam się nad zastosowaniem rur PCV, konkretnie - dn150 kanalizacyjne. Złożyłbym to na uszczelki i docieplił otuliną z wełny do rur wentylacyjnych o grubości izolacji 20mm a jak znajdę to 50mm. Rura gładka, małe opory liniowe, duża średnica, założę wentylator fi 150 - ma dużo większą wydajność. Czy ktoś to stosował?


Wojciech Nitka
Posty: 3782
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wentylacja łazienki

Post autor: Wojciech Nitka » ndz 16 gru, 2012

Arturr pisze: teraz gdy nastały mrozy znów jest problem skroplin w zewnętrznej izolacji z folii i zamarzniętej wody w wełnie. Wszystko wychodzi w postaci plamy na suficie.
Jakiej grubości masz izolację na rurze? Wydaje się że za cienką. Innego problemu nie widzę.

Arturr
Posty: 6
Rejestracja: wt 25 lis, 2008
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Arturr » czw 03 sty, 2013

Przepraszam za długą przerwę w pisaniu w temacie.
Nie chodziło tu o izolację flex wenta, bo woda nie wykraplała się i nie spływała w rurze wewnętrznej, tylko trafiła do wełny i płynęła mi wewnątrz zewnętrznej otuliny aluminiowej. Stąd powstał zaciek na suficie. Flex wenty wg mnie nie są pewne dla tak dużych wilgotności powietrza, mimo mojej staranności w montażu po około 2 latach musiało powstać uszkodzenie mechaniczne wewnętrznej rury i wilgoć zaczęła się przedostawać do wełny. Wtedy degradacja rury postąpiła szybko.
Ale najważniejsze jest to że problem rozwiązałem - wykonałem nową wentylację z rury kanalizacyjnej PCV dn150, złożonej na uszczelkach i podłączonej na uszczelce do kominka wentylacyjnego w szczycie dachu. Rurę ociepliłem wełną do rur Rockwoola, o grubości 50mm (przypominam - poddasze nieocieplone). Nawet kiedy było -13 stopni mrozu nic nie wykropliło się w rurze PCV. Tak wykonana rura zapewnia doskonałą wentylację grawitacyjną łazienki (bez żadnego wentylatora). Poprzednio przy flexie 125 z wentylatorem wilgotność w łazience dochodziła do ponad 80% po gorącej kąpieli, teraz nie przekracza 70%, a stale utrzymuje poziom poniżej 40%, dawniej było to około 50%.
Odczuwam też lepsze powietrze w całym domu i brak wody na dole szyb przy mrozach. Oczywiście pewnie tracę w ten sposób trochę ciepła, ale mam poczucie komfortu i wiem, że nie zawilgacam domu.
Rura ma długość około 6-7m i ułożyłem ją między krokwiami, a więc biegnie pod kątem około 32-35 stopni od poziomu (wylot w łazience jest blisko ściany zewnętrznej domu, a kominek wentylacyjny jest w szczycie dachu). Działa grawitacyjnie bez problemu. Uważam, że w domach szkieletowych, gdzie nie ma kominów murowanych z kanałami wentylacyjnymi, można rekomendować wykonanie wentylacji szczególnie łazienek z rur kanalizacyjnych PCV dn150.

Palikon
Posty: 2
Rejestracja: śr 20 sty, 2016

Re: Wentylacja łazienki

Post autor: Palikon » śr 20 sty, 2016

Ja tez mam problem z wentylacją łazienki, w ogóle nie wysychają mi ręczniki oraz pranie. Nie wiem czym to jest spowodowane, bo w całym domu mam zamontowana wentylację mechaniczną, z tego co wiem to nawet taką lepszą, Zastanawiałem się z początku, czy nie jest za dobra, jak na mój mały dom (100 mkw) ale widać coś jest nie tak. Dodam, że w całym domu wszystko jest ok.

Olenna
Posty: 11
Rejestracja: ndz 04 wrz, 2016

Re: Wentylacja łazienki

Post autor: Olenna » czw 29 wrz, 2016

Hmm no ciekawa sprawa. Może chodzi tutaj nie tyle o sam sprzęt ile izolację. Często nieumiejętnie wykonana, wpływa na to, że w pomieszczeniach powstaje wilgoć. Sama też miałam podobny problem w łazience, ale po docieplaniu domu i zamontowaniu sprzętu problem zniknął. Jednak stała cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna.

Mariuszek100
Posty: 8
Rejestracja: czw 03 mar, 2016

Re: Wentylacja łazienki

Post autor: Mariuszek100 » śr 28 gru, 2016

Wentylacja to bardzo ważny aspekt podczas budowania domu - zwłaszcza w łazience. W tym temacie czytałem bardzo wiele artykułów oraz doradzałem się osób pracujących w tej branży. Dużo informacji powiedziano mi w sklepie gdzie w końcu zakupiłem wentylatory do mojego domu. Wszystko było wykonane prawidłowo i po kilku latach nie ma jakichkolwiek oznak, aby wentylacji nie była wykonana w sposób poprawny.

Marylaa
Posty: 7
Rejestracja: pt 25 lis, 2016

Re: Wentylacja łazienki

Post autor: Marylaa » pt 03 mar, 2017

Moim zdaniem w łazience wentylacja to podstawa. Z resztą sama korzystam z takich produktów jak te z oferty Alnor. Zdecydowałam się na tą opcję, kierując się opiniami znajomych, którzy to już od długiego czasu korzystają z ich produktów i chwalą je sobie za jakość. Bądź co bądź wachlarz produktów w przypadku tej firmy jest bardzo szeroki, bowiem obejmuje różne pozycje, zaczynając od kanałów i kształtek, poprzez elementy uszczelniające, a kończąc na siłownikach i wentylatorach.

Majkel
Posty: 8
Rejestracja: pn 20 lut, 2017

Re: Wentylacja łazienki

Post autor: Majkel » czw 01 cze, 2017

W sumie podepnę się pod temat, bo sam chciałbym sobie wentylację w łazience ogarnąć i nie bardzo mam pomysł do kogo się zgłosić. O ile jeśli chodzi o wentylatory przemysłowe to obsługuje mnie już jedna firma (mamy w firmie dwie hale produkcyjne, o tyle dalej nie wiem do końca jak rozwiązać wentylację w domu (w łazience pojawia się wilgoć czasuem, zauważyłem).

ansimi
Posty: 4
Rejestracja: pn 07 lis, 2016

Re: Wentylacja łazienki

Post autor: ansimi » pt 16 cze, 2017

Wystarczy zwyczajna wentylacja mechaniczna do całego budynku, wówczas w łazience zniknie problem wilgoci. Weź jeszcze dodatkowo pod uwagę rekuperatory, ponieważ przy okazji instalacji wentylacji szkoda byłoby nie skorzystać z opcji jaką daje odzysk ciepła. O ile latem nie jest ona jakoś niezbędna, to zimą naprawdę da się zauważyć różnice w klimacie jaki panuje w domu oraz w samych niższych rachunkach za ogrzewanie

marta-wawa
Posty: 3
Rejestracja: pt 23 gru, 2016

Re: Wentylacja łazienki

Post autor: marta-wawa » wt 20 mar, 2018

W przypadku problemów z wysuszeniem prania, oprócz dobrej wentylacji bardzo pomocna może być także po prostu suszarka do ubrań. My też sie z tym borykamy, bo ciuchy ostatnio cały czas czuć wilgocią więc wpadłam na pomysł, żeby tylko ręczniki sobie schły po kąpieli w łazience, a resztę prania będziemy suszyć w suszarce. Można kupić ciekawy model od Candy z funkcją Smart, która będzie dawała sporą wygodę, bo można ją sterować za pomocą smartfona. To może znacząco pomóc przynajmniej w kwestii prania, no i z samego bębna pralki nie będzie się unosiła wilgoć.ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”